Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

viking

Active Member
Привет на всички упорито бачкащи млади хора! :)
Тази година завърших и от както наближи часът, в който ще напусна средното училище, започнах по-сериозно да се замислям какво ще правя с живота си. Аз съм много далеч от хората тип "няма да стане, много е трудно", "няма да си първия, хората вече са го измисили", по-скоро от хората "ще стане, ако не това - друго". Бях решил, че за мен ще е по-добре да работя и спестявам, от колкото да уча, но в последния момент записах и.. ще уча. Започнаха да ми се въртят разни идеи в главата, за това как мога да изкарвам прилични пари, за да не натежавам на родителите си и ми хрумна идея, която искам да споделя с вас и вие като хора от сферата, ще можете да ми дадете адекватно мнение.
Идеята ми е да купувам продукти от ebay и да ги продавам в мой онлайн магазин или директно в разработените сайтове за обяви (олх, аукро и прочие). За ebay съм чувал много легенди, за скъпа техника по търгове за без пари, аз лично не съм намерил или видял, за това не мога да говоря. Моята идея е да се купуват евтини продукти, та когато клиента погледне дадения продукт да си казва: "Това не ми трябва, но ще го купя, че е евтино(изгодно)". В началото може би нещо от сорта на "всичко по лев", докато разбера какво купуват хората и кое има смисъл да се зарежда. Амбиция и енергия винаги имам и съм готов, да направя всичко по силите си и да започна да зареждам/продавам на едро и да изкарвам достатъчно, за да живея.

Към вас предполагам ще имам много въпроси, но за сега са малко.

Тъй като не разполагам с голям капитал, не бих могъл да зареждам различни стоки в големи количества, кое ще е по-печелившо за моя случай - онлайн магазин или в готовите сайтове за обяви? Също така по този въпрос трябва да се има в предвид, че за онлайн магазин, ще трябва да наема човек да направи сайта и да го рекламира, което вероятно е скъпа услуга.

Има ли някой, който зарежда от ебай и струва ли си цялата работа, която си мисля?

В момента не мога да се сетя за другите, които бях намислил да питам.
Благодаря на всеки, които отдели от времето си и прочете всичката тази бъркотия. Бъдете честни, ако не струва, ще се радвам да ми дадете и други насоки към които да се насоча.
Благодаря отново. :)
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Браво колега за новото начинание което намисляш :wink:
Мога да те посъветвам отначало да разучиш нишите - какви продукти се търсят според сезона, да си изчислиш какъв капитал имаш и от там нататък да действаш.
Хубаво е отначало за да напипаш почвата да пробваш в olx и подобни сайтове пък за магазин има време защото за там ти трябва фирма а щом имаш фирма ти трябва и счетоводител + задължителни осигуровки = ненужни разходи за неразвит бизнес с малък бюджет. За нещо по сериозно ти трябва малко по сериозен бюджет и добра бизнес стратегия. Ако ще купуваш нещо от ибей то трябва да е в по-голямо количество за това ти трябва и много добро проучване на нишите за да не изгориш.
Успех!
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

А можеш ли да ми кажеш, дали имам гаранция, че всичката стока от ибей идва в добро и работещо състояние, например дреха или някакъв аксесоар на батерии/ток. Благодаря. :)
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

В ибей стоката се продава от различни продавачи. Гаранция няма за нищо но пък има "защита на купувача" т.е. ако стоката не отговаря на картинките и описанието ще ти върнат парите. Поръчва се с паричките от пейпал та за това няма да се притесняваш но все пак внимавай защото има доста подвеждащи описания. Трябва да се чете много внимателно. Препоръчвам ти като алтернатива dx.com
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

DX.com не е подходящ за подобен вид търговия, защото е по-скъпо от Ибей и обслужването е доста по-лошо. Може да мине един месец преди изобщо да ти пуснат стоката по пощата.
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Принципно Dropshippers например гледат да продават в eB (и/или собствени е-магазини) съответно да пазарят от др. места, а не обратното – до купуват от там, често по-скъпичко, но не важи за аукционите (so-so). eB просто обединява всички „локални“ вътрешни country-eB-style-markets, тип шмекералника (0lx), в един мега голям аукционен & BIN сайт. В Швейцария е ricardo, тук е шмекералника, в RO е др., в DE сигурно бахтън има, а еB е глобална за всичките (с обидинителна черта, че може да се пазарят стоки, които се ship-ват worldwide, докато тези от ricardo да речем - САМО до CH; тези от шмекералника - САМО до BG и т.н.).

Като цяло мисля, че „малко“ късно се сеща завършил ученик (може би преди 2 месеца) за подобен род сайтове. Идея си нямам на 13-14-15-16-17-18-годишна възраст какви са били посещаваните (надявам се не t33nproblem), но определено от тогава е трябвало усилено да се започне и работа по това, за да може днес нещата да са изкристализирани.

Това е малко като болшинството завършващи 4-ти курс – „аз ся завърших, имам диплома, ура спирам за уча, давам си CV-то и чакам за работа“. GL.

„ще е по-добре да работя и спестявам, от колкото да уча, но в последния момент записах и.. ще уча. Започнаха (добавка: на 19-20-тата година!) да ми се въртят разни идеи в главата“ – неща, които трябва да се раждат в главата около 14-15-тата година. Успешни пишлемета съм виждал с MU сървъри на пропаднала игра, изкарващи добри кинти от SMS плащанията, към днешна дата вече около 23-25, кой знае к'ви далавери сега въртят.

Трудно мисия се си поел, не и невъзможна. Съмнява ме обаче, че времето ще стигне до 15-ти септември.

Като за начало можеш да започнеш с търсачката на форума. Hint от мен.
 
Последно редактирано:
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

И според мен малко късно си се сетил да се ориентираш. Но честно казано имам наблюдения че 90% от връстниците ти не са се ориентирали с какво да се занимават. Знай, че лесен начин да създадеш бизнес няма. Най-добре започни да се образоваш, защото далеч не си готов да създадеш онлайн бизнес. Има доста теми и е-книги, които ще ти помогнат в тази посока.
 
Чети старите теми във форума и с всеки изминал ден и прочетена тема ще ти стане ясно как се случват нещата онлайн. Преди 4 години посетих форума за пръв път и от тогава го следя активно. В началото нещата ми бяха пълна каша. Исках да изкарам пари, не знаех как. След многото опити ще нацелиш твоя начин. Не се страхувай да опитваш. Винаги, когато имаш въпроси свързани с нещо специфично, но не намираш отговор в Интернет, то пусни тема и питай, но разбира се не се оливай с темите. На първо време чети, чети, чети, както казаха по-горе ограмоти се онлайн, сео, онлайн магазини, маркетинг, социални мрежи, как се прави сайт. Все теми от които има хиляди във форума. Услех!!!!!!! Ще стане ако го вярваш. Не вярваш ли в това, което правиш няма никога да успееш.
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Абе не си се сетил късно. Повечето младежи в България не само след завършването на училище, ами дори след завършване ВУЗ и след 1-2 магистратури още не знаят как да изкарат някакви пари. Повечето индивиди си мислят, че е достатъчно да са приети студенти и след това да завършат и ще си имат и работа и всичко. То и така трябва да е де, само че в нормалните държави, където се влиза трудно в университети, всеки знае какво и защо го учи и има поне малко държавна политика за бройките кадри. Не като тука дето всеки се ражда с едно висше в джоба. Може да стане работата, но в началото поне ще е трудно, трябва да намериш добри цени и нещо, което да върви. Зависи много как ще ти тръгне, ако уцелиш правилен продукт, ще избиеш парите и после ще имаш за още нови продукти. Може да заложиш на повече като брой или като модели, не знам какво точно ще продаваш. Така все ще оцелиш или поне имаш повече шанс. Трудното идва като отвориш фирма и започнат разходите, преди това е песен и всяка продажба ти е кеф. После вече почваш всеки месец на минус с разходите като мен :D
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Не знам късно или не, но просто нямам възможност да развивам идеите си, а за намирането на начин да изкарвам пари без да вложа не съм открил... Не мога да бъда като вас, хора, само знам, че никой не може да ми отнеме мечтите и един ден парите ще са просто хартийки за мен и няма да мисля за тях. Сега и да загубя и малкото "джобни", които имам да загубя, няма да спра да опитвам. Благодаря на всички включили се в дискусията, която мислих, че ще подминават всички.
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Не знам късно или не, но просто нямам възможност да развивам идеите си, а за намирането на начин да изкарвам пари без да вложа не съм открил... Не мога да бъда като вас, хора, само знам, че никой не може да ми отнеме мечтите и един ден парите ще са просто хартийки за мен и няма да мисля за тях. Сега и да загубя и малкото "джобни", които имам да загубя, няма да спра да опитвам. Благодаря на всички включили се в дискусията, която мислих, че ще подминават всички.

Рано или късно ще успееш, стига да знаеш какво искаш и как да го постигнеш. Прави така, че поне да си възвърнеш даденото. Все в някой момент ще хванеш точната посока.
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Идея си нямам на 13-14-15-16-17-18-годишна възраст какви са били посещаваните (надявам се не t33nproblem), но определено от тогава е трябвало усилено да се започне и работа по това, за да може днес нещата да са изкристализирани.

Това е малко като болшинството завършващи 4-ти курс – „аз ся завърших, имам диплома, ура спирам за уча, давам си CV-то и чакам за работа“. GL.

„ще е по-добре да работя и спестявам, от колкото да уча, но в последния момент записах и.. ще уча. Започнаха (добавка: на 19-20-тата година!) да ми се въртят разни идеи в главата“ – неща, които трябва да се раждат в главата около 14-15-тата година. Успешни пишлемета съм виждал с MU сървъри на пропаднала игра, изкарващи добри кинти от SMS плащанията, към днешна дата вече около 23-25, кой знае к'ви далавери сега въртят.

Трудно мисия се си поел, не и невъзможна. Съмнява ме обаче, че времето ще стигне до 15-ти септември.

.

На 14 години ли трябва да почват да мислят такива неща? Тия далавераджии със смс-и най-вероятно пак такива ги въртят... лапета на по 13-14-15 години винаги ще ги има да им пускат смс-и. И все пак това ли са успелите предприемачи? Далаверите с смси?
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Има метод за оценяване на бизнес идея, според който можеш да оцениш дали твоя идея си струва усилията или можеш да вложиш енергията си някъде другаде.

В този метод се описват неща като:
> Уникалност на екипа - има ли други хора, които могат да правят това?
> Конкуренция - има ли начин, да спрем другите да започнат да го правят ?
> Можем ли да увеличим с пъти печалбата, без да увеличаваме с пъти разходите?

Препоръчвам ти да отделиш малко време и да проучиш тези неща.
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

На 14 години ли трябва да почват да мислят такива неща? Тия далавераджии със смс-и най-вероятно пак такива ги въртят... лапета на по 13-14-15 години винаги ще ги има да им пускат смс-и. И все пак това ли са успелите предприемачи? Далаверите с смси?

Няма лошо да имат планове и идеи, стига да не са незаконни. Иначе, другото е нещо, което на запад учат децата си в училище - на предприемачество.
Ние тук възпитаваме децата, че в БЪЛГАРИЯ НЕ МОЖЕ, НЕ СТАВА, НЕ ТРЯБВА. Че бизнесът е задължително пропит от мутри и пропаганда, и монополи. Че никога в нищо няма да успеят. Че всичко е в проклетата бюрокращина. И на мен това да ми го повтарят до откат по ТВ-то, вкъщи и навсякъде, сигурно няма да имам желание, няма да знам какво искам от живота си и ще пропилея поредния "ден за ден" по купони или шмъркайки някакви боклуци.

Децата трябва да учат предприемачество от малки. Да бъдат закърмени с идеята. 100% поне 2 пъти повече работни места ще се откриват на година. Вече кой ще оцелее е все тая. Важни са опитите.

И за финал: имам една позната, която от години повтаря на сина си, че трябва да замине в чужбина. Да не седи в БГ. Това ли е решението? Така ли възпитаваме децата ? Смирено да навеждат глава. Вместо да опитват да внесат промяна. Не го приемам!
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Няма лошо да имат планове и идеи, стига да не са незаконни. Иначе, другото е нещо, което на запад учат децата си в училище - на предприемачество.
Ние тук възпитаваме децата, че в БЪЛГАРИЯ НЕ МОЖЕ, НЕ СТАВА, НЕ ТРЯБВА. Че бизнесът е задължително пропит от мутри и пропаганда, и монополи. Че никога в нищо няма да успеят. Че всичко е в проклетата бюрокращина. И на мен това да ми го повтарят до откат по ТВ-то, вкъщи и навсякъде, сигурно няма да имам желание, няма да знам какво искам от живота си и ще пропилея поредния "ден за ден" по купони или шмъркайки някакви боклуци.

Децата трябва да учат предприемачество от малки. Да бъдат закърмени с идеята. 100% поне 2 пъти повече работни места ще се откриват на година. Вече кой ще оцелее е все тая. Важни са опитите.

И за финал: имам една позната, която от години повтаря на сина си, че трябва да замине в чужбина. Да не седи в БГ. Това ли е решението? Така ли възпитаваме децата ? Смирено да навеждат глава. Вместо да опитват да внесат промяна. Не го приемам!

Не може всички да са предприемачи, че от малки да им се набиват такива неща в главите. Както не може да има само химици така и не може да има само предприемачи.
Все някой трябва да работи за тоя предприемач... кой? Неуспелия такъв?
А това кой как възпитава детето си е само негова работа. Нали утре може да работи за теб за 500 лв. и да ти е благодарен?
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Olx не струва.Там влизат само разни малки пишлеменца,които не купуват нищо и ти се подиграват.Пуснал съм продукт които струва 200 лв чисто нов с гаранция и пощата ми е пълна с писма от рода на "Давам 50 и да го взимам" Този саит е за подаръци,а не за продаване" Ако ти дам 100 лв ще ми го донесеш ли до Банишора" Даи за малко да го ползвам и ще ти го платя" Пуснал съм продукт които струва 20 лв и "клиентите" ме разпитват с ебати задълбочените въпроси,все едно ще купуват S-Class 65 AMG 2014-недоверчиви са.Всеки иска първо да прегледа стоката на място и ако му хареса да я плати.Обяснявам им че няма проблем да го върнат ако не са удовлетворени и отговора е "Добре ще мисля" Добре ще питам жената каката,стринката,лелята вуичото..." Аз поне не успявам да продавам там,макар,че имам хувави обяви с много добри снимки и описания.Забелязвам,че само девоиките пазаруват с лекота от олх и маи скоро ще се насочвам към женската аудитория.
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Olx не струва.Там влизат само разни малки пишлеменца,които не купуват нищо и ти се подиграват.Пуснал съм продукт които струва 200 лв чисто нов с гаранция и пощата ми е пълна с писма от рода на "Давам 50 и да го взимам" Този саит е за подаръци,а не за продаване" Ако ти дам 100 лв ще ми го донесеш ли до Банишора" Даи за малко да го ползвам и ще ти го платя" Пуснал съм продукт които струва 20 лв и "клиентите" ме разпитват с ебати задълбочените въпроси,все едно ще купуват S-Class 65 AMG 2014-недоверчиви са.Всеки иска първо да прегледа стоката на място и ако му хареса да я плати.Обяснявам им че няма проблем да го върнат ако не са удовлетворени и отговора е "Добре ще мисля" Добре ще питам жената каката,стринката,лелята вуичото..." Аз поне не успявам да продавам там,макар,че имам хувави обяви с много добри снимки и описания.Забелязвам,че само девоиките пазаруват с лекота от олх и маи скоро ще се насочвам към женската аудитория.
Аз именно към тях съм се насочил, женска козметика и други такива глупости, които купуват с лекота.
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Не може всички да са предприемачи, че от малки да им се набиват такива неща в главите. Както не може да има само химици така и не може да има само предприемачи.
Все някой трябва да работи за тоя предприемач... кой? Неуспелия такъв?
А това кой как възпитава детето си е само негова работа. Нали утре може да работи за теб за 500 лв. и да ти е благодарен?


Не ме разбра.
Ако сега има 1000 човека от випуск, примерно 60 хиляди, които да опитат да направят бизнес, въпреки всичко, то ако децата се учат, че в бизнеса се изграждат много умения и им се насади, че е добре да опитат, производителността ще е поне 2 пъти по-висока. Т.е 2000 души ще опитат, а защо не и повече.

От друга страна, защо младежите дори не се замислят да направят бизнес?
- Не си знаят правата
- Не знаят как да регистрират фирма
- Нямат обща счетоводна и икономическа представа
- Не знаят как работят банките

В унито, имах колега, който не знаеше разликата между дебитна и кредитна карта. Мислеше, че това да имаш карта и сметка са две различни неща. А не беше глупав или неразбиращ. Просто е нямало къде и кой да го запознае.

Колко умни хора ще тръгнат да правят нещо, от което съвършено си нямат представа?

Едно е да възпитаваш, друго е да му дадеш сам да избира, а не от 5 годишно да го зомбираш. Това изобщо не е възпитание. Много хора смятат, че да възпитаваш е да нареждаш, командваш, да се налагаш... Абе, в училище излиза, че трябва и да се учи предмет "как да отглеждаме деца", щото със сегашното бг мислене сме и ще бъдем на дъното.
 
От: От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

"Не може всички да са предприемачи, че от малки да им се набиват такива неща в главите. Както не може да има само химици така и не може да има само предприемачи.
Все някой трябва да работи за тоя предприемач... кой? Неуспелия такъв?
А това кой как възпитава детето си е само негова работа. Нали утре може да работи за теб за 500 лв. и да ти е благодарен ?"
Един възпитаван в духа на предприемачеството човек е многократно по-добър изпълнител в другите дейности, защото той вече има разбирането за какво полага дадени усилия, разбира шефа си защо иска от него това или онова. За мен "предприемачеството" е абсолютно полезно знание , независимо дали ще бъде приложено по-нататък по замисъл. Естествено, не всички искат да учат такова нещо. Но да имат възможността да го изучават. Привърженик съм на метода Монтесори в обучението /доколкото знам за него/. Сегашната образователна система / не само у нас / подготвя преди всичко изпълнители и най-вече не стимулира инициативата.
 
От: Студент се нуждае от вашите мнения и препоръки :)

Ще драсна 5-6 реда, за периода от създаването на темата до сега, по искане на SHERIFA. Аз тотално бях забравил темата, за което се извинявам.
Long story short
Нищо от това, което исках и бях запланувал не се случи. Университета - стъпих 2 пъти, на 3-тия си взех документите и приключих. Не мога да кажа, че е заради самия университет, може би е заради моята предубеденост, че това, което се учи няма да ми послужи.
Магазина, който горещо обмислях, също не успях да реализирам, първо, че беше доста нереалистично плануван, по това време не мислих за фирми, осигуровки, данъци и т.н и доста от разходите идващи с това, аз не ги отчитах.
Известно време бях в застой, правейки - нищо, опитах в доста неща, първо бях в обучителна и спонсорираща покер програма, която беше неуспешна за мен, след което ме потърси известен български играч, както и треньор в сектора, с доста възможности като покер играч, който ми предложи подобна сделка, но човека беше бос и не знаеше нито какво и как да предложи, нито как да се защити от измами. Аз, добрия самарянин, тръгнах да му обяснявам как трябва да стават профит сплитовете, как ще бъде изгодно и за двете страни, как да се защити чрез какви договори и какви клаузи да имат те. Човека беше доста заинтересован, след 2-3 дни ми звънна за помощ относно създаването на такава организация (Coaching-Staking) в България, като до последно си бяхме с уговорката, че в деня, в който тя открие, аз съм един от първите в нея, предоставих му примерни договори, обучителни таблици и всичко, което му беше нужно, образец от американските ми приятели, които бяха най-печелившата компания предлагаща тази възможност.. и до там. Пича побългари нещата и забрави, кой му е помогнал и му е спестил мъки и пари. От там се разбра, че тоя човек е имал реален интерес само да черпи от опита, който имах с тази дейност и накрая да се направи, че го няма. Както и да е, отделих много време в писане за един въшкар, отчитам го като моя грешка.
От там на сетне се минаха няколко месеца в безтегловност и изведжъж ми излезе възможност да се занимавам с търговия с виртуални предмети. Потръгнаха нещата, падаха пари, след което дойде юли месец и стана лошо, пръснах по морето пари за една Е-класа, но както и да е. :)
В момента още продължавам да се занимавам с това, като вече минавам в спестовна позиция. Иска ми се да направя някакъв бизнес в града, оглеждах се тук там, почетох за франчайза, но ще видим, за сега само се информирам. Преждевременно мисля да вкарам малко стоки от Китай, дрешки и някакви джунджории(разбира се, няма да бъдат избрани на рандом, че малко така прозвуча) за 1к и да пробвам да ги разпродавам в интернет (олх, фейсбук и т.н) без да отварям фирми или онлайн магазин, да видим какво ще стане.
Общо взето това е, благодаря на SHERIFA, за заинтересоваността. :beer:
 

Горе