Програма за развитие на селски туризъм

Desisslava Dimitrova

Active Member
Някой възползвал ли се е от програмата на ЕС за развитие на селски туризъм?
Четох в нета какви ли не страхотии и че в крайна сметка фирмите консултанти изяждат субсидиите и бенефициента си остава задлъжнял до уши.
 
Не съм запознат, но мисля, че има потребители, които могат дадат повече инфо. И на мен ще ми е интересно да разбера. ;)

В крайна сметка великото нещо около консултантските фирми е, че взимат не малко пари предварително, за да дадат насоката, която е нужда, за да се спечели проекта. Ти вече от там си го смяташ за себе си като разход. Но много се съмнявам, че успеваемостта им е 100%, дори съм чувал, че гаранция няма никаква. А отделно го има и момента със забавянето и какви ли не простотии. Но нека някой с опит да се изрази тук. ;)
 
От: Програма за развитие на селски туризъм

Консултантите наистина взимат много голяма част (в %) от усвоената сума... Така е устроено всичко, че без консултант ще ти е много трудно да се справиш или изобщо няма да успееш. Има си тънкости и насоки които само те ти дават... но чак да ти "изяждат" субсидиите не е точно така. Бенефициента прибира останалата част от парите. Това с консултантите го възприемам като един вид постоянен разход... без него не може :). Играя си от половин година с различни европрокети и познай дали съм прокопсал :))) Отговорът е НЕ


Някой възползвал ли се е от програмата на ЕС за развитие на селски туризъм?
Четох в нета какви ли не страхотии и че в крайна сметка фирмите консултанти изяждат субсидиите и бенефициента си остава задлъжнял до уши.
 
От: Програма за развитие на селски туризъм

Като цяло в България нещата са по следният начин:

Този, които одобрява - одобрява проектите от фирма Х. И ако искаш да си одобрен - трябва да ти изядат голяма част от средствата. Един мой приятел кандидатства за такова нещо и уговорката беше нещо от сорта на "пиши 50 000, но ще вземеш 20.". И се отказа, защото с 20 хиляди няма как да развиеш каквото и да било.
 
От: От: Програма за развитие на селски туризъм

Това с консултантите го възприемам като един вид постоянен разход... без него не може :)

който, иска да получи пари да го прочете това няколко пъти до като разбере, че от това няма мърдане ;)
 
Re: От: Програма за развитие на селски туризъм

Като цяло в България нещата са по следният начин:

Този, които одобрява - одобрява проектите от фирма Х. И ако искаш да си одобрен - трябва да ти изядат голяма част от средствата. Един мой приятел кандидатства за такова нещо и уговорката беше нещо от сорта на "пиши 50 000, но ще вземеш 20.". И се отказа, защото с 20 хиляди няма как да развиеш каквото и да било.

Е то тогава какъв е смисъла? И аз имам познат, който консултира и не само - подготвя им документите за специфични проекти и той е на комисионна, но не е от тези комисионни от по 50-6-%, които описваш ти. Вярно е, че е за големи проекти, но все пак си има някакви адекватни норми. Тези, които ти описваш са много над нормалните.

Но си прав, без такава фирма си е умряла работа да хванеш нещо. Те ти вдигнат значително шансовете да се пребориш за даден проект, но и в същото време си взимат своето. По-добре така, отколкото да не стигнеш до никъде. ;)

Както ти имаш интерес да правиш нещо, така и те имат интерес да спечелиш проекта. Иначе ако всеки го отказват така, няма как и те да просъществуват. ;)
 
Re: От: От: Програма за развитие на селски туризъм

който, иска да получи пари да го прочете това няколко пъти до като разбере, че от това няма мърдане ;)

Не е само консултиране, има придвижване на документи, следенето им и контрол върху процеса на усвояване на тези евро средства. Поне това съм виждал аз. Другото си е малко шано, някой да ти взима пари регулярно, за да те консултира все месец. Може така да го водят, а в същото време да обрат цялата работа около документацията и всичко, свързано с проекта.
 
От: Re: От: От: Програма за развитие на селски туризъм

Във всяка една сфера е така:
1. лизинг - чарджват те застраховки, регистрация в КАТ и неустойки, такса предв. погасяване.
2 банка - такса разглеждане за услояване на кредита, такса предв. погасяване.

Нормално е да си те "клатят". Въпроса е до колко си лабилен и запознат с нещата.

Не е само консултиране, има придвижване на документи, следенето им и контрол върху процеса на усвояване на тези евро средства. Поне това съм виждал аз. Другото си е малко шано, някой да ти взима пари регулярно, за да те консултира все месец. Може така да го водят, а в същото време да обрат цялата работа около документацията и всичко, свързано с проекта.
 
От: Re: От: От: Програма за развитие на селски туризъм

Не е само консултиране, има придвижване на документи, следенето им и контрол върху процеса на усвояване на тези евро средства. Поне това съм виждал аз. Другото си е малко шано, някой да ти взима пари регулярно, за да те консултира все месец. Може така да го водят, а в същото време да обрат цялата работа около документацията и всичко, свързано с проекта.

повече имах предвид, че тия пари трябва да се дадат, не че трябва всеки месец да се плаща за консултант. С една дума без да дадеш няма да минеш :|
 
От: От: Re: От: От: Програма за развитие на селски туризъм

Ако ми кажеш къде може да не даваш и да минеш ... навсякъде е така :)

повече имах предвид, че тия пари трябва да се дадат, не че трябва всеки месец да се плаща за консултант. С една дума без да дадеш няма да минеш :|
 
Re: От: Програма за развитие на селски туризъм

С две думи - да не се захващам.:confused:

Не, не означава това. По-скоро проучи си въпроса добре, преди да скочиш. ;)

Ако имах нещо възможност да правя с евро пари, щях да го направя, естествено след като видя детайлно как са нещата. Все си е опция, все пак си е по-лесно да те финансират, отколкото със собствен капитал или някой друг кредит, който в момента банките май трудно ще дадат в настоящето положение. ;)
 
От: Програма за развитие на селски туризъм

Стига да отделиш достатъчно време, усилия и труд, ще бъдеш възнаградена :) И най-важното да имаш воля и желание :)

Never give up

С две думи - да не се захващам.:confused:
 
От: Програма за развитие на селски туризъм

Е, успяхте да ме нахъсате!
Ще разуча обстойно програмата и възможностите.
Дано някой ден имам собствен семеен хотел.:lol:
 
Re: От: Програма за развитие на селски туризъм

Е, успяхте да ме нахъсате!
Ще разуча обстойно програмата и възможностите.
Дано някой ден имам собствен семеен хотел.:lol:

Да, не само ще имаш собствен хотел, но ти пожелавам и цяла верига да изградиш. И не забравяй, сайта ти да е на ниво. ;) Мисля, че ще е, дори и повече.

После, сподели как върви, сигурен съм, че ще успееш да надъхаш много хора тук, ако всичко при теб минава по план.
 
От: Програма за развитие на селски туризъм

Ако имаш нужда от помощ с удоволствие ще ударя едно рамо :) с работа и малко знания!

Е, успяхте да ме нахъсате!
Ще разуча обстойно програмата и възможностите.
Дано някой ден имам собствен семеен хотел.:lol:
 
От: Програма за развитие на селски туризъм

Е, успяхте да ме нахъсате!
Ще разуча обстойно програмата и възможностите.
Дано някой ден имам собствен семеен хотел.:lol:

Аз пък тогава ще ти дойда на гости в хотела! :)
 
Re: От: Програма за развитие на селски туризъм

Аз пък тогава ще ти дойда на гости в хотела! :)
Айде, решено е. Форумът се изсипва там след като вече хотела на Деси е факт. ;) На преференциални цени разбира се. :) Шегувам се, ще направим едно идване, още едно надъхване, да видим един успех на наш човек тук. ;)
 
От: Програма за развитие на селски туризъм

Е, тя рибата е още в морето...
Като си знам какъв късмет имам, ще мина през един куп простотии.
Бях решила преди да навляза в тази сфера професионално, да изкарам някой лев от вилата, която се намира близо до Искрец. Направихме апартамента на третия етаж за гости, остана малко за довършване, точно щях да правя сайт и ... от пороите протече покрива.
 
От: Програма за развитие на селски туризъм

Застраховаш го и чакаш другия пороен дъжд. При сключване на застраховка имущество не се минава на оглед... Следователно ... досещаш се :)

Е, тя рибата е още в морето...
Като си знам какъв късмет имам, ще мина през един куп простотии.
Бях решила преди да навляза в тази сфера професионално, да изкарам някой лев от вилата, която се намира близо до Искрец. Направихме апартамента на третия етаж за гости, остана малко за довършване, точно щях да правя сайт и ... от пороите протече покрива.
 

Горе