Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Ако евентуално се стигне до разваляна на сделка, той ще върне колата, а на него ще му върнат 10000 лв.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

... понеже човека ми изглеждаше свестен, така и не отидохме на комп. диагностика...
..много мразят да ме правят на балама...
Никога не се доверявай на хората.

Аз пък имам въпрос - при нотариус не могат ли от страна на продавача да се направят гаранции, за по-сигурно?
 
От: Re: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Абе май ги задължиха автокъщите да дават някаква гаранция, но не знам точно какъв е редът. И пак ако не е писал истинската цена в договора за покупко-продажба се е прецакал.

Не е задължителна гаранцията, а опционална и много малко автокъщи я предлагат.
Колкото до това дали може да съдиш някой за това че ти е продал развалена кола втора употреба, варианта е да пиеш студена вода, и да ти седи като обеца на ухото. Имам доста наблюдения и опит върху употребявани коли/авточасти/сервизи и общо взето няма практика някой да ти гарантира че колата ще е читава. Разбира се има и изключения сещам се за кола на която мотора блокира малко след покупката и собственика на автокъщата върна парите на купувача и си прибра колата с платформа за негова сметка от друг град, но както казах това са по-скоро изкючения.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

То нито една автокъща не иска да пише фактура на реалната стойност на автомобила. Масово пишат с по 30-40% по-малка стойност, за да не можеш да претендираш при разваляне на сделката при евентуален проблем. Пък ако настояваш да пишат реалната стойност, то тогава не ти дават никаква отстъпка от цената на колата. Въпроса ми за автокъщите беше друг: нали принципно за продуктите, които купуваме си има търговска гаранция от 2 години и при проблем се оплакваме на КЗП, като се основаваме на ЗЗП. При колите защо този закон не може да се прилага? Защото са втора употреба ли?
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

То нито една автокъща не иска да пише фактура на реалната стойност на автомобила. Масово пишат с по 30-40% по-малка стойност, за да не можеш да претендираш при разваляне на сделката при евентуален проблем. Пък ако настояваш да пишат реалната стойност, то тогава не ти дават никаква отстъпка от цената на колата. Въпроса ми за автокъщите беше друг: нали принципно за продуктите, които купуваме си има търговска гаранция от 2 години и при проблем се оплакваме на КЗП, като се основаваме на ЗЗП. При колите защо този закон не може да се прилага? Защото са втора употреба ли?

По-ниската стойност се пише с цел укриване на доходи.
Колкото до 2-то години гаранция не съм чувал някой да го прилага при стоки втора употреба, без значение дали са автомобили, компютри и т.н.т.
Като цяло при колите не трябва да се вярва много много на джамбазите, може и да има свесни ама са 1 на 1000. Днеска например видях тотал щета ванче още седеше с надписите "POLIZEI" пред една автокъща, сигурен съм че до месец ще е "нов внос, от 1-ви собственик на 130хил. реални км."
Та така, стегни си Пасатчето всичко да му е както трябва, а когато дойде време за следваща кола ще знаеш, че трябва да гледаш и тестваш всичко.
 
Не всички стоки имат 2 години гаранция, при различните класове стоки е различно.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

"Понеже на комп. диагностика в историята на грешките се вижда, че проблема с турбото за първи път е регистрирано когато аз понатиснах повечко газта извънградско. "

Това означава,че може и точно при теб да се е проявил проблема.Само кристалната топка може да каже,Какви адвокати какви дела какви 5 лева?Турбото си е консуматив и то си има ресурс.Може дори при теб да е изпушил.С кои мотор е пасата?Колко конски сили е?Къде ти казаха цена 800 лв?Във фолксваген ли?Ако там е нормално цените са вълк и мечка.Турбото може да се рециклира с/у 300-400 лв(с 6 месеца гаранция),в зависимост какво се е прецакало защото то е съвкупност от няколко компонента.Към него има един клапан които се сменя.Струва 80-100 лв.Направил си огромна грешка да си купиш ново турбо без да си проучил нещата.Не можеш да имаш никакви претенции.Вече всичко е свършило.Иначе ето ти много добър турбосервиз с които аз работя: http://www.unitechturbo.com/contact_bg.html Ако можеш отменяи си поръчката и се обади на момчетата с детаилни продробности всъщност какво не е наред.Колата ти в момента не върви защото е в авариен режим.Ако турбото е било развалено преди това,колата е щяла да пуши при форсиране в статично положение.Карам голф 4 tdi и бях в такава ситуация 2 пъти.Веднъж сменях клапан и веднъж ми смениха геометрията.Това са нормални неща за tdi моторите.Просто му е дошло времето.

П.П:Ето и други "специалисти" които не съм пробвал,но имат по ниски цени от мен препоръчаните: http://turbo-bg.com/index.php/tzena-za-remont-na-turbo
 
Последно редактирано:
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Отмених поръчката, понеже кварталния майстор ми отвори и почисти турбото срещу 20лв. и нулира грешките. Сега колата е пушка, трябва да видя и задния десен тампон, че нещо трака. Като цяло съм доволен от покупката, само дето този проблем малко ме притесни в началото.

П.П. Наистина ли няма никакъв начин да се развали сделката, ако възникнат проблеми след покупката и продавача е бил наясно с този факт преди събитието. Примерно ако се наложи основен ремонт на двигател за сериозна сума, купувача няма ли право да претендира? И ако евентуално сделката се обяви за нищожна, само сумата, която е обявена пред нотариус ли се връща(понеже масово обявяват по-ниски суми) и има ли начин изобщо да си получиш реално платената сума?
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Може да си я получи ако си купи чисто нова кола и умре на втория ден.Иначе за втора употреба автомобил хич не ми се вярва тази работа,освен ако не са направени някакви договори пред нотариус.
 
Колкото продавача можете да претендира след една година, че ти е продал колата много ниско и да ти иска още пари (щото видиш ли се е оказала читава), толкова и ти имаш право да претендираш за разваляне на сделката.

Сделка може да се развали само ако противоречи на даден съществуващ закон.
 
Сделка може да се развали примерно, ако колата се окаже крадена и не можеш да я регистрираш. В такъв случай може яко да се прецакаш, ако сделката не е изповядана на реалната цена. Но заради някакъв дефект, дето няма как да докажеш дали го е имало - трудна работа.

П.С.
И все пак - не съм адвокат :)
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Всеки втори му предлага да му прати "гости", как пък всички станаха онлайн мутри...
Пич не знам в кой сервиз си ходил и как са остановили, че тоя проблем с турбуто е станал точно преди 500км., но мога да ти кажа, че са те видели, че неразбираш и са си говорили през главата.
Дори и да има правно основание (но такова няма) продавача да ти върне пари, понеже е знаел за проблема, няма как да го заставиш да си признае, освен,ако не го закачиш на детектор на лъжата. Ако е имала този проблем, докато я пробваш, няма шанс да не е пушила сиво-черно отзад? Забеляза ли нещо?
Искам да те успокоя, че никой не е застрахован от такива проблеми и докато България е основен изпълнител на кампанията "Да изчистим Европа за един ден", така ще е... Ако те заведа да видиш в какво състояние се купуват тия коли от Италия (там са най-зле) ще си караш колело цял живот.
Гаранция за стара кола няма. Мога да ти дам пресен пример с мен. Смея да твърдя, че в по-голяма част от живота си съм се занимавал с покупко-продажба на коли втора ръка и съм в час малко или много. Миналия месец взех един Мерцедес сравнително нов и при теста изпробвах абсольотно всички слаби места на тоя модел - всичко беше ток. След два дена "хвърли" скоростна кутия, а той е автоматик - сумата за ремонт надвърли няколко пъти тази, която ще дадеш за турбо. И аз съм продавал бус , примерно, изцяло изряден, в който съм имал вяра и на път за вкъщи, новия собственик къса съединител. Така, че в тая игра е така.
Моя съвет е да си стегнеш колицата и да знаеш какво си й правил, вместо да скочиш на нов "кошник" и да влизаш в нови приключения.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Колега,нищо не е станало!!!
Истории много мога да ти изброявам,примерни решения също безброй много.
Ще ти кажа няколко прости факта,ако имаш желание и въпроси,може да ме попиташ конкретно на лично,юрист съм,но се занимавам с коли.
1)Без да искам да те обида по някакъв начин,ти просто не разбираш от коли.
Не си избрал правилно,нито марка,нито модел,цената също не е добра според мен,може би изискванията ми са твърде високи станали с годините.
2)И двигатела не си избрал добре
3)Виждам наченки на паника в твоята личност...Това е просто една кола!Не си трови нервите.Винаги може да я продадеш,ремонтираш,бартеросаш
4)На практика няма как да развалиш сделката и да излезеш на далавера,а намаляването на цената се прави за друго във фактурата.
5)Това с "гостите" е върховната простотия,в БГ има много луди и докачливи хора,освен това не е морално,не е рационално,така гледам и човека май въобще не е виновен.Ти нали гледа колата,пробва я,избра си я,не той те накара,не ти опря оръжие в главата и не ти бръкна в джоба.Ако ти не можеш да избираш кой е виновен?
6)Лично според мен 2-ри път си ударил на камък със сервиза.Чак смяна на турбото...Това не е кола която да си заслужава,турбо може да замине при определени обстоятелства,които съкращават ресурса му.Примерно чип тунинг.Върховната простотия на дизеловите коли и келешите,особено направено от непрофесионалист...
7)Ако колата има чип тунинг и турбото е заминало,отърви се от тази кола,рециклирай турбото,купи старо от автоморга колкото да закрепиш нещата и я продай.

п.п.Не очаквай от стара кола да бъде като нова,за такова нещо ти трябват много знания и късмет.Никой не е застрахован да сгреши.Не прави проблеми за такива простотии,не обвинявай за грешката си други.Трябва да знаеш,че тази кола все за нещо е изхвърлена в чужбина,а от БГ от човек не бих си купил регистрирана кола,гаранция ще проблеми по нея и не е обслужвана,нито редовно,нито с оригинални части.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

само да вметна - според българското законодателство ,мине ли през нотариус ,значи си приел колата във вида в който е - демек "да си гледал"
никакъв шанс да се развали сделката няма при тези обстоятелства
 
Има шанс ако ти продадат крадена кола да ги осъдиш да ти върнат парите.
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Как може да вземеш кола без да я закачиш на компютър?????
В случая единственото, което можеш да направиш е да пиеш една студена вода и да си оправиш колата.
Колко пък да е бил подготвен, свалил си е vag-com, закачил е колата на лаптопа и е изчистил логовете, работа за 10 мин.
 
ама не дочетохте темата накрая е минал е с 20 лева чистене на турбото и чистене на грешките и всичко си работи.... иначе щяха да го изклатят и в сервиза за 800 лева за ново турбо... то и майсторите са за бой понякога

и още нещо дизел се купува за да се кара въобще не си мислете че ще дойде на километри като някой бензин беше 2006 година началото в един от автофорумите един от модераторите мисля си беше взел дизел и това му беше лафчето че щом той дето не карал много на дизела му е навъртял 30 000 колко ли е навъртял немеца за 8 години....
 
От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Здравейте Колеги. Имам следния проблем - преди 3 дена закупих от частно лице автомобил WV Passat 5 1.9TDI. Преди покупката изпробвах всички функции на колата, но понеже човека ми изглеждаше свестен, така и не отидохме на комп. диагностика. Та веднага след като прехвърлихме колата при нотариус, на прибиране забелязах, че турбото на автомобила изобщо не се включва и колата не развива повече от 90км. в час. Отидох в сервиз и ми казаха, че е за смяна и ново турбо струва повече от 800лв. Въпроса ми към Вас е, имам ли право да претендирам съгласно ЗЗП за някакво обезщетение - тоест има ли някакъв начин да взема тези пари от продавача, понеже от сервиза казаха, че проблема с турбото го е имало отпреди 5000км. Един вид идеята ми е да обвиня продавача за съзнателно скриване на дефект преди продажбата. Как стоят нещата от Юридическа гледна точка?

1. Мисля че имаше някакъв 3дневен или 7 дневен срок в който може да се развлаи сделката точно за автомобилите я имаше тая клауза .
2. Можеш ако е вписано в договора ви за покупко-продажба естествено , да придевиш претенции и той да ти върне парите а ти колата , но предполагам вие сте я прехвърлили за цена от 500- 1000 лв. за да спестиш местния данък придовибане и ако не е вписано в договора че в случай на дефект той трябва да ти върне действителната сума , той ще ти върне тези 500-1000 лв. и ти ще му върнеш колата .

Най-добре отиди и говори с нотариуса какво можеш да направиш . Или ако не става сканирай си договора да помислим какво може или не може да се направи .

Поздрави !
 
Последно редактирано:
От: От: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

Как може да вземеш кола без да я закачиш на компютър?????
В случая единственото, което можеш да направиш е да пиеш една студена вода и да си оправиш колата.
Колко пък да е бил подготвен, свалил си е vag-com, закачил е колата на лаптопа и е изчистил логовете, работа за 10 мин.

Тука колегата е много прав ! Тоя елкон ти е 20лв. ние така с моя авер щяхме да изгорим с 34 000 лв . за една Е-класа 2010 на 130 000 км. като я закарахме в БалканСтар излезе че колата е 2009 и преди 2 год. последно във франция е била на 23 000 км . ахаха така ,че тея новите коли винаги на компютър братко . Да си каже елкончето какво му има
 
От: Re: Проблем след покупка на автомобил втора ръка

ама не дочетохте темата накрая е минал е с 20 лева чистене на турбото и чистене на грешките и всичко си работи.... иначе щяха да го изклатят и в сервиза за 800 лева за ново турбо... то и майсторите са за бой понякога

и още нещо дизел се купува за да се кара въобще не си мислете че ще дойде на километри като някой бензин беше 2006 година началото в един от автофорумите един от модераторите мисля си беше взел дизел и това му беше лафчето че щом той дето не карал много на дизела му е навъртял 30 000 колко ли е навъртял немеца за 8 години....

Да,понякога клиента е лошия,има и такива хора.Не го казвам с лошо или да се заяждам,но се мъчат по всевъзможни начини да прехвърлят вината и да бягат от последствията на постъпките си.Купил си е колата,минал е през нотариус,сторило му се ,че колата е повредена,според кварталния майстор за 20лв е като нова,според сервиза за 800лв турбо за смяна.

В крайна сметка сделката си е двустранно съглашение,страните постигат съгласие,дават се парите,взима се колата,минава се през нотариус,каквото е гледал това е,аз тук не виждам "скрит дефект" хипотезата за разваляне на договор,а и вие вече му обяснихте за паричната стойност,фактурите,местните данъци и т.н.

Според мен истинския мъж няма да се мъчи да се гъне,да прехвърля вината.Не виждам нищо мъжко или рационално в това да праща биячи на продавача,а и кой знае продавача кой е,хора всякви,психопати,докачливи,може да го заколи за 5лв или да получи нервна криза,случаи много.
Просто си отваряйте очите и носете отговорност за постъпките си.Никой не го е принудил да купува колата.

Най-добри пожелания и честита придобивка,ремонтирай каквото трябва,ако трябва,ако се налага продавай/бартер,ако не карай и със здраве!
 

Горе