След далаварета с криптоалутите...

waldes

Well-Known Member
Тогава каква ще е модата. Просто ми е интересно:)
 
Криптовалутите стана ясно, че не са черешката на тортата, а технологията зад тях. Според мен там ще се дълбае. Криптовалутите са просто част от блокчейна, който ще намира все по-голямо приложение във всяка област. Ето нещо интересно, което видях тия дни:

https://www.capital.bg/biznes/kompa..._tehnologiiata_promenia_korabnata_industriia/

Според мен още няколко сектора ще го внедрят успешно - банките, държавните институции, промишлеността и всеки отрасъл, който има нужда. Това е след.....Доказателството:

https://www.capital.bg/politika_i_i...es_se_fokusira_vurhu_blokchein_tehnologiiata/

До 2020 г. ще бъдат осигурени 340 млн. евро за финансиране на проекти в тази област
 
Криптовалутите стана ясно, че не са черешката на тортата, а технологията зад тях. Според мен там ще се дълбае. Криптовалутите са просто част от блокчейна, който ще намира все по-голямо приложение във всяка област. Ето нещо интересно, което видях тия дни:

https://www.capital.bg/biznes/kompa..._tehnologiiata_promenia_korabnata_industriia/

Според мен още няколко сектора ще го внедрят успешно - банките, държавните институции, промишлеността и всеки отрасъл, който има нужда. Това е след.....Доказателството:

https://www.capital.bg/politika_i_i...es_se_fokusira_vurhu_blokchein_tehnologiiata/
Реално погледнато, не е точно така, криптовалутите завладяват пазара, вече адванс колегите вероятно имат друга гледна точка.
 
Bitcoin is the greatest scam in history
И този блокчейн, където го пробутват навсякъде ...

Не казвам, че няма полза от криптовалутите или от блокчейн технологията .. но в този си вид не са нищо особено.
Една валута, която варира с по 1-15% всеки ден в стойността си на базата на това кой колко силно бил пръднал, за мене не е надежден метод за съхранение на средства. Да не говорим за десетките портфейли на койнове, които мистериозно изчезнаха ..

А този велик блокчейн, където има приложение на всякъде и всеки щял да го използва ... нещо, което го има вече от не знам колко десетки години, сега се сетиха, че е толкова незаменимо и необходимо ... поредния маркетингов булшит, както беше с cloud и всеки сайт с upload форма се превърна изведнъж в ОБЛАК ... след това Big Data, след това AI. Просто маркетьорите са много ограничени и се чудят какъв таг да сложат на продукта, за да се продава, вместо да развиват бранда и връзката с клиентите им.
 
Демек пак нова мода, ''ади на гевреците, парат, ни се барат''. Ще правиме ли пачките или няма, това е въпроса.
 
Аз предвиждам, че на базата на Смарт технологиите след 20 години само няколко компании ще имат Автомобили, които ще се наемат чрез блокчейн договори. Хостинг компаниите ще умрат, защото Интрнет ще бъде P2P, и ще бъде вграден, в къщите, автомобилите, телофоните... и т.н. технологията съществува, въпросът е всеки един от нас как ще я използва. Доста ще се промени живота - не че ни е за първи път де...
 
И нещо друго. Блокчейн дава възможност да не съществуват държавите. Всички договори, които правят хората да се случват без посредник като държавен апарат например (но това вече е малко утопия :) и в сферата на моите фантазии) Иначе всеки човек си има собствен блок с данни (всякакви биометрични, лични, физични, осигуровки, някакъв вид валута, застраховки, или подобните им) , като бачка се зарежда портфейла, като отиде на лекар се вижда, как и от къде се заплаща лечението му, като отиде на училище се вижда от къде идват парите за учителите, като си поръча такси, дом и т.н...) ...
 
Аз предвиждам, че на базата на Смарт технологиите след 20 години само няколко компании ще имат Автомобили, които ще се наемат чрез блокчейн договори. Хостинг компаниите ще умрат, защото Интрнет ще бъде P2P, и ще бъде вграден, в къщите, автомобилите, телофоните... и т.н. технологията съществува, въпросът е всеки един от нас как ще я използва. Доста ще се промени живота - не че ни е за първи път де...

Това с интернета се разработва в момента, но не в същия вид в който го описваш. Но аз вярвам, че до 20 години е възможно и това. Като цяло блокчейн технологията ще промени света, колкото и смешно да звучи.
 
Това с интернета се разработва в момента, но не в същия вид в който го описваш. Но аз вярвам, че до 20 години е възможно и това. Като цяло блокчейн технологията ще промени света, колкото и смешно да звучи.
На баба ми и е било смешно като са и обяснявали какво е телевизия. И това е било преди 60 години. Преди 20 години първите разговори по мобифон струваха колкото една жигула. Слушал съм музика на различни носители плоча - грамофон, магнет, касетофон, дискета (голяма), диската (малка), диск, флашка, онлайн... ако си издател на музика и искаш да я продавааш, не е ли по - добре да го правиш също без посредник, ако издаваш книга? Приложенията ще са много и въобще не ми звучи смешно, а вече няколко филма ги гледахме от първия ред.
 
Хостинг компаниите ще умрат, защото Интрнет ще бъде P2P, и ще бъде вграден, в къщите, автомобилите, телофоните... и т.н.
Мисля, че тук грешиш. Хостинга вероятно ще се промени чисто технологично, но хората няма автоматично да се превърнат в системни и мрежови администратори. От хостинг комапнии ще има все повече нужда, под една или друга форма, когато дори и маратонките ти почнат да ти дават възможност да браузваш нета..
 
така и не разбрах това дълбане
и оп валута
ако се съберем 10 човека и си цъкаме игричка и на всяка изиграна игра прави неква си криптовалута
ами ако сме 100
ако сме 100000000
от нищо нещо създаваме едвали
от нищо винаги е нищо
 
Мисля, че тук грешиш. Хостинга вероятно ще се промени чисто технологично, но хората няма автоматично да се превърнат в системни и мрежови администратори. От хостинг комапнии ще има все повече нужда, под една или друга форма, когато дори и маратонките ти почнат да ти дават възможност да браузваш нета..

Е ,разбира се, че може и да греша ... аз така си го представям. Всеки, който има даден ресурс обаче, може да го предоставя при определени условия (които са прозрачни) ... и то без посредник... времето ще покаже кой крив, кой прав, но според мен трябва да сме наясно с това, което се случва ... или поне отчасти
 
Да, дори и тези Internet of things си иска своето. Това ще е пак мода, но като гледам как го посреща света, малко бледнее пред криптовалутите за момента, иначе на всеки ще му е гот да си получи списъка за покупки директно от хладилника, а не от жената. ;) Както и колата му да може да си казва какво я "боли" и да ти сметне още на момента и колко ще ти излезе "лекуването". И за още нещо се сетих - Изкуственият интелект, още нещо, в което се задълбочава последно време.
 
този велик блокчейн, където има приложение на всякъде и всеки щял да го използва

Блокчейна е една децентрализирана, неизтриваема база данни. Бизнеса няма нужда от глобална база данни, с която едни си пишат бизнес транзакции, други котенца. Ако говорим за база на ниво компания (в случаите с наемане на кола примерно), няма проблем който да не може да се реши с репликация.

дори и тези Internet of things

За IoT е твъъърде рано да се говори още. Купуваш си китайска камера и тя след минута и половина вече е заразена и става част от botnet. Има доста проблеми, които трябва да се решат преди това.
 
Блокчейна е една децентрализирана, неизтриваема база данни. Бизнеса няма нужда от глобална база данни, с която едни си пишат бизнес транзакции, други котенца. Ако говорим за база на ниво компания (в случаите с наемане на кола примерно), няма проблем който да не може да се реши с репликация.



За IoT е твъъърде рано да се говори още. Купуваш си китайска камера и тя след минута и половина вече е заразена и става част от botnet. Има доста проблеми, които трябва да се решат преди това.
Блокчейна е една децентрализирана, неизтриваема база данни. Бизнеса няма нужда от глобална база данни, с която едни си пишат бизнес транзакции, други котенца. Ако говорим за база на ниво компания (в случаите с наемане на кола примерно), няма проблем който да не може да се реши с репликация.



За IoT е твъъърде рано да се говори още. Купуваш си китайска камера и тя след минута и половина вече е заразена и става част от botnet. Има доста проблеми, които трябва да се решат преди това.

Цитирам целия пост. За боннет сървърите си прав. В момента по-голямата част от компрометираните устройства в ботнет мрежите са принтери, скенери и IOT неща като цяло. Ботнет с 400 хиляди устройства дори и принтери и камери е опасен.
Та това са проблеми, които трябва да бъдат решени. По същия начин е и интернет- има големи предимства, но има и големи недостатъци.

ПС: Сега забелязах, че си публикувал и линк. Точно за този ботнет имах в предвид. Mirai.
 
Последно редактирано:
Мирай, за щастие, отдавна вече е слаб, но идеите на @Georgi, според мен , са напълно верни и ще си останат верни за дълго време.
Блокчейна като цяло не разрешава нито един бизнес проблем, за който поне аз да съм чувал.
Има потенциала да разреши някои потребитлески проблеми, поради което може да заима значими в интернет средите компании, които в близко бъдеще да използват технологията, но по-голямата част ще бъдат следващия "невиждан" стартъп дето ще глътне едни пари и ще се чуди на кого да се продаде после.

Едит: то има вече, де, но не значими. Например Storj и няколкото му еквивалента, които не ми се търсят в момента, но щели да променят начина по който бизнесът използва сторидж решения. Даже се сравняват с Amazon. Не знам какъв бизнес би използвал това.
 
Последно редактирано:

Горе