Създаване на Онлайн Магазин

Здравейте на всички. Изчетох почти всички коментари и какво да ви кажа, бяхте прави за почти всичко...

Явно това да стартираш бизнес и да го накараш да изкарва дори малко пари е голяма работа...

Бях подготвил странични пари, които очаквах, че ще изникнат непредвидено и въпреки това пак излязоха повече. Реших че е добре да започна и втора работа. В крайна сметка август имам 29 нощни смени от 2-те ми работи само за да може да съществува това нещо.

За да не разтягам локуми - направиха ми къстъм сайт, който се получи страшно добре (bookfield.bg). Намерих агенция, която ми помага с рекламите (взимат ми само 100 лв на този етап да контролират рекламите понеже видяха, че сега стартирам и нямам големи бюджети).

Идва някакъв трафик, но продажби няма все още много много... Сайта беше пуснат на 4-ти август, фирма имам, счетоводители, поддръжка на сайта.

Всичко както трябва до колкото ми позволяват финансите.

Бих се радвал да споделите какво мислите за сайта и какво може би е добре да се направи така, че бизнеса да изгражда едно community от хора, които да купуват (споменавам community защото един от лекторите го подхвърли като добра идея).

Ще се радвам да чуя мнения :)








Една приятелка ми даде билет за събитие на Юли Тонкин, където присъстваха страхотни лектори. Взех си някои неща от тях, едно от които е, че винаги когато стартираш бизнес е добре да не си сам.

В този ред намисли, ако някой от вас, който чете това случайно мисли че проекта е интересен, бих се радвал да поговорим дали може да сме си полезни заедно.

Крайната цел която имам е живи и здрави някой ден да направя издателство. Причината за това е, че по този начин бих се отличавал от другите сайтове (купувайки правата на дадена книга, само аз имам право да ги разпространявам в бг и никой друг).

Имам някои други идеи за това как да придадем добавена стойност към сайта и ако някой иска да поговорим това са някои контакти:

Тел: 0894 938 614

FB: https://www.facebook.com/lubo.stoqnov.9
Ами успех, защото те очаква доста сурова битка занапред и май ще търсиш и 3-та работа докато го избуташ ;) Ако махнеш книгите и напълниш магазина с дрехи или храни, мисля, че ще ти върви доста по-добре ;)
  • Като недостатък бих посочил, че бутона за добавяне в количката е страшно мижав и не си личи;
  • Бих се регнал като афилиейт на Amazon и предложа някои kindle книги. Поне като не купят твоя книга, може да избиеш част от парите с афилиейт комисионна;
  • Тоя имейл бюлетин долу го направи на изскачащ прозорец с оферта - "-10%/-5% от първата поръчка" или нещо такова. Естествено чат-пат ще пращаш мейли, че парите са в имейл листа както се казва. Много малко ще купят веднага особенно от студен трафик т.е. директна реклама.
  • Никъде не видях cross-sell/upsell, bundles и т.н. Това работи, особенно при книгите и продукти под 30-40 лв.
  • Няколко въпроса ми изникват докато гледам сайта и не получавам никъде отговор: Защо да купя от теб, а не от Ozone/Сиела/Амазон? Дълго съм им клиент и имам навика да пазарувам при тях? Защо да си нарушавам навика? Защо да не изтичам до близката книжарница и не си взема "Богат татко, беден татко"? Защо да чакам 1-2 дни, плащам 7.5 лв. доставка (при цена на книгата 15 лв.) и редя в Еконта?
Успех с проекта.
 
Последно редактирано:
Ами успех, защото те очаква доста сурова битка занапред и май ще търсиш и 3-та работа докато го избуташ ;) Ако махнеш книгите и напълниш магазина с дрехи или храни, мисля, че ще ти върви доста по-добре ;)
  • Като недостатък бих посочил, че бутона за добавяне в количката е страшно мижав и не си личи;
  • Бих се регнал като афилиейт на Amazon и предложа някои kindle книги. Поне като не купят твоя книга, може да избиеш част от парите с афилиейт комисионна;
  • Тоя имейл бюлетин долу го направи на изскачащ прозорец с оферта - "-10%/-5% от първата поръчка" или нещо такова. Естествено чат-пат ще пращаш мейли, че парите са в имейл листа както се казва. Много малко ще купят веднага особенно от студен трафик т.е. директна реклама.
  • Никъде не видях cross-sell/upsell, bundles и т.н. Това работи, особенно при книгите и продукти под 30-40 лв.
  • Няколко въпроса ми изникват докато гледам сайта и не получавам никъде отговор: Защо да купя от теб, а не от Ozone/Сиела/Амазон? Дълго съм им клиент и имам навика да пазарувам при тях? Защо да си нарушавам навика? Защо да не изтичам до близката книжарница и не си взема "Богат татко, беден татко"? Защо да чакам 1-2 дни, плащам 7.5 лв. доставка (при цена на книгата 15 лв.) и редя в Еконта?
Успех с проекта.
Благодаря за обратната връзка :)

Какво представлява това с kindle, че ми стана интересно?

И това което казваш за студената реклама изглежда наистина е така, пуснахме гугъл реклами тъй като там е Pay per click, а решихме, че е добра идея и Adwise да позлваме банери.

Сега гледам, че като кликове изглежда ок, има някакви хора, които си оставят данните на чек-аут, други добавят в количка и просто си тръгват.

Това индикация за какво е? Има ли някакъв проблем на чекаут който може би не забелязвам или?

Относно въпроса защо да поръчаш онлайн - цял живот живея в градче около 5000 души, мислиш ли, че там е имало магазин в който мога да си купя тези книги, които виждаш в сайта? :D (живеех в Сапарева баня)

Имаше магазин за книги в Дупница (на 15км от мен), но там почти никога нямаше това, което искам и затова си пазарувах онлайн и то редовно.

Относно защо да купиш от мен - Тук е мястото където се затруднявам.... Както виждаш избрал съм конкретна ниша, но това са просто книги и наистина не знам каква добавена стойност би се харесала към такъв тип книги.

В момента работя върху нещо, което да се добави в сайта - тъй като имам личен финансов съветник (услугата е безплатна) и съм страшно доволен, идеята е да направим отделна страница само за компанията с която работят те.
На този етап се обмисля попълване на една бланка, която ще виждам и ако някой им стане клиент от хората, които съм изпратил получавам комисионна (те работят с финансови продукти).

От 2 години диверсифицираме с моя консултант и към този момент имам ако не се лъжа с точност 10% възвращаемост на година и смятам, че всеки трябва да има такова нещо :D

Та идеи колкото щеш за този проект, но определено сам трудно бих се справил.... каквато и да била информация ще ми бъде от огромна помощ.

П.С. Не съм фен на дрехите честно казано хаха
 
Notice: Undefined index: categories in/home/bookfield/public_html/books.phpon line448
това е сигурно процедурен код :D
1660505659216.png
регистрирах се без мейл или телефон, тия форми приемат HTML и един господ знае какво друго...
Като добавиш в количка цифрата горе не се обновява, да не говорим че ако презаредиш може да я добавиш 1000 пъти в количката
няма лимит на количеството -
1660505281761.png
това няма да го коментирам
1660505330718.png
бахти завършека постен
1660505403626.png
Няма нито един таг това, SEO -то го нема, дизайна е скандален и абсурден ама да речем че ти си го искал така. 404 няма WTF

Като цяло се получи каквото и се говореше - наебаха те яко и аз това не го виждам. Ей ся като мине и @ReminD и да ни покаже админа :D
 

Прикачени файлове

  • 1660504798917.png
    1660504798917.png
    66.6 KB · Преглеждания: 13
  • 1660505305919.png
    1660505305919.png
    39.2 KB · Преглеждания: 14
Помисли върху това да дадеш добавена стойност. Аз също съм на този етап с моят сайт. Като идеи ми идват - отстъпка при покупка на 2 или 3 книги. В случая клиента вместо даде 15 лв за книга и да плати 7 лв доставка, може да си каже "дай направо да взема 2-3 книги, хем ми дават допълнителна отстъпка, хем и без това плащам доставка". Разбира се, ти си знаеш какви са ти надценките и дали може да се направи отстъпка. Друга идея - направи някакъв списък от топ 10 книги на различни тематики и го пращай към всяка поръчка. Мисли как да направиш "неустоима оферта", защото наистина конкуренцията в Озон и тн е огромна. Напиши нещо от сорта "При поръчка на книга от нас, получаваш безплатно списък с топ 10 книги на различна тематика". Така хем добавяш някаква стойност, хем клиента може да си хареса някоя книга от този списък и да я купи от теб. Определено помисли как да направиш добра оферта, това са просто примери, които ми идват сега на ум. Задължително помисли и как да вдигнеш стойността на количката.
 
Notice: Undefined index: categories in/home/bookfield/public_html/books.phpon line448
това е сигурно процедурен код :D
Виж файлът 25247
регистрирах се без мейл или телефон, тия форми приемат HTML и един господ знае какво друго...
Като добавиш в количка цифрата горе не се обновява, да не говорим че ако презаредиш може да я добавиш 1000 пъти в количката
няма лимит на количеството -
Виж файлът 25243
това няма да го коментирам
Виж файлът 25245
бахти завършека постен
Виж файлът 25246
Няма нито един таг това, SEO -то го нема, дизайна е скандален и абсурден ама да речем че ти си го искал така. 404 няма WTF

Като цяло се получи каквото и се говореше - наебаха те яко и аз това не го виждам. Ей ся като мине и @ReminD и да ни покаже админа :D
Имам няколко човека, които вече поръчаха и всичко си беше както трябва. Ти си първия, който получава такав грешка. Дори сега се опитах аз да направя поръчка, всичко си изглежда ок.


Notice: Undefined index: categories in/home/bookfield/public_html/books.phpon line448
това е сигурно процедурен код :D
Виж файлът 25247
регистрирах се без мейл или телефон, тия форми приемат HTML и един господ знае какво друго...
Като добавиш в количка цифрата горе не се обновява, да не говорим че ако презаредиш може да я добавиш 1000 пъти в количката
няма лимит на количеството -
Виж файлът 25243
това няма да го коментирам
Виж файлът 25245
бахти завършека постен
Виж файлът 25246
Няма нито един таг това, SEO -то го нема, дизайна е скандален и абсурден ама да речем че ти си го искал така. 404 няма WTF

Като цяло се получи каквото и се говореше - наебаха те яко и аз това не го виждам. Ей ся като мине и @ReminD и да ни покаже админа
 

Прикачени файлове

  • online shop.png
    online shop.png
    169.9 KB · Преглеждания: 9
Notice: Undefined index: categories in/home/bookfield/public_html/books.phpon line448
това е сигурно процедурен код :D
Виж файлът 25247
регистрирах се без мейл или телефон, тия форми приемат HTML и един господ знае какво друго...
Като добавиш в количка цифрата горе не се обновява, да не говорим че ако презаредиш може да я добавиш 1000 пъти в количката
няма лимит на количеството -
Виж файлът 25243
това няма да го коментирам
Виж файлът 25245
бахти завършека постен
Виж файлът 25246
Няма нито един таг това, SEO -то го нема, дизайна е скандален и абсурден ама да речем че ти си го искал така. 404 няма WTF

Като цяло се получи каквото и се говореше - наебаха те яко и аз това не го виждам. Ей ся като мине и @ReminD и да ни покаже админа :D
Току-що помолих една приятелка да направи поръчка и всичко е ок и при нея.

За пореден път обаче се убеждавам, че само и тук не е мястото да говоря за тия неща. Правя извода от подобни коментари като "наебаха те" и тем подобни.

Очаквах когато питам нещо тук, някой просто да обясни по нормален начин кое как се случва и защо.

Четейки и предишните коментари се започват един глупави спорове кой знае повече от другия, това било така, това било онака.

С две думи - мерене на пишки.

Тука изглежда е място където просто имате някакъв опит тези, които коментирате и ви доставя удоволствие, когато някой пита е така просто да сте някакви арогантни и да показвате колко разбирате.


За мен "наебаха те, получи се точно както ти го казаха" е меко казано олигофренски коментар.

По-добре сам да бъркам и да се уча от колкото да слушам съветите тук.

Не знам защо въобще си изгубих времето да пиша тоя коментар и да търся някакъв съвет в този сайт.

Все пак имаше и нормални хора, но много малко.
 
Ако бях написал грамотно и на дълго, че за мен лично са те измамили (зависи и колко пари си дал за това нещо де) вместо че са те наебали това няма да промени реалността.
Ако си дал повече от 600 лева, да измамили са те.

Тия грешки нормален потребител няма да ги види може би никога, но някой злонамерен ще се възползва.
И ако мога да дам един съвет - след като искаш мнения не се сърди като получиш такива. Няма как всички да са положителни.
 
1. Някой беше писал, че по-лесно било да се продават дрехи или храни :D Човека си е почнал бизнес в определена ниша, има си виждания, идеи и т.н.Няма смисъл да го разубеждавате още повече с неверни неща. Вобще не е лесно да се продава каквото и да било, пък още повече да се слага под общ знаменател различни видове търговия.

2.Въпреки, че ти дадохме съвет да не правиш къстъм сайт, ти си си решил твоето - няма лошо. Само, че на мен дизайна ми изглежда малко простоват. Както и функционалността на сайта. За пример - каза, че потребителите влизали, избирали нещо и заебавали в количката. Има си уърдпрес плъгини безплатни, които можеше да сложиш и да им изпращат автоматизирано по пощата "забравихте еди какво си в количката дъра бъра". Сега ако искаш да имаш такова нещо ще трябва да си платиш...отново.

3.Главната снимка, която ти седи на сайта с мадамата е много бейсик. Нищо особено, личи си че е взета от интернет...човек има чувството, че това е поредния посредствен сайт, който се опитва да прокопса измежду големите. На мобилна версия снимката излиза изрязана, също не е окей.

4.Със сигурност не си се преебал, а даже напротив - направил си първата стъпка да почнеш. Но наистина трябва да накараш по някакъв начин потребителя да си помисли, че си нещо по-специално и дето си заслужава пред останалите.

5.Нормално е да нямаш директни продажби от реклама за момента, както се казва още не си започнал да работиш. Събирай имейли и и им изпращай често "уникални" промокодове за намаления.

6. Отвори си секция "блог" и пускай интересни статии свързани с четенето на книги.

7. Като влезна в сайта оставам с усещането, че няма много избор. Трудно достигам до категориите.
 
Последно редактирано:
Notice: Undefined index: categories in/home/bookfield/public_html/books.phpon line448
това е сигурно процедурен код :D
....
С къстъм решенията или някакви частни/фирмени "CMS" е така :Д

@Lyubo33 няма как да видиш какви са проблемите като не тестваш различни вариятни. Това, че някоя жена е поръчала не означава, че системата е много хубава :Д. Колегата ти е обяснил, че има огромни пропуски, но за съжаление нямаш компетентност за да разбереш колко са сериозни. Сега не ти е проблем, но представи си станеш известен и високооборотен. На първия десетокластник, който иска да ти тества сайта и си изгърмял с "невероятния" сайт, който са ти направили. Да не говорим ако конкуренцията иска да те срине. Магазина ти изчезва за нула време.
 
Последно редактирано:
Колегата ти е обяснил, че има огромни пропуски, но за съжаление нямаш компетентност за да разбереш колко са сериозни.

Тея неща се оправят за 2-3 дни, ако не и 1 ден, не виждам нищо сериозно като цяло.

Вече за SEO-то като гледам, и там липсват opengraph тагове, а пък няма и meta name description??? WTF.


офф: колкот повече го гледам и сърфирам в тоя сайт, толкоз повече проблеми - няма 404 грешки, излизат разни php notices, а трябва да не се виждат в продукшън, дизайна ми изглежда кофти, подредбата на продуктовата страница и т.н.. и т.н.. - връщам си думите назад , че се оправяло за 2-3 дни всичко :D


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function bind_param() on bool in /home/bookfield/public_html/account.php:401 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/bookfield/public_html/account.php on line 401

и не само това, доста други
 
Последно редактирано:
Тея неща се оправят за 2-3 дни, ако не и 1 ден, не виждам нищо сериозно като цяло.
На xss атаки ако викаш "нищо сериозно"... надолу мисля да не чета.
 
С къстъм решенията или някакви частни/фирмени "CMS" е така :Д

@Lyubo33 няма как да видиш какви са проблемите като не тестваш различни вариятни. Това, че някоя жена е поръчала не означава, че системата е много хубава :Д. Колегата ти е обяснил, че има огромни пропуски, но за съжаление нямаш компетентност за да разбереш колко са сериозни. Сега не ти е проблем, но представи си станеш известен и високооборотен. На първия десетокластник, който иска да ти тества сайта и си изгърмял с "невероятния" сайт, който са ти направили. Да не говорим ако конкуренцията иска да те срине. Магазина ти изчезва за нула време.
Е, аз определенено не претендирам да разбирам хаха.

Нали това е идеята да пиша тук... да се допитам до някои като вас, които се занимават с тези неща в крайна сметка.

След като казвате, че явно нещо не е както трябва, мислите ли, че може нещо да се направи? (говоря в мн. ч. понеже няколко човека вече споменавате, че има проблем).

Между другото послушах съвета на някои от вас да променя нещо по чекаут ии реших да махна полето с имейла (то не че е голяма промяна) но след като го направих ми влязоха няколко поръчки.

Може и да не бил имейла причината за тия поръчки просто споделям наблюдения.

Иначе до колкото виждам това чудо UX дизайн е направо цяла наука. Споделиха ми, че за да направя качествен UX дизайн сигурно отнема от 3 до 6 месеца проучвания и минимум 10к-20к лв. (пак сигурен съм, че сте по-запознати и бихте могли да ми кажете как стоят нещата реално).

С оглед казаното до тук, според вас как е добре да се процедира от тук нататък със сайта за да се развива?

Моят план лично е следния - на този етап все още не съм направил статистиките за сайта т.е да мога да гледам кой от къде идва, колко време прекарва в количка, къде се движи из сайта и тн и тн.

След като се направят мисля, че ще могат да се анализират по-добре потребителите и кой знае, може да повлияе добре на продажбите. (като идеята е да вкарам и повече пари за реклама).

Освен това искам да интегрирам и СМС-и при оствени колички. Имам приятел, който се занимава с дропшипинг каза, че това с СМС-ите е страшно добра идея. (хората си оставят количката и им изпраща СМС, че са я забравили и примерно им дава 10% отстъпка). Дори седнахме да му погледнем статистиките колко човека са купили след изпращането на СМС-и и цифрите изглеждаха добре.

Моля ви пак, без олигофренски коментари от сорта на "наебали са те" и тн.

Има нормален начин по който могат да се обсъдят нещата според мен дори да сте решили да ме критикувате.
 
интересна решение да пренебрегнеш всичко и да продължиш с това подобие на сайт.
Провери и законово това с мейла, че не виждам къде пращаш задължителните неща за поръчката
 
"олигофренски коментари" - ми не са, щото ти казаха истината. Тоя сайт не виждам какво толкова има, че да не може да се направи за 2 часа с която и да е тема на woocommerce и да не зависиш от разни некадърни CMS-и, дето могат да ги хакнат днес за утре, и да се надяваш да реагират бързо програмистите дето са ти писали това нещо.
 
Имаш 2 важни неща преди смс и забравени колички - дизайн и SEO
Виж как излизаш в гугъл -
1660977874945.png
зарежи всичко което си почнал и ги оправи, за UI/UX мога да ти препоръчам - https://www.gladyshev.website/
Поне да го замяза на сайт, после сложи малко мета описания и чак тогава почвай с маркетинга.
 
"олигофренски коментари" - ми не са, щото ти казаха истината. Тоя сайт не виждам какво толкова има, че да не може да се направи за 2 часа с която и да е тема на woocommerce и да не зависиш от разни некадърни CMS-и, дето могат да ги хакнат днес за утре, и да се надяваш да реагират бързо програмистите дето са ти писали това нещо.
те реално не са го писали, техния сайт има същите грешки - дали са му някакъв стар код което е по-лошо.
 
те реално не са го писали, техния сайт има същите грешки - дали са му някакъв стар код което е по-лошо.
Да де - представи си как се maintain-ва такъв говно код, особено ако друг ще го съпортва след това и оправя мизериите :D
 

Горе