Регистрация на фирма от служител работещ по безсрочен трудов договор

mitevdimitar

New Member
Здравейте,

Предстои ни отварянето на онлайн магазин през платформа Shopify (чрез дропшипинг с целеви продажби - worldwide) и съответно след първите евентуални продажби - регистриране на фирма ЕООД. И двамата бъдещи собственици и съоснователи на фирмата работим в други фирми със сключени безсрочни договори и съответно нашите работодатели внасят осигуровки за нас.

Можем ли при това положение да регистрираме някой от нас като управител на фирмата?

Можем ли да осъществяме дейност с фирмата само с управител (без друг персонал)?

Задължително ли е внасянето на ежемесечни осигуровки (самоосигуряване) за управителя и как се избягва двойното осигуряване?

Предварително благодаря за отговорите.
 
Здравейте,
Може да регистрирате фирма.
Щом сте 2-ма съдружника фирмата ще е ООД, не ЕООД.
Осигуровки се дължат до 3000лв., т.е. дали ще внасяне осигуровки или не зависи от това на каква сума ви осигуряват по трудовите договори.
 
Трудовият договор не е пречка за откриване на фирма.
Можете да осъществявате дейност без да има назначен персонал.
Поне единия от двамата съдружници трябва да се осигурява, освен ако и двамата не сте осигурени на максималния осигурителен доход.
 
Здравейте,
Може да регистрирате фирма.
Щом сте 2-ма съдружника фирмата ще е ООД, не ЕООД.
Осигуровки се дължат до 3000лв., т.е. дали ще внасяне осигуровки или не зависи от това на каква сума ви осигуряват по трудовите договори.

Благодаря за информацията. Ако я регистрираме като ЕООД на един от двама ни, различен ли ще бъде минимума за осигуровките?
Тоест ако аз съм управител и собственик на фирмата, а същевременно ме осигуряват на 1000 лв, осигуровки върху каква сума ще следва да бъдат внасяни всеки месец?
Дори да има месеци без реална дейност и продажби, тези осигуровки трябва да се внасят, нали?
 
Вариантите за осигуряване са два - самоосигуряващо се лице /СОЛ/ и договор за управление и контрол /ДУК/.
При СОЛ се осигурявате върху МРЗ - 560 лв., като осигуровките Ви са около 190 лв. месечно.
При ДУК осигурителният доход зависи от икономическата дейност.
Максималният размер на осигурителния доход за тази година е 3000 лв., така че, ако Ви осигуряват под него задължително трябва да се осигурявате и във Вашата фирма.
 
Вариантите за осигуряване са два - самоосигуряващо се лице /СОЛ/ и договор за управление и контрол /ДУК/.
При СОЛ се осигурявате върху МРЗ - 560 лв., като осигуровките Ви са около 190 лв. месечно.
При ДУК осигурителният доход зависи от икономическата дейност.
Максималният размер на осигурителния доход за тази година е 3000 лв., така че, ако Ви осигуряват под него задължително трябва да се осигурявате и във Вашата фирма.

Тоест, ако избера варианта СОЛ, ще дължа приблизително 190 лв на месец за осигуровки, независимо, че на работното ми място са ми внесли осигуровки за доход от 1000 лв?
 
Тоест, ако избера варианта СОЛ, ще дължа приблизително 190 лв на месец за осигуровки, независимо, че на работното ми място са ми внесли осигуровки за доход от 1000 лв?
Точно така.
 
При месеци с липса на каквито и да е приходи и разходи би трябвало да можете временно да прекъснете осигуряването и дейността, но не е лесно изведнъж да спрете всички разходи.
Ако ще извършвате конкурентна дейност спрямо текущите си работодатели, внимавайте.
 
При месеци с липса на каквито и да е приходи и разходи би трябвало да можете временно да прекъснете осигуряването и дейността, но не е лесно изведнъж да спрете всички разходи.
Ако ще извършвате конкурентна дейност спрямо текущите си работодатели, внимавайте.

Ще го имам предвид, дейността (онлайн магазин) няма нищо общо с текущата ни работа и смятам, че няма да е проблем да се съвместяват.
 
Вариантите за осигуряване са два - самоосигуряващо се лице /СОЛ/ и договор за управление и контрол /ДУК/.
При СОЛ се осигурявате върху МРЗ - 560 лв., като осигуровките Ви са около 190 лв. месечно.
При ДУК осигурителният доход зависи от икономическата дейност.
Максималният размер на осигурителния доход за тази година е 3000 лв., така че, ако Ви осигуряват под него задължително трябва да се осигурявате и във Вашата фирма.

Това е за ЕООД. С едно допълнение, че при ДУК имате 10% нормативно признати разходи. Сумата по ДУК се признава на разход. И т.н и т.н.
Въпрос на сметки е, кое ще Ви е по-изгодно.

И сега едно много важно допълнение: има и друг начин да осъществявате дейност. За ООД може и трудов договор. Дори може да е за предпочитане.
 
Това е за ЕООД. С едно допълнение, че при ДУК имате 10% нормативно признати разходи. Сумата по ДУК се признава на разход. И т.н и т.н.
Въпрос на сметки е, кое ще Ви е по-изгодно.

И сега едно много важно допълнение: има и друг начин да осъществявате дейност. За ООД може и трудов договор. Дори може да е за предпочитане.

А възможно ли е едно лице да бъде с два трудови договора, както би се получило в случая?
 
Ако управителят е различен от собственика на ЕООД и собственикът има друг трудов договор, собственикът трябва ли да се осигурява също?
 
А възможно ли е едно лице да бъде с два трудови договора, както би се получило в случая?
Да, възможно е.

Ако управителят е различен от собственика на ЕООД и собственикът има друг трудов договор, собственикът трябва ли да се осигурява също?
Собственика трябва да се осигурява само ако осъществява дейност в това ЕООД. Може да си назначи хора и те да работят в неговото ЕООД.
 
Ако е управител - да, до достигане на максималния осигурителен доход.
Тоест към момента около 6 пъти МРЗ, така ли?
 
Тоест към момента около 6 пъти МРЗ, така ли?
3 000 лв. е максималният осигурителен доход. Ако например си управител на 5 фирми и в 3 от тях се осигуряваш на по 1000 лв. /това зависи от икономическата дейност на фирмите/, в останалите две не е необходимо осигуряване.
 
3 000 лв. е максималният осигурителен доход. Ако например си управител на 5 фирми и в 3 от тях се осигуряваш на по 1000 лв. /това зависи от икономическата дейност на фирмите/, в останалите две не е необходимо осигуряване.
ОК. В повечето дружества не се сключва въобще Договор за управление и контрол (ДУК), това пак ли попада в хипотезата са самоосигуряващо се лице?
 

Горе