Първи сблъсък с VPS

Modular

Active Member
До сега не се бях сблъсквал с нещо по-сложно от споделен хостинг +CPanel, та сега ми е малко филм с VPS и Linux. В момента съм сложил Webmin+Virtualmin и ми е малко объркано как да добавя домейните, гледам в сайта на NameCheap, мога да създам domain server-и и да ги свържа с IP-то на впс-а, но незнам дали това е правилния вариант.
Другото което се чудя е 350-370MB RAM, много ли са за CentOs 6 (32bit) и Webmin+Virtualmin. Може ли да се намали "консумацията" на RAM?
 
От: Първи сблъсък с VPS

Здравей,

VirtualMin е един от лесните контролни панели който можеш да използваш, въпреки че е по-сложен на логика но можеш да го научиш с минимално количество усилие.

Относно рамта ако няма реален сайт който да работи и да е посещаем на този VPS , 350-370 рам използвани на startup ( пускане ) е определено нормално, по подразбиране всичко зависи от настройките който се правят в - " Post-Installation Wizard " след самата инсталация.

Можеш да прегледаш темите за оптимизация в форума има достатъчно за MySQL и Apache оптимизиране.

Като за начало е добре наистина да настройш DNS сървърите, за да можеш да насочваш сайтове по DNS сървъри ns1./ns2.yourdomain.com не само директно по IP , ако не искаш да имаш DNS сървъри и искаш само по IP да насочваш спокойно можеш да изключиш DNS сървъра ( Bind ) :

chkconfig named off ( спиране на услугата от стартиране )
yum remove named -y ( премахване на софтуера за DNS сървър )

Винаги можеш и от самият уеб бразиран interface да го изключиш oт секцията за DNS сървър настройките :

System -> Settings Features and Plugins

Maха се отметката на BIND DNS domain и запазваш конфигурацията от "Save" бутона на края на страницата, което ще ти спести определено количество рам, колко не съм сигурен, лично аз мисля че Mail сървърният софтуер хаби повече.

Но зависи все пак и от настройките който си задал в първичният - " Post-Installation Wizard " тъй като този Wizard съдържа много голяма част от оптимизациите който са вградени в VirtualMin по подразбиране и могат да ти спестят ресурс !

За да добавиш нов домейн ( vhost , virtual host - хостинг акаунт ) , се използва простият interface wizard :

Create Virtual Server

Като имаш 3 под менюта с по високото ниво на настройки, който са по сложни и лесният вариант на добяване без допълнителни насторйки чрез трите празни полета който ще видиш в това меню:

Domain name
Description
Administration password


Като "Administration password" е FTP , контролен панел и SSH парола ако си позволил SSH достъп.

Но това е прекалено широка тема и за да се научиш как да контролираш VirtualMin изцяло ще трябва да почетеш малко , можеш да google-неш VirtualMin tutorials което ще ти предостави 3-5 много хубави резултата как се процедира стъпка по стъпка.

Надявам се да съм ти помогнал.
 
От: Първи сблъсък с VPS

Допълвам темата: Ако на някой му трябва DNS сървър, аз съм ползвал sitelutions.com - едва ли са най-добрите, но ми се струва удобен и лесен за конфигуриране. Не им правя реклама, само споделям нещо, което съм ползвал и ми се видя лесно за употреба.
 
От: Първи сблъсък с VPS

Допълвам темата: Ако на някой му трябва DNS сървър, аз съм ползвал sitelutions.com - едва ли са най-добрите, но ми се струва удобен и лесен за конфигуриране. Не им правя реклама, само споделям нещо, което съм ползвал и ми се видя лесно за употреба.

Което ми нaпомня, винаги може да се ползва cloudflare, все пак предлагат дублиране ( mirroring ) , защита и филтриране на атаки при всякакъв вид посещения и това е включено към безплатен план който се получава при регистрация.
 
От: От: Първи сблъсък с VPS

Което ми нaпомня, винаги може да се ползва cloudflare, все пак предлагат дублиране ( mirroring ) , защита и филтриране на атаки при всякакъв вид посещения и това е включено към безплатен план който се получава при регистрация.

Може ли да разбирам, че може да си спрем BIND сървъра и да спестим РАМ и може да използваме ДНС ите на cloudflare ?
И как става това точно, ако може малко информация. :)
 
Re: От: От: Първи сблъсък с VPS

Може ли да разбирам, че може да си спрем BIND сървъра и да спестим РАМ и може да използваме ДНС ите на cloudflare ?
И как става това точно, ако може малко информация. :)

Да може макар че то това със спирането на днс е било по скоро актуално с мъничетата впси с по 64 рам... не мисля че ще спесиш много на 512ка впс какъвто е стандарта днес...

или да ползваш някоя екзотика като http://en.wikipedia.org/wiki/Djbdns - ей това това много ме радваше преди време че можеше да се синква с рсинк :) съвсем секюр...


какво ползваш? с yum remove си го ънисталирай днса
 
От: Re: От: От: Първи сблъсък с VPS

Да може макар че то това със спирането на днс е било по скоро актуално с мъничетата впси с по 64 рам... не мисля че ще спесиш много на 512ка впс какъвто е стандарта днес...

или да ползваш някоя екзотика като http://en.wikipedia.org/wiki/Djbdns - ей това това много ме радваше преди време че можеше да се синква с рсинк :) съвсем секюр...


какво ползваш? с yum remove си го ънисталирай днса

Bind щом не заема много РАМ няма смисъл тогава да бутам :)
 
От: Първи сблъсък с VPS

Препоръчително е да ползваш отделен DNS (примерно този на CloudFlare).
 

Горе