Разкрита престъпна група за незаконни учебници

rombeca

Active Member
Навръх 24 май, дена на просветата акция разкри престъпна група, сканираща учебници.
Авторски права ще ми нарушават тия престъпници! Ще ми учат те без да плащат!

Престъпници. Ще се образоват те!
 
Хаха :) Очудвам се как не са показали Явор Колев да им търси сървара на някой покрив - като при случая с chitanka.info.
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Не уточниха, ама на бас се хващам, че тоя учебник (или учебници) е писан от "свой човек". Я зам. министър я някакъв чиновник там.

А Я. К. не го споменаха, ама може да е арестувал някой ксерокс де да знам... :)
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Хубава акция, нека да има повече такива акции. По никакъв начин не трябва да се толерира ограбването на авторския труд!
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Да бяха изчакали поне до утре, че е смешно точно на 24 май да се бориш срещу образованието.

Това, че няма линк до достоверен източник как да го приемам? Че е майтап?
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Да бяха изчакали поне до утре, че е смешно точно на 24 май да се бориш срещу образованието.

Това, че няма линк до достоверен източник как да го приемам? Че е майтап?


Не е майтап, ето новината. И разбира се, изчакали са и предполагам нарочно са целели да я огласят на 24 май, на днешния ден.
 
Пише, че хората са преснимали учебници? Къде е логиката, това не излиза ли твърде скъпо?
Поне аз докато бях студент си преснимахме неща, които иначе няма от къде да ги намерим / купим. Та ако и тук е такова положението, не виждам кой точно и как е бил ощетен.
 
От: Re: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Пише, че хората са преснимали учебници? Къде е логиката, това не излиза ли твърде скъпо?

Не е точно така. Едно е ти сам да намериш учебник и да го преснимаш, а друго е от книжарницата да проявят "инициатива" и да ти преснемат учебника на "промоция", примерно на половината цена на учебника. После - шефа на книжарницата казва на някоя от продавачките да преснема някой учебник, и след това го продава на половин цена. Печели от труда на продавачката - тя е на твърда заплата.
 
Мисълта ми е, че преснемането на 500 страници учебник / книга излиза много скъпо - заради хартия, тонер, живот на техниката и т.н.
В печатница е в пъти по-евтино. Та да се преснеме един учебник и да се продаде на половин цена изглежда икономически не обосновано. Освен ако учебника не е 50-100лв. де.
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Да бяха изчакали поне до утре, че е смешно точно на 24 май да се бориш срещу образованието.

Това, че няма линк до достоверен източник как да го приемам? Че е майтап?

Ми по Нова го казаха, и не звучеше да е майтап. Ама си е майтап, по принцип де.
Всичко ни е наред, полицията и следствието си бъркат в носа, щото няма никакви престъпления (нали сме като в рая тука) та тръгнаха да излавят крадците на авторско право.

Аз пък нещо не зацепвам, какво авторско право може да има учебник?
И ако да речем, че е по математика, автора му дели ли си правата с Питагор, защото му е публикувал теоремата?
 
То така или иначе, автора на една книга получава 15% от коричната цена - знам го от мой познат издател. Останалите проценти се разпределят по веригата.

Но имаше и една друга новина днес - че раздавали безплатни книги в метрото в Софиа - хората могат да ги вземат, да ги прочетат, и после пак да ги върнат. Интересно там кога ще извършат арести, да прекратят тази престъпна схема. Как така ще четат безплатно тези гадове?!
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Как така ще четат безплатно тези гадове?!

Това е организирана престъпна група с кодово име "Четящите". Съвсем скоро БОП, МОП, ЕмВре в съвместна акция ще арестува тия рецидивисти, и ще прекрати тази незаконна практика.
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

И ако да речем, че е по математика, автора му дели ли си правата с Питагор, защото му е публикувал теоремата?

Не, че нещо де... ама примера ти е грешен. Няма авторски права на Питагор.
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Не, че нещо де... ама примера ти е грешен. Няма авторски права на Питагор.

Питагор го е знаел най-добре, но не е виновен, че са кръстили теорема на негово име. Иначе тази теорема са я ползвали във Вавилон поне 1000 години преди него. А в Египет - 5000 години преди него (но това са слухове).
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Не, че нещо де... ама примера ти е грешен. Няма авторски права на Питагор.

Не пречи да има, според сегашните разбирания.

Съвсем скоро, някой ще патентова нещото, което сега наричаме Атмосфера и ще му плащаме защото я употребяваме. Който не иска, да спира да диша така де... :)
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Авторско право на учебник...
Ако съм си купил учебник имам ли право да го споделям,да го дам на друг да го чете?
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Тъкмо се надявах, че е станала някаква грешка (като "убитата" атакистка), но колкото и малоумно да звучи, явно е вярно. :shock:
 
От: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Аз знам за още такива "нелегални депа за пиратски учебници". Има по едно във всяка градска и университетска библиотека. Преснимат се учебници на поразия и има мащабна престъпна дейност. Препоръчвам да затворят университетите и библиотеките. Така ще се гарантира, че авторските права са спазени, защото няма да има кой да потребява нелегалните учебници. Няма да има интерес и към легалните, но това вече е друг въпрос. Важното е американците, които подаряват безплатни компютри на държавната администрация да са доволни и хранилката там да не секва.
 
От: Re: Разкрита престъпна група за незаконни учебници

Интересно защо в Националната Библикотека може да си снимаш учебник без да нарушаваш авторските права? Като разбира се и там ти взмета пари за това дето им ползваш хартията и машинките.
 

Горе