Сателитки vs единствен сайт?

Attacker

Well-Known Member
Въпреки че съм регистриран тук от 3 години и половина, започвам да се уча на сериозно SEO чак сега. Имам само някакви бегли опити с няколко хербалки. Поради липсата на трафик и съответно продажби изтрих повечето такива и сега останах само с една с 20-тина продукта, която пък има лош ранкинг и PR0 (но не е в сандбокс).

Имам един домейн с PR1 на 2 години и мисля да го направя на хербалка за един продукт. Кое е по-добре от гледна точка на продажбите:
1. Да направя хербалката на информационен блог и самият магазин да е във вътрешна директория и така да си имам един сайт, който да оптимизирам;
2. Да почна да правя качествени сателитни блогове, които да вкарам в линкинг схеми с главен герой хербалката.
 
От: Сателитки vs единствен сайт?

Второто, но е свързано с повече работа и търпение. Зависи колко време имаш....
 
От: Сателитки vs единствен сайт?

Ако имаш време да правиш "качествени сателитни блогове", то би могъл да го пренасочиш към правене на основния сайт. Сателитите бяха хит допреди 2-3 години, но сега основната им функция е да са спам по социалките. Хем ще е по-малък рискът да те подпука Пандата, хем поне ще знаеш върху какво поставяш акцентите. За да не се оставяш на случайността може евентуално поддиректорията да я лансираш като поддомейн.

P.S. Сандбоксът не съществува от 2008 година, без този факт да се съобразява с това, което се изписва по специализираните български форуми и seo-блогове. Той се съобразява само с това, което пишат асесорите в Гугъл-форумите.
хинт: Susan Moskwa. Не е от Москва.
 
Имам един домейн с PR1 на 2 години и мисля да го направя на хербалка за един продукт. Кое е по-добре от гледна точка на продажбите:
1. Да направя хербалката на информационен блог и самият магазин да е във вътрешна директория и така да си имам един сайт, който да оптимизирам;
2. Да почна да правя качествени сателитни блогове, които да вкарам в линкинг схеми с главен герой хербалката.
Хубаво, че почваш. Еми какво мисля аз:

1. Мда, това е добра идея, даже, ако искаш качи цял добре направен стор във вътрешна директория, като му оптимизираш селс копитата, и направиш така, че конверсията му да е на макс. Той е ясно, че ще е тамплейтн от съответната програма, за това води към него от блога ти с nofollow. Така ще имаш един сайт за SEO оптимизация и един друг за оптимизиране, насочено към потребителите. Ще е по-лесно и разделено, имайки предвид, че няма да се мъчиш да оптимизираш селс текст за дадени думички.

2. Това отнема време и много усилия, да си знаеш. Няма какво да вкарваш в системата, прави си такива сайтове и си го води към главния инфо сайт, а той вече към шопа. Направи го добре, за да може да се хареса схемата и на Google и да даде желания ефект.
 
От: Re: Сателитки vs единствен сайт?

Хубаво, че почваш. Еми какво мисля аз:

1. Мда, това е добра идея, даже, ако искаш качи цял добре направен стор във вътрешна директория, като му оптимизираш селс копитата, и направиш така, че конверсията му да е на макс. Той е ясно, че ще е тамплейтн от съответната програма, за това води към него от блога ти с nofollow. Така ще имаш един сайт за SEO оптимизация и един друг за оптимизиране, насочено към потребителите. Ще е по-лесно и разделено, имайки предвид, че няма да се мъчиш да оптимизираш селс текст за дадени думички.

2. Това отнема време и много усилия, да си знаеш. Няма какво да вкарваш в системата, прави си такива сайтове и си го води към главния инфо сайт, а той вече към шопа. Направи го добре, за да може да се хареса схемата и на Google и да даде желания ефект.

@Blinky: Доколкото разбирам е по-добре да оптимизирам инфо сайт с линк (nofollow по твоя препоръка) към магазина, отколкото да оптимизирам малкото текст в магазина?!
Ако съм те разбрал правилно, няма ли да ми трябват два сайта с висока конверсия (веднъж потребителя от инфо сайта да отиде към магазина и веднъж да си купи продукт от магазина)?
 
Re: От: Re: Сателитки vs единствен сайт?

@Blinky: Доколкото разбирам е по-добре да оптимизирам инфо сайт с линк (nofollow по твоя препоръка) към магазина, отколкото да оптимизирам малкото текст в магазина?!
Ако съм те разбрал правилно, няма ли да ми трябват два сайта с висока конверсия (веднъж потребителя от инфо сайта да отиде към магазина и веднъж да си купи продукт от магазина)?
Еми там може да оптимизираш за потребителя най-вече. Няма какво да оптимизираш там при положение, че има още минимум 100 такива сайта / тамплейта в индекса. Може да го направиш, но ефекта няма да е толкова силен колкото, ако си с нещо уникално и не е тамплейт на програма. Но вече става много играчка. Мда, и двата сайта трябва да са с висока конверсия, няма спор. Но единия (шопа) е по-оптимизиран за потребителите с цел продажби, а главния по-оптимизиран за търсачките и потребители (но не и за продажби, а за предизвикване на интерес - действие). Схемата е да попадне на инфо сайта, на прочете, да му хареса, да икса да цъкне на линка, за да види решението, и ти да го отведеш към магазина, който да го доубеди в това, че това е неговотоа решение. Просто и добро за всички. И се прави с nofollow. Няма какво да ти индексира дублираното съдържание и тамплейта, който е на 1000 места из нета. А текстовете на тамплейта оптимизираш на макс, за да конвертират добре.
 
От: Сателитки vs единствен сайт?

Тъй като си начинаещ, мисля че 1-вия вариянт е по-добрия за теб.. Пък и аз самия го ползвам. По-добре е да се съсредоточиш върху 1 качествен блог и 1 хубав стор. ;)
 
Re: От: Сателитки vs единствен сайт?

Тъй като си начинаещ, мисля че 1-вия вариянт е по-добрия за теб.. Пък и аз самия го ползвам. По-добре е да се съсредоточиш върху 1 качествен блог и 1 хубав стор. ;)
Определено. А и един шоп ти е предостатъчен, особедно ако успееш да направиш Sales Copy-тата на всеки отделен продукт много добре. А ако държиш, може да разположиш в различни директории различни продуктови сайтове - стор за всеки отделен продукт. Вече сам може да си прецениш, но на общия стор имаш ордър формичката и текста на едно място. Не затрудняваш потребителя да клика още веднъж някъде, за да стугне до поръчката.
 
От: Сателитки vs единствен сайт?

Благодаря ви. А как мислите - да започна с хербалката с 20-те продукта или да си направя нова с няколко продукта? С 20 продукта ще имам повече теми за статии и ревюта, а с 1 или примерно 5 продукта за мъже или 3 продукта за отслабване и т.н. сайтът ще е с по-ясно изразена главна тема и предполагам, че G ще го счита за по-голяма сила на тая тема?

Едит:
на общия стор имаш ордър формичката и текста на едно място. Не затрудняваш потребителя да клика още веднъж някъде, за да стугне до поръчката.

Така е, но при една от малкото ми продажби на хапчета потребителят влезе по ключови думи на единия продукт, а си купи 2 продукта. След седмица вероятно жена му (женско име със същата фамилия) влезе и си взе женски продукт. След това влезе пак мъжът и си купи 3 бутилки от едни от хапчетата, които си взе първия път. След още два дни влезе някакъв друг, на когото вероятно са препоръчали сайта, и той си купи пък хапчета за отслабване. Идеята ми е, че ако магазинът включваше само един продукт, това едва ли щеше да стане. Мисля, че ползите са повече от вредата на единия клик повече :) Пък и, ако му е харесал продуктът, 1 клик няма да го спре.
 
Последно редактирано:
Re: От: Сателитки vs единствен сайт?

Благодаря ви. А как мислите - да започна с хербалката с 20-те продукта или да си направя нова с няколко продукта? С 20 продукта ще имам повече теми за статии и ревюта, а с 1 или примерно 5 продукта за мъже или 3 продукта за отслабване и т.н. сайтът ще е с по-ясно изразена главна тема и предполагам, че G ще го счита за по-голяма сила на тая тема?
Аз лично препоръчвам да е най-големия стор. Така ще си имаш и за писане и за таргетиране. Но все си мисля, че блога ще трябва да е доста обхатен и да е нещо от рода на Алтернативна медицина или Натурална медицина. :)
Така е, но при една от малкото ми продажби на хапчета потребителят влезе по ключови думи на единия продукт, а си купи 2 продукта. След седмица вероятно жена му (женско име със същата фамилия) влезе и си взе женски продукт. След това влезе пак мъжът и си купи 3 бутилки от едни от хапчетата, които си взе първия път. След още два дни влезе някакъв друг, на когото вероятно са препоръчали сайта, и той си купи пък хапчета за отслабване. Идеята ми е, че ако магазинът включваше само един продукт, това едва ли щеше да стане. Мисля, че ползите са повече от вредата на единия клик повече :) Пък и, ако му е харесал продуктът, 1 клик няма да го спре.
Ето една добра причина да се насочиш към стора. Все пак не се знае, ако на някой му си иска освен нещо за остлабване да си вземе и нещо за косопад.
 
От: Сателитки vs единствен сайт?

Ще бъде обхватен. Идеята ми още в началото беше да е на тема алтернативна медицина, защото хората, които се интересуват от тези неща, са високо ценени и са по-склонни да купят, естествено.
Забравих да питам, колко често да слагам нов контент? Примерно през ден добре ли е? Или всеки ден е по-добре? Или може би по-рядко?
И още един въпрос - всички текстове са уникални, сменил съм и имената на изображенията и css класовете и id-тата, така че Гугъл никога няма да познае, че хербалката е от темплейт... Така че не е ли по-добре да я оставя включена в индекса вместо да я деиндексирам, както и да използвам dofollow, когато линквам от блога към страницата на някой продукт?

Може би е добра идея да започна на чисто с нов домейн - нали Гугъл дава малък бонус в началото, така ще направя по-силен старт.
 
Последно редактирано:
Мда, идеята за обща тематика е винаги идея по-добре, имайки предвид, че можеш да направиш, както го наричат програмите, up-sale.

За контента, може да си публикуваш както всеки ден по 1-2, така и всяка седмица. Зависи какво целиш, но ако ще правиш нещо огромно, моята препоръка е по-честичко. Но гледай да се индексира добре, да няма пренасищане от статии. Реално най-гот ще е да се публикува всеки ден по 1 във всяка категория, но това е малко множко, но все пак така правят инфо сайтовете, като се започне от новинарските и се стигне до нишовите, обхващаши голям пазар. Пример мога дам с един сайт за фитнес, които плеска статия за правилно хранене, една за хранителни добавки и една за тренировки. Да има какво да чете човека. Но това тук е вече за много добре поддържан сайт. Може по 1 на ден, като караш подред категориите, да не се получава ефекта някои пълни, други празни. :)
 
От: Сателитки vs единствен сайт?

Мисля, че всичко вече ми е ясно.

Винаги съм се възхищавал как ей-така споделяте ноу-хау, научено чрез много пот и четене. На моменти направо се чувствам неудобно, че ми поднасяте толкова знания на тепсия.

Много благодаря и успех на всички!

P.S. След няколко месеца може да ъпна темата с информация за състоянието на "проекта".
 
Мда, непременно да ни държиш в течение със случващото се. За мен и много други хора би било интересно това. Не го слагай в кавички, мисля, че си е нещо много сериозно и като се засили, ще е нещо, с което не само ще си докарваш добри доходи, но и ще го пишеш само с главни букви. Ако нещо искаш да питаш по него, давай, тук е мястото за това.

Има няколко малки трикчета, с които може да дадеш силен тласък на Sales Copy-то. Ето някои (основните) от тях:

- може да изведеш телефона в хедъра, в случай, че го няма
- използвай често силни <h1></h1>, <h2></h2>
- слагай "features", "benefits", "testimonials", "proves", "facts"
- играй си с текста - bold, underline, насочвайки вниманието
- използвай силни думи, примерно, вместо our great product -> our natural solution
- не претупвай текста, всяко изречение е важно за теб
- грабни го в самото начало (т.2, т.4, т.5)
- не го отегчавай, давай само необходимото, за да го конвертираш
- задавай му въпроси - do you want to get fast results and save your money

Това е в общи линии, но ако някой се сети нещо друго, нека сподели. Ако аз се сетя нещо в допълнение, ще допълвам. :)

Успехи и много продажби.
 

Горе