Пускане на домашен сървър с хостинг

Адмирираме решението Ви! Ние можем да конфигурираме сървърът Ви, пишете на ЛС, също така препоръчваме VPS в Немска компания и далеч от бг
 
След няколко, огромно проблеми с хотинга, местене и още по-големи проблеми, си взех един рак и си хоствам сайтовете от вкъщи. Цената на тока ми е 30 лв. + оптичния интернет 20 лв. общо 50 лв. За 4 години сайтовете са ми били офлайн за 1 час и половина. За година период при суперхостинг около един час офлайн, при новахост пак за година 72 часа офлайн.

С този интернет най-вероятно имаш блогчета с малко посещения.
Имахме сайта за видео споделяния и с гигабитов нет на 80 онлайн човека спираше да зарежда сайта.
 
С този интернет най-вероятно имаш блогчета с малко посещения.
Имахме сайта за видео споделяния и с гигабитов нет на 80 онлайн човека спираше да зарежда сайта.
Абсурд. 2012-та съм държал гейм сървъри със стотици онлайн и сайтове с хиляди посещения на интернет за 15 лева. Те по тази логика не трябва да има хостинги изобщо. SuperHosting-а ги държат на машинки по 100 MBPS.
 
Скоростта на интернета ми е една и съща за ъплоуд и доунлоад 300 Mbps, международен на половината 150 Mbps. Стрима зависи от хардуер, правилно конфигуриран софтуер и интернет връзка.
 
Баси мамата аз ли съм най-простия, че си държа всичките сайтове на собствен сървър? И по 10к онлайн по трафик сайта не мръдва, ама така сме талибаните :eek:
 
Баси мамата аз ли съм най-простия, че си държа всичките сайтове на собствен сървър? И по 10к онлайн по трафик сайта не мръдва, ама така сме талибаните :eek:
На собствен сървър ама на колокация в някой дейта център или у вас?
 
Аз съм от старата школа, всичко си ми е при мен :)
Как си подсигурил ток и интернет, моя интернет доставчик примерно си спира когато реши. При тока е същото, решават и днес цял ден си офлайн.
 
Как си подсигурил ток и интернет, моя интернет доставчик примерно си спира когато реши. При тока е същото, решават и днес цял ден си офлайн.
Аз лично ползвам юпс с голяма батерия. Не ми е спирал работа, от както го взех. Интернета ми е на Виваком. Един, единствен път се случи при ремонтни дейности един от майсторите да счупи оптиката. Светнах я и си я снадих, със студен конектор за около 5 мин. работа.
 
Аз лично ползвам юпс с голяма батерия. Не ми е спирал работа, от както го взех. Интернета ми е на Виваком. Един, единствен път се случи при ремонтни дейности един от майсторите да счупи оптиката. Светнах я и си я снадих, със студен конектор за около 5 мин. работа.
Ако си подсигуриш ток за цял ден с UPS и резервен интернет канал съм съгласен, явно живееш на хубаво място, защото при мен лично е ужас от към тия неща.
 
Абсурд. 2012-та съм държал гейм сървъри със стотици онлайн и сайтове с хиляди посещения на интернет за 15 лева. Те по тази логика не трябва да има хостинги изобщо. SuperHosting-а ги държат на машинки по 100 MBPS.

Геиминга харчи много малко трафик понеже се обменят само позиции и input... разликата е около до 1000 пъти с видеото


  • WarcraftIII : 3KBps down and 1KBps up.
  • BattleForge : 5KBps down and 1KBps up.
  • DotA2 : 10KBps down and 3KBps up.
  • StrongHold crusader : 5KBps down and 3-4KBps up.
rust-server.png

Видеотата ако си пуснете статистиката на netflix или някой друг плеър цифрите са такива

80 души hd на h264 ще напълнят половин Гигабитresolution-bandwith.png
 
Геиминга харчи много малко трафик понеже се обменят само позиции и input... разликата е около до 1000 пъти с видеото


  • WarcraftIII : 3KBps down and 1KBps up.
  • BattleForge : 5KBps down and 1KBps up.
  • DotA2 : 10KBps down and 3KBps up.
  • StrongHold crusader : 5KBps down and 3-4KBps up.
Виж файлът 22421

Видеотата ако си пуснете статистиката на netflix или някой друг плеър цифрите са такива

80 души hd на h264 ще напълнят половин ГигабитВиж файлът 22420
Ясно, това не го знаех определено. А на какво реално се хоства vbox и тези по-малките сайтчета за видеа ако да кажем има 1000 онлайн гледащи на 1920x1080, ако не греша само тези 1000 ще изискват поне 6 GBPS интернет, а те най-вероятно си имат поне 2-3 хиляди онлайн постоянно.
 
Ясно, това не го знаех определено. А на какво реално се хоства vbox и тези по-малките сайтчета за видеа ако да кажем има 1000 онлайн гледащи на 1920x1080, ако не греша само тези 1000 ще изискват поне 6 GBPS интернет, а те най-вероятно си имат поне 2-3 хиляди онлайн постоянно.

vbox вероятно е на скалирани хоризонтално сървъри четът от едни и същи сторидж но се плейва през различни заради bandwidth

Иначе Youtube нямаше конкуренция защото беше много скъпо преди да се появи Webtorrent протокола, всички малки алтернативи на тубата го ползват/ ползваха или някаква алтенатива lbry (битшут одисеи ръмбъл) ... грубо обяснено - торентинг в реално време в браузъра ти с javascript

при Webtorrent като при торента - тръгва бавно докато първите изгледат издърпат - после колкото по-вирално става толкова по-меко върви понеже теглиш от другите гледащи


 
Последно редактирано:
Ясно, това не го знаех определено. А на какво реално се хоства vbox и тези по-малките сайтчета за видеа ако да кажем има 1000 онлайн гледащи на 1920x1080, ако не греша само тези 1000 ще изискват поне 6 GBPS интернет, а те най-вероятно си имат поне 2-3 хиляди онлайн постоянно.

Имахме сайт за видео споделяне и 1000 онлайн си ги държеше без проблеми, като плащахме по 600лв. на месец за интернет и сървъра ни беше при интернет доставчика.
На седмица харчехме интернет, колкото целия град за един месец (около 20к население).

Както казах изисква голяма инвестиция за домашен сървър.
 
Както казах изисква голяма инвестиция за домашен сървър.
Зависи от проекта. За много сайтове 100-150 лв на месец само за хостинг е безумна цена.Не всеки има сайт за видео.
 
Ясно, това не го знаех определено. А на какво реално се хоства vbox и тези по-малките сайтчета за видеа ако да кажем има 1000 онлайн гледащи на 1920x1080, ако не греша само тези 1000 ще изискват поне 6 GBPS интернет, а те най-вероятно си имат поне 2-3 хиляди онлайн постоянно.
6Gbps не е кой знае какво. 40Gbps 100Gbps порт към българския интернет ти е 1000 евро/м и с него ще достигнеш до почти всички гледащи. Останалите можеш да ги пуснеш по някой tier2 доставчик от който да купиш хубав бленд от tier1 интернет колкото ти трябва, но не много. При гледане на толкова много видео проблемите първо идват от скоростта на четене на дисковете (предполагам това е било истинският проблем на човека с 80 активни гледащи), далеч преди мрежата да стане проблем. Vbox не знам какво правят, не ми се отваря да погледна, но Google и Нетфликс директно се договарят с интернет доставчиците и им пращат свои физически сървъри, които да включат в мрежата си. Тези свървъри кешират каквото могат, за да може после трафика да си остава в мрежата да доставчика, а там капацитетите често са огромни, без това да струва на доставчика нищо. Ние така правихме с най-големия доставчик в Йордания, ако не се лъжа, но те осигуряваха хардуера. Когато става дума за видео на живо, или видео гледащо се по целия свят, вече се ползват едновременно различни варианти - CDN, P2P асистиране с anycast и/или per-ASN swarms, различни формати и битрейти за разлинчи устройства и тн.
 
Последно редактирано:
Извинявай, но в ECS и EKS с Fargate за compute вървят Докер контейнери, а Докер се поддържа от всяка платформа. Кой говори само за Ламбди?
Тук съм съгласен. Стига, разбира се и проектите да имат полза от това, понеже ако просто говорим за някакъв уебсайт, то и LEMP стакът си върви навсякъде.
 
Тук съм съгласен. Стига, разбира се и проектите да имат полза от това, понеже ако просто говорим за някакъв уебсайт, то и LEMP стакът си върви навсякъде.

Дори прости уебсайтове имат полза от това при нужда (например пиков трафик по празници или за рекламна кампания) да скалират автоматично, по всяко време и без да има нужда от поддръжка на хардуер (купуване на сървъри, инсталции, конфигурации и т.н.). А след това отново автоматично всичко се свива до минимума.

Представи си следната ситуация и си помисли за ползите:
1. Имаш блог и след много труд най-после някоя публикация стане вайръл.
2. Изведнъж ти се изсипят 100 пъти повече посетители.
3. Повечето споделени хостинг планове и дребни VPS-и или ще се сринат, или ще почнат да те тротълват.
4. Как ще се почувстваш ако блогът ти сгъне точно в най-важния момент от съществуването му?
5. А какво ще си помислят посетителите за бранда ти?

Като цяло идеята има много нюанси:
- Ако е за нищожен проект, който е по-скоро експеримент или за тест да се научиш нещо - ОК, домашния сървър е чудесна опция. Аз още имам домашна мрежа с home lab в килера, оптични влакна, медия конвертори и всичките други шитс.
- Ако е за прохождаща идея има достатъчно евтини провайдъри като Hetzner. Там compute-a и трафика са буквално без пари. Излиза по-евтино от домашен сървър. Няма как да биеш цена/качество голяма фирма, която работи по съвсем друг мащаб.
- За всичко що се отнася до сериозен бизнес идеята за домашен хост е абсурдна. Това ако въпросният бизнес цени времето си и най-вече времето на клиентите си.
 
Много разбирачи. При видео стриминга е изключително важна конфигурацията на софтуера. Аз лично откакто хоствам във вкъщи никога повече няма да се върна при хостинг провайдер. Даже, бих посъветвал всички, които се захващат с нещо сериозно да ползват собствен сървър от вкъщи.
 
След няколко, огромно проблеми с хотинга, местене и още по-големи проблеми, си взех един рак и си хоствам сайтовете от вкъщи. Цената на тока ми е 30 лв. + оптичния интернет 20 лв. общо 50 лв. За 4 години сайтовете са ми били офлайн за 1 час и половина. За година период при суперхостинг около един час офлайн, при новахост пак за година 72 часа офлайн.
С тока малко не го нацели. Виж, около 300лв щеше да е по-точно. Не знам каква е инфрата, но сметни само една машинка, с едно захранване (с едно, че да е по-лесно уравнението), при средна консумация от 200-250watts, колко "30 лв" ти е на месец. Предполагам, че машинките не са около климатик, поради тази причина не смятаме "ЧЕЗ"-а и за хладно.
Относно downtime-а - 1ч на годишна база си е повече от чудесно (това важи за всеки достачик на услуги. Сметни си колко е SLA при 1ч outage на година). Едва ли си загубил "милки" от този 1час, да не говорим за стотинки.
 
Последно редактирано:

Горе