Съвет за инвестиция в стартиращ бизнес

Какво да ти кажа, съдружник съм в две фирми и двете се занимават с търговия. Занимават се с търговия, защото от това разбирам. Надявам се и ти да разбираш от производство и търговия, защото ако не разбираш и нямаш опит, не се хващай за това. Ще фалирате (или разделите) до една година.
Второто нещо, да познаваш човека. Ако го познаваш добре и му имаш доверие, дай му 51 процента. Нека той ръководи бизнеса, който е почнал ти му помагай.
Трето - въоражи се с търпение, ама адски търпение, ако нямаш опит с развит бизнес, смятай 4-5 години стискаш зъби и работиш. После ще мислиш ауди и бмв.
Четвърто - не бъдете в сивия сектор, там се шлайфат един друг най лесно и нищо не можеш да докажеш после. Направете си плана да сте на светло и всичко изрядно, хем си следиш инвестицията хем и ако се объркат нещата може да излезеш сух от водата.
Ако някое от тия неща не е ок, много вероятно за си изхабиш нервите и да загубиш накрая.
И аз бих се определил като човек с търговски нюх, дори смятам че ми е заложено генетично. Но не съм се занимавал формално с бизнес в БГ, та много неща са ми неясни. Утре пак имам среща с партньора да обсъдим нещата, понеже още не сме стигнали до консенсус спрямо процентите. И една от причините е 3то лице, с което той е имал устна договорка и до този момент 3тото лице е уж помагало. Но поне в моите очи 3тото лице не трябва да го има, защото реално това което може да предложи е нищожно като финанси и време за бизнеса.
 
Щом имаш възможности, не го мисли според мен. Хората търсят някой с опит където да си вържат парите да не седят в банка и не намират. Пък ти си намерил. В смисъл, ако вярваш в идеята и човека, другото са само счетоводни и финансови цифри.
Пак казвам, по принцип няма лошо да не знаеш, но да не са ти последните пари и да искаш да се научиш и развиваш в тази свера. Друго няма.
 
Всъщност той не пита, как да трупа опит. Аз просто го подготвям какво го чака. Според мен, да загуби 20 бона, а и не мисля, че ще остане само с 20, защото ще изкочат непредвидени разходи е добра цена за това което ще научи. Ако няма необходимия опит, ще се набута към 40-50 бона, докато се усети.

Просто коментирах мнението ти, че ако не разбираш нещо - няма смисъл да се занимаваш с него.

Andrew Kelley е създателя на Zig (нямам идея защо знам това). Преди 15г. питаше в Stackoverflow как се отваря C++ файл. Представи си някой го беше посъветвал и той послушал: "Абе нищо не разбираш от програмиране и C++... Не се занимавай, защото тази индустрия е ужасно конкурентна и ще загубиш вложеното."

В смисъл в техния бранш или в който и да е който да вади доходи за двама най-малко си трябва повече пари.
Но и ти си прав, ако има достатъчно пари и не му пречат да ги загуби, нека пробва, поне ще му е безценен опит. Няма лошо.

Изобщо не става въпрос за пари. Пари се изкарват и го казвам от опит.
 
Има ли нещо, което ви видял или ти е показал, за да може тези 20К да са базирани върху някакъв % дялово участие. Със сигурност е нужно да погледнеш как върви бизнеса. Той нека има потенциал, но е важно и за твое успокоение да се базираш на факти.

Като инвеститор поинтересувай се в какво точно ще бъдат вложени / нашето тези средства, които ще влязат като свеж капитал. Ако успее да ти покаже някакъв бизнес план или разписаните разходи, ще е супер и ще можеш да изразиш както мнение, така и да го подпиташ някои неща, за които може да не се е сетил или да направи корекция спрямо сегашната ситуация.

Не подхождай никога скептично, а по-скоро разумно и сдържано.

Тук пиша общи неща, но при някаква конкретика, ще може да се даде повече подробности.
 
На такъв етап цената на този бизнес, поне в моите очи, е това което ти вкараш в него + това което той е вложил, чисто финансово. Съответно при общо 30 000лв вложение, ти трябва да търсиш 66.66%. Просто вложения труд на основателя към този момент не може да се измери в пари все още, нито пък продажбите могат да означават нещо преди да мине поне година-две. Това е и причината да има една приказка, че най-лошия вариант за един основател е да намери инвеститор прекалено рано.

Но преди всичко седнете заедно и формулирайте ясни цели - в кои магазини искате да го има бранда, как ще го маркетирате и тн, какви други разходи има. Чак след това мислете кой с колко още лв трябва да участва. Може да са 20к лв, може и да трябват 100к. Може със собствени средства, но може да се наложи да привлечете и трети човек, или пък да ходите в банката.

metaverse и blinky са дали съвети, които много ми харесват. Аз само ще добавя: (1)Ако те е страх от мечки, отивай веднага в гората и (2) всичко винаги да е на хартия - никакви устни договорки с никого.
 
И още нещо, че се отплеснах:
но аз лично смятам че има голям потенциал от финансова гледна точка
Потенциал има нещо, което като му налееш показателите в ексел (или каквото ползваш) и ги превърнеш в графика, има явен и устойчив тренд нагоре, който можеш да обосновеш. При вас няма такива данни все още, така че говорим за надежди и усещания.
 
На такъв етап цената на този бизнес, поне в моите очи, е това което ти вкараш в него + това което той е вложил, чисто финансово. Съответно при общо 30 000лв вложение, ти трябва да търсиш 66.66%. Просто вложения труд на основателя към този момент не може да се измери в пари все още, нито пък продажбите могат да означават нещо преди да мине поне година-две. Това е и причината да има една приказка, че най-лошия вариант за един основател е да намери инвеститор прекалено рано.

Но преди всичко седнете заедно и формулирайте ясни цели - в кои магазини искате да го има бранда, как ще го маркетирате и тн, какви други разходи има. Чак след това мислете кой с колко още лв трябва да участва. Може да са 20к лв, може и да трябват 100к. Може със собствени средства, но може да се наложи да привлечете и трети човек, или пък да ходите в банката.

metaverse и blinky са дали съвети, които много ми харесват. Аз само ще добавя: (1)Ако те е страх от мечки, отивай веднага в гората и (2) всичко винаги да е на хартия - никакви устни договорки с никого.

Математически има резон в сметките ти, но човека е много емоционален и надъхан за идеята си и със сигурност не би дал повече от 50%.

Друго да попитам: Ако се разберем за 20К лв за 50% то логично ли е да очаквам моята инвестиция да се изплати първо, преди всичко останало?
Смисъл аз се виждам като кредитор на бизнеса и преди да се взимат каквито и да е дивиденти трябва този кредит да се изчисти.
Разбира се, нямам предвид печалбата от всяка една продажба да се вади, напротив реинвестира се до момента в който се сметне че вече е възможно да се изкарат пари от бизнеса. Но се изплаща кредита и след като вече съм на 0, тогава можем 2мата да почнем да вадим за себе си поравно.
Правилно ли разсъждавам?

И още нещо, че се отплеснах:

Потенциал има нещо, което като му налееш показателите в ексел (или каквото ползваш) и ги превърнеш в графика, има явен и устойчив тренд нагоре, който можеш да обосновеш. При вас няма такива данни все още, така че говорим за надежди и усещания.
Съгласен съм, точно така е.
 
Математически има резон в сметките ти, но човека е много емоционален и надъхан за идеята си и със сигурност не би дал повече от 50%.

Ако някой не е готов да "обещае" от бъдещия капитал на неговата идея какво точно ще ме мотивира да работя с него? Че е 'ного 'убав? ;)

Чисто статистически никой не е успял сам и почти всеки има поне един партньор. Факата, че ако тръгнеш да търсиш пари от VC или PE фондове винаги искат да сте поне 2-ма трябва да ти говори достатъчно.

И има логика да е така - ако си сам означава, че не умееш да работиш с други хора. Защо да инвестират в теб?

YC имат много хубава статия на тази тема: https://www.ycombinator.com/library/5x-how-to-split-equity-among-co-founders

Друго да попитам: Ако се разберем за 20К лв за 50% то логично ли е да очаквам моята инвестиция да се изплати първо, преди всичко останало?
Смисъл аз се виждам като кредитор на бизнеса и преди да се взимат каквито и да е дивиденти трябва този кредит да се изчисти.

А ти кредитор ли си или партньор, че май си противоречиш в различните постове?

- Ако си кредитор мога да ти кажа, че офертата ти е ужасно несправедлива при положение, че произволен VC инвеститор ще му даде колкото иска пари за 10-20%. 20к са жълти стотинки. Дори банка с потребителски кредит ще му даде инжекция с по-добри условия.
- Ако си партньор виж в по-горните постове.

Разбира се, нямам предвид печалбата от всяка една продажба да се вади, напротив реинвестира се до момента в който се сметне че вече е възможно да се изкарат пари от бизнеса. Но се изплаща кредита и след като вече съм на 0, тогава можем 2мата да почнем да вадим за себе си поравно.
Правилно ли разсъждавам?

Не.
 
Ако някой не е готов да "обещае" от бъдещия капитал на неговата идея какво точно ще ме мотивира да работя с него? Че е 'ного 'убав? ;)

Чисто статистически никой не е успял сам и почти всеки има поне един партньор. Факата, че ако тръгнеш да търсиш пари от VC или PE фондове винаги искат да сте поне 2-ма трябва да ти говори достатъчно.

И има логика да е така - ако си сам означава, че не умееш да работиш с други хора. Защо да инвестират в теб?

YC имат много хубава статия на тази тема: https://www.ycombinator.com/library/5x-how-to-split-equity-among-co-founders



А ти кредитор ли си или партньор, че май си противоречиш в различните постове?

- Ако си кредитор мога да ти кажа, че офертата ти е ужасно несправедлива при положение, че произволен VC инвеститор ще му даде колкото иска пари за 10-20%. 20к са жълти стотинки. Дори банка с потребителски кредит ще му даде инжекция с по-добри условия.
- Ако си партньор виж в по-горните постове.



Не.

Не мога ли да бъда и 2те - партньор и кредитор?
Участвам активно в развитието на бизнеса + дал съм парите?

Това аз да постигна ROI не е ли с по-висок приоритет от това той да си сложи пари в личната банкова сметка от печалбата?
 
Друго да попитам: Ако се разберем за 20К лв за 50% то логично ли е да очаквам моята инвестиция да се изплати първо, преди всичко останало?
Смисъл аз се виждам като кредитор на бизнеса и преди да се взимат каквито и да е дивиденти трябва този кредит да се изчисти.
това ти е най-голямата грешка... промени си манталитета да гледаш да се изплати делът ти ! Ти си инвеститор , а не лихвар! Когато вложиш в един бизнес средства това са активи и не трябва да си търсиш възвръщаемост на главницата която си вложил , а да търсиш дивидента!
 
човека е много емоционален и надъхан за идеята си и със сигурност не би дал повече от 50%.
да, ама няма пари :rolleyes:

Ако се разберем за 20К лв за 50% то логично ли е да очаквам моята инвестиция да се изплати първо, преди всичко останало?
Не, освен ако изрично не е споменато в договорните ви взаимоотношения.
Ако например, дори и с помощта на твоята инвестиция бизнеса не го бъде, при продажба на активите на бизнеса ще бъдеш ли компенсиран по някакъв начин, и колко процента или "Ама то не се получи, абе живи и здрави да сме " ?

Ако фирмата има активи, като машини, бус, компютри и тнт да речем и те се продадът за 10 000 лв на пример, вие ще си делите по 50% или 5000лв на човек. Или твоя "ортак" дето е много "емоционален" ще е на загуба от 5000лв в това начинание а ти ще си 15 000 защото не си емоционален достатъчно ? :p

Иди се консултирай с вещи по въпроса хора и те да ти помогнат в изготвянето договорните взаимоотношения и след това

понеже съм изключително добре финансово към момента.
А дали това не е една от причините за да е толкова "емоционален", понеже "имаш пари" ?

Не продава бизнеса, иска да е част от него.
И пак, той не може да е част от нещо, което то реално не може да работи и съществува без чужда помощ ?
 
Не мога ли да бъда и 2те - партньор и кредитор?

Май бъркаш какво е акционер, какво е собственик и какво е кредитор?

Участвам активно в развитието на бизнеса + дал съм парите?

Парите не са достатъчно основание някой да ти даде 50% от бизнеса си, защото има много хора с много пари и всеки търси къде да ги инвестира.

Обясних ти вече, че 20к може да ги вземе от всяка банка. С подходящ бизнес план и 200к ще му дадат без да им мигне окото.

Това аз да постигна ROI не е ли с по-висок приоритет от това той да си сложи пари в личната банкова сметка от печалбата?

Ако искате да се развивате - първоначално всичко, което се изкара трябва да отива обратно в бизнеса минус нещо за вас според това какво се договорите, на колко оценявате времето си и дали е основен доход.

Всеки сам си преценява. Направете си договор и ако се разберете действайте. Аз не бих се наел след казаното дотук.
 
  • Like
Реакции: Vbb

Горе