Работа на компютър ИЗПРАВЕН (не седнал)

Kiril

Active Member
Ясно е, че когато му е писано човек това ще е... и никой не се е отървал от смъртта жив, но знаете, че работата на компютър е една от най-вредните професии за здравето. Замислям се да опитам вариант да работя изправен, той като при стоене прав повече мускули са включени в поддържане на тялото. Едва ли 8 часа на ден, но 2-3 прав, един седнал и така да редувам.

Виждал ли е някой да се продават в БГ такова компютърно бюро/маса, което да може лесно да си променя височината в такива големи граници? Предполагам, че ще е скъпо, за това приемам предложения и за схема, материали за къстъм изработка.
 
Последно редактирано:
Цената на подобни бюра започват от 800 лева и нагоре.
Може да разгледаш българска фирма, която ги проивзежда HealtyDesk
 
Според мен следването на указанията за работа на бюро по 8 часа е един добър начин да се избегне какъвто и да е здравен дискомфорт от този тип работа. Движение на всеки 45 мин. Разходки. И спорт. Много хора, които наистина разбират какво им докарва това кибичене пред мониторите по цял ден и определено гледат да са някъде на спорт - тичане, фитнес (моето и много ми допада), плуване (това е брутално добро за цялостно раздвижване), колоездене (тук доста мои познати IT-та има колела за по 5000+ лева и си ги карат редовно). Но проблемите са в две направления - обща двигателна система и зрението. Аз лично съм си развих астигматизъм с компютъра. И през 2-3 години си преглеждам очите дали няма нужда от корекция на стъклата.

Важно е:

1. Какви са ти мониторите и стола (техниката).
2. Колко часа седиш и правиш ли почивки.
3. Как седиш - правилна стойка, а не като разтекъл се шоколад през юли.
4. Какви превенции взимаш (очила за монитор, възглавнички за кръста, капки за очи.....).
5. Светлината, на която работиш и определено обстановката (чисто и подредено).
6. Странични дразнители - шумове, вибрации, каквото се сетите да липсват или да са на минимума.
7. Движение - задължително (това трябва да е №1 в листа), което да ти държи организма не толкова затлачен.

Не се сещам за друго в момента. Но това е важно да се спазва. Ако искаш може да си вземеш и бюро за 3000 лева, но все тази. Да, ще е по-добре от това за 130 лева, но ако всичко друго не се прави, няма да има голямо значение.
 
Илачите против маясъл излизат по-изгодно.
 
Наскоро бях попаднал на нещо много интересно, което струва мега много пари, но все пак идеята е чудесна и интересна (долу са снимките). А иначе според мен най-добрият вариант е да се направи нещо с подръчни материали, от гледна точка да не даваш много пари, пробвай да говориш с разни майстори, те биха измислили по-евтин вариант ( вероятно и по-зле работещ), но може би могат да комбинират части от различни мебели и да ти скалъпят нещо. :D:D Поздрави!

П.С. "Insert image" функцията е бъгнала.
 
Не виждам лошо да се препоръчат конкретни модели бюра и столове ... Аз скоро ще си обзавеждам едно импровизирано офисче и примерно ще се радвам някой да сподели мнение за качествен офис стол , че моят нещо не ме радва ...
 
Стол, който да ти поддържа правилно стойката, добре осветено помещение и някакво движение. При мен движението и грижата за очите са под формата на два етажа стъпала за да се кача на покрива на офиса. Там пуша една цигара и зяпам във Витоша планина, като си намирам някакви детайли в които да се фокусирам - я дървета, я нещо друго. Това го правя веднъж на час, часовника ми е настроен да ми напомня. Отделно гледам да не спирам близо до офиса, и правя около 3000 крачки от паркинга до офиса и обратно ежедневно.

Да стоиш прав без да се движиш е пълна простотия и освен да ти прецака кръста, друго нищо няма да постигнеш.
 
хахах, това с пътеката за бягане е добра идея!
Дайте съвет за свестен стол?
Аз съм чувал добри отзиви за Herman Miller Aeron. Малко е скъпичък, но може да се намери second hand от ebay за 200-300 паунда.
 
Стол, който да ти поддържа правилно стойката, добре осветено помещение и някакво движение. При мен движението и грижата за очите са под формата на два етажа стъпала за да се кача на покрива на офиса. Там пуша една цигара и зяпам във Витоша планина, като си намирам някакви детайли в които да се фокусирам - я дървета, я нещо друго. Това го правя веднъж на час, часовника ми е настроен да ми напомня. Отделно гледам да не спирам близо до офиса, и правя около 3000 крачки от паркинга до офиса и обратно ежедневно.

Да стоиш прав без да се движиш е пълна простотия и освен да ти прецака кръста, друго нищо няма да постигнеш.
Накратко, грижиш се за здравето си докато пушиш :D
 
Може да купиш две нормални евтини бюра, да отрежеш едното да е по-ниско и да ги качиш едно върху друго. Това ще ти е правостоящото бюро. Слагаш тези две до нормалното ти бюро (трето бюро реално) и слагаш там втори монитор, който е свързан към същия компютър (видео карта с два изхода) и настроен да показва същото. Така имаш правостоящо и седящо бюро едно до друго с един компютър и два монитора. А мишката и клавиатурата трябва да са безжични за да можеш лесно да ги местиш като сменяш позиции.

Но ти препоръчвам правостоящото да го направиш дори вървящо, като сложиш електрическа пътека отдолу. Махаш част от тръбите й за да не опира в бюрото и запазваш таблото за управление някъде на бюрото. Стоенето прав неподвижно ще ти съсипе вените и краката, трябва да има движение поне малко. Всичко това аз съм го направил, плюс още нещо, вече имам и лежащо бюро, но това е още едно ниво напред :).

Има и един друг начин, който е ако ползваш само седящо бюро да ставаш на всеки 30 мин и по 5 мин да се разджижиш. Това би трябвало да неутрализира почти напълно негативните ефекти от стоенето седнал, така разправят поне. Но ще е голяма дисциплина да спазваш това правилно в дългосрочен план.
 
Ако не работиш 24/7, то не виждам защо да не излизаш навън да се разхождаш + някакъв спорт /дали фитнес, дали нещо друго - за движение и тонус/, а през времето, в което работиш да си правиш някакви кратки почивки, в които да се разтъпкваш из вас/офиса.
Ако работиш 24/7 - не мисля, че стоенето седнал ти е най-големият проблем.

Като цяло, идеята да стоиш прав и неподвижен не е много добра и не е едно от най-добрите "упражнения за повечето включени мускули". Най-малко, че ще почне да ти се обажда я кръст, я колене...

Може да си вземеш и от портативните лостове, които се закачат на касата на вратата, да си цъкаш набирания през определено време.
 
На мен лично ми допада много плана на @Victor R . :) Това е доста добре, което е опирал. Същото прилагам и аз, само където нямам кой знае каква гледка, просто излизам и се шляя, докато си изпуша цигарата. Но за жалост не се сещам да го правя толкова често. На два часа е моето "почиване" и "разтоварване". Столът задължително трябва да е над 200-300 лева. Един приятел си взе един, май беше нещо такова:

chairpro.bg/ergonomichni-stolove/ergonomichen-ofis-stol-ergopro-mesh.html

Но честно казано, не съм сигурен. Поне по спомени от това, което ми е пращал на снимка, беше нещо такова. Струва си всяка стотинка, за жалост не е по джоба на всеки.
 
Благодаря за препоръката @Blinky! Инетересни предложения в този сайт.

Но коментарите към продуктите са ми съмнителни. Сякаш са от платени писачи ;) То пък един не се оплата :D
 
Благодаря за препоръката @Blinky! Инетересни предложения в този сайт.

Но коментарите към продуктите са ми съмнителни. Сякаш са от платени писачи ;) То пък един не се оплата :D
Не ги гледай тях. Отиди, разгледай, пробвай, ако има някъде шоурум и купуваш. Идеята е и ти да го почувстваш. ;) Не е 100-220 лева все пак.
 

Горе