Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

От: Счетоводен въпрос

Колегата account-bg е абсолютно прав. При плащане от физическо лице, въобще не си задължен да издаваш фактура. Можеш да го направиш, ако искаш.
С едно единствено изключение, което при теб може и да се окаже препъни камък. Ако физическото лице е регистрирано по ЗДДС (пример за това са всички, които работят с AdWords и AdSense и са длъжни да го направят, друг е въпроса дали са го направили). Тогава щеш не щеш, трябва да му издадеш фактура.
 
От: Счетоводен въпрос

Защо и Адлорд там не получаваш средства, а даваш
 
От: Счетоводен въпрос

Колегата account-bg е абсолютно прав. При плащане от физическо лице, въобще не си задължен да издаваш фактура. Можеш да го направиш, ако искаш.
С едно единствено изключение, което при теб може и да се окаже препъни камък. Ако физическото лице е регистрирано по ЗДДС (пример за това са всички, които работят с AdWords и AdSense и са длъжни да го направят, друг е въпроса дали са го направили). Тогава щеш не щеш, трябва да му издадеш фактура.
Ама това не е никакъв проблем, аз не казвам, че не искам да издавам, напротив. Всеки който пожелае, ще му издам фактура. На мен мисълта ми беше за тези, които са обикновени физически лица и не им трябват фактури.
 
От: Счетоводен въпрос

Е нали това ти обяснявам - ако получиш пари от физическо лице и пише, че има BG номер, регнато е по ДДС, посочи ти Булстат - издаваш фактура. Ако ти ги прати Пенчо Пенчев без никакви други данни не издаваш фактура. Ти няма откъде да знаеш този Пенчо регнат ли е по ДДС, Булстат или някъде другаде. Ако той ти каже - пишеш, ако не си признае не пишеш.
 
От: Счетоводен въпрос

То сега ако искаш да те объркам още малко - да ти кажа - един и същи човек може в един случай да е ДЗЛ, а в друг случай да е ДНЗЛ. Например бакшишът регистриран в Булстат като свободна прфесия е ДЗЛ когато си купува нафта за таксито, но е ДНЗЛ, когато си купува нафта за личния автомобил.
Та и аз например ако си купя т тебе реклама за да си рекламирам бизнеса, съм ДЗЛ, но ако ти платя за да ми публикуваш семейните снимки за да им се кефи целият интернет съм ДНЗЛ
 
От: Счетоводен въпрос

Аз това и казвам на счетоводителката, а тя твърди, че няма как да отчете прихода, понеже трябвало да има документи от двете страни и не знае как да го обозначи този приход, ако няма данни за изпращача.
 
От: Счетоводен въпрос

Освен да ти помгна да я дообразоваш твоята счетоводителка. Дай и да чете това:

Отчет за извършените продажби
Чл. 119. (1) За доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително, доставчикът - регистрирано по този закон лице, съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за тези доставки за съответния данъчен период.
(2) Отчетът за извършените продажби се съставя най-късно в последния ден на данъчния период.
(3) По избор лицето може да съставя отделни отчети за извършените продажби за всеки ден от данъчния период и/или за всеки свой обект.
(4) Съдържанието на обобщената информация по ал. 1 се определя с правилника за прилагане на закона.
Пак е от ЗДДС. Направо са и го написали хората как да го осчетоводи, ама кой ли да чете.
 
Re: Счетоводен въпрос

А защо давате извадки от ЗДДС при положение, че човека, до колкото разбрах, не е регистриран по ЗДДС и за него важат други счетоводни правила?
 
От: Re: Счетоводен въпрос

А защо давате извадки от ЗДДС при положение, че човека, до колкото разбрах, не е регистриран по ЗДДС и за него важат други счетоводни правила?
Защото в ЗДДС има правила, които са въведени и важат както за регистрираните, така и за нерегистрираните по ЗДДС лица и това правило е едно от тях.
 
Re: От: Re: Счетоводен въпрос

Чл. 119. (1) За доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително, доставчикът - регистрирано по този закон лице, съставя отчет...
Дори да е така, не мисля, че точно този чл. важи за нерегистрираните по ЗДДС.
 
От: Счетоводен въпрос

Засега не е по ДДС, та значи доколкото разбрах трябва да се съставя някакъв отчет за тези плащания. Как трябва да се прави това, всеки месец ли? Защото в момента имам само веднъж годишно съставяне на данъчна декларация и годишно приключване, сега ако трябва всеки месец се усложняват нещата.
 
Re: От: Счетоводен въпрос

И какво точно те наведе на тази мисъл?
НЕ четеш ли?! В цитата си съм удебелил частта от текста в закона, която ме е навела на тази мисъл. Ако нещо не тълкувам правилно - обясни.
 
От: Re: От: Счетоводен въпрос

НЕ четеш ли?! В цитата си съм удебелил частта от текста в закона, която ме е навела на тази мисъл. Ако нещо не тълкувам правилно - обясни.

Имаш вече отговор на този въпрос . Правило в счетоводството, какво има да му тълкуваш :) Освен това звучи съвсем логично всяка фирма да си има отчет за извършените продажби.

Защото в ЗДДС има правила, които са въведени и важат както за регистрираните, така и за нерегистрираните по ЗДДС лица и това правило е едно от тях.
 
Последно редактирано:
От: Счетоводен въпрос

Хайде за последно да обясня какъв е проблемът на твоята, а и на много други счетоводители - за да направиш някакъв счетоводен запис, трябва да има документална обоснованост на операцията - например за самото плащане документът е банковото бордеро. А за извършената продажба обикновенно е фактурата. И ако няма издадена фактура част от счетоводителите изпадат в потрес и нямат идея какво да правят. А решението е просто - след като има действие и няма документ - най-лесното решение е да си създадете документ за извършеното действие за да има документална обоснованост. В случая този отчет за продажбите изпълнява ролята на липсващия документ. Дали си регистриран по ДДС или не няма никакво значение. Никъде няма забрана да си съставяш какъвто и да е отчет, стига той вярно да отразява извършените действия и да ти е необходим. Документът за продажбите без фактури може да е отчет, справка или каквото друго си поискате. В закона за счетоводство ясно са описани реквизитите на такъв документ и са допълнени в ЗДДС.
 
От: Счетоводен въпрос

Според мен по важното е как ще се осчетоводи прихода. Затова счетоводителката иска документ, защото в основанието на банковото бордеро може да не е записано достатъчно ясно основанието за превода, ако фирмата е регистрирана по ДДС върху сумата от продажбите трябва да се внесе ДДС, но ако тези суми са кредит или дарение не се начислява ДДС. Също така, ако фирмата не е регистрирана това е важно за да се следи дали не е минала прага за регистрация по ДДС. И понеже тя не е врачка да хвърля боб кой приход какъв ти е - иска документ - фактура за продажба, договор за заем, дарение или др.
Защото ако си по ДДС и някой ти преведе заем 10к и тя начисли 20% и ги внесе после ще оревеш орталъка. Или пък не си регистриран и получиш кредит а тя го опише като продажба и отидеш на регистрация.
 
От: Счетоводен въпрос

ОК, на мен не ми е проблем да правя някакъв документ, като получа приход от физическо лице, но какъв?
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Протокол за предплатени суми за реклама.
Един шаблон...

Днес ....,
Получих по банков път сумата от ххх лева, във връзка с рекламна кампания на физическо лице, регистрирало се в рекламната мрежа с електронен адрес маймуна@маймуна.ком

Нещо от сорта.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Протокол за предплатени суми за реклама.
Един шаблон...

Днес ....,
Получих по банков път сумата от ххх лева, във връзка с рекламна кампания на физическо лице, регистрирало се в рекламната мрежа с електронен адрес маймуна@маймуна.ком

Нещо от сорта.

Това ако върши работа, не е проблем да го правя, ще си направя шаблон и само ще си ги принтирам. Ще и кажа за това на счетоводителката, да видя какво ще каже :)
 

Горе