Сайт за иронични и саркастични новини

copypaster

Active Member
Орица, от цифра време тая идея ми стърже главуняка и мира не ми дава :)
Какво ще кажете за идеята да се фърля на подобен новинарски сайт - осмиващ цялата ни бг действителност, пародията в медийното ни пространство, комерсиалността в българските новини, поръчковите статии..изобщо начинът на писане и представяне на случващото се в бг.
Идеята е да се преразказват новините "такива каквито са". Тоест, виждам поредната глупост в едикой си всеизвестен бг новинарски сайт и я интерпретирам с най-долен сарказъм и тонове ирония, така че да покаже скрито послание до четящият, отваряйки му очите какво всъщност цели самата новина, какво е истинското й предназначение и реално какви интереси обслужва. Един вид - вадя от нея това което би бръкнало по брутален начин в емоционалните места на четящият :wink:
Не знам за вас, ама аз поне по 10 подобни глупости срещам из матриалите на родните ни медии.
При всички случаи почти с всяка бг новина може да се направи тотална гавра.
Как го мислите, би ли предизвикал калабалък подобен осмиващ новините ни сайт и могат ли да дойдат ядовете естествено :)
Има ли сми да се фащам и мога ли да намеря тук съмишленици за подобен проект?
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

То има такъв сайт - nenovinite.com. Поне от това, което разбрах, искаш да направиш нещо такова. И няма лошо де, малко конкуренция няма да е никак лоша в нишата :)
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Задълже сложи голям и червен надпис , че новините са пародия а не действителност, че всякакви тъпанари има.
Да не стане както с КУ КУ преди :lol:
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Нещо като "Господари на ефира", само че в електронен, писмен вариант. Мен ме кефи такава идея, аз лично бих чел такъв сайт, проблемацията може да дойде от самите сайтове, които визираш, щото доста от тях са добре подплатени финансово от политически партии и "се обиждат" лесно :D
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Да, това с неновините не го знаех :) Има готини материали, но общо взето са доста скромни... има и добри изключения де :D

Идеята ми е да се цитира конкретната новина (с линк към нея) и общо взето статията да бъде нещо като ироничен обзор/коментар, най-вече с идеята за предизвикване на коментари :wink: То най-якото във всяка една новина са коментарите :)

Иначе да, биха се обидили посочените сайтове, но в крайна сметка не се сещам за някакво правно основание да накажат сайта (въпреки че в бг всичко е възможно)

Яка идея е и номинации тип "господарите" :wink:
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Иначе да, биха се обидили посочените сайтове, но в крайна сметка не се сещам за някакво правно основание да накажат сайта (въпреки че в бг всичко е възможно)

Ще задействат веднага "уронване на престижа" и ше има санкции, особено ако са от "дебелите" сайтове, защото там са "видни" журналисти с опит и етика, не може току-така да се излагат от някакъв си сайт, който ще ти го лепнат веднага за жълт :) . Поне така мисля де, може и да греша.
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Да прав си. Тогава единственият вариант е да не се цитира източникът... но пък така се губи интригата, защото читателя няма да знае конкретно коя новина е под обстрел. Ще трябва да се иронизира конктретното събитие, но не и конктретната новина, малко излиза от рамката :(
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Да прав си. Тогава единственият вариант е да не се цитира източникът... но пък така се губи интригата, защото читателя няма да знае конкретно коя новина е под обстрел. Ще трябва да се иронизира конктретното събитие, но не и конктретната новина, малко излиза от рамката :(

Господарите на ефира имат доста добър адвокатски състава, доста дела им завеждат, но са си патентовали предаването и макар на ръба на уронване на престижа, действат законово , като разбира се подбират така нещата , че да няма големи дразги и обиди между медиите :)

Сложно е, игра с огъня си е, особено ако нямаш "гръб", а Халваджян е едра риба в тия среди :)
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

За неновините пише, че имат 450 000 уникални месечно.
Проекта мисля, че е от 2009-та.

друг подобен е - Бъзиклийкс http://neverojatno.wordpress.com/

Ако го направиш чак толкова известен че да те съдят..мисля, че ще намериш финанси. Не ми се мисли каква реклама ще си направиш с това - цяла България ще разбере, че те съдят заради някаква художествена измислица. :D

Господарите на ефира са си патентовали предаването

Нищо не са патентовали...
предаването не нито на Халваджиян, нито на някой друг българин

То е копие на друго международно.
как разбра, че имат много дела? не вярвам телевизиите да се съдят постоянно за това, че пуснали някой гаф.
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Патентовали са го за българския ефир, разбира се. Концепцията е американска. Дела им пускат достатъчно често, мой познат им е в екипа и е споделял, че си имат и проблеми от този сорт.
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Абе според мен ще ми пръднат на дедовия :) Най-много да блокнат нещо домейна...но то пак си идва загуба на време. Чудя се мамка му :twisted:
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Абе според мен ще ми пръднат на дедовия :) Най-много да блокнат нещо домейна...но то пак си идва загуба на време. Чудя се мамка му :twisted:

Файда, ако направиш нещо и ти сложат блока на домейн :)
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Според мен разликата с Господарите е в това, че при тях наистина има гафове. Това, което ти искаш да направиш, е да пренапишеш дадена статия от някой по забавен (предполагам подигравателен/ироничен) начин. Точно поради тази причина някой може да се оплаче.
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Според мен разликата с Господарите е в това, че при тях наистина има гафове.

Според @Rocksatedy постоянно има дела от телевизии срещу Господарите заради някакъв гаф :shock:
това съмнявам се да е вярно..не и от някоя голяма телевизия
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Според мен разликата с Господарите е в това, че при тях наистина има гафове. Това, което ти искаш да направиш, е да пренапишеш дадена статия от някой по забавен (предполагам подигравателен/ироничен) начин. Точно поради тази причина някой може да се оплаче.

При писане на ясно изразена хумористична статия (фейлетон) с преиначаването на новините и фактите няма проблеми, напротив, дори тя става предмет на авторското право и ползването й в друга медия с комерсиални цели може да е подсъдно (и авторът или медията, която е откупила авторските му права, могат да предявят иск). Проблемът е, че авторите, които могат да пишат подобни статии, са високоплатени и няма как такова блогче да си позволи хонорарите им - ще фалира. А copypaster да пише самостоятелно в подобен стил... дори и пантофите ми се усмихнаха при тази мисъл :)
 
Последно редактирано:
От: Сайт за иронични и саркастични новини

А най-якото е, че просто посмъртно не можеш да ме провокираш :) По никакъв начин :D
 
От: Сайт за иронични и саркастични новини

Е да, ама там се набляга на визуалните ефекти :)
 

Горе