Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

mvmrik

Well-Known Member
Досега спорих със счетоводителката ми. Значи тя иска срещу всяка получена сума във фирмената ми сметка да издавам фактура. Аз и казвам, че няма как да стане, тъй като има физически лица, които не искат документ, даже данните им не знам, как да им издавам фактура? Тя това ми казва, че не може така и не може някой да ми прати пари, без да му издам документ. Според мен това е много глупаво, какво става ако ми прати някой пари в сметката?
 
От: Счетоводен въпрос

ми и мойта иска мамка и :) каза влезе ли у банката пишиш! :)
 
От: Счетоводен въпрос

Е какво да пиша, като ми прати някой и нито го знам кой е, нито нищо. Аз по тази логика трябва да си крия фирмената сметка и да не я показвам никъде, да не би случайно някой да прати, че като не му знам данните нищо не мога да направя.
 
От: Счетоводен въпрос

До сега не знам да може да се преведът пари без да напишеш подател. Така че на този подател пускаш фактура и тн.
 
От: Счетоводен въпрос

Всичко това са глупости. Нямаш задължение да пишеш фактура за всяко плащане по банка. Ако счетоводителката ти продължава да настоява, значи е неподходяща за теб и се налага или ти да я смениш или тя да се дообразова.

Това е извадка от ЗДДС, където ясно е регламентирано кога задължително се издава и кога може да не се издава фактура:
Издаване на фактураЧл. 113. (1) Всяко данъчно задължено лице - доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.
(2) Фактурата се издава най-малко в два екземпляра - за доставчика и за получателя.
(3) Фактура може да не се издава:
1. за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице;
2. за доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. за доставки на застрахователни услуги по чл. 47;
4. за продажби на самолетни билети;
5. при безвъзмездни доставки;
6. за доставки на услуги по глава осемнадесета;

Ако по данните фигуриращи в преводнто нареждане на може да се направи извода, че са изпратени от фирма мжеш да не издаваш фактура. Ако парите са наредени от фирма - задължително се издава фактура.
 
От: Счетоводен въпрос

Данъчно незадължено лице, т.е. май не става в моя случай. Аз имам предвид да ми прати някой пари за реклама, но да е физическо лице. На мен от тези пари най-вероятно ще ми се удържи данък.
 
От: Счетоводен въпрос

Ами къде пише кои са данъчно незадължени физически лица ?
Освен за пенсионер само на пенсия за друго не се сещам в момента ..Май всичките сме данъчно задължени .:)
 
Последно редактирано:
От: Счетоводен въпрос

Ясно, аз помислих, че който получава парите. Ами тогава защо тези счетоводители не го знаят това не ми е ясно?
 
Re: Счетоводен въпрос

Да не би да те таксува за брой обработени документи, тогава ще е обяснимо :)
 
От: Re: Счетоводен въпрос

Да не би да те таксува за брой обработени документи, тогава ще е обяснимо :)

Не, не е това, аз и плащам веднъж годишно на края на годината, не е на брой. Просто явно не го знае това нещо, но гледам и на AMOUN счетоводителката е същата.
 
От: Re: Счетоводен въпрос

аз и плащам веднъж годишно на края на годината
Тук е ключът за бараката! Ти би ли вършил за мен някаква работа цяла година и аз да ти платя накрая?


Освен за пенсионер само на пенсия за друго не се сещам в момента ..Май всичките сме данъчно задължени .
Не е точно така. Има си точно определение на "данъчно задължено лице" в ЗДДС. За "данъчно незадължено лице" няма определение. По логиката на закона, който не отговаря на определението за данъчно задължено лице е данъчн незадължено лице. По принцип физическите лица се приема, че са данъчно незадължени лица до доказване на противното, т.е. ако те самите не се определят като "данъчн задължени". Данъчно задължени физически лица са регистрираните като упражняващи свободна професия, самонаетите лица, регистрираните занаятчии. Например лице работещ само по трудов договор или безработен е данъчно незадължено лице.
Доколкото всяка фирма е данъчно задължено лице, на нея винаги се издава фактура, а физическото лице ще бъде данъчно задължено лице, само ако то само ви уведоми за това - вие няма как да разберете, че е такова.
 
От: Re: Счетоводен въпрос

Тук е ключът за бараката! Ти би ли вършил за мен някаква работа цяла година и аз да ти платя накрая?

Че каква работа върши през годината, само накрая ми прави данъчната декларация и годишното приключване, друго нищо не прави.
 
От: Счетоводен въпрос

а кой ти изчислява и внася осигуровките
 
От: Re: Счетоводен въпрос

Не е точно така. Има си точно определение на "данъчно задължено лице" в ЗДДС. За "данъчно незадължено лице" няма определение. По логиката на закона, който не отговаря на определението за данъчно задължено лице е данъчн незадължено лице. .... Например лице работещ само по трудов договор или безработен е данъчно незадължено лице.

Не споря , според ЗДДС е логично да е така , а и въпроса е чисто счетоводен даже сигурно има и такава практика. Иначе не ми се струва логично за някой ( безработните например) който е задължен по силата на друг закон със здравни осигуровки , което пак си е вид данък, да се каже , че е данъчно незадължено лице.

Сетих се за още едни евентуално данъчно незадължени физически лица - студентите :)
 
Последно редактирано:
От: От: Re: Счетоводен въпрос

Не споря , според ЗДДС е логично да е така , а и въпроса е чисто счетоводен даже сигурно има и такава практика. Иначе не ми се струва логично за някой ( безработните например) който е задължен по силата на друг закон със здравни осигуровки , което пак си е вид данък, да се каже , че е данъчно незадължено лице.

Сетих се за още едни данъчно незадължени физически лица - студентите :)
То може и да ви се струва нелогично, но е така. Въпреки че си задължен за ЗО и си безработен, със сигурност си данъчно незадължено лице. Понятието данъчно задължено лице не е свързано конкретно със ЗДДС.
 
От: Счетоводен въпрос

а кой ти изчислява и внася осигуровките

Сам си ги внасям, няма какво толкова да се изчислява, тя ми ги казва в началото на годината за кое колко да внасям, какви кодове, проценти и т.н. и сам си го правя. То нищо особено не е, даже сега с онлайн банкирането е още по-лесно.
 
От: Re: Счетоводен въпрос

Че каква работа върши през годината, само накрая ми прави данъчната декларация и годишното приключване, друго нищо не прави.
Не бе аз само питам., защото останах с впечатление, че очакваш да получаваш компетентни мнения от нея по някакви казуси - например този. Горе долу колкото и е интересът, такъв и отговор си получил. Нали се сещаш, че ако и плащаше постоянен месечен хонорар, даже да не знаеше отговорът на въпроса вероятно щеше да го потърси, а в твоя случай просто те е пратила по тъч линията и е отишла да върши работата на някой друг, който вече и е платил.
 
От: Счетоводен въпрос

Не бе аз само питам
Ами то и аз само питах дали някъде има определение за " данъчно незадължено лице ", а то се оказа че било обратното на понятието " данъчно задължено лице " :) Кой знае какво чудо ще е ако вземем да обсъждаме и останалите точки по чл. 113 от ЗДДС ...Затова или се намерете счетоводетелка с понятия или фактура на всеки.:)
 
Последно редактирано:
От: Счетоводен въпрос

Не е точно обратното, а е всичко което не е данъчно задължен лице. Въобще в правото (или по-точно в законите) е прието когато две неща се допълват до едно цяло (напр. сборът от дан. зад. лица и дан. незад. лица прави всъщност всички лица) да се дефинира само едно от двете. Колкото и странно да изглежда правото се базира на математиката - ако е дефинирано еднто от двете понятия имаме елементарно уравнение с едно неизвестно.
 
  • Like
Реакции: adi

Горе