Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

Всичко зависи кои са сайтовете и до какво ниво искаш да извлича данните.
Както разбира се и технически изисквания(език, база от данни, етц.)
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

Говоря за глобално, не за определени сайтове, които са решили да си думнат да ти дават инфо срещу бекове.
Всичко зависи кои са сайтовете и до какво ниво искаш да извлича данните.
Както разбира се и технически изисквания(език, база от данни, етц.)
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

Добавянето става с предоставяне на .xml файл с продуктите. Мислех да сложа и моят магазин там, но в последствие се отказах. Няколко пъти ми звъняха да ми предлагат помощ с генерирането на .xml
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

:( Жалко, още няма навит да напише по-добър бот от на гошо, да може и да сортира по всички критерии :(
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

И в двата сайта, които си дал за пример, трябва да направиш XML по техен образец. Добавял съм продукти и в други сайтове, за които също си правиш XML по някакви изисквания. Общо взето всичките искат различни XML файлове.
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

И аз, принципно си мисля, че като говоря не пея, но явно понякога пея. ;)
И в двата сайта, които си дал за пример, трябва да направиш XML по техен образец. Добавял съм продукти и в други сайтове, за които също си правиш XML по някакви изисквания. Общо взето всичките искат различни XML файлове.
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

Uni нема такъв филм нещо да ти ръга съдържание от въздуха
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

То, ако можеше до сега гугъл да са си го направили.
Uni нема такъв филм нещо да ти ръга съдържание от въздуха
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

@uni-web нямаш достатъчно финансов ресурс, че да може да се реализира идеята ти с така наречения от теб глобален бот.

Верно ли тия сайтове искат персонални XML фийдове? Баси изтрещелите хора или просто се мислят за велики. Нормалната работа по-света е да привлечеш повече стоки без да ги натоварваш с допълнителни разаботки.
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

@uni-web нямаш достатъчно финансов ресурс, че да може да се реализира идеята ти с така наречения от теб глобален бот.

Верно ли тия сайтове искат персонални XML фийдове? Баси изтрещелите хора или просто се мислят за велики. Нормалната работа по-света е да привлечеш повече стоки без да ги натоварваш с допълнителни разаботки.
Стига де за колко време се сглобява генерацията на един XML, две кафета време макс (ако имаш данните). И е много по-добре да си го генерираш през времето когато сайта е idle, вместо някой бот да ти скрейпи 5142734 страници.
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

Аз така и не разбрах - някой правил ли е / може ли да направи/ бот /scraper, който да обхожда и събира инфо от n-на брой сайта /може и отделен бот за всеки сайт, като след това категоризира информацията в база данни, за да бъде достъпна за търсене и подреждане по определен признак от юзери в съответния сайт, където е базата!???
И какво се случва ако въпросните сайтове, които се обхождат, нямат RSS feed!?
 
Re: От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

Аз така и не разбрах - някой правил ли е / може ли да направи/ бот /scraper, който да обхожда и събира инфо от n-на брой сайта /може и отделен бот за всеки сайт, като след това категоризира информацията в база данни, за да бъде достъпна за търсене и подреждане по определен признак от юзери в съответния сайт, където е базата!???
И какво се случва ако въпросните сайтове, които се обхождат, нямат RSS feed!?

Аз съм правил доста такива ботове. Това си е стандартен скрейп. Отделен бот за всеки сайт обаче. Ако няма РСС ползваш бот. Ако има РСС (най-лесния за теб вариант) ползваш пак скрипт да го парснеш в твоята си база данни. От там вече е лесно.
Тая ниша със сравнението има много хляб в БГ. Но още е рано.
Не всички имат РСС. А и повечето не искат да правят, щото са тъпи.
Не всички имат афф програми, или са смотани (1% или кукито с живот 1 ден). Тия сайтове на запад от това печелят.
Българина няма навика/знанието/културата да търси изгодни сделки - отива у техномаркет и дава 100+ лв повече за уреда.
Но хляб има...някога.
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

@Torbalan Trolski за теб е 1-2 мин., а за други хора е пари, време и излишни нерви. За какво да наема програмист да му напише модул, който да генерира специфичен XML за 1,2,3...Х сайта, като може да се ползва стандартният RSS, който повече готови системи имат.

@pa_lta няма как да стане универсално за всички сайтове, защото трябва да отсееш съдържанието от другите глупости. Ако нямат RSS фийдове просто обхождаш през Х време списъчните страници и после пак по старата схема.
 
Принципно ако един магазин се съгласи да ти дава данни, може да ти даде достъп до базата си данни - само четене за таблицата с артикулите и цените. 5 мин работа за тях- даже без програмист, но и с програмист на 100 лв/ч пак е 10-на лв. По тоя начин ограничава кои сайтове могат да му представят продуктите (верно, че могат да го скрейпнат - ама и това се спира - напр. след 100 заявки от едно ИП в рамките на 30 мин - да дава 404)
Едниственото което не съм сигурен, е може ли mysql да има потребител който да вижда само една таблица.
 
От: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

Бот за такова нещо се пише лесно и бързо. Всичко е структурирано, въпреки, че бих желал да видя нещо писано от колегата, щото на празни приказки не вярвам.
@Torbalan Trolski за теб е 1-2 мин., а за други хора е пари, време и излишни нерви. За какво да наема програмист да му напише модул, който да генерира специфичен XML за 1,2,3...Х сайта, като може да се ползва стандартният RSS, който повече готови системи имат.

Ще дойдеш на моето мнение, но за всичко си има време.
@pa_lta няма как да стане универсално за всички сайтове, защото трябва да отсееш съдържанието от другите глупости. Ако нямат RSS фийдове просто обхождаш през Х време списъчните страници и после пак по старата схема.
 
От: Re: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

Само една таблица не, само една база данни да.
Принципно ако един магазин се съгласи да ти дава данни, може да ти даде достъп до базата си данни - само четене за таблицата с артикулите и цените. 5 мин работа за тях- даже без програмист, но и с програмист на 100 лв/ч пак е 10-на лв. По тоя начин ограничава кои сайтове могат да му представят продуктите (верно, че могат да го скрейпнат - ама и това се спира - напр. след 100 заявки от едно ИП в рамките на 30 мин - да дава 404)
Едниственото което не съм сигурен, е може ли mysql да има потребител който да вижда само една таблица.
 
Re: От: Re: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

Само една таблица не, само една база данни да.

Е това не е добре за магазина. :)
Това за писането за мен ли се отнася? Ако да - няма проблем. Даваш задание, плащаш и пиша. Цените са от 250 лв. за бот за сайт :)
 
От: Re: От: Re: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

За близо 9 години от как се занимавам с програмиране, не ми се е налагало да си плащам някой друг да ми пише каквото и да е :D
За другото, виж към кой е цитата на митев към кой е, а ти си работи на цените няма грижи.
Е това не е добре за магазина. :)
Това за писането за мен ли се отнася? Ако да - няма проблем. Даваш задание, плащаш и пиша. Цените са от 250 лв. за бот за сайт :)
 
От: Re: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

Само една таблица не, само една база данни да.
Тц, тц, тц ако искам и само определени колони от таблицата може да виждаш :)

Код:
GRANT (ЩеГледашАмаСамоТазиКолона) SELECT ON СуперТайнаБаза.АреГледайБе TO 'uni-web'@'*';
 
Re: От: Re: От: Re: Принципа, на работа на сайтове като pazaruvaj . com

За близо 9 години от как се занимавам с програмиране, не ми се е налагало да си плащам някой друг да ми пише каквото и да е :D
И аз така знам - не разбирам тогава 'де те стега чепика.
Ако ти се занимава да правиш такъв сайт - вече имаш основата. Дерзай.
 

Горе