Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите?

sr71sa

New Member
Здравейте,
скоро направих сравнително малък информационен сайт със съпорт чрез facebook група към евентуални клиенти. Като в него оставих място за реклама на фирми по градове, и се стигна до днес когато се договорих с една фирма за реклама в сайта ми. До тук добре, обаче ще ми преведат парите по банкова сметка, а в закона пишело че без основание ( договор) не може Юридическо лице да превежда пари на физическо, и от тук започва дилемата:?::?::?:

Търсих в нета различни варианти:

1, Отивам и се регвам като самоосигуряващо се лице! ( обаче нямам диплома за професия, но съм студент, и съм завършил гимназия по туризъм имам някъде
сертификат за барман :lol: ) Въпроса ми към този вариант е : дали плащам само 10% от дохода в края на годината като подавам годишна данъчна декларация, или всеки месец дължа по около 100лв за осигуровки:?: Защото в нета намирам и 2 те мнения, и познавам хора на граждански и не плащат такава сума всеки месец, а само годишна данъчна, но пък те са на трудов договор и от там се плащат осигуровките, а аз не съм!!

2. Казвам на фирмата че не съм нито фирма, нито самоосигуряващо се лице, (и тук не знам това дали може) , да сключим с тях граждански договор за съответната сума и те да си приспаднат 10% данък и да ми преведат останалото. За мен няма значение, важно е за тях да е законен разхода и т.н

3. Казвам на фирмата че не съм нито фирма, нито самоосигуряващо се лице, и ако могат да прежалят тази сума от 70лв да ми я пратя, като превода стане от някое физическо лице! Но тук се съмнявам да се съгласят, защото не е малка фирмата и си имат счетоводител.....

4. Вариант предложен от вас, Моля!

ПС: те искат и някаква гаранция( договор) че рекламата ще седи в сайта за периода в който плащат!


Моля за вашето мнение по въпроса, Благодаря!
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

1. Направи си страница с точни правила за реклама при теб
2. Направи си пейпал и нека ти изпратят парите по пейпал като напишат точно какво плащат та да имат защита от пейпал.
3. Пейпал си имат защита на клиента според правилата които си задал в сайта ти. Така фирмата която ти плаща ще е спокойна.

Не съм експерт, но според мен така ще стане :)
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

Аз съм описал точните правила за реклама, но основният проблем е че те искат да преведат сумата по банков път и да си отчетат разхода който ще направят, а аз не съм нито фирма нито самоосигуряващо се лице, дали варианта със сключването от тяхна страна на граждански с мен е най-разумното решение! И ако те са в друг град как реално ще го подпиша че да имат оригинала, освен срез сканиране, но тогава е само копие:oops:
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

Мен, ако питаш плати 90% от прихода ти, та да може боко и компания да си купят по-добро пиине за вечерта и да хапнат по някое друго кебапче отгоре.

По темата да ти лащат и да си получават рекламата хич да не ти пука, за гушенето на лешоядите горе.
 
От: От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариан

По темата да ти лащат и да си получават рекламата хич да не ти пука, за гушенето на лешоядите горе.

За фирмата (юридическото лице) такова 'въздушно' плащане НЕ Е данъчно признат разход и могат да ги погнат за източване, скрито разпределение на дивидент и още няколко подобни издънки. Дори и при граждански договор ще се плащат осигуровки. За 70,00 лв месечно си е направо трагедия да се натоварващ с допълнителни разходи. Относно плащането по PayPal - интересно ми е колко от фирмите използват този портал като средство за разплащане с подотчетни лица :D.
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

Според мен, гражданският договор е най-удачният вариант, защото при него се удържат само 10 % ДОД, когато сумата, след приспадане на нормативно признатите разходи, е под минималната работна заплата. В случая говориш за 70 лв на месец, което си е доста под МРЗ, така че ще ти удържат само 10 % ДОД (7 лева) всеки месец. По този начин разхода им се признава.
Ако се регнеш като самоосигуряващо се лице, не ти мърдат 120 + лева за осигуровки.
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

Не знам как стои въпросът с дарение. Просто подмятам идея. Слагането на бутон "ДАРЕТЕ/donate" дали е подходящ при такива взаимоотношения - физически лица и юридически лица. И дали физическото лице получило дарение по този метод е длъжно да декларира и плати данък итн. Моля, ако има запознат по темата, нека сподели опит.
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

Отговора клони към граждански с тях! Обаче сумата от 70лв е за срок на рекламата от 4 месеца в сайта ми, това значи ли щом рекламата ще стой 4 месеца, то договора трябва да е за 4 месеца, или само за за периода по неината направа които е 1 ден примерно, Сумата от 70лв е за 4 месечна реклама!
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

Абе що за фирма е, щом шефа не може да изкара 70 лв. и да ти ги даде, а после тия пари да си ги пише като бонус, награда, фирмени разходи за нещо си... ? Честно казано, мисля, че не бих се занимавал с такива - те ще ми образуват много повече ядове и тревоги, отколкото ще спечеля.
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

Дублиран пост.
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

Намери си някой познат с фирма, който да им издава фактури, а ти с него можеш да се оправиш по-лесно. Ще вземаш фактури на фирмата му за нещата, които си купуваш за теб и ще си прибираш парите. Така е най-чисто и няма да плащаш никакви данъци. За тези приходи не си заслужава да се набутваш с фирма засега.
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

Дружествата не само на физически лица, а и на юридически лица не могат да превеждат суми без основание, а и всяка банка ще ти поиска основание на превода, когато превеждаш по чужда сметка.

Въпросът по-скоро се свежда до това ти как им продаваш реклама като не си търговец. Законен начин за това няма, тъй като си е чиста търговска сделка. Регистрирай си едно ЕТ и си свиркай или действай чрез дружество на твой близък..или си си в сивия сектор, където пък изобщо не може да става дума за плащане на данъци - какво ще напишеш в декларацията си - действам незаконно като търговец, без да съм такъв, но искам да си платя данъците...

Това, което можете да направите с договор - сключете примерно един консултантски договор, където ти ги съветваш относно интернет рекламата им за срок от 4 месеца и останалото остава на устна договорка, но е много лоша идея да се споменава някъде в договора, че някой продава на другия реклама...Само да не забравиш в следващата си данъчна декларация да включиш, че си получил сума по консултантски договор...Ако смяташ сериозно да се занимаваш с това си регистрирай ЕООД или ЕТ.
Гражданският договор също е вариант, но там после пишеш отчети към компанията кво си свършил, а пък компанията трябва да ти удържи данъци и осигуровки на сумата на договора с приспаднати нормативно признати разходи и е доста по-сложно като цяло, създаваш им и на тяхното счетоводство доста работа.
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

защо не говорите с тази фирма за договор за изработка на реклама, тоест граждански договор? От договорена сума се приспадат 25 % нормативно признати разходи и така се изчисляват осигуровки и данък. За тяхното счетоводство не би трябвало да е такъв проблем. Ако изработката е за няколко дни -може направо в този месец да е пуснат договора, нищо че ще стои дълго време рекламата. Другата година до края на април трябва обаче да се включи този договор в данъчната ти декларация!
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

взимаш им парите, харчиш си ги и не помисляш за данъци и прочие
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

взимаш им парите, харчиш си ги и не помисляш за данъци и прочие

Как ли никой досега не се е сетил за този вариант...
 
От: Проблем с плащане за реклама от Юридическо към Физическо лице,какви са вариантите

Няма как сам да си плащаш осигуровките, ако не си регистриран като самоосигуряващ се (на основание "граждански договор" или на основание упражняване на свободна професия). А дали "работодателят" има начин да ги плати не ми е известно (преди много години бях работил на граждански договор и работодателят ми беше плащал данъка и осигуровките, които дължа на държавата; после ме глобиха, защото не бях подал годишна данъчна декларация и ми върнаха платените от него данъци, защото бяха под облагаемия минимум - това беше по времето на прогресивното данъчно облагане, тогава данъчните закони бяха още по-лоши от сега; в момента не знам дали е законно работодателят да плаща данъците и осигуровките на работещите на граждански договор).

От известно време в интернет обществото върви дискусия на тема „Как да работим законно”. Въпросът стои пред много хора (предимно млади и с малък или никакъв административен опит) занимаващи се с интернет бизнес и печелещи пари.

Тези хора искат да работят законно и да си плащат данъците.

Ще кажете – нищо по-лесно от това. Трудното е да се спестят данъците. Да. Ама не. Трудното е да се работи законно.

Цялата статия: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Коментар на статията във форума.
 

Горе