Средна заплата за работник в онлайн магазин?

Благодаря за дискусията.
Да доуточня: От въпропсния служител би се очаквало само написаното, а именно обработката на поръчките, говоренето по телефона с клиенти по всички поводи и наливането/промяна/изтриване на продукти. Материалите (текстове, изображения) ще са готови (дизайнер има наличен), т.е. нито ще трябва да се превежда, нито са нужни умения с photoshop. Изцяло remote работа.
Маркетинг умения също няма да са необходими, или поне не отвъд споделянето на промоциите в разни социални канали през определени периоди от време. Като цяло що се отнася до макретинг, вероятно ще се търси криейтив агенция която да предложи по-дългосрочна стратегия и да движи нещата, но при всяко положение няма да пада на плещите на този служител.
 
Е тогава на граждански договор и процент от печалбата + някаква сума, сигурен ли си, че ще има работа 8 часа, за да е пълноценна и да си изработва и тези пари дори ако е на постоянен тр.д.?
 
Е тогава на граждански договор и процент от печалбата + някаква сума, сигурен ли си, че ще има работа 8 часа, за да е пълноценна и да си изработва и тези пари дори ако е на постоянен тр.д.?
На този етап в нищо не съм сигурен, затова така разпитвам, понеже и аз самия се опитвам да добия представа. Абсолютно нереалистично ми се струва в началото да има работа за 8 часа на ден за този човек, но все пак ще трябва да е на разположение по телефона за толкова часове.
 
Значи
- обработва поръчки
- говори по телефона
- добавя продукти
- поддържа профили в социални мрежи
 
ти описа поне 5 различни позиции :D
Така е, но не е като да не се среща по родни земи. Не са малко собствениците на малкия и средния бизнес, които търсят някой, който може да бъде кондуктор, доктор, да проверява капаните за мишки в офиса и да прави от един хладилник 2 перални, когато няма работа. Затова и споменах, че по мои наблюдения и опит, заплатата варира основно между 1200-1800лв.

@ReminD , тия млм номера с % от печалбата, ама да си винаги на линия им мина модата отдавна. То по-добре даже да работиш към орифлейм и тем подобни до болка познати глупости, защото поне сам/а определяш условията и времето за работа, а не да стоиш по цял ден в standby mode и накрая %. Не, че няма да се намери и такъв талант, но сам се сещаш доколко ще си върши работата и колко дълго ще работи.

Това да се заплащало само, когато има работа е все едно собственика на помещение на физически магазин да брои наем само, когато влезе клиент. Така като на такситата брояча...хаха.
Като нямаш финансови възможности да наемеш човек за пълен работен ден си работиш сам. Толкова! Нито е грижа, нито задължение на администратора да има фул тайм работа. Собственика и маркетинг агенцията да го мислят.

Иначе след като автора на темата поясни задълженията, по мое мнение заплата около 1100-1200лв. Не, че няма да се навият хора и за по-малко, но ако търси резултат, качество, съвестност и постоянство, това е цената, поне според мен.
 
@M.I.6. благодаря за многото ти включвания.
Да, ясно е, че вероятно въпросната позиция няма да си изкарва заплатата първоначално, но такава месечна заплата не е чак такава голяма болка, особено като се говори за старт на нов проект. Даже това ми се струва като най-малкото перо. Имам и съобщения от хора, които са готови да поемат такъв тип работа, което е супер и им благодаря, но в момента всичко е на етап идея и реализацията ще е след време. Сега ми е важно да си разбера разходите и да планирам какви пари да отколня в тая посока, а за тази цел питам вас, понеже наистина нямам опит с онлайн магазини. Имам кой да ме консултира, но да кажем че второ мнение, при това от хора, които нищо не могат да спечелят от даването му и не биха ми спестили хуленето, ако нещо не съм прав, ми е по-ценно от платеното такова.
 
Последно редактирано:
@Victor R т.нар. "виртуален свят" е почти като реалния. Искаш качество - плащаш. Естествено, че ще се намерят хора да свършат работата за 100лв, както и такива за 2к лева.

Има готвачи, които работят за 1500лв, има и такива като Манчев примерно. Ти какво предпочиташ, да ти работят професионалисти и да платиш повече или да да платиш малко, но да се учат на теб - т.е. проба-грешка. Искаш да пробваш специалитет на доказан готвач или някоя супа на даскалка, работеща в кухня на морето за 3м?

В нашата среда има един лаф - "предлагаме 3 опции и клиента може да избере всеки 2 от тях - бързо, качествено, евтино". Завърти комбинациите както искаш ;).


Ти като собственик трябва да си предвидил капитал да си с няколко месеца на минус, предполагам ти е предеоно ясно. Нищо не "расте" за един ден и всеки следобед да обираш плодовете.

Ако искаш качество, а не батак, добре е да се спреш поне на "златната среда".
 
То бързо, качествено и евтино май са валидни в доста сфери. Основния ми бизнес е клауд услуги и това си важи с пълна сила и там. В момента провизираме 0.9 петабайта обджект сторидж на клиент, които иска да плати утре, но пространството да е провизирано за вчера :)
Нямам проблем с отделянето на бюджет и работата на загуба за известен период от време. Основното е да имам ясна представа какво да очаквам като разходи защото не ми се занимава просто като side hustle, а го гледам като реална диверсификация на бизнеса и реших, че тук е правилното място да питам за заплащането на такъв служител.
 
Ако трябва пусни служителя на 4ч. договор като за начало или remote, но "сухата пара" трябва да е примамлива. Дава мотивация. Опитен администратор даже няма да дочете след "% от оборота" и гледай портфолиото, ако наемаш човек. Не само колко сайтове опит, но и колко време ;).

Колегите тук бяха също достатъчно изчерпателни и макар и да срещаш противоречиви мнения, имаш начална база данни.

ПС: аз например не съм програмист. Няма как да разбирам от всичко. Имам познания по фронт енд и до там, но ми се налага често през годините да работя с колеги програмисти.

Това, което научих - плащай без да се дерзаеш (на доказан специалист де).

Казвам му заданията, казва ми дата, когато всичко ще е готово и спя спокойно..почти като на рекламите, защото макар и да "дере", знам че ще свърши работата перфектно, за да мога да продължа с моята.
 
Начинът, по който оценяваш подчинените си, показва и как оценяваш себе си.

Жалко е, че за такава позиция се обсъждат заплати между 1000 и 1200 лв. Още по-жалко е, че вероятно ще намерите отчаян човек, който да върши работата срещу това заплащане.

Но нали най-важно е аз да съм добре, а другите...
 
@Victor R т.нар. "виртуален свят" е почти като реалния. Искаш качество - плащаш. Естествено, че ще се намерят хора да свършат работата за 100лв, както и такива за 2к лева.

Има готвачи, които работят за 1500лв, има и такива като Манчев примерно. Ти какво предпочиташ, да ти работят професионалисти и да платиш повече или да да платиш малко, но да се учат на теб - т.е. проба-грешка. Искаш да пробваш специалитет на доказан готвач или някоя супа на даскалка, работеща в кухня на морето за 3м?

В нашата среда има един лаф - "предлагаме 3 опции и клиента може да избере всеки 2 от тях - бързо, качествено, евтино". Завърти комбинациите както искаш ;).


Ти като собственик трябва да си предвидил капитал да си с няколко месеца на минус, предполагам ти е предеоно ясно. Нищо не "расте" за един ден и всеки следобед да обираш плодовете.

Ако искаш качество, а не батак, добре е да се спреш поне на "златната среда".
Ти си пророк и май ще си последния човек от този форум, с който ще се скарам днес.
 
Само да попитам СПЕЦИАЛИСТ ПРОГРАМИСТИТЕ . Те биха ли работили за заплатите, които предлагат ?

Ок е , ако работя от вкъщи и не ми уплътнява работното време, за страничен доход едни 1000 лв са ок .. но с 1000 лева на месец , да кибичиш в офис цял ден и отделно пътни и т.н .. Колеги, не е 2019 ..
 
Моля ви да не бъркате това, за което питам, с работа за програмист, пък дори и джуниър. Не се търси програмист, но това не значи че не искам човекът да се чувства мотивиран.

Пак добавям: говорим за изцяло remote позиция.
 
Начинът, по който оценяваш подчинените си, показва и как оценяваш себе си.

Жалко е, че за такава позиция се обсъждат заплати между 1000 и 1200 лв. Още по-жалко е, че вероятно ще намерите отчаян човек, който да върши работата срещу това заплащане.

Но нали най-важно е аз да съм добре, а другите...
Приятел програмист се става когато отделиш огромната част от свободното си време да се учиш. Това към днешна дата не е оферта за голям процент българи. Масово се предпочита лизане на кафени чашки по заведения, цъкане с език и обяснения колко са наказани от живота.
Само да попитам СПЕЦИАЛИСТ ПРОГРАМИСТИТЕ . Те биха ли работили за заплатите, които предлагат ?

Ок е , ако работя от вкъщи и не ми уплътнява работното време, за страничен доход едни 1000 лв са ок .. но с 1000 лева на месец , да кибичиш в офис цял ден и отделно пътни и т.н .. Колеги, не е 2019 ..
Да бих, ако не ми предлагат по-добра заплата. Все пак аз си харесвам работата за разлика от теб явно!

@Victor R предлагам ти да пробваш, колкото и заплата да даваш има съвестни хора и заплатаджии, Ако човека ти хареса и си върши работата вдигай му заплатата периодично, но не се изхвърляй с големите суми в самото начало, пък после 12г. без увеличение.
 
Да бих, ако не ми предлагат по-добра заплата. Все пак аз си харесвам работата за разлика от теб явно!

И как реши , че не си харесвам работата ? Смешно е да говорим за 1000 лева заплата за работа в офис. При положение , че продавачката в месарския магазин взима 1400 ...

Моля ви да не бъркате това, за което питам, с работа за програмист, пък дори и джуниър. Не се търси програмист, но това не значи че не искам човекът да се чувства мотивиран.

Пак добавям: говорим за изцяло remote позиция.
По-скоро търси някой "home office" , ако не можеш да му запълниш 8 часовия ден. Много хора днешно време търся странична работа, така можеш и за 700 да намериш приличен служител.
 
И как реши , че не си харесвам работата ? Смешно е да говорим за 1000 лева заплата за работа в офис. При положение , че продавачката в месарския магазин взима 1400 ...


По-скоро търси някой "home office" , ако не можеш да му запълниш 8 часовия ден. Много хора днешно време търся странична работа, така можеш и за 700 да намериш приличен служител.
Ми не, хич не е смешно, това, че си в офис не значи, че трябва да получаваш 10К на месец, тая мантра отдавна изчезна и нещата ще обръщат все повече. Като всички сме в офис на края на деня храната дето я ядеш нали някой трябва да ти я е произвел? Та тоя някой да работи за мижави пари, а другите в офиса трябвало над 1000 да вземат. Всичко е пазар, трудовия пазар не прави изключение. Важно е каква стойност произвеждаш. Програмистите в момента произвеждат продукт с висока добавена стойност и затова вземат високи заплати, но няма да е вечно баш такава ножицата, защото изчезват много други професии, от които хората имат нужда, тогава ще се сетим и ще почнем да плащаме луди пари за изчезващите. Да вдигаш телефона, да записваш поръчки и да подготвяш товарителници е умение, което се учи за 1 месец максимум от човек без никакъв опит в офис, проверено е. Та заплатата според мен зависи от натовареността на този човек, едно е 10 поръчки на ден, които се подготвят за 1 2 часа, друго е 100. Продавачките по магазините какви пари мислиш, че вземат? А знаеш ли, че за една продавачка е 100 пъти по-добре да работи за онлайн магазин и да има запълненост на времето 2 часа и останалите 6 си пие кафето вкъщи със съседките отколкото да кисне цял ден пред магазина? И според теб тая продавачка ще се навие ли на същата заплата, която взема във физическия магазин или ще тропне с крак и ще каже, аз съм ит и искам ит заплата?

Направо някой път се чудя на глупостите Ви в тоя форум и какви предприемачи сте...

Разбира се най-добре е да се плащат възможно най-високи заплати и да имаме най-добрите и щастливи служители, но не винаги това е възможно. Ако може да го правите, евала. Но някои тук имам чувството, че нямат връзка с планетата майка.

П.П. А гледам, писал си, че знаеш, продавачка в месарския вземала 1400, ми може и да взема в София и пак ще и доста по-натоварен деня. Аз пък от преки наблюдения да ти кажа, че големи аутсорсинг компании в София за работа в офис плащат на служители с 2 езика и висше образование под 1000 лв., да не говорим, че работата им е доста по-трудна от на продавачката в онлайн магазина. Или такива наблюдения ти нямаш? А за юристи след 6 години обучение чувал ли си, че почват на 800 лв., ами лекари, ами икономисти :D Или и те щото са в офис трябва да вземат 10 000? Че, ако тва да вдигаш телефона ти гарантира едни 2К за кво изобщо се морим да правим нещо, да ставаме всички продавачки в онлайна, бах го.
 
Последно редактирано:
Ми не, хич не е смешно, това, че си в офис не значи, че трябва да получаваш 10К на месец, тая мантра отдавна изчезна и нещата ще обръщат все повече. Като всички сме в офис на края на деня храната дето я ядеш нали някой трябва да ти я е произвел? Та тоя някой да работи за мижави пари, а другите в офиса трябвало над 1000 да вземат. Всичко е пазар, трудовия пазар не прави изключение. Важно е каква стойност произвеждаш. Програмистите в момента произвеждат продукт с висока добавена стойност и затова вземат високи заплати, но няма да е вечно баш такава ножицата, защото изчезват много други професии, от които хората имат нужда, тогава ще се сетим и ще почнем да плащаме луди пари за изчезващите. Да вдигаш телефона, да записваш поръчки и да подготвяш товарителници е умение, което се учи за 1 месец максимум от човек без никакъв опит в офис, проверено е. Та заплатата според мен зависи от натовареността на този човек, едно е 10 поръчки на ден, които се подготвят за 1 2 часа, друго е 100. Продавачките по магазините какви пари мислиш, че вземат? А знаеш ли, че за една продавачка е 100 пъти по-добре да работи за онлайн магазин и да има запълненост на времето 2 часа и останалите 6 си пие кафето вкъщи със съседките отколкото да кисне цял ден пред магазина? И според теб тая продавачка ще се навие ли на същата заплата, която взема във физическия магазин или ще тропне с крак и ще каже, аз съм ит и искам ит заплата?

Направо някой път се чудя на глупостите Ви в тоя форум и какви предприемачи сте...
Изобщо не си ме разбрал.. Точно заради това , че работното време няма да е ангажирано ползотворно през 8-те часа, насочвам колегата да си хване някой да работи от вкъщи.. съответно се плаща по-малко , но необходимата работа е свършена .Иначе е запълнена с донеси ми кафенце .. и т.н

Програмист е далечно познание, от администратор и се пак не е лелката която ще вдига телефона : )

Освен това, понеже нямам никакъв опит в сферата, до колко се счита за нормално от същия човек да се очаква да качва нови продукти с подадени снимки и описания в магазина, или това трябва да е работа на друг човек?

Четете ги малко тия постове, преди да пишете....

Не визирам ОФИС като високоплатена работа, по-скоро като ангажираност.. разходи до работното място, разходи за това , за онова .. Теглиш чертата и ти остават едни 600 лева // живей с 600 лева да те видя ?


Точно за това писах, най-добре "home office" някой, който се занимава с това.

Имаше едно момиче, което се занимаваше с администриране на Facebook групи и страници и т.н ( има доста положителни отзиви и доволни колеги ) , ако искаш ще ти я изнамеря тук в форума ..
П.П. А гледам, писал си, че знаеш, продавачка в месарския вземала 1400, ми може и да взема в София и пак ще и доста по-натоварен деня. Аз пък от преки наблюдения да ти кажа, че големи аутсорсинг компании в София за работа в офис плащат на служители с 2 езика и висше образование под 1000 лв., да не говорим, че работата им е доста по-трудна от на продавачката в онлайн магазина. Или такива наблюдения ти нямаш? А за юристи след 6 години обучение чувал ли си, че почват на 800 лв., ами лекари, ами икономисти :D Или и те щото са в офис трябва да вземат 10 000? Че, ако тва да вдигаш телефона ти гарантира едни 2К за кво изобщо се морим да правим нещо, да ставаме всички продавачки в онлайна, бах го.

Изобщо не говоря за София , не знам в коя година живеете . 1000 лева на месец са крайно недостатъчни дори за малкия град, какво да говорим за София .



А за юристи след 6 години обучение чувал ли си, че почват на 800 лв., ами лекари, ами икономисти :D Или и те щото са в офис трябва да вземат 10 000? Че, ако тва да вдигаш телефона ти гарантира едни 2К за кво изобщо се морим да правим нещо, да ставаме всички продавачки в онлайна, бах го.
Не ? Ти виждал ли си ? Тази година или преди 2-3 ?
 
Да, виждал съм, да тази година, да в София и не са единични случаи. Чуждестранни компании с огромни изисквания и накрая плащат малко пари и аз не мога да го повярвам, но е факт. Пак казвам, всичко е пазар срещат се нуждите и интересите на работодател и служител. Всеки сам може да си прави сметката. И за мен примерно 70% от хората, които живеят в София нямат място тук с доходите си, но те са тук и още идват. Да не говорим, че без ИТ и без аутсорсинг компании картинката щеше да е страшна. За мен е скъпо и според мен под 3К доход на месец човек няма да се чувства ок тук, но хората масово са с по-ниски заплати и си живеят тук, семейства правят и т.н. Така че всичко е субективно, дали смяташ че са достатъчни едни пари или дали аз смятам, значение няма.

За теб предполагам 2 неща, ти ще кажеш дали са верни:

1) В малък град никога не си живял?
2) Заплата никога не си плащал?

Отиди се разходи в един малък град тоя уикенд и почни да питаш хората кой и за какво взема над 1000 лв. И то сега 2022 г. с 30% инфлация. Да не говорим преди 2-3 години колко % са ги вземали тези над 1000 лв. и дали е било, за да вдигат телефона.
 
Отговарям ти бързо и спираме да спамим на човека темата, защото отдавна избяга от фокус

1) Живея в малък град и сега - под 1к , ако някой плаща , то служителите са крайно недоволни ... крадат го, скатават се ,през седмица болнични...

Болно ми е да гледам как родителите ни се борят за някакви мижави заплати от сорта на 800-1000 лева // повечето с кредити, защото масово се подражава на кредитния малоумен Американски модел- вземи сега, плати после // Когато необходимия доход за "нормален живот" ( говорим за нормален живот - да се храниш пълноценно , да имаш едно хоби и да си позволяваш почивка 1-2 годишно ) са необходими 1.3 на човек ? При минимална заплата 600-700 лева .. Посети Германия , Италия, Франция - храната им е , ако не по-евтина.. то на същата цена която е и при нас , но с доста по-високо качество..

И искам само да те светна , че не е само държавата виновна за това положение . Минималната заплата е МИНИМУМ - не препоръчителна заплата и този МИНИМУМ е далеч от необходимия, защото // политика , днес няма да бистрим //

Преди да предложиш някаква заплата се запитай -
Работата уплътнява ли работния ден ? Какво да добавя, за да го уплътня ?
Ти би ли го вършил същото , за тези пари .. а за по-малко ?
Тези пари , достатъчни ли са за теб..
Предлагаш ли развитие на човека заел тази позиция // Програми/ Курсове и т.н
Има ли шанс да получи повишение, ако покаже талант и желание за развитие ?

А не - За тази работа и 600 лева са много , като не иска тоя .. утре ще дойде друг с повече кредити, в по-трудно положение и иска, не иска, ще работи
 
Доста самозаблуди витаят из тази тема.
Едната е, че работата от вкъщи трябва да се заплаща по-ниско от работа в офис. Обратното е. Осигуряването на работно място в офис струва пари на работодателя. Този разход за работодателя отсъства, когато някой му върши работа от дома си и работникът е натоварен с допълнителни, несвойствени разходи. Предстои скоро и в трудовото законодателството да се отчете това и да се задължат работодателите да плащат допълнително, което е напълно логично.
Другата заблуда е за уплътняване на времето в контекста на IT сферата. Време се уплътнява на общи работници без никаква квалификация. В нашата сфера хората имат ясни задължения и при работа на трудов договор те са описани в трудовата характеристика. Ако някой е кадърен и върши работата си бързо и качествено ще е по-свободен в работно време. Задължение на работодателя е да организира работния процес по начин, който не претоварва психически хората му, като същевременно те му изкарват повече пари, отколкото получават. Ако мениджърът на даден IT екип е некадърник, каквито има доста в България, хората му или прегарят психически, или са неефективни и носят загуба на фирмата.
В кой град живее човекът, който работи дистанционно не е от значение, когато се формира заплащането на труда му.
В IT сферата няма дейности на трудов договор, които може да бъдат за минимална заплата. Преките ми впечатления са, че хората стават все по-неграмотни технически. Повечето вече дори не са сядали да работят на компютър или лаптоп в последните 10 години, защото освен да цъкат през телефона във фейса, друго не им трябва. Абсурд е да намериш човек, който е на пазара на труда и има някаква използваема техническа грамотност и ще се съгласи да работи за минимална заплата, а и да се съгласи вероятно ще се махне почти веднага, след като почне и види какво получава, и какво искат от него.
 

Горе