Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Колеги, този правилник не е за вас, ако се занимавате само с интернет или имате т.нар офис или някакъв търговски обект. Съветвам ви, да не ползвате всякакви бланки намерени в интернет, а да търсите компетентна помощ :)
Ето например
19.2. Производствени работници – цех “…………………”:
- Редовна смяна – от 8:00 до 17:00 часа, в т.ч. обедна почивка от 12:30 до 13:00 часа;
- Първа смяна – от 6:00 до 14:00 часа, в т.ч. почивка от 9:00 до 9:30 часа;
- Втора смяна – от 14:00 до 22:00 часа, в т.ч. почивка от 17:30 до 18:00 часа;
- Трета смяна (ако се налага такава) – от 22:00 до 6:00 часа, в т.ч. почивка от 2:00 до 2:30 часа;
19.3. Пазачи – работят на сумирано изчислено работно време по график, който ежемесечно се изготвя. При изготвяне на графика, задължително се спазват ограниченията по чл. 142, ал. 2 от КТ.

Ако искате да въведете сумирано изчисляване на работно време трябва да водите и съответните отчети и на определеният срок да изравнявате присъствените форми и, ако има извънреден труд да го заплащате в съответните ведомости :)

Чакай бе човек, да не се занимаваме с нета само? Това първо, второ, имаш ли НАЕТ персонал, за тебе е, ако ще и на луната да си ги пратил да бачкат. Та твоя пример си става просто

19.2. Програмисти:
- от 8:00 до 17:00 часа, в т.ч. обедна почивка от 12:30 до 13:00 часа;
....

а пробвай да нямаш регламентирано във вътрешните ти плавила за трудов ред работно време и нормирани почивки :D

А тая работа "компетентно" освен пиявица от СТМ не виждам кой ще ти я свърши. И то как? Аз като им плащам, какво получавам - предписание - Да се направи :evil:

едит: точно за търговски обекти го правя, а това са ми бланките от които съм гледал. Да не мислиш, че ще има точно за твоя булстат бланка някъде?
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Чакай бе човек, да не се занимаваме с нета само? Това първо, второ, имаш ли НАЕТ персонал, за тебе е, ако ще и на луната да си ги пратил да бачкат. Та твоя пример си става просто

19.2. Програмисти:
- от 8:00 до 17:00 часа, в т.ч. обедна почивка от 12:30 до 13:00 часа;
....

а пробвай да нямаш регламентирано във вътрешните ти плавила за трудов ред работно време и нормирани почивки :D

А тая работа "компетентно" освен пиявица от СТМ не виждам кой ще ти я свърши. И то как? Аз като им плащам, какво получавам - предписание - Да се направи :evil:

едит: точно за търговски обекти го правя, а това са ми бланките от които съм гледал. Да не мислиш, че ще има точно за твоя булстат бланка някъде?

Точно за моя булстат бланка не търся, просто исках да напомня на колегите да гледат и да четат това, което получават. Нищо повече.
БУЛСТАТ/ЕИК е идентификационен код, а не юридическото лице, което представляваш, и с което упражняваш дейност.
Все пак заслужава благодарност, че предостави бланките. Исках да помогна, защото да не стане някой да не прочете и да си мисли, че е свършил работа, а пък всеки ред си е от значение и всяко нещо има смисъл в правото. Докато в интернет бизнеса сме свикнали малко триал енд ерор там не е така или са скъпи уроците :)
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Точно за моя булстат бланка не търся, просто исках да напомня на колегите да гледат и да четат това, което получават. Нищо повече.
БУЛСТАТ/ЕИК е идентификационен код, а не юридическото лице, което представляваш, и с което упражняваш дейност.
Все пак заслужава благодарност, че предостави бланките. Исках да помогна, защото да не стане някой да не прочете и да си мисли, че е свършил работа, а пък всеки ред си е от значение и всяко нещо има смисъл в правото. Докато в интернет бизнеса сме свикнали малко триал енд ерор там не е така или са скъпи уроците :)

А, не съм те разбрал, ще ме извиниш, много ми беше прекипяло вчера. Да, трябва да се едитнат бланките според вида дейност.
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Навремето като учих за това не вярвах що за простоия, е преди време като по един проект работхме и дойдоха агенцияата, та горката дама собственичката накрая измериха интензитета на лампите и се оказа че подредбата на лампите е трябвало да бъде в 3 колкони по 2 големи лумисцентни, а не както ги пръснала 4 по 3 некви обикновенни, пък с работницте и кво шоу бе 1 седмица луда я направиха. Та след това, как абсолютбо нищо не правят тези и само по некви малоуми процедури се движат се замислих за такъв бизнес ама като се сетих че там е ти на мен аз на теб и шшуробаджинащината е върхова, се отказах.

Абе на запад какви им са техните аганеция, Манта я хвърли малко светлина как е там при вас и имали такива глупости до толкова извисена степен като тук
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Много бланки - много нещо?
колко персонал имаш ?
ДА не си петролен магнат? бах тия чудесии?
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Тия бланки са за персонал от 2 до 50 човека, че след това се намесват и хора с намалена трудоспособност и там вече не знам как е...
Току що са минали документите - проблеми май няма :D
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Блеки каква повече светлина да ти дам от това което съм писал по другите теми.

Фризиорката дето ме подстригва и работи точно в центъра не вкъщи ми каза че над 10 години от както работи там не е имала случай да и дойде каквато и да е проверка - данъчни, пожарна, ХЕИ, трудова медицина - нищо
В този салон работят четирима фризьори - всеки от тях е регистриран като едноличен търговец и е сключил договор с шефката на салона за да не се води работник а като наета фирма - та осигуровките на всеки един от тях в неговата си фирма са около 100 паунда на ГОДИНА - нещата са измислени да са лесни и да може да се работи. (за това ви казах че една от мерките които трябва да бъдат приети в БГ е да се свали рязко минималната осигуровка за шефовете на фирми)

Също така имам няколко приятели с автомивки - работят повече от десет години до сега нямат спомен да е минавала каквато и да е проверка почти всичките мивки нямат изградени маслоуловители но и никой не минава да ги проверява - на някои от мивките НЯМА КАСОВИ АПАРАТИ - момчетата които работят на мивките са фирми по горната схема някои от години работят нелегално - но никой не минава да ги тормози.

Ще мина някой ден да ви снимам как на местният пазар тип БИТАК на сергия върху найлони се продава прясно месо - няма хладилници няма ХЕИ и ДВСК

Когато наближи първата дата за подаване на декларация по ДДС на моята фирма - ми се обадиха от тяхното данъчно да ме подсетят да не забравя и да ме питат ако аз ще си я попълвам декларацията необходима ли ми е помощ.

Сигурно има още хиляди неща за които не се сещам но и теза са достатъчни за да разберете защо в БГ докато не се смаже бюрокрацията няма да има дребен и среден бизнес.
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Не е само в нашата държава така.

This Is Why I Don't Give You a Job

Проблемът е, че хората искат държавата да им казва какво да правят, какво да не правят, да им регулира всичко, за което се сетите, да ги пази от лошите работодатели и т.н. Докато това не се промени няма да видите премахването на подобни закони.

Вероятно от повечето пишещи в темата са ревали по други въпроси за това как държавата бездейства, не регулира едикакво си, а оставя "лошите капиталисти" да правят каквото си искат.
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Манта не искам кажа нещо(дразня), ама това не са ли някви единични случай, това със фризорката си е неква схема индивидулна? Така да не се проверява от quality control-a в другите сектори, ми се вижда наистина невероятно. И така представено от теб е извадено от контекста.

А пък това директно месото на сергията и да няма никви контроли ми се вижда като фантастика, дето те там за най-малкото нещо викат ХЕИ добросъвестните граждани ..... е ти пък щом каза бит пазар - то там е само за пакистанци индици, ти оти ходиш там. Я ми щракни някоя снимка от местните магазини близко до Лондонското сити.


Навсякъде има държавни регулации, ако ги няма как ще се гарантира тази система да работи иначе всеки ще си прави квото иска, при нас трябва яка резачка на бюркацията ги настигнем по нещо западните, и тя почва с резене на админ.
 
Последно редактирано:
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Хепи, има много голяма разлика между регулация и бюрокрация. В интерес на истината (което ме диви много) мога да кажа, че най-малко проблеми съм имал с НАП. Всички останали са кръвопиещи бюрократични хлебарки: ХЕИ, РИОСВ, РИОКОЗ, КЗП, митницата, СТМ и не на последно място ОБЩИНИТЕ.
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Блеки - разликата е в подхода големите вериги са на ниво - там шаване няма всичко си им е като както си пише по книгите - обаче дребните магазинчета и дребният бизнес никой не ги ебава оставили са ги да си бачкат на спокойствие - предполагам че единственият начин да им направят проверка е някой да подаде оплакване например че се е натровил с гадна храна.

Държавата е доволна че тези хора работят създават работни места и не тежат на фондовете за безработица - Осъзнали са че е много по ефективно да следят 1000 големи търговски вериги от колкото 10 000 000 дребни фирмички.
В БГ е обратното дребните фирми се гонят до дупка защото никой не смее да се изрепчи на големите.

Във форума има поне още няколко човека които живеят в УК от по дълго време - нека и те да споделят как са видели нещата през техните очи за да избегнем субективният фактор.
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Държавата е доволна че тези хора работят създават работни места и не тежат на фондовете за безработица - Осъзнали са че е много по ефективно да следят 1000 големи търговски вериги от колкото 10 000 000 дребни фирмички.

Това наистина е супер!

Е явно са стигнали до резултат че няма оферта толкова разходи се фърлят, щом не са равни на прихдоите от глоби и т.н. - че то ко излиза малкия бизнес там много дисциплиниран, грам нарушения и скриване на данъци и т.н.

Макар че дет викаш могат си затоворят очите държавата, щом задовоялват целите на заетост.

Имам приятел бачка в ИТ студио за виз. ефекти вика под 500к на година ако не се извади бюджет за 8 човек те са си фалит, но там яко ги късат от проверки за лицензи и проверки от данъчните(не знам зако) и от др. проверки, вътре офиса като операционна чистота една голяма статя с комютри с нам си кви защити - и ми казва че и там им увеличват нормите и проверките
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Аз съм живял доста в чужбина и нека кажа как е. Контрол има. Служителят обаче не излиза с идеята да ходи да тормози хората за подкупи и глоби. Проверяващия има за цел да предпише и помогне отколкото да всява страх и ужас и да бъде нещо като легален рекетьор.
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

@тео - не се шашкай толкова. Най-вероятно е по сигнал. Уволнявал ли си скоро някого? Обикновено такъв е случая. При мен са идвали, но бързо квото трябваше беше покрито - имам си начини да ги забавя :)
Накараха ли ви да попълните едни листчета с работното време, почивките и заплатата? Всеки самостоятелно.
Имам съставен акт за трудова медицина за 1500 лв., който след обжалване беше намален на 300 лв. Излиза, че е по-добре да си обжалваш актовете, вместо да плащаш поредното малоумие за трудова медицина - което така или иначе никой не ползва и никога няма да ползва. Поредното звено, което трябва да взима едни пари, на гърба на бизнеса.
 
От: От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

@тео - не се шашкай толкова. Най-вероятно е по сигнал. Уволнявал ли си скоро някого? Обикновено такъв е случая. При мен са идвали, но бързо квото трябваше беше покрито - имам си начини да ги забавя :)
Накараха ли ви да попълните едни листчета с работното време, почивките и заплатата? Всеки самостоятелно.
Имам съставен акт за трудова медицина за 1500 лв., който след обжалване беше намален на 300 лв. Излиза, че е по-добре да си обжалваш актовете, вместо да плащаш поредното малоумие за трудова медицина - което така или иначе никой не ползва и никога няма да ползва. Поредното звено, което трябва да взима едни пари, на гърба на бизнеса.

трудовата медицина поевтиня много ...
първата година беше ад - дадох 1500 лева на такава фирма, дано да ги похарчат за глоби и лекарства дева олигофрените...
сега вече има много фирми и цената е мнооооого по ниска
но да - поредната ненужна прростотия е мамицата им душманска...

ще ни принудят да хващаме пушките и гората...
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Аз затова вече заключвам още на портала, да усетя дали са душмани и чий го търсят. Особено като са на групички по 2-3 ма. Днес колега от друга фирма сподели, че са му взели всички компютри вчера, насрещна проверка правели на някаква фирма, явно за сериозно източване на ДДС, предполагам. С полиция, прокурор, данъчни и ненам си кви си още - цяла глутница влетяли вътре. Трябваше да ми пише фактура на ръка. :) ( Фирмата не е свързана с ИТ) - та нещо са се разлютили, но обикновено е по сигнал , поне за инспекция по труда.

Сега видях това http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4660851 - явно е свързано със случая на колегата ми.
 
Последно редактирано:
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Разправят, че в някои държави само копирали данните и оставяли фирмите да си гледат работата. В други държави конфискуват компютрите и после, ако случайно се установи, че притежателите на компютри са невинни, им ги връщат (когато вече данните в тях и самите компютри са остарели). Познайте ние от кои държави сме.

Като противодействие на тази практика да се конфискуват компютри (и някой ден евентуално да се връщат) някои си държат данните на сървъри в чужбина, а компютрите им са само терминали, чрез които достъпват тези данни. Ако нещо стане с компютъра - просто го подменят (компютърът може да няма даже и твърд диск - всичко е в мрежата, базирана в друга държава).

Това с писането на фактури на ръка ми е познато. Когато спре тока се налага... Знам какъв кошмар е да не можеш да ползваш компютъра си при сключването на сделки. Трябва да обикаляш по витрините за да търсиш цените на стоките, които купуват, а ако бизнеса ти е по-специфичен и стоките не са изложени на витрината (защото площта на търговския обект не позволява всяка стока да бъде изложена на витрината) се налага по памет да пишеш цените... Представете си на някой средно голям магазин за хранителни стоки да му спрат работа компютрите. Може би ви се е случвало да посетите магазин, в който ПОС терминалът не работи временно (например чакате 5-10 минути да ви мине транзакцията). А сега си представете, че касиерът трябва да обикаля витрините и да търси цените на стоките, които ще купувате, за да ви направи сметката на хартия. Бихте ли пазарували в такъв магазин?
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

TEO, препоръчвам Ви да се свържете с някоя служба по трудова медицина. Ще си спестите много нерви с тази бумащина. Казвам Ви го като счетоводител, който принципно е свикнал с купищата бумаги. Ама тези, около трудовата медицина, равни нямат...
 
От: Проверка от ГА Инспекция по труда - образци

Предишната проверка, дето ни обуха точно бях спокоен заради тия от СТМ. И като ми дойде акт и предписания съм им теглил една здрава майна и си го правя вече сам.
И явно добре, защото сега имам само 1 предписание - да си сложа табелка на ел таблото :D
 

Горе