Приемане на плащания в онлайн магазин

Ще кача тук какво ние пращаме към счетитата всеки месец след малко. При нас е просто CSV директно изкарано от БД + няколко рипорта генерирани от PayPal и Stripe, ама трябва да им махна личната информация.
 
Ще кача тук какво ние пращаме към счетитата всеки месец след малко. При нас е просто CSV директно изкарано от БД + няколко рипорта генерирани от PayPal и Stripe, ама трябва да им махна личната информация.
Super ще си. Дори скриншоти са ОК да се ориентираме всички. Мен ме интересува най-вече за Страйпа. :) Пейпала е ясен.
 
Super ще си. Дори скриншоти са ОК да се ориентираме всички. Мен ме интересува най-вече за Страйпа. :) Пейпала е ясен.
Фактура генерираме на всяко физическо лице, което я поиска, но има физически лица с ДДС номер и на тях генерираме задължително фактура винаги. На останалите, ако не искат фактура, не генерираме нищо. Онези, на които сме генерирали фактури, не ги включваме в одиторските файлове по-долу, за да не се дублират. Фактурите са по три броя на клиент - Оригинал (за него), копие на БГ, копие на английски. Някои го правят това с двуезична фактура, пак си е същото. БГ копието, понеже получаваме плащания в долари, се генерира след 18ч БГ време, за да спазим изискването да ползваме курса долар/лев за деня на БНБ.

За юридически лица винаги генерираме фактура, с или без ДДС, както си се прави по принцип.

Понеже плащанията са автоматизирани, към счетоводителите се праща извадка от базата данни и от платежните системи. Извадката от база данни изглежда по този начин при нас:
Тези неща ги получаваме от API-тата им, т.е. не се въвежда нищо на ръка. Само накрая някой го проверява и добавя един ред отдолу с общо плащания, общо ДДС и тн, и експортва към CSV. Последното го правим за да улесним счетоводителите и не е задължително, те така или иначе пак ще си сметнат всичко за да не допуснат грешки.

Отделно, в ПейПал се генерират следните две извлечения:
  • Financial Summary
  • Transaction history
И двете са от Activity > All Reports менюто

В Страйп се генерира едно извлечение, което не става за нищо, затова го правим по малко тъп начин. Запазваме като PDF страницата “Reports” директно през браузъра и така си има всички баланси и движения, които са нужни на счетитата. Еквивалент на Financial Summary при ПейПал е.

Фактура от Страйп никога не сме представяли пред НАП, защото не ми се занимава да доказвам нов адрес на фирмата пред Страйп, а сегашния е различен от този на фактурите им. НАП не са имали проблем с това никога, но няма как да приспадна таксите за преводите като разход, което е неприятната част.
 
Да, мерси. Мен ме интересуваш най-вече в частта Stripe и фактурирането, което се представя, но тъй като при вас тази опция май не може да се ползва, поради тази смяна на адреса и издаването на нелегитимна фактура, то вие сте по другия - с одит файл. Мерси много за шаблоните също. Значи имало начин. :)
 
Сега остава и счетитата, дето си пишат в книгите да се чатнат. Много ме е яд когато и аз трябва да се обяснявам на счетоводителите, че има начин да НЕ чукаш като идиот по касовия апарат. Да речем в моя бранш това са продажби на събскрипшъни или модули. Да, изцяло дигитални продукти и нямаш физически такъв. Мой приятел беше много обеден, и все още е така, че е нужно да им праща касовата бележка към продукта им. Според мен нещо счетоводителката я мързи да проучи въпроса как да не става така аналогово, защото цялата ситуация излиза многоооо абсурдна. Всички счетоводители, които ти обясняват как няма как да стане, а ти го виждаш при конкуренцията, са за смяна. ;)
 
Не им е лесно и на тях. Не, че ги оправдавам, ама счетоводството е доста специфична работа, а НАП са малко като бъзиците с Интернет Експлолър - 10 години назад от днешните новини. И в момента имам 4 грамадни папки в багажника на колата просто щото не знам къде да ги оставям вече, че нали всичко трябвало да има копие и на хартиен носител. И си ги разхождам с мене:)
 
Не им е лесно и на тях. Не, че ги оправдавам, ама счетоводството е доста специфична работа, а НАП са малко като бъзиците с Интернет Експлолър - 10 години назад от днешните новини. И в момента имам 4 грамадни папки в багажника на колата просто щото не знам къде да ги оставям вече, че нали всичко трябвало да има копие и на хартиен носител. И си ги разхождам с мене:)
Та като ти отворят колата да ти се приреве?....
 
Ако ти приберат оригиналните фактури за 5 години назад, касови книги (преди да ги махнат) и т.н. и ти влезнат на проверка става интересно.
 
Ако ти приберат оригиналните фактури за 5 години назад, касови книги (преди да ги махнат) и т.н. и ти влезнат на проверка става интересно.
При вече случило се обстоятелство, не мисля, че ще влезе в пълна сила тази глоба. Не съм попадал и не съм срещал подобна ситуация, но какво може да те застрахова от кражба на оригинални документи. Най-много да се отнесе глоба за неправилно съхранение, но какво съхранение на фактури точно е нужно да се прави? :)

Мани ги хартиените носители, никаква гъвкавост с чуждестранните пейпънт портали. Да не говорим за аналоговата история с касовите апарати. Ако мислят, че така ще стимулират бизнеса да вкара пост терминали, не мисля, че са на прав път.
 
Здравейте, при активация на Пейсера уип и банка дали е нужна регистрация на магазина? Не говорим за картови плащания , а за междубанкови
 
Здравейте, при активация на Пейсера уип и банка дали е нужна регистрация на магазина? Не говорим за картови плащания , а за междубанкови
Здравейте,
В момента проучвам същата възможност чрез използване на Пейсера УИП да се избегне издаването на касов бон и регистрация на онлайн магазин, понеже става въпрос само за продажба на дигитални услуги.
Моля, ако някой има опит или информация във връзка с това да сподели.

Благодаря предварително!
 
За фискален бон е възможно да се избегне, поне с моите оскъдни знания, чрез генериране и подаване на одиторски файл в НАП. Ако имаш счетоводител, консултирай се с него, но това са ти двете опции - одиторски файл или касов апарат, но ако приемаш кеш, няма май да се разминеш без касов. ;)
 

Горе