Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

Риспонсив (адаптивен) дизайн vs Мобилна версия vs App (приложение)

  • Риспонсив (адаптивен) дизайн

    Votes: 23 82.1%
  • Мобилна версия

    Votes: 3 10.7%
  • App (приложение)

    Votes: 2 7.1%

  • Общо гласове
    28

Blinky

Owner
Днес получих няколко ЛС с подобен въпрос и кое е най-лесно за отигравка. Тъй като имам собствено мнение, искам да видя и вашето. :)

Аз лично предпочитам риспонсива, защото пренася повечето неща 1:1 от сайта към мобилните дисплей, съхранявайки всичко нужно за потребителя. Мобилната версия е за предпочитане в точно определени случаи и това са най-често големите портали и информационни сайтове, както и форуми. Ще питате защо - защото някой функционалности е добре да се изрежат, с цел улесняване на потребителя и олекотяване на тази версия. И върха на черешката ще си остане винаги да имаш app, но тук има един голям минус - ще го кажа така - колко аппа сте си свалили на онлайн магазини? Да, точно....от тази гледна точка е малко неприложим, но пък може да предоставя много възможности (в някой случаи повече от мобилната версия на сайт), да бъде лесно откриваем, да е винаги удобен и най-вече - тешкарско си е. :)

Лепнах една анкета, въпреки че ми е ясно кое ще е водещо и кое последно. Но все пак държа да видя и прочета вашето мнение.

Приложение се прави в редки случаи и наистина големи възможности. Но един апп може да е както съпортващ бизнеса (сайта), така и водещ. Примери много - Snapchat, Viber, Whatsup и т.н. ;)
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

Аз също съм за адаптивния дизайн, тъй като мобилната версия не винаги засича адекватно от какво устройство се гледа - например от таблет обикновено няма нужда да се орязва сайта.
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

Всъщност няма ултимативно най-добър вариант, всеки си има приложение. Например адаптивният дизайн може да се определи като оптимално решение. От друга страна пък, native приложенията от типа client-server са много подходящи при повече трафик, за да се намалят необходимите сървърни ресурси за data processing (пример, Facebook Messenger, който вече е задължителен за чатове при употреба от мобилни устройства). Native е също най-бързо. Това разбира се си има недостатъци, трябва сваляне на всеки нов рилийз, по-трудно е за поддръжка (трябва да има стриктен version control) и т.н. Може още много да се каже по темата, разбира се.
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

Жив пример е форума с неговата куца мобилма вврсия - орязана изцяло.
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

Риспонсив + App. На първо място е адаптивния дизайн, тъй като е най-лесен(и евтин) за интегриране, но едно приложение е добра идея също, да не говорим че това дава допълнителен начин за привличане на потребители от Google Play/iOS Store, както и линкове от други такива портали. Плюс това, винаги има нещо, което може да се направи по-добре от адаптивния дизайн, някоя функция, която да може да се направи като приложение :)
Възможността за офлайн опция, както и присъствието на вашият сайт директно в телефона на потребителя и възможността да отвори този сайт с един бутон е доста ценен :)
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

И трите се ползват и бих ги ползвал, но в различни проекти. Респонсив е най-ползвания pattern (ако може така да се каже), подходящ е за малки до средно големи проекти и затова е много ползван. Иначе мобилната версия за малък сайт е просто безсмислена, но при средно голям и голям проект си е доста добре защото пести трафик като се орязват неща които така или иначе са почти неизползваеми на мобилно устройство още повече и тъч. App бих ползвал само за голям проект, който се очаква да има много трафик от мобилни устройства именно защото се пести от трафик и може да се постигне по-добър UX.

П.П.: Не гласувам в анкетата защото не може да се даде еднозначен отговор на този въпрос. Все едно е да питаш каква вода ползвате топла или студена.
 
Re: От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

П.П.: Не гласувам в анкетата защото не може да се даде еднозначен отговор на този въпрос. Все едно е да питаш каква вода ползвате топла или студена.

Бате, то реално гласуването не е какво да използвате според случая, а кое те кефи повече като идея. Иначе е престъпление да сложиш риспонсив на някакъв форум или портал с хиляди функции на декстопа. Иначе апа си е най-добро от гледна точка на това, че отменя в много отношения и мобилната версия и риспонсива, но пък както казах просто е малко странно да апп за магазин, но и това се случва - Fashion days, Amazon, Aliexpress, eBay и т.н., но пък не съм виждал много хора с такива апове все пак. ;)

@uphero, прави си. Аз веднага като вляза от тела, веднага суичвам на пълната версия на сайта, защото мобилната е не само орязана, но мен лично много ме обърква. :) Но няма как, специално за форуми е така, защото представяш ли си как ще набутат репорт бутона например в риспонсива. Но честно казано има и едно апче, което също не е лоша идея, но беше добра точно преди появата на Тапатолка. :)
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

Не може да се гласува за повече от 1 опция, но аз съм за Риспонсив + App. Респонсива е задължителен. Апа е престиж в случаите на магазини, фирмен уеб сайт и такива с макс 10 влизания на месец от един човек. Но пр. за магазини за храна/напитки, сайт за новини с високо ниво на завръщане на потребители апа е задължителен.

Пак си зависи от нишата, аудиторията и амбицията и очакванията на собственика!
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

Итносно апп-овете пеаввте ги и за уин фон. Аз сега съм с такъв и на пръсти се броят приложенията за бг сайтовв
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

"Нито едно от изброените" лиспва като отговор, защото всеки проект е различен и няма как да има еднозначен отговор.
Явно повечето се водят по модата "адаптивен дизайн", но реално на пръсти се броят адаптивните реализации. Особено на родните сайтове 99% са преоразмеряващ се, а не с адаптивен. За да стане адаптивен трябва да се зарежда и подходящото съдържание, а не да за у-во с резолюция 320px широчина да се слага снимката, която се ползва за fullhd версията на сайта.
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

За да стане адаптивен трябва да се зарежда и подходящото съдържание, а не да за у-во с резолюция 320px широчина да се слага снимката, която се ползва за fullhd версията на сайта.

Прав си за това с снимките, има случаи които от големи снимки/банери и тн., като се сбият на 320пх и нищо не си личи или чете по тях. Там вече опира до клиентите дали имат подходящи снимки за различните резолюции. Но не винаги снимките изглеждат зле от full-hd на 320пх. Въпрос на снимките и материалите на клиента е.
Като цяло по-лесно за направа е мобилна версия защото се работи с нов/отделен markup, докато при адаптивния работиш с markup-a на десктоп версията (което не е болка за умиране де :) ). Това при преправяне на вече съществуваш сайт се отнася.
Иначе при нов направо едно bootstrap-че или нещо подобно и с един коршум два заека както се казва.
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

@vendetta какви клиенти? Ако нямаш подходящо съдържание не правиш адаптивен дизайн за да си модерен.
Не става дума как изглеждат снимките, а че са 5МБ примерно. Няма по-лесно и по-трудно има правилно и грешно решение.
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

И аз мисля задължително респонсив и за престиж апп , вече зависи от нишата и целите.
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

Днес получих няколко ЛС с подобен въпрос и кое е най-лесно за отигравка. Тъй като имам собствено мнение, искам да видя и вашето. :)

Аз лично предпочитам риспонсива, защото пренася повечето неща 1:1 от сайта към мобилните дисплей, съхранявайки всичко нужно за потребителя. Мобилната версия е за предпочитане в точно определени случаи и това са най-често големите портали и информационни сайтове, както и форуми. Ще питате защо - защото някой функционалности е добре да се изрежат, с цел улесняване на потребителя и олекотяване на тази версия. И върха на черешката ще си остане винаги да имаш app, но тук има един голям минус - ще го кажа така - колко аппа сте си свалили на онлайн магазини? Да, точно....от тази гледна точка е малко неприложим, но пък може да предоставя много възможности (в някой случаи повече от мобилната версия на сайт), да бъде лесно откриваем, да е винаги удобен и най-вече - тешкарско си е. :)

Лепнах една анкета, въпреки че ми е ясно кое ще е водещо и кое последно. Но все пак държа да видя и прочета вашето мнение.

Приложение се прави в редки случаи и наистина големи възможности. Но един апп може да е както съпортващ бизнеса (сайта), така и водещ. Примери много - Snapchat, Viber, Whatsup и т.н. ;)

Блинки, то няма нужда от анкета, ти си обяснил точно каква е логиката. Ако сайта е малък и дизайна позволява да е респонсзив е добре с един куршум два заека, ако обаче става дума за магазин, форум, портал в който има много допълнителни функции, който не са основни, като примерно при логин да се вижда аватара, количката да показва самите продукти вътре в нея и т.н. е хубаво да се направи отделен дизайн за мобилните устройства. Приложението не е за предпочитане, не само че почти никои няма да седне да го сваля, ами и защото е почти невъзможно добавянето му в itunes.
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

@vendetta какви клиенти? Ако нямаш подходящо съдържание не правиш адаптивен дизайн за да си модерен.
Не става дума как изглеждат снимките, а че са 5МБ примерно. Няма по-лесно и по-трудно има правилно и грешно решение.

Ама ти си ги правиш за себе ли тези сайтове? Щото аз ти говоря да ги правиш за клиенти - те ти дават снимките и ти искат адаптивен дизайн за сайта си, тук няма какво искаш ти и на какъв искаш да се правиш. А колкото за 5мг примерно, ами правиш да ти ги генерира снимката-х.jpg в резолюция-x pixels според резолюцията на екрана и автоматично ти смаля и размера на снимка. Така една снимка ти се генерира в 3,4,5.. размера. Тоест съдържанието можеш сам да си го определиш и няма филм подходящо и неподходящо съдържание.
Колега не споря с теб изказах скромното си мнение.
 
Re: От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

Блинки, то няма нужда от анкета, ти си обяснил точно каква е логиката. Ако сайта е малък и дизайна позволява да е респонсзив е добре с един куршум два заека, ако обаче става дума за магазин, форум, портал в който има много допълнителни функции, който не са основни, като примерно при логин да се вижда аватара, количката да показва самите продукти вътре в нея и т.н. е хубаво да се направи отделен дизайн за мобилните устройства. Приложението не е за предпочитане, не само че почти никои няма да седне да го сваля, ами и защото е почти невъзможно добавянето му в itunes.

Да, прав си. Има обаче заварени положения, които така или иначе трябва да се отиграват по един или друг начин. :) Наскоро попаднах на такъв и човека реши, че прекалено добре се ранква за чуждия пазар, за да сменя дизайна и направо се е огледал в мобилно приложение, но по-скоро ще направи мобилна версия, което си е и по-логичното.

Да, наистина приложението е една съвсем друга вселена, ако мога така да го кажа. И то уж съпортва бизнеса, но погледнато от страни си е сериозен актив. ;)
 
От: Риспонсив (адаптивен) vs Мобилна версия vs App (приложение)

Аз гласувах с "Мобилна версия" и като гледам съм един от малкото. Не виждам какво толкова ви притеснява, че няма да разбере дали е таблет или по-малък таблет, винаги има бутон мини към пълната версия. Ето примерно на спортал мобилната версия не виждам къде са коментарите и си минавам на пълната.. че някой път е по-интересно те да се четат, но това друг въпрос. Не виждам защо трябва да се зареждат всички картинки и т.н. за да видя информацията, в крайна сметка нали това е крайната цел на потребителя - информацията.
 

Горе