Стоки под наем

Ani_Filipova

New Member
Здравейте, мили хора!

Пиша Ви във връзка с бизнес идея , чиято стратегия разработвам в момента ( ще Ви дам повече информация скоро), но имам няколко въпросителни, за които ще се радвам ако във Ваше лице намеря компетентно мнение и отговори!

1. Имате ли представа при отдаване на стоки под наем дължат ли се данъци и ако да какви ( на какъв принцип се начисляват)?

2. Можете ли да ми предложите друг алтернативен метод за “защита” на стоката и подсигуряване на връщането й освен предварително заплащане на депозит?

Благодаря предварително на отзовалите се!
 
Здравейте, мили хора!

Пиша Ви във връзка с бизнес идея , чиято стратегия разработвам в момента ( ще Ви дам повече информация скоро), но имам няколко въпросителни, за които ще се радвам ако във Ваше лице намеря компетентно мнение и отговори!

1. Имате ли представа при отдаване на стоки под наем дължат ли се данъци и ако да какви ( на какъв принцип се начисляват)?

2. Можете ли да ми предложите друг алтернативен метод за “защита” на стоката и подсигуряване на връщането й освен предварително заплащане на депозит?

Благодаря предварително на отзовалите се!
ако споделиш за какво точно стоки става въпрос може и да получиш адекватен отговор. Едно е да даваш строителна техника под наем , друго е да даваш металотърсачи под наем. Винаги може да ползваш плоския данък - да дължат се данъци .
 
ако споделиш за какво точно стоки става въпрос може и да получиш адекватен отговор. Едно е да даваш строителна техника под наем , друго е да даваш металотърсачи под наем. Винаги може да ползваш плоския данък - да дължат се данъци .
Ах, ти иманярка такава
 
Накратко казано - имаш ли приходи, дължиш данъци :) По точка 2 - обикновено по-сигурното са личните данни на взелия стоката - имена, телефон, адрес, лице за контакт например. Депозита обикновено е на стойност доста по-малка от себестойността на стоката, така че не е особена гаранция.
 
Може да видиш при автомобилите под наем как го правят, понеже там рискът за собственика и себестойността на вещта е доста голям. Та при тях ситуацията е следната:

- Депозит, чиито размер варира от това дали е закупено допълнително покритие за щети. Ако нещата, които ще отдаваш са скъпи (съмнявам се като гледам типа на запитването) може да помислиш за подобни допълнителни покрития.
- Взимане на всички лични данни и железен договор.
- Депозитът да се блокира на кредитна карта, не дебитна и не кеш. По този начин имаш повече лостове да си търсиш правата.

Това е златният стандарт. От там нататък, може да олекотяваш правилата спрямо цената на това, което ще отдаваш. Никой няма да дава кредитна карта и да подписва три страници договор за да наеме лопата като и описва всички драскотини от предишния наемател например.
 
2. Можете ли да ми предложите друг алтернативен метод за “защита” на стоката и подсигуряване на връщането й освен предварително заплащане на депозит?
Има варианти.

  • Копие на лична карта на лицето и приемо- предавателния протокол с подпис да е подобен на договор. Не го ли върне, да се счита за кражба.

  • Застраховка тип "търговски вземания" или "кредитен риск". При не връщане застрахователя покрива разходите по продукта, който отдавате под наем и гони не редовния клиент
 
Последно редактирано:
Нещо такова ли: https://www.addit.tech/

Според мен се дължи данък, няма как. Както като отдаваш недвижимо, а това реално е движимо. Мисля, че най-близкия пример е отдаването на коли под наем, даже едно време - касети от видеотеката. Дължи се данък на печалбата от този наем. Също така, за допълнителна застраховка освен депозит се прави и застраховка на самата стока.
 
единствения 100% сигурен начин за защита е да си осигуриш от твоята банка пос терминал с блокиране на суми по кредитни/дебитни карти както е при рентакарите и туроператорите.
 
единствения 100% сигурен начин за защита е да си осигуриш от твоята банка пос терминал с блокиране на суми по кредитни/дебитни карти както е при рентакарите и туроператорите.
Това може и да не покрие случаи, в които продукта е 100% щета. Да речем взимаш фотоапарат под наем, имаш едно капаро, имаш блокирана сума, човека го изписка, чипи обектива и корпуса и не става за нищо, дори и със сумите, които вече са по направление на наемодателя, няма да покрие продукта. Пълната застраховка при инциденти е добра опция, депозита също. ;)
 
Това може и да не покрие случаи, в които продукта е 100% щета. Да речем взимаш фотоапарат под наем, имаш едно капаро, имаш блокирана сума, човека го изписка, чипи обектива и корпуса и не става за нищо, дори и със сумите, които вече са по направление на наемодателя, няма да покрие продукта. Пълната застраховка при инциденти е добра опция, депозита също. ;)
то блокиране на сума по карта е същото , блокираш сума по цена на продукта
 
то блокиране на сума по карта е същото , блокираш сума по цена на продукта
Това работи ли, като повечето са си изцедили картите преди заплата? Или седи като задължение. Това дори законно ли е от бизнеса?
 
Това работи ли, като повечето са си изцедили картите преди заплата? Или седи като задължение. Това дори законно ли е от бизнеса?
абсолютно законно е , всички тур оператори и рентакари работят по този начин. Реално парите са ти в сметката на клиента , но са блокирани до връщане на продукта. Във всеки един момент фирмата даваща машината може да си преведе сумата в собствена сметка или да освободи сумата. Принципно банките избягват да дават такива пос терминали заради многото измами които стават с такива карти. Искат лицензи и т.н.
 

Горе