Препоръчайте фотоапарат

Sky

Well-Known Member
В търсене на фотоапарат съм тия дни и изчетох сумати и неща и единствено разбрах, че е добре да е DSLR.
Фото форума имат проблем и не можах да се регна затова пиша тук.
Ще се ползва за аматйорска фотография. В дилема съм - нов или втора употреба.
Ако е нов ще са доста пари а след като не съм запознат може да взема грешен за мен модел, ако е втора ръка ако съм сгрешил ще мина по тънко.
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Бюджет? Иначе - виж този , с времето може да си вземеш и по-скъп обектив, който реално има по-голямо значение от самия апарат.
 
От: Препоръчайте фотоапарат

600 лева бюджет. Да това с обектива е също опция - да се вземе добро тяло сега и след време по-добър обектив.
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Кажи като цяло какво ще снимаш. Първоначално няма значение какво ще вземеш. На първия DSLR ще се учиш какво е бленда, скорост, ИСО, фокусно разстояние и т.н (прощавай ако вече знаеш). Трябва да хванеш апарата и да пробваш. Като свикнеш ще разбереш какво ти липсва и тогава ще го мислиш :)
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Кажи като цяло какво ще снимаш. Първоначално няма значение какво ще вземеш. На първия DSLR ще се учиш какво е бленда, скорост, ИСО, фокусно разстояние и т.н (прощавай ако вече знаеш). Трябва да хванеш апарата и да пробваш. Като свикнеш ще разбереш какво ти липсва и тогава ще го мислиш :)

Всичко около мен ще се снима, май варианта с апарат втора ръка е най-удачен защото нищо от това което изброи не ми е познато.
Слагаме тогава бюджет маскимум 300 лева за що-годе добър DSLR втора ръка а след време се надявам сам да мога да преценя какво ми трябва.
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Здравей,
с този бюджет няма да можеш да си вземеш приличен DSLR.

Само тялото струва 700-1000+лв, а към него ти трябват поне 2 обектива всеки поне 200-500+лв, чанта, карти за памет, статив, акумулаторни батерии + зарядно и един куп дребни неща.
Старо тяло със стари обективи може да се намери и евтино, но вероятно човека от който го купуваш ще му е взел здравето. Приличен нов комплект за входно ниво струва към 2000лв, втора ръка може и под 1000 но ще е доста очукан.

Накрая ще хвърлиш сумати пари, ще накупиш сложен професионален фотоапарат, който реално не ти е нужен за аматьорски снимки. Първо се научи да снимаш добре, а после си купи професионална техника.

Моя съвет е да си купиш един нов нормален фотоапарат от среден клас за любители. Ще влезеш в бюджета си, ще си купиш всички аксесоари, освен това, получаваш нов фотоапарат с 1 2 години гаранция и сервиз, комплекта е сравнително малък и удобен за носене (спрямо раницата с DSLR-a), можеш да го носиш винаги с теб и да го ползваш винаги като фотоапарат или камера.

Разгледай нещо от рода на:
amazon.com/Panasonic-DMC-FZ200-Digital-Camera-Optical/dp/B008MB6ZX0
amazon.com/Sony-DSC-HX300-Digital-Optical-Accessory/dp/B00CAXVJP0

Поздрави!
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Апарата, който ти пуснах горе ще ти върши чудесна работа за години напред, дори да не решиш да се занимаваш професионално. Аз основно снимам пейзажи и панорами със същия обектив 18-55, като този в комплекта.

Съветите на дамата горе в общи линии описват ситуацията. Аз преди да си взема сериозен апарат доста време снимах с компактен (сапунерка). Не бих рискувал с втора ръка, няма гаранция а и техниката е чувствителна откъм износване.

Термините и тънкостите покрай фотографията може да ги научиш и с четене / гледане на разни клипове в youtube, има 100тици по темата за всички видове фотография. Ако снимаш често, бързо ще схванеш основните неща.

Така че, или вземай нещо компактно или малко по-голямо (не DSLR), за 400-500лв, или събирай още малко и вземи от евтините DSLR-и за около 800-1000лв., което повече се доближава до 'професионалното'. DSLR-a реално просто ти дава повече контрол и възможност за по-прецизна обработка на снимките.
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Здравей,
с този бюджет няма да можеш да си вземеш приличен DSLR.

Само тялото струва 700-1000+лв, а към него ти трябват поне 2 обектива всеки поне 200-500+лв, чанта, карти за памет, статив, акумулаторни батерии + зарядно и един куп дребни неща.
Старо тяло със стари обективи може да се намери и евтино, но вероятно човека от който го купуваш ще му е взел здравето. Приличен нов комплект за входно ниво струва към 2000лв, втора ръка може и под 1000 но ще е доста очукан.

Накрая ще хвърлиш сумати пари, ще накупиш сложен професионален фотоапарат, който реално не ти е нужен за аматьорски снимки. Първо се научи да снимаш добре, а после си купи професионална техника.

Моя съвет е да си купиш един нов нормален фотоапарат от среден клас за любители. Ще влезеш в бюджета си, ще си купиш всички аксесоари, освен това, получаваш нов фотоапарат с 1 2 години гаранция и сервиз, комплекта е сравнително малък и удобен за носене (спрямо раницата с DSLR-a), можеш да го носиш винаги с теб и да го ползваш винаги като фотоапарат или камера.

Разгледай нещо от рода на:
amazon.com/Panasonic-DMC-FZ200-Digital-Camera-Optical/dp/B008MB6ZX0
amazon.com/Sony-DSC-HX300-Digital-Optical-Accessory/dp/B00CAXVJP0

Поздрави!

Авторът казва "ще се ползва аматьорската". Няма да му трябват карти, акумулаторни батерии и прочие.

@uphero, в базара на Фотофорума лесно ще си вземеш втора ръка до 400-500 лв апарат с китов къс обектив - което си е ОК за непрофесионални снимки. Най-много след време (или веднага) да трябва да добавиш 50-100 лв за още един по-дълъг (например до 200 мм) обектив.

Така си готов - имаш DSLR с два обектива за кажи речи всякакви ситуации. Вече след време ако решиш, че много те кефи, можеш да надграждаш.

Но имай едно наум - DSLR тежи. Не само той, като ги сложиш в чанта с двата обектива и се усеща осезаемо. Хем си тръгнал на разходка, хем мъкнеш, като замаян. Реално има супер сапунерки за този бюджет, ще си правиш супер снимки и няма да си чупиш врата с тежката чанта.
 
Като начало си вземи втора ръка DSLR Nikon или Canon, според бюджета ти. Като започнеш да снимаш, ще видиш какво ти харсва повече да снимаш - макро, пейзажи, портрети, спорт и т.н. Оттам, както казват и колегите по-горе ще разбереш сам от какво имаш нужда, докато се учиш. Този вариант е добър, защото в един момент може да решиш, че просто фотографията не е за теб и така ще си се набутал с далеч по-малко пари за тяло, не знам колко обектива и т.н.

Аз преди време продадох моя Nikon D3100 за 400 лв. на 10000 кадъра. Днес цените са още по-ниски. Това мисля, че ще ти свърши отлична работа за начало.

Поздравления за идеята ти и добре дошъл в отбора на фотографите, ще чакаме да покажеш снимки :)
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Много зависи за какви снимки ще го използваш, и по-скоро самото тяло няма значение, а обективът към него. Ако ще правиш портрети, то 18-55 няма да е най-добрата опция, а по-скоро 18-135. Дори и да го ползваш "аматъорската", все пак ще искаш да стават хубави снимки :) Ако ще вземаш втора ръка нещо, огледай и тялото и обектива- за гръмнали пиксели, за навлязъл прах и т.н.
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Значи правилно съм се насочил към DSLR втора ръка и вече след време вече ще знам какво ми трябва.
Най-сетне успях да се регистрирам и в във фото форума и ще прегледам базара им.
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Uphero, не си купувай дслр втора ръка! Събери пари или си вземи един нов, ако ще и бюджетен - ама нов. Старият фотоапарат може да е изпускан, може да има повреди и скрити дефекти. Може да му е сериозно замърсена матрица и други фини части. Ако трябва си вземи една турбо сапунерка научи се да снимаш и тогава скочи на огледално рефлексен фотоапарат.
Тялото понякога не е толкова важно. Закачал съм на бюджетен фотоапарат висок клас обективи и съм правил снимки дето ще изпиташ "душевен оргазъм". Така че ако събереш пари купи едно тяло и след това лека полека обективи. Тялото може да смениш след време, след като усетиш нужда от повече функции и др.

Ма да знаеш, че това хоби е доста скъпичко и "заразно".
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Няма смисъл от дслр без да знаеш нищо за фотографията. И аз препоръчвам за старт една турбо сапунерка с ръчни режими или компактен със сменяема оптика като Сони Некс или Олимпус Пен за около 500лв втора употреба. Ако ти допадне да снимаш, продаваш на същата цена и скачаш на по висок клас.
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Трябваше малко по- рано да се ориентираш за вида на фотоапарата. Аз си взех от черния петък за 799 лв. Canon 700 D с китов обектив. За начало според мен при работа с DSLR апарати този клас е най-добрия. Но все пак е далече от професионалните. Преди това съм снимал доста години с панасоник FZ7 и разликата и в теглото и обема и качеството съответно е голяма. Но трябва яко четене и снимане докато започнат да ти харесват снимките :)
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Последно - DSLR или "сапунерка" и след няколко месечно снимаме пак да се върна на въпроса?
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Последно - DSLR или "сапунерка" и след няколко месечно снимаме пак да се върна на въпроса?

Имаш ли склонност да се учиш и развиваш към по-професионални снимки? Ако да, си вземи 2-ра ръка DSLR и снимай с него не няколко месеца, а година и повече. Тогава вече ще имаш опит и сам ще знаеш какво ти трябва за по-добри снимки.

Ако искаш просто хубави снимки без наклонност към ПРО в света на фотографията, си вземи хубава сапунерка. Ще имаш много хубави снимки без да носиш 2-3 килограма чанта.

DSLR не е фотоапарат - то си е цяла система за заснемане. Има адски много врътки, свобода, настройки, елементи - само да му се занимава на човек и да има време. И пари, че отиват много.

P. S.

С DSLR ще имаш тяло, обективи (доста повече пари са от тялото), грип, филтри (ама най-различни), карти, статив (поне 2), чанти (поне 3), за малко студио, ако речеш да си направиш, направо не ми се влиза в подробности. Ако не искаш никой от тия елементи, директно си купуваш сапунерка!
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Според мен DSLR защото хубавите сапунерки се доближават по цена с огледално рефлексните, но опита който ще придобиеш с DSLR ще ти е по-ценен. Само гледай да не свикнеш да снимаш на режим с автоматични настройки, защото това ще ти пречи да усетиш тръпката от творческата фотография :)
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Според мен DSLR защото хубавите сапунерки се доближават по цена с огледално рефлексните, но опита който ще придобиеш с DSLR ще ти е по-ценен. Само гледай да не свикнеш да снимаш на режим с автоматични настройки, защото това ще ти пречи да усетиш тръпката от творческата фотография :)
Мерси за съвета.
Имаш ли склонност да се учиш и развиваш към по-професионални снимки? Ако да, си вземи 2-ра ръка DSLR и снимай с него не няколко месеца, а година и повече. Тогава вече ще имаш опит и сам ще знаеш какво ти трябва за по-добри снимки.

Ако искаш просто хубави снимки без наклонност към ПРО в света на фотографията, си вземи хубава сапунерка. Ще имаш много хубави снимки без да носиш 2-3 килограма чанта.

DSLR не е фотоапарат - то си е цяла система за заснемане. Има адски много врътки, свобода, настройки, елементи - само да му се занимава на човек и да има време. И пари, че отиват много.

P. S.

С DSLR ще имаш тяло, обективи (доста повече пари са от тялото), грип, филтри (ама най-различни), карти, статив (поне 2), чанти (поне 3), за малко студио, ако речеш да си направиш, направо не ми се влиза в подробности. Ако не искаш никой от тия елементи, директно си купуваш сапунерка!

Нямам идея да се занимава професионално, всичко е за хоби. Също и не ми се иска да нямам никаква свобода и само бутон ЦЪК. Все пак ще снимам много и различни неща и е добре да има какво да се бъзика.
Малко ме разколебахте но ще взема един втора ръка DSLR и лека полека ще минавам към по висок клас.
 
От: Препоръчайте фотоапарат

Мерси за съвета.


Нямам идея да се занимава професионално, всичко е за хоби. Също и не ми се иска да нямам никаква свобода и само бутон ЦЪК. Все пак ще снимам много и различни неща и е добре да има какво да се бъзика.
Малко ме разколебахте но ще взема един втора ръка DSLR и лека полека ще минавам към по висок клас.

Споделяй по натам как върви. Препоръчвам да отделиш пари тогава и за 1-2 книги за фотографията. Щом ще си с DLSR, някои малки шукаритети няма да са ти излишни.
 

Горе