Съвет за развитие

Zaio

New Member
Здравейте от доста време следа форума и най-сетне се реших да си направа профил. Дано не нарушавам някое правило с този пост.

От един месец насам разработвам с мой познати едно сайтче. И ме се иска малко обективни коментари за него, за да мога си направа план как да продължа с развитието.(Затова напрах и профила)
Сайта е Techworld-bg.com всеки коментар и съвет ще помогне много. Благодаря предварително.
 
От: Съвет за развитие

Темата е добре за технологичен блог. Според мен засега гледай да публикуваш интересно съдържание. Обаче сайта е на БГ и незнам каква ти е идеята за печелене от него. Аз бих направил същия сайт на английски език.
 
От: Съвет за развитие

Хубаво е сайтчето,

Както каза колегата по-добре се пробвайте на английски език. Монетизацията на българския пазар ще е много трудна.

Ако е на английски с пренаписани статии (да не е директно копи§пасте) и с малко линкове от тук там. Ако успеете да вкарате около 1000 уникални на ден, ще може да прибирате по 100-200 евро на месец от адсенсе. Отделно може от продажба на линкове и афилиейти с Амазон или друг магазин за разни техно джаджи.

Само, че там най-трудната част е да успеете да вкарате трафик, ама то и на БГ пазара е така.


Иначе изглежда добре сайтчето. За БГ пазара ако го поддържате няколко години (2-3 да кажем) с актуално съдържание, ще стане добро блогче и може да разчитате на някакви приходи, но няма да са кой знае колко големи. В такива проекти трябва най-вече постоянство.


Успех
 
От: Съвет за развитие

Благодаря за отговорите знам че ще е трудно. Според вас каква стратегия трябва да приложа за увеличаване на трафика към сайта.
 
От: Съвет за развитие

Благодаря за отговорите знам че ще е трудно. Според вас каква стратегия трябва да приложа за увеличаване на трафика към сайта.

Според мен единствено ежедневно публикуване на актуална информация и малко развитие на социалните профили - FB, Twitter, и подобни
 
Здравей и добре дошъл. :) Twitter за Бг, няма голям смисъл, но не е лошо да го имаш и използваш като канал чат-пат. :)

НЕ нарушаваш никакви правила, по-смело пишете. ;) Обогати футъра, сложи и повече менюта, категории и прочие. Но това с категориите и тяхното развиване може би след време като има съответното съдържание за отделните. Примерно Хардуер може свободно да се сложат подкатегории - лаптопи, настолни, конфигурации, периферни устройства и прочие... ;)

Сайтът ми харесва. Изчистен е, приятен. Но има някои малки неща за доизшляйфане - логото не ми допада много. Но ако вас ви е Ок, това е важното. ;) Някак нищо тех няма в него като концепция. Това ми е само забележката около него. Запълнете сайта с още категории и страници - сложете За нас, Контакти, защо не е и Рекламирай.... :) И още някоя друга страница, която да защитава сайта - условия за ползване, политики и т.н. Примерно не искате да ви цитират (разбирай копират), без да цитират кой е източника, както си му е редно, ама малко го прескачат този момент великите медия собственици. :)

Поставете една силно и гръмко заглавие на сайта, например Techworld BG - Интересните технологични новини. Обогатете хедъра, - доста празно бяло пространство има. Дори и един холям хедър банер добре ще фитне там. :)

Това от мен за сега, може и още, но нека видим до къде ще стигнете....за да можем повече да допълваме после. Че сега. :)
 
От: Съвет за развитие

Името на сайта е лошо избрано. Защото бранд не може да направиш с тези думи (а това трябва да ти е целта).
виж този сайт - http://smartnews.bg/

Twitter за български сайт има ли нужда да се развива.

Не си заслужава усилията.
 
От: Съвет за развитие

Не искам да съм негативен, хубаво е да се развиват проекти, но каква ви е целта? Първо, човек който знае каква е целта, знае и горе долу как да стигне до нея, и темата тогава няма да е как да развия сайта, много общ въпрос, а как да направя точно определено нещо. Второ, какъв е смисъла от това, което правите? Времето, което ще отделите за да развиете този сайт, може да го отделите за проект, който наистина да има потенциал да ви донесе хубави пари.

Не виждам как ще изкарате пари в БГ с този сайт. Ако искате такъв сайт, но се плашите от конкуренцията в САЩ например, що не оптимизирате за Нова Зенландия например, или някаква друга по-малка държава, но пък с добра покупателна способност, така след време да има някой да купи нещо, което ще продавате. А ако езика става проблем, тогава малко ще трябва да промените проекта и да потърсите начин да правите пари, но това трябва да се постави като цел още сега.

Времето струва повече от парите, недейте го губи за нещо, което няма да ви донесе повече пари отколкот за бира петък вечер. Иначе браво, че правите нещо, много хора, дори това не правят.
 
От: Съвет за развитие

В момента обмисляме да сменим домейна докато сайта е още млад така да кажа. Та въпроса ми е бг домайн помага ли за Seo - то.
 
Re: От: Съвет за развитие

В момента обмисляме да сменим домейна докато сайта е още млад така да кажа. Та въпроса ми е бг домайн помага ли за Seo - то.

Да, смени го, не е много ОК. Нито е лесен за помнене, нито е хубав като структура. ;)

Ако питаш мен няма значение дали ще е .bg или .com, оптимизацията не зависи по никакъв начин от това. Друго ще е важно при SEO-то. ;)
 
От: Re: От: Съвет за развитие

Да, смени го, не е много ОК. Нито е лесен за помнене, нито е хубав като структура. ;)

Ако питаш мен няма значение дали ще е .bg или .com, оптимизацията не зависи по никакъв начин от това. Друго ще е важно при SEO-то. ;)

Междудругото да те питам, ако например имаш ЕН сайт, обаче искаш и от немския пазар да вземеш нещо, по-добре ли е според теб, да направиш предвод на сайта на немски и да има опция за смяна на езика, в един и същ домейн или по-добре направо нов сайт само за тоя пазар?
 
Здравейте от доста време следа форума и най-сетне се реших да си направа профил. Дано не нарушавам някое правило с този пост.

От един месец насам разработвам с мой познати едно сайтче. И ме се иска малко обективни коментари за него, за да мога си направа план как да продължа с развитието.(Затова напрах и профила)
Сайта е Techworld-bg.com всеки коментар и съвет ще помогне много. Благодаря предварително.

Здравей и добре дошъл. Така....името не е добре. Имай предвид, че ще даваш информация на хора, интересуващи се от IT новини, а домейна прилича на ония смешни фирмички, които аха да закачат бранда си, ама не им се дават 71 лева за .bg. :) Виждал си ги по микробуси и рекламни коли. Душа ми плачи всеки път като мине таков недоразумене покрай мен. Не допускай тази грешка и ти.

И пак помисли, добре ли е да правиш IT медиен сайт за тук, какво целиш? Как ще го издържаш и в по-добрия вариант - печелиш от него? Не виждам смисъл, ако нямаш отговори на тези въпроси. Да не мислиш, че собствениците на smartnews.bg socievo,net (май така беше) technews.bg, newtrend и други такива са много забогатели или успяват да изкарват по една мин. заплата на месец с тях? Не искам да те разочаровам, но по-добре да ти го кажем в началото, отколкото да останеш със заблуда за нещата. ;) Ако направиш нещо такова за на вън, гарантирам ти, че ще си в пъти по доволен, дори и да не е за цял свят, а както споменаха някои от колегите - за дадена държава. ;)
 
Re: От: Re: От: Съвет за развитие

Междудругото да те питам, ако например имаш ЕН сайт, обаче искаш и от немския пазар да вземеш нещо, по-добре ли е според теб, да направиш предвод на сайта на немски и да има опция за смяна на езика, в един и същ домейн или по-добре направо нов сайт само за тоя пазар?

Зависи. Аз лично предпочитам разделението с отделни домейни, но доста хора (по-скоро тези с ограничените бюджети) не намират този вариант за задоволяващ, защото е нужно да започнат всичко от начало, налагайки бранда на съответния пазар, докато при другата опция ще се възползва от вече "набраната" инерция, използвайки я за поддомейна. Не казвам, че има правилен отговор тук, но за мен най-логично е brand.co.uk да си е за Англия, brand.de - Немския пазар и така.

Има примери и от двете в мрежата и то на не малки медийни сайтове. Но големите (батковците) избягват моделът на поддомейните, по няколко причини, които само големите могат да имат пред себе си - силно навлизане на даден пазар с агресивна кампания; с отделния домейн вече може да се говори за бранч офис там и персонал на местно ниво; разграничаване на съдържанието - brand.co.uk засяга повече теми касаещи тези в дадената държава и говорещи езика, докато brand.de - за своя пазар съответно.

Пример имаш голяма новинарска агенция, която е стъпила на 2 пазара - UK & DE. Водеща новина за двата ще ти е, че EU приема закон за електронната търговия. Но това, че в Берлин ще има профилактика на уличното осветление, по никакъв начин не касае UK. И така.

А и в много случаи поддомейн по подразбиране е "огледален" образ на главния. Но само по подразбиране. Често някой си го използват за съвсем друга екосистема, както се вика. :)
 
От: Re: От: Re: От: Съвет за развитие

Да, смени го, не е много ОК. Нито е лесен за помнене, нито е хубав като структура.

Ако питаш мен няма значение дали ще е .bg или .com, оптимизацията не зависи по никакъв начин от това. Друго ще е важно при SEO-то.

В момент обмисляме ново име на сайта. А за целите ми първата цел в момента е набиране на трафик и редовни потребители.

Виждам че предлагате да се ориентирам и на международния пазар даже ми беше предложено за Нова Зеландия ,та въпроса ми е как да таргитирам хора от дадена страна освен езика и опцията в google webmaster.
Какво може да се направи друго.
 
От: Съвет за развитие

Здравей, виждам че темата е за изказване на мнения, затова ще споделя и моето.
Не съм много добър в маркетинга и затова може и мнението ми да е неподходящо, но от прочетеното до тук във форума тук и след прегледа на сайта ти "поздравявам те за сайта"
Моето впечатление е:
1. Тук във форума има доста голямо търсене и предлагане на статии.
2. Всеки иска сайта му да бъде оптимизира, а оптимизацията съдържда именно хубавите статии.

Оставам с убеждението че ако се свържеш с различни онлайн магазини продаващи продукти за които ти пишеш статии, ще може да обменяш трафик към сайта ти, да не кажа и пари можеш да изкараш. Все пак налагам моите впечатление по горе.
Ако имам магазин за компютърна техника и телефони, бих си направил едно новиинарско поле и бих ти дал достъп да пускаш в него статии и да слагаш твоя блог. Също бих ти и плащал за това. Защото с тези статии ще имам голям напредък в оптимизацията. Поне така мисля.

Извинявай за разбърканото ми мнение, надявам се си разбрал предложението ми.
 
От: Съвет за развитие

Извинявам се за повторението, но как може да се таргетират хора от дадена страна.

ПС
Благодаря на всички за предложенията.
 

Горе