Препоръчайте скенер за книги

strana

Well-Known Member
Видях съседната тема от mantaman и реших да копирам. Щом има хора, които разбират от принтери, то вероятно ще има и хора, които разбират от скенери.

Търся скенер за книги, издания от 70-те и 80-те години на миналия век. Авторски научни трудове на мои роднини и техни колеги... искам да им създам електронна библиотека и се чудя с какъв скенер това може да стане най-бързо и качествено. На кирилица са, но предполагам, че преработката на текстовете не зависи от скенера, а от OCR. Всякакви съвети се приемат и обмислят.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Виж във форума на chitanka.info за съвети относно сканирането и обработката.

Има разни методи с фотоапарат, които са по-бързи.

Съвети за начинаещи.
 
Последно редактирано:
От: Препоръчайте скенер за книги

Най-бързо и лесно става с фотоапарат. После събираш картинките в PDF или DjvU и си готов.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

С фотоапарата може да стане лесно ако ползваш статив и дистанционен спусък, в противен случай ще ти трябва 2ри човек да прелиства страниците.
Аз все пак аз ти препоръчвам да си вземеш ръчен скенер.
Scanner-4.jpg
7790_big.jpg


У нас се продават от сайтовете за шпионски джаджи. Там цените са адски раздути. Ако ровнеш из компютърните фирми може да си го намериш доста по-ефтино или ако не го бързаш да си го викнеш от някой китайски сайт.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Аз преди подържах сайт за spy и от там ги знам. стуват 70-80 лв. Много са удобни и супер хубаво работят. Освен това са независими. Не ти трябва комп за да работиш с тях. Просто им слагаш едно микро сд и отивах в библиотека книжярница или кадето и да е сканираш после в къщи претакаш снимките или пдф.
Ама spy магазините ги продават на 3ни цени.
Успех ти желая аз много обичам книги.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Работа с ръчен/джобен скенер

Mandor каза:
За съжаление не става… :(
Първо, снимката е измама — ако забелязваш, на предната страна има маркер, приличащ на знака „Play“; той показва докъде е областта за сканиране. Т.е. в случая на снимката 1/3 от първата колона няма да бъде сканирана. Изобщо, четящата глава е разположена така, че както и да го въртиш, винаги имаш загуба на поне 3-5 см от сканираната площ.
Второ, много са чувствителни към движението на ръката; трябва да си някакво роботче, за да успееш да го придвижиш плавно и с нужната скорост. Иначе светва знак за неуспешно сканиране и започваш отново.
Трето, нямат опция нито за външно захранване, нито за сканиране директно в компютъра — само на батерии и само на SD-картата.
Четвърто, от съображения за компактност и ниска консумация всички са с CIS-датчик, което означава, че не можеш да си позволиш никакво разстояние между хартията и скенера (например покрай сгъвката).

Проверил съм 10-ина модела на 3-4 производителя, всички страдат от посочените недостатъци.
Възлагам повече надежди на камерите с 5-8 MPX, оформени като офис-скенер (препратката е само за ориентиране), но това направление още е в зародиш, макар че китайците бълват всякакви разновидности – с подсветка, със софтуер за автоматично „изправяне“ на страници и т.н.


Mandor каза:
@SamBoets:
Доколкото разбрах, „залитанията“ не пречат особено, стига да не прекаляваш (например да сканираш по окръжност). Но може това да е вярно само за конкретни модели.
По мои изчисления късата страна на скенера е на около 2 см от ръба, което за мен е твърде много.

Как сканирам ли? И аз с фотоапарат:
Фиксирам изправено едно стъкло от стар скенер (имам нещо като щифтове за него), но преди него използвах полуотворена витрина със същия успех. Фотоапаратът — закрепен на стойка, строго хоризонтално към центъра на книгата, с почти максимално възможнo оптично увеличение. Фотоапаратът е захранен от адаптер и се управлява от лаптоп. Една китайска мишка е преобразувана на крачен бутон, като програмата е конфигурирана така, че натискане на десен бутон на мишката се възприема като команда за снимане. Нагласям ръчно експозицията, плюс заключване на фокуса след пробните снимки. За осветление взех халогенен прожектор, но все още не мога да наглася равномерно осветление; най-добре е на естествена светлина. И започвам — с дясната ръка отгръщам страниците и ги придържам, с лявата притискам книгата към стъклото, с крака натискам педала. И отново. Рекордът ми е по 2 сек/страница – просто фотоапаратът не може да заснеме и прехвърли изображението за по-малко… :D
Болката в кръста я има и при мен, но подозирам, че е защото се усуквам на един тежък фотьойл, който ме мързи да завъртя.

DIY-скенерите не ми харесват — приложими са само за книги с шити гърбове; лепените пак ще се начупят.
А вариантът с кашона и стъклото е прекалено бавен; с витрина е в пъти по-бързо.
А за „офис-копирите“ — гледах модел, чийто софтуер изчаква „замръзване“ на изображението за една секунда, след което снима автоматично и изправя изкривяванията. Така че наличието на трета ръка не е задължително; особено ако използвам „крачната“ си мишка.

Съвети за начинаещи.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Благодаря на всички за мненията.

Бях чел предварително в "Читанката" и други специализирани форуми и там препоръчваха за книги най-вече Canon CanoScan 5600F. Но тъй е като е стар модел, то предположих, че му е излязъл добър по-нов заместник.

P.S. PDF не ми върши работа, крайният резултат трябва да са текстове на кирилица в страници, които да могат да се форматират (html) и да се индексират пълноценно от търсачките.
 
Последно редактирано:
От: Препоръчайте скенер за книги

Имам приятел, който качва доста книги в читанка - щрака ги с фотоапарат, дори не е нужно да е кой знае колко добър. Трябва ти една лампа, статив и издържаща батерия. После минаваш снимките през софт за разпознаване на знаците, проверяваш за грешки и си готов.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Добре де, това не е ли много трудоемко? Аз да щракам с фотоапарат една книга с 200 страници, то цял ден ще си отиде така. А тези книги са около 1000.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

То дали ще щракаш с фотоапарат всяка една страница или ще сканираш всяка една страница - не е ли едно и също?
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Зависи от техниката. Ако скенерът сам ти обръща страниците и ги снима, то можеш да го оставиш да върши тази работа, докато ти си вършиш своята.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Отначало помислих че ще правиш конкуренция на "интелигента" ... :)
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Не съм запознат с този образ, известно време не посещавах форума. Кой е "интелигента"?
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Не съм запознат с този образ, известно време не посещавах форума. Кой е "интелигента"?
Аз съм му фен:mrgreen:,човека придоби популярност за много кратко време обявявайки се за СЕО гуро и предлагайки нестандартни начини за оптимизация единия от които е сканиране на текстове от вестници,списания и книги,обработката им с програма и пълнене на уникален контент
Никои обаче не го взима на сериозно
 
Последно редактирано:
От: Препоръчайте скенер за книги

10x, сетих се - имаше подобна тема съвсем наскоро, да.

Всъщност, като се позамислих, ако няма проблем с авторските права, то това е сравнително добър начин за пълнене на сайтове (ако знае как да ги монетизира). Но щом се е самообявил за гуру - значи не знае.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Добре де, това не е ли много трудоемко? Аз да щракам с фотоапарат една книга с 200 страници, то цял ден ще си отиде така. А тези книги са около 1000.

Напротив, точно обратното - с фотоапарат става много, много по-бързо, защото не чакаш скенера да ги минава отгоре до долу. Щракаш ги колкото бързо можеш да отлистваш и да натискаш. Още по-удобно е, ако имаш автоматичен спусък - да прави на всеки 2-3 секунди по една снимка например - така само трябва да отгръщаш страница по страница.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Напротив, точно обратното - с фотоапарат става много, много по-бързо, защото не чакаш скенера да ги минава отгоре до долу. Щракаш ги колкото бързо можеш да отлистваш и да натискаш. Още по-удобно е, ако имаш автоматичен спусък - да прави на всеки 2-3 секунди по една снимка например - така само трябва да отгръщаш страница по страница.

Предполагам, че си прав, защото аз нищо не разбирам от тази дейност - просто грубо сметнах колко време би ми отнело, ако го правех аз. Колко време би отнело сканирането на един учебник от близо 200 страници по този начин? Ако наема човек, който знае как да го прави правилно.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Въпрос на това как ще си го направиш, че да ти е най-удобно. Този начин, който описах, мой приятел така прави книги за читанката и стават бързо. Бавното е после да поправяш грешките, макар че специално за книгите общността помага с бележки и поправки.

Учебник от 200 страници, ще се нащрака за 30-тина минути. После вече разчитането на текста зависи от машината, на която се пуска. Влияе също големината на учебника и големината на шрифта му - колкото по-големи букви, толкова по-малка резолюция може да им пуснеш на снимките и по-бързо ще ги минава програмата за разчитане. Предполагам един слетобед си отива за тая работа.
 
От: Препоръчайте скенер за книги

Благодаря.

Не ми се връзва явно планът със загубите на време. Един следобед го смятам 4 часа (половин работен ден). Ако сметнем, че наема човек за тази работа при стандарт 1000 лева на месец, то при 20 работни дни, той ще сканира 40 книги на месец. За 1000 книги ще отидат 25 месеца (близо 2 години) и около 25000 лева (без да броим данъци, осигуровки и т.н.).

Би трябвало да има по-нетрудоемко техническо средство за тази работа.
 

Горе