Сайтове за безплатни картинки

bodyrock89

Active Member
fapq4n.png

Повечето от вас вероятно използват снимки или картинки в проектите си. Било то в статии, видеа, хедъри, банери и т.н. Излишно е да споменавам, че изображенията, които ползваме трябва (или поне е добре) да са легални, тоест с уредени авторски права, или да нямат авторство, а да са обществено достояние (така наречения Public Domain).

От известно време изготвям един списък със сайтове за безплатни картинки, които са свободни за всякаква употреба (дори и комерсиална) и които не изискват да се цитира автора/източника на изображението. Изображенията в сайтовете не са с watermark, съдържащ адреса на източника (защото попаднах и на много такива сайтове). Интересното е, че в много от сайтовете изображенията не отстъпват по нищо на тези от сайтовете за платена стокова фотография. Рекламата обаче, която платените сайтове правят, сякаш е накарала повечето хора да мислят, че единствено от там могат да се сдобият с качествени и легални снимки, картинки икони и т.н. Както се казва - да, ама не :)


Списъкът до скоро беше доста разхвърлян и ми отнемаше известно време докато намеря точния сайт, затова реших да го подредя малко и да отсея по-добрите сайтове. В последствие реших да го шерна под формата на статия хем да е от полза и на други уебмастъри, хем да ми е под ръка независимо дали съм на път или вкъщи (един вид да го има и онлайн).

Линк към статията: сайтове за безплатни изображения

Надявам се списъкът да ви е от полза.

Ако и вие знаете подобни сайтове може да ги споделите. Те трябва да са безплатни, свободни за всякаква употреба, да не изискват цитиране на източника и да не съдържат watermark. Тоест или Public Domain или с Creative Commons BY лиценз, но авторът да е споменал, че не държи да го цитират.

Ще следя темата и ако има интересни предложения ще ги включа в статията.
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Забравил си един от най-популярните sxc.hu.

Иначе доста добра статия!

П.С. В един английски форум за черни шапки (предполагам всеки го знае) може да благодариш на човека с "Thanks". Тук нещо подобно има ли?
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Забравил си един от най-популярните sxc.hu.

Сайта съм го разглеждал, но не се вписва в условията. Има забрани за определени комерсиални употреби:

...
All Images on the Website are copyrighted and they are the properties of SXC or its Image providers.
...

You may not use the Image
...
As part of a trademark, service mark or logo.
...

Always ask permission from the photographer if you want to use the Image

In website templates that You intend to sell or distribute.
For creating printed reproductions that You intend to sell.
On "print on demand" items such as t-shirts, postcards, mouse pads, mugs (e.g. on sites like Cafepress), or on any similar mass produced item that would contain the Image in a dominant way.

Иначе сайтчето е добро. Би свършило работа ако да речем ни трябва изображение за статия.
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Мерси за списъка, би ми помогнал наистина! Мога да предложа тези сайтове, които ползвам напоследък :)

dreamstime.com/free-photos - иска регистрация и снимките далеч не са толкова добри колкото платените, но пак може да се намери нещо.
iconfinder.com и findicons.com - два сайта за икони, в които може да намериш почти всичко
vector.me - наистина полезен сайт за готови векторни шаблончета, по които да работиш
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Забравил си един от най-популярните sxc.hu.
Този е първия, в който чеквам преди да обиколя наоколо из нета. Статията е много добра и поздравления за нея. ;)

@ЗЕНИТ, платените са даже никак не евтини, най-евтините са по 3-4 кредита - долара. Хубавите и красиви, във висока резолюция отиват и към 15 кредита и нагоре. ;) Но ако правите сериозен проект, няма как да не минете без платени. А всяка себеуважаваща се медия си купува. ;)
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Аз си смуча от Ройтерс снимки :) безплатните са със запазен знак - ама не ми дреме :)
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Ако не бъркам според закона за авторско право си длъжен да споменеш източника на информация, било то снимка или текст. Не го ли направиш - нарушаваш закона и може да те глобят, осъдят. Собственика на снимката може да не иска да го споменавате, но примерно ако някой друг иска да ви направи мръсно - ще може да заведе дело и да ви осъди за неспазване на закона.
А пък и смятам, че е коректно да се спомене източника на снимката - по този начин уважаваш чуждия труд.
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Ако не бъркам според закона за авторско право си длъжен да споменеш източника на информация, било то снимка или текст. Не го ли направиш - нарушаваш закона и може да те глобят, осъдят. Собственика на снимката може да не иска да го споменавате, но примерно ако някой друг иска да ви направи мръсно - ще може да заведе дело и да ви осъди за неспазване на закона.
А пък и смятам, че е коректно да се спомене източника на снимката - по този начин уважаваш чуждия труд.

Ако изображението е обществено достояние (Public Domain) не се цитира автора, поради простата причина, че той или се е отказал от авторските права, или е мъртъв от определен брой години и творбите му са станали обществено достояние (например класическата музика - разните там Бах, Моцарт...). Сайтовете които съм представил са предимно с такива изображения - без авторски права.

Иначе за цитирането няма лошо. Ако обаче ти трябват материали за лого, хедър, банер и т.н. малко трудно/неудобно става цитирането.
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Даже и след смъртта си и изминали определен брой години от нея Бах и Моцарт остават автори на своите произведения и е редно да бъдат цитирани когато някой ги използва!
 
Последно редактирано:
От: Сайтове за безплатни картинки

Страхотна тема. Тъкмо се ровя от къде могат да се взимат снимки на известни личности, холивудски звезди, певци и др. Без значение е за мен дали ще упоменавам източника. Мога да поставям и линк към автора на снимките. Някой да знае такъв сайт?
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Много полезно инфо. Поиграл си си, но е добре. Една бира от мен. ;)
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Страхотна тема. Тъкмо се ровя от къде могат да се взимат снимки на известни личности, холивудски звезди, певци и др. Без значение е за мен дали ще упоменавам източника. Мога да поставям и линк към автора на снимките. Някой да знае такъв сайт?


В този ред на мисли искам да попитам нещо - може ли да се вземат снимки на звездите от официалните им ФБ страници? Все пак съдържанието е публично и не знам как стои въпроса с употребата на снимки от там. Виждала съм много статии тип : Еди кой си се показа без грим" където са сложени например снимки от ФБ страницата?
 
От: Сайтове за безплатни картинки

Някой би ли разяснил за следния лиценз
You are allowed to copy, distribute, transmit the work and to adapt the work. Attribution is not required. You are prohibited from using this work in a stand alone manner

По специално това
You are prohibited from using this work in a stand alone manner

какво точно забраняват че не го разбирам
 

Горе