Работа в IT сферата?

Bokrael

Member
Здравейте, искам да започна да работя в тези сфера, но не съм се ориентирал като какъв точно и търся помощ. Може би и не знам всички възможни варианти. Знам английски почти перфектно и винаги съм се спрял добре с компютрите, но не съм специализирал към конкретна професия. Много почвнах да се замислям, но искам да намеря това, което ще ми е най-приятно да правя. Разучавах доста web програмирането, но ми идва малко hardcore. Трябва ми нещо, което не е чак толкова забозващо (не че ако ако се хвана няма да го науча, но просто предпочитам да взимам по-малко пари и мозака ми да не пуши). Отворен съм към всякакви съвети и ще съм благодарен за всяка информация. :|
 
От: Работа в IT сферата?

https://softuni.bg/trainings/1297/programming-basics-january-2016

Всеки месец има нов курс > можеш да се запишеш за Февруари, и на мен ми идваше хардкор, защото за web ти трябват няколко езика и простотии за да можеш да учиш както трябва, докато в Софтуни се изучава нещо, което не изисква още няколко езици, поне в началото, сега някои web неща ми се виждат доста детски и елементарни, това което искам да ти обясня е да се захванеш сериозно и да учиш. По-голяма инвестиция от това няма да направиш.


ПХП - като съвет не започвай от този език, започни с CCharp - в началото може да ти се види малко странен, особено ако си работил с var и езици, които не са типизирани, но веднъж разбереш ли някои фундаменталности в програмирането, нямаш да имаш проблем да пишеш на различни езици, само синтаксиса ще ти е различен.
 
От: Работа в IT сферата?

Здравейте, искам да започна да работя в тези сфера, но не съм се ориентирал като какъв точно и търся помощ. Може би и не знам всички възможни варианти. Знам английски почти перфектно и винаги съм се спрял добре с компютрите, но не съм специализирал към конкретна професия. Много почвнах да се замислям, но искам да намеря това, което ще ми е най-приятно да правя. Разучавах доста web програмирането, но ми идва малко hardcore. Трябва ми нещо, което не е чак толкова забозващо (не че ако ако се хвана няма да го науча, но просто предпочитам да взимам по-малко пари и мозака ми да не пуши). Отворен съм към всякакви съвети и ще съм благодарен за всяка информация. :|

Като за начало започни с БЪЛГАРСКИ ЕЗИК!!! Ако не ти се занимава с никакво програмиране, може да започнеш с развиването на сайт с готова CMS, оптимизация за търсачки, онлайн маркетинг, маркетинг в социалките и тн. Друг вариант е да понаучиш малко нещо от типа на .net i java EE, съответно езиците c# и java и малко икономика и да се насочиш във внедряването и анализа на бизнес софтуер. Трети вариант е сисадмин, поддръжка
 
От: Работа в IT сферата?

Здравейте, искам да започна да работя в тези сфера, но не съм се ориентирал като какъв точно и търся помощ. Може би и не знам всички възможни варианти. Знам английски почти перфектно и винаги съм се спрял добре с компютрите, но не съм специализирал към конкретна професия. Много почвнах да се замислям, но искам да намеря това, което ще ми е най-приятно да правя. Разучавах доста web програмирането, но ми идва малко hardcore. Трябва ми нещо, което не е чак толкова забозващо (не че ако ако се хвана няма да го науча, но просто предпочитам да взимам по-малко пари и мозака ми да не пуши). Отворен съм към всякакви съвети и ще съм благодарен за всяка информация. :|
Виж това, може да ти хареса - https://digitalengarazh.withgoogle.com/?gclid=CKCIk7eRzcoCFRSeGwodPFIF9g
 
Има доста предложения за работа, свързани с маркетинга и рекламата, където те обучават, тоест не ти трябва нищо друго като знания и опит освен много добър английски. Аз лично се занимавам с пазарни проучвания, затова мога да ти го предложа като вариант. При нас няма свободни позиции в момента, но ето една позиция от jobs.bg, която ще ти помогне да придобиеш представа за характера на работата.
 
От: Работа в IT сферата?

Може да започнеш нещо различно от HTML и PHP защото тук станаха хиляди а заплатите прогресивно падат
 
За момента аз лично ти препоръчвам C#, който е сравнително лесен и логичен език, а и се търсят доста програмисти с това. Както и JAVA, определено ще имаш доста предложения за работа, ако познаваш езика и влезеш в час бързо.

Но html, css, js (поне базово) ще ти е нужно ако правиш уеб базирани приложения.

Аз бих запознал с въпросите какво да уча като технологии след като съм си отговорил сам на този "Какво искам да разработвам?". Дали ще са уеб приложения, мобилни приложения, декстоп приложения, мрежи и сървъри. Ако си отговориш на това, ще може да и да видиш кои технологии най-често се използват. Хляб гледам, че има в почти всичко. Естествено за някои има по-голям дефицит, за други не толкова, но като цяло е важно да да знаеш какво искаш да правиш, защото желанието да го научиш ще ти е по-голямо. :)

Ето нещо интересно: http://code2015.herokuapp.com/

А това е прясно, прясно: http://www.codingdojo.com/blog/9-most-in-demand-programming-languages-of-2016/
 
От: Работа в IT сферата?

Здравейте, искам да започна да работя в тези сфера, но не съм се ориентирал като какъв точно и търся помощ. Може би и не знам всички възможни варианти. Знам английски почти перфектно и винаги съм се спрял добре с компютрите, но не съм специализирал към конкретна професия. Много почвнах да се замислям, но искам да намеря това, което ще ми е най-приятно да правя. Разучавах доста web програмирането, но ми идва малко hardcore. Трябва ми нещо, което не е чак толкова забозващо (не че ако ако се хвана няма да го науча, но просто предпочитам да взимам по-малко пари и мозака ми да не пуши). Отворен съм към всякакви съвети и ще съм благодарен за всяка информация. :|

Аз лично съм се ориентирал към 3D, не е толкова търсено като програмирането, но лично на мен ми е по интересно. Занимаваш се с създавенто на филми, игри, реклами и т.н. В България има няколко големи студиа за създаване на игри, който може да се реализираш доста добре. Говоря за Crytek и Ubisoft, има също и българските студиа са Haemimont, Masthead Studios. Ако си заинтригуван програмите, който се използват са 3Ds max (аз лично ползвам нея), Maya, Cinema 4D, Blender.


Също може да се ориентираш във визуалните ефекти и композитинга. Не съм най - добрия в обясненията, затова отдолу съм ти сложил видео, за да видиш за какво иде реч.

[video=youtube;3D5F7kBUCyQ]https://www.youtube.com/watch?v=3D5F7kBUCyQ[/video]
 
От: Работа в IT сферата?

Пич, извинявай, не искам да се заяждам или да те обиждам, но ... надявам се английският ти да е по-добър от българския...
Що се отнася до желанието ти за работа в IT сферата, то само с желание не става. Особено пък ако по-важното за тебе е "мозАка ти да не пуши"! Що не опиташ в сферата на услугите (хотели, кръчми)?
 
От: Работа в IT сферата?

IT сферата е много обширна. Необходимо е да намериш това, което ти харесва. Напоследък е изключително популярно да се правят блогове и влогове, които не изискват особени технически познания (зависи колко сериозен проект правиш). Хващаш някой готов CMS и се заемаш с творене :)
 
Да, IT реално се водят (поне така ги наричат) и тези, които се занимават с дигитален маркетинг, което е логично де. Все пак и за това се изискват доста технически познания. Абе дори и за CMS-а си е нужно да поназнайваш. Честно ми се случва да се излиза извън това, за което всички пишат - настройване и инсталация. За жалост не всичко се опира до това. Това е сериозната разлика тук. ;)

Но лично аз има какво да уча в тази насока. То кой ли няма. Но скоро и това ще се изпълни. Просто време е нужно и разбира се постоянство.
 
От: Работа в IT сферата?

Ако искаш да развиваш собствени проекти скачай на Javascript. Аз от 2 месеца мигрирах от ruby/rails към JS и съм много доволен от Meteor.js и React.js / React Native
Ако искаш да си служител проучи за какво плащат най-много и учи яката с 1 -2 часа на ден не става
 
От: Работа в IT сферата?

Ако мислиш да се занимаваш с проекти првени на CMS по добре е да научиш малко PHP не само онези неща
Защото много често се налага да се променя и доуправят разне неща дето уж са готови
 
Re: От: Работа в IT сферата?

Ако мислиш да се занимаваш с проекти првени на CMS по добре е да научиш малко PHP не само онези неща
Защото много често се налага да се променя и доуправят разне неща дето уж са готови

Да, бих допълнил и HMTL, CSS, в случай, че се налага да поправяш някои неща от визията, които не те кефят или искаш да го направиш по-яко и т.н. В това, число и малко JS. Та това е. А в последствие и малко по SQL, но не чак толкова. :)

Аз почти не съм имал случаи, в които да не се стига до ровичкане в кода, дори и да не що "готово и лесно за правене" според някои "вещи" лица. :) Така, че да, това му е майката.
 
От: Работа в IT сферата?

Изобщо имаш ли някакви умения в нещо? Продажби, анализи. графика...?
Всичко се учи, ама трябва човек да е мотивиран, да му е интересно и да му се удава, иначе си е мъка.

Ако от горните три нищо и не ти се програмира каквото и да било, но не е проблем да учиш (стига да е временно) и все пак да си в сферата - тестери и support си се търсят. Малко париите в IT-то ама си седиш в готино офисче и получаваш над средната за страната заплата все пак (в някои фирми в пъти над).
Тестер - проверяваш систематично за грешки, издънки и несъвместимостти. Естествено трябва да с внимателен и даже педантичен. Ако се окаже че има проблем, и не е хванат и оправен ти го отнасяш, не програмистите. Иначе си е спокойничко.
Съпорт - ако си добре с езиците те научават кое какво е и съответно ако някой клиент има проблем или въпрос се свързва с тебе очаквайки адекватна реакция и проблема му да е реши. Трябва просто да знаеш как да му помогнеш или кого от фирмата да сриташ ако се окаже че проблема е в продукта/услугата. На някой места я ти звънне някой в смяната, я не, на други е побъркват, според нивото на продукта (и колко е проблемен) и броя клиенти. Като споменах добър поне един чужд език, дебели нерви (да не напсуваш клиент колкото и гаден и дебилен да е) и готовност да имаш нощни смени, да работиш на някои празници и т.н.
Обикновено съпорта е 24/7 и нали се сещаш че това точно това означава. Един познат беше шефче на съпорта на итертернет доставчик и ги изпоуволниха всичките след като неговия шеф им звъннал да ги пробва в 00:02 на 1-ви Януари и две минути никой не му вдигнал.
 
Ако искаш да работиш в IT сферата, но програмирането не те влече, интересен вариант е софтуерното тестване (QA). Предлагаме обучения за начинаещи и напреднали и определено смеем да твърдим, че е много търсена позиция.
 
Аман от реклама. В една тема е повече от достатъчно.
 

Горе