Препоръчайте интернет за къща

dca

Member
Здравейте, наскоро закупих къща в близост до Варна, но няма възможност за оптичен интернет. Има 2 фирми, които предлагат интернет от антени на близкия хълм, но не съм ползвал такъв досега. Казаха, че скоростта била между 30 и 50 мегабита, но няма как да я гарантират. Също така се чудя, ако е лошо времето, дали няма да има прекъсвания с такъв интернет. От друга страна проверих мобилните планове. Виваком имат най-добро покритие там, поне на телефона ми обхвата е 5G. Имат един план Unlimited 100, който е с неограничен трафик. Затова се чудя кое е по-добре, да разчитам на тези с антената или да взема план от Виваком. Цената е една и съща - 25лв на месец. Недостатък е, че при Виваком на всеки 10GB трафик интернета спира, но се пуска отново с безплатен SMS - поне така пише в сайта им.

Та като цяло въпроса ми е, ако сте ползвали нещо подобно, кое според вас е по-добре, защото аз няма да живея постоянно там, но искам като ходя да гледам ТВ по интернет, youtube на телевизора. Също така смятам да сложа 2-3 wifi камери, а за тях също трябва да има постоянен интернет.
 
Моята майка се измести да живее на село преди няколко години. Първите години бе на различни оператори и все имаше проблеми с телевизията и интернет. Преди няколко месеца си премести услугите към интернет доставчик от близкия град, на най-ниската скорост - точно между 30 и 50мб, и досега не е имала проблеми с прекъсване нито веднъж.
 
Ползвал съм селски интернет с антени и климатичните условия не влияят на стабилността и скоростта. Само ако има проблеми с тока, някъде по трасето, тогава спира.
 
  • Like
Реакции: dca
Благодаря, тази информация ще ми е полезна, понеже нямах никаква представа какви ас тези антени, винаги съм бил на оптика в града. Той интернета се развива постоянно и в бъдеще сигурно няма да има нищо общо със сега, но поне на този етап. Гледах цените на старлинк, но оборудването е над 800лв и после по 95лв на месец.
 
Единия от доставчиците, ако е омеганет, мога да ти опиша какви са ми впечатленията, понеже ги използвам на няколко места.
Да, точно тези са, по принцип отзивите за тях не са много добри в интернет, но ще се радвам да кажеш какви са личните ти впечатления. Другия доставчик е нет сар.
 
Аз ползвам такъв интернет на вилата и никога не съм имал проблем, освен ако не спре тока в града, от където вземам сигнала :D
 
Аз ползвам такъв интернет на вилата и никога не съм имал проблем, освен ако не спре тока в града, от където вземам сигнала :D
Не им ли слагат UPS-и, че чак да спира като прекъсне тока? Ако е за дълго време да, но за някакви по-кратки прекъсвания предполагам че не е лошо да има.
 
Не им ли слагат UPS-и, че чак да спира като прекъсне тока? Ако е за дълго време да, но за някакви по-кратки прекъсвания предполагам че не е лошо да има.
Кой ще се изръси за ups, това са малки фирми в повечето случаи, а и щом си опрял до тях значи нямаш избор :D
 
В същата ситуация съм и аз. Ако ти говори нещо Перчемлията. :)

Решението ми е само едно за момента - Виваком с мобилни данни. Всичко друго е леш доста. Може би Булсатком, но не мисля, че ще докара по-добри резултати.
 
Мойто решение е същото, но от Yettel. Само, че нета не винаги е достатъчен за ТВ и YouTube едновременно. Старлинк е следващата най-евтина опция и ако мислех да прекарвам повече време там щях да я пробвам. Ако имаш един-двама с които да си поделиш цената изобщо няма какво да го мислиш.
 
В същата ситуация съм и аз. Ако ти говори нещо Перчемлията. :)

Решението ми е само едно за момента - Виваком с мобилни данни. Всичко друго е леш доста. Може би Булсатком, но не мисля, че ще докара по-добри резултати.
При мен на виваком покритието е най-добро, на телефона ми е 5G, но ме притеснява само това, че на всеки 10GB трафик спира нета и трябва да се праща SMS за да тръгне пак. Питах ги и казаха, че тези SMS-и били неограничени, но все пак е гадно да гледа някой ТВ или youtube на телевизора и да прекъсва. Нямам представа колко трафик ще хаби например ако се гледа ЕОН или youtube и колко често би прекъсвало на ден. Също така предлагат едни малки рутерчета - на този даже пише 5G пък в описанието е 4G. Тези рутери имат ли добър обхват като са без антени или са само за стаята, в която се намират. Аз гледах и други рутери със сим карта, например имаше един tp link за около 150лв, но не знам дали ще работи с такъв, ако взема от виваком само мобилния план и си купя отделно рутер.
 

Прикачени файлове

  • Screenshot 2023-01-25 143959.jpg
    Screenshot 2023-01-25 143959.jpg
    68.3 KB · Преглеждания: 5
Ако приемем около 5 мегабита битрейт за един HD канал (но предполагам, че е повече), на грубо 4.44 часа ще пращаш СМС.
Относно рутера - това от снимката няма да праща навсякъде. По-скоро някакъв рутер към който да можеш да си вържеш access points и да ги разположиш на 2 различни места в къщата за да ти покриват каквото е нужно. Тук вече зависи колко за покриване има, какви са материалите през които сигнала трябва да минава и, като цяло е малко повечко занимавка за да стане както трябва.
 
Такъв рутер със сигурност ще покрива добре, защото имам подобен вкъщи, но без слот за сим карта и работи доста добре в целия апартамент, а къщата е с по-малко стаи. Въпроса е от виваком дали нямат някакви ограничения и дали картата ще работи в такъв рутер? Питах ги и не казаха нищо конкретно, хвалеха си техните че с тях със сигурност ставало.
 
Не ми се вярва да имат ограничения. Все пак удари един телефон на техн. поддръжка защото каките в магазина едва ли ще могат да кажат със сигурност. Ако тяхното рутерче ти го дават като част от договора (без да плащаш допълнително) първо пробвай с него. Аз с Yettel-ското се заиграх един ден и след 1000 местения успях да докарам ставащ нет в над половината къща, и в лятната кухня също, като реално няма само там където не ми трябва - две стаи от 3 на горен етаж.
 
Вземи си една бисквитка от yettel или друг оператор, те всичките не стават ама пак е по-добре. Другият ти вариант е Starlink, но като цяло най-добре бисктивитка за сега, перфектен е за вили в гората.

Поздрави.
 
При мен на виваком покритието е най-добро, на телефона ми е 5G, но ме притеснява само това, че на всеки 10GB трафик спира нета и трябва да се праща SMS за да тръгне пак. Питах ги и казаха, че тези SMS-и били неограничени, но все пак е гадно да гледа някой ТВ или youtube на телевизора и да прекъсва. Нямам представа колко трафик ще хаби например ако се гледа ЕОН или youtube и колко често би прекъсвало на ден. Също така предлагат едни малки рутерчета - на този даже пише 5G пък в описанието е 4G. Тези рутери имат ли добър обхват като са без антени или са само за стаята, в която се намират. Аз гледах и други рутери със сим карта, например имаше един tp link за около 150лв, но не знам дали ще работи с такъв, ако взема от виваком само мобилния план и си купя отделно рутер.
А при мен е само Виваком и тук таме някъде А1, Теленор няма дори и шансове, но скоро не съм проверявал, те нали някои наемат клетки на Виваком, поне така знам, защото излизало по-евтино в малко населените райони да изградиш, отколкото да обслужиш няколко абоната. Трафикът може да си го определиш само при засичане. Аз поне така го правя. Правиш един нормален месец или два и гледаш средно какво си изхарчил, за какво и преценяваш какъв трафик ще ти е нужен. Да, един месец може да е повече, друг по-малко, и за това най-добрия показател ще е средната стойност от няколко. Или ако не ти се занимава - взимаш потреблението ти в най-натоварения месец за сметка на пари, разбира се. А ако си истински играч, купуваш си сателитен. :)

Гледам дават се различни идеи за рутари, оператори. Аз разбрах, че района е доста зле логистично от към всичко що е интернет. Или нещо аз съм в грешка. Сигурно съм, щом валят толкова опции. От прочетените почти нищо не би ми било полезно, поне при мен. Още района е със статус вилна зона, нищо, че плаща данък като във Варна. Говорим за такъв район, в който всеки сам си асфалтира улицата, ако иска да има такава.

Вземи си една бисквитка от yettel или друг оператор, те всичките не стават ама пак е по-добре. Другият ти вариант е Starlink, но като цяло най-добре бисктивитка за сега, перфектен е за вили в гората.

Поздрави.
Това не те ли ограничава на едно устройство?
 
Към бисквитката можеш да връзваш всички устройства по wifi, както при обикновен рутер-суич-wifi комбо. Ако са повече на брой обаче се задъхва сериозно.
 

Горе