Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

От: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

Това го знам, защото през 2011 година ми се наложи да си декларирам приходите от PayPal. Тогава говорих с много счетоводители, много не знаеха как седи въпроса, но накрая един ми обясни, че се смятат за приходи(защо се смятат не помня...) и трябваше да декларирам всичко. Може би, ако парите са пратени като "Gift" не трябва да се декларират, а само тези които са със статус на покупка.

С други думи, ти си имал приходи, получени чрез Paypal, и си ги декларирал. Дотук всичко е наред. Но ако гаджето ти от САЩ ти изпрати 100 долара да се почерпиш по случай това, че на утрешния ден Хенри Форд извършва тестово шофиране на първия си модел автомобил по улиците на Детройт, то как ги декларираш?
 
От: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

С други думи, ти си имал приходи, получени чрез Paypal, и си ги декларирал. Дотук всичко е наред. Но ако гаджето ти от САЩ ти изпрати 100 долара да се почерпиш по случай това, че на утрешния ден Хенри Форд извършва тестово шофиране на първия си модел автомобил по улиците на Детройт, то как ги декларираш?

Нямам си никаква идея. Може би, ако са пратени под формата на "Gift" не се декларират(сигурно е така, де), а се декларират тези със статус извършване на плащане(покупка).
 
По принцип paypal за Европа е регистрирана банка в Люксембург. Т.е. някой като ви прати пари в пейпал - все еднови праща пари в банковата ви сметка в Люксембург.
От там на татък вие си правете сметка има ли нужда да се декларира това пред НАП, или няма.

Иначе когато си изтеглите парите от пейпал в българската банкова сметка, това би трябвало да е "трансфер между свои сметки". Т.е. извадили сте си ги от единия джоб и сте си ги преместили в другия. Това според мен няма нужда да се декларира.
 
От: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

Нямам си никаква идея. Може би, ако са пратени под формата на "Gift" не се декларират(сигурно е така, де), а се декларират тези със статус извършване на плащане(покупка).

Ако плащаш за покупки, то не извършваш ли разходи?
 
От: Re: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

По принцип paypal за Европа е регистрирана банка в Люксембург. Т.е. някой като ви прати пари в пейпал - все еднови праща пари в банковата ви сметка в Люксембург.
От там на татък вие си правете сметка има ли нужда да се декларира това пред НАП, или няма.

Иначе когато си изтеглите парите от пейпал в българската банкова сметка, това би трябвало да е "трансфер между свои сметки". Т.е. извадили сте си ги от единия джоб и сте си ги преместили в другия. Това според мен няма нужда да се декларира.

Дефакто е така. Трансферите тип "пращам си на себе си" са едни от най-наблюдаваните, разбира се (пране, нарушаване на местно законодателство, тероризъм и т.н.), но не виждам основание всички те да се водят за приходи.
 
От: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

Каквото и да си говорим ако от НАП решат да те проверяват все ще намерят за какво да те глобят. Българските закони така са направени за да сме принудени да ги нарушаваме и дефакто да ни глобяват после.
Мой познат също получава пари по ПейПал но не ги превежда в БГ карта а в карта на Payoneer . Така че парите не минават през БГ банка, постарал се е да сведе до минимум допирните точки с НАП, но пак казвам че ако решат да се заяждат с теб винаги ще намерят вратичка да то вгорчат живота.
 
От: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

Каквото и да си говорим ако от НАП решат да те проверяват все ще намерят за какво да те глобят. Българските закони така са направени за да сме принудени да ги нарушаваме и дефакто да ни глобяват после.
Мой познат също получава пари по ПейПал но не ги превежда в БГ карта а в карта на Payoneer . Така че парите не минават през БГ банка, постарал се е да сведе до минимум допирните точки с НАП, но пак казвам че ако решат да се заяждат с теб винаги ще намерят вратичка да то вгорчат живота.
А, с това за НАП съм съгласен. Обаче все пак трябва да има някакви договори, с които да покажеш на какво основание си извършил услугата.
В случая, който е описан и е най-често срещан при превод на пари от САЩ, Китай и т.н. договори няма и сумите се превеждат от частни лица,
пък и предполагам, че става въпрос за малки такива. Спокойно могат да минат за gift.:)
Като нямаш сключени договори черно на бяло, няма и на какво основание да ги декларираш.
А иначе и 100 счетоводителя да питаш - 100 мнения по въпроса ще получиш.
Все пак не е зле да се консултирате с повече счетоводители за всеки случай.:wink:
 
Според търговския закон договорът може да бъде писмен или устен...
 
От: Re: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

Според търговския закон договорът може да бъде писмен или устен...
Да, така е. Но обикновено искат да видят писмен договор. На мен като си декларирам парите от Гугъл ми искат копие от договора
и се мръщят и чудят защо не бил персонален, с подписи и печати и прочие атрибути. То нито така, нито инак, както се казва.:)
 
Абе ти не стига, че отиваш да им даваш пари, ами и ти се мръщят :) Българска работа. Ами ако не им харесва договора, да не ти взимат парите.
 
От: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

Много благодаря на всички! Има още време до декларирането на приходи и за спокойствие ще се консултирам с още един счетоводител, макар и да не очаквам някаква по-адекватна информация. VMiloykov, ако можеш да споделиш малко информация от счетоводител ще съм безкрайно благодарна.
А родните чиновници че се мръщят като идеш да дават пари - мръщят се. Мен ме гледаха лошо в Агенцията по вписванията, за жената май работа по интернет звучеше мръсно и неприлично. Пак добре, че нямах абсолютно никакви проблеми и ме регистрираха от раз....
 
От: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

Мен ме гледаха лошо в Агенцията по вписванията, за жената май работа по интернет звучеше мръсно и неприлично.

Може да е решила, че се занимаваш със секс чатове. :)
 
От: От: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

Като нищо :). Но пък и това си е професия, де :-D
 
От: Приходи от САЩ и данъци - пълна мъгла!

Каквото и да си говорим ако от НАП решат да те проверяват все ще намерят за какво да те глобят. Българските закони така са направени за да сме принудени да ги нарушаваме и дефакто да ни глобяват после.
Мой познат също получава пари по ПейПал но не ги превежда в БГ карта а в карта на Payoneer . Така че парите не минават през БГ банка, постарал се е да сведе до минимум допирните точки с НАП, но пак казвам че ако решат да се заяждат с теб винаги ще намерят вратичка да то вгорчат живота.

При този случаи, ако прави много пари ще го обвинят за незаконно богат и ще му искат всички документи, транзакции за да докаже от къде да му парите. С новите закони, могат като нищо да му конфискуват всичко(говорим, ако се правят много пари). Аз лично не бих ползвал този вариант.
 

Горе