Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

amelie

Member
Здравейте,
от известно време се занимавам с изработка на дрехи в собствено ателие (успешна откъм клиентски интерес инициатива, ала не толкова откъм печалба, доколкото всеки клиент минава през две, три проби понякога и, предвид вложеното време, в крайна сметка самата аз не съм достатъчно (според мен) финансово овъзмездена). Накратко - потребителите на продуктите ми са доволни, имат полза, аз - не.

Мислех си да пробвам с онлайн магазин за дрехи, насочвайки се към една не чак толкова заета ниша: +Мода.
Въпросът е, че смятам, че големите размери дрехи искат добри снимки, които аз самата не мога да направя
Ползвали ли сте сте услугата продуктово фотографиране? - Знам, че има особености при заснемането на дрехи - модел на неутрален фон, невидим манекен и т.н. Кой тип фотографии се ползват с най-добър успех сред потенциалните клиенти? Познавате ли добър фотограф, с когото бих могла да работа? Въобще смятате ли, че подобно начинание - уеб-базиран магазин за дрехи с нестандартен размер, би довело до резултати?

Ще съм благодарна на мненията и съветите ви. :)
 
От: Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

Ако искате пишете ми, мога да ви предложа изгодна оферта

Иначе в статиите във фотографския сайт в подписа ми може да намерите отговори на доста от въпросите, които поставяте
 
Последно редактирано:
От: Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

Първо продуктовата фотография е скъпа от гледна точка на инвестицията в техника която фотографа трябва да "избива" някак си. Тялото на фотоапарата, обективи, осветление (постоянно и светкавици), стативи и т.н. Отделно след заснемането на фото сесията има доста труд по обработката на изображенията (професионалиста винаги снима в RAW и после прави JPEG от заготовката). Необходимата фотографска техника струва хиляди левове (ако смяташ да инвестираш в нова такава) и ще ти излезе най-изгодно ако си наемеш фотограф и да му плащаш на бройка. Ако смяташ да се занимаваш в големи мащаби може да си наемеш и фотограф на пълен работен ден но това е за много големи проекти. Не разбирам защо трябва манекените да са невидими? Не е ли по-добре да се снимат истински живи модели (и да им се заплаща разбира се)? Отделно така фотографа може да ви предложи по-ниска цена на снимка а в последствие да продава стоковите снимки в сайтове за сток фотография като Fotoolia или Dreamstime например (ако моделите му подпишат релийз разбира се).

П.П.
Много ме радва сайта от подписа ви :)
 
От: Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

rscossworth, благодаря за отделеното време и споделената информация. Относно подписа ми - останал е от времето ми на тотална дезориентация по въпроса за това в какво действително ме бива - ще бъде коригиран.
Полезно ми беше да видя твоето становище за това какви снимки биха "продавали" по-успешно продуктите ми.
За фотограф, ангажиран на пълен работен ден, няма начин да отделя пари, още повече, че самият обем артикули не е чак пък толкова висок - всичко си произвеждам сама.
Единствената възможност за развитие в избраната пазарна ниша намирам в продуктовото фотографиране.
Сигурно бих могла да спестя пари хонорар за модел и то в случай, че някой снима самата мен :) :) и след това "ме ушири" до необходимия размер, което, слабо казано, ми се струва абсурдно.
 
От: Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

Обикновено хората ня дават пари за снимки и си провалят бизнеса. Не дават пари и за модели, за сайтове, за SEO, за реклама и после се чудят защо не става при тях а при другите става.
Успех !
 
От: Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

Обикновено хората ня дават пари за снимки и си провалят бизнеса. Не дават пари и за модели, за сайтове, за SEO, за реклама и после се чудят защо не става при тях а при другите става.
Успех !
Точно така, понякога краткият път води до задънена улица. А иначе за онлайн магазина ще си трябва и хубав сайт, добро SEO (не само онпейдж), реклама и още доста неща които трудно стават без пари. За да изкараш пари от едно начинание трябва и да налееш в него. Първо помисли за сайта а после като е готов и ти трябват снимки ще търсиш и фотографа (във форума сигурно има доста добри професионалисти). така като гледам колегата Бенджев Стил има и уменията и техниката за да ти свърши качествено работата. Ако искаш нещо по-евтино (не е задължително да е с по-ниско качество) се разрови из фейсбук страниците за фотографи и там потърси някой добър от твоя град който желае да ти свърши работата (много е важно да е от твоя град за да ти е под ръка когато си готова за фотосесия).
 
От: Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

Обикновено хората ня дават пари за снимки и си провалят бизнеса. Не дават пари и за модели, за сайтове, за SEO, за реклама и после се чудят защо не става при тях а при другите става.
Успех !

Аз наблюдавам такава тенденция и в дизайните, абе като цяло не им се дава пари за нищо, това за България говоря само разбира се, всичко е направи си сам, но човек не може да разбира от всичко, а "окото продава", както беше казала една колежка от форума, но така е като всеки втори иска да изкарва "лесни пари" от нета, така ще е, ти си мислиш, че работиш с бизнесмен, а срещу теб пишлеме(не визирам никого конкретно).

Сори за офтопика.
 
От: Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

Здравейте,
от известно време се занимавам с изработка на дрехи в собствено ателие (успешна откъм клиентски интерес инициатива, ала не толкова откъм печалба, доколкото всеки клиент минава през две, три проби понякога и, предвид вложеното време, в крайна сметка самата аз не съм достатъчно (според мен) финансово овъзмездена). Накратко - потребителите на продуктите ми са доволни, имат полза, аз - не.

Мислех си да пробвам с онлайн магазин за дрехи, насочвайки се към една не чак толкова заета ниша: +Мода.
Въпросът е, че смятам, че големите размери дрехи искат добри снимки, които аз самата не мога да направя
Ползвали ли сте сте услугата продуктово фотографиране? - Знам, че има особености при заснемането на дрехи - модел на неутрален фон, невидим манекен и т.н. Кой тип фотографии се ползват с най-добър успех сред потенциалните клиенти? Познавате ли добър фотограф, с когото бих могла да работа? Въобще смятате ли, че подобно начинание - уеб-базиран магазин за дрехи с нестандартен размер, би довело до резултати?

Ще съм благодарна на мненията и съветите ви. :)

Привет,

трябва да правиш хубави снимки и да пускаш моделите в магазина. Онлайн магазин без хубави снимки в днешно време е немислим. А за дрехи е направо задължително.

За съжаление това е само началото. Има поддръжка, реклама и прочие. А освен това трябва и да шиеш.

Но конкретно - в кой град си и единични модели ли произвеждаш? Ако в твоя град няма фотограф, ще ти е по-скъпо. Ако произвеждаш от един модел по повече бройки, можеш да се договориш с фотограф, например колегата @Беджев Стил. Прати му по една бройка с Еконт, ще ги снима и ще ти ги върне. Ще е по-евтино вместо да идва той и да мъкне чадъри и осветление.

Ако правиш само по една бройка ще е ужасно трудно, да не говорим за единствената възможност да се учиш сама да снимаш. Това обаче е... страшен филм.

И все пак: в кой град си и единични модели ли произвеждаш? :)
 
От: Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

Преди 2 години ших за ишлеме заюедин голям български бранд. Плащаха ми по 10лв за рокля. Материалите им струваха максимум 15лв. Продаваха я за 150лв на дребно. Серията беше 200 рокли. Та даже и една , две рокли да са , при тези ценови маржове може да си избие парите продуктовата снимка. Вдигнете цената на роклята с 2лв и си избивате парите при дребни серии. Така или иначе маркетинга трябва да е калкулиран в цената.
 
От: Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

amelie препоръчвам колегата Беджев Стил може да ти свърши работа много добре или най малкото да ти даде безценни съвети.
А ако имаш нужда от помощ или съвет за онлайн магазина драсни едно лично ...
 
От: Продуктова фотография - мнения и предложения за един скромен проект

Аз пък не ти препоръчвам да се хващаш с първия който ти препоръчат. Огледай се добре, потърси, пусни обяви ако трябва, но не се хващай с първия който ти падне.
 

Горе