Създаване на Онлайн Магазин

300лв? Юзърката взема 10 000 за една среда, въри го стигай. А на тоя бизнесмен защо са му две среди? Явно няма цял тийм , и реално дев-а е сам - никаква логика.

И тея среди малко не важат вече, като можеш да си зададеш в един конфиг файл точните версии на нещата, и не ти трябват никакви субдомейни, test/dev/prod/ staging и т.н.. Docker-а e много вървежен сега, щото може да направиш имидж на всичко - и обикновенно си рънваш един докер с mysql/ php /phpmyadmin и знаеш, че на сървъра, като диплойнеш няма каво да се обърка., щото всичко е същото.

За пореден пък доказваш колко нямаш опит момче, после се сърдиш като ти пиша някои неща. Когато се научиш да плащаш заплати и данъци ще разбереш, защо хората вземат такива суми или се застраховат, защото утре като ми работиш на producation и омажеш нещо, после не се чуди, че клиента те съди за 50 хиляди загуби, още си малък и доста опит ти липсва. Това с Docker, не знам как да го коментирам, ти мислиш, че един WP сайт вдигнат за 900 - 3000 лв на накяква фирма за вафли има Docker и трябва да вдигаш Docker? Docker съм срещал само при софтуери за склад, saas и някакви големи магазини и софтуери, където при една грешка ще струва стотици хиляди.
 
Човек, ти какво копираш? Сайт с 3 страници ли? Гол сайт. Що за бизнес е това. Ако са ти такива проектите, не прави сравнения. С плъгини работят цъкаджийте. Какви настройки, сигурно от самосебе си се правят събдомейни, сертификати, бази, юзъри. Да, не го правя аз, но това си е сложил за цената човека. Може да има и нещо повече, не знам. Но честно казаното и смяната на масло на кола изглежда лесно, докато не ти падне гарнето на главата, защото работиш с пробита бричка. ;)

Обикновено с по-сложните сайтове, предполагам си запознат, защото правиш плъгини, има интегрирани трети услуги, които спират или чупят сайтовете, ако не се свържеш със съпорта им да ти дадат нов кий (да отключат новата среда), или не го излъжеш по някакъв начин. Не знам каква практика имаш с онлайн магазини, но това е много чест сценарии, колкото и да не ти се вярва, и едно "местене за 7 мин." става местене 2 дни, докато всичко запали. Нещо не говорим с теб за едно и също.

Има и друго, може пък на човека да не му се занимава и за това да е казал тази цена, дори и това го допускам като опция. Все пак, тези среди на практика трябва да предхождат прод., а не да се мисли за тях после. А и само той си знае с какъв мазаляк трябва да се оправя при местенето.

Евалата ти правя за плъгина. Жив и здрав, и се надявам скоро да пуснеш и за спиди, защото го искат повече, заради ниските му цени.
Няма никакво значение колко страници е. Ти копираш цялата база + всички файлове. Дадох пример с плъгина, ако не ти е удобно да го правиш ръчно и да мигрираш база към нов домейн и префикс. Да явно изобщо не разбираш за какво говоря.

"сигурно от самосебе си се правят събдомейни, сертификати, бази, юзъри." Ами те там отиват 5 от 7 минути... :D както и да е, ще ви оставя да откривате топлата вода наново :D

Пращайте насам такива местения. Ще делим 50:50. За мене 150 на 2 инсталации :D
 
Последно редактирано:
Няма никакво значение колко страници е. Ти копираш цялата база + всички файлове. Дадох пример с плъгина, ако не ти е удобно да го правиш ръчно и да мигрираш база към нов домейн и префикс. Да явно изобщо не разбираш за какво говоря.

"сигурно от самосебе си се правят събдомейни, сертификати, бази, юзъри." Ами те там отиват 5 от 7 минути... :D както и да е, ще ви оставя да откривате топлата вода наново :D
Ти си първия човек, за който гигабайтите не значат нищо. :) Разбирам за плъгина, но това е за цъкачи по администрации, тази работа се случва професионално по друг начин. Не знам кое има за разбиране. Остави ни велики д-р Стрендж. И като ти казвам, че между създаване на среда и на друга среда има разлика, не знам защо не вярваш. Ето, виж колко взимат за едно поле във форма. Като му дойде времето за нещо такова, мога да те потърся, все ще заделя едни къси 50 лв. Няма да отида на заведение един ден и вече ще имам човек да прави среди. Идеално ми звучи. ;)
 
Ти си първия човек, за който гигабайтите не значат нищо. :) Разбирам за плъгина, но това е за цъкачи по администрации, тази работа се случва професионално по друг начин. Не знам кое има за разбиране. Остави ни велики д-р Стрендж. И като ти казвам, че между създаване на среда и на друга среда има разлика, не знам защо не вярваш. Ето, виж колко взимат за едно поле във форма. Като му дойде времето за нещо такова, мога да те потърся, все ще заделя едни къси 50 лв. Няма да отида на заведение един ден и вече ще имам човек да прави среди. Идеално ми звучи. ;)
И колко ти е сложно да натиснеш на "Archive" в cPanel-a, да го свалиш, да го качиш пак на другия ( или в друг събдомейн, даже става по-бързо ) и да му дадеш "Extract". Имаш да мигрираш 1 база после. Не знам какви гигабайте те гонят, няма абсолютно никакво значение освен ако не си на A-DSL на BTK.
Спирам с тая тема, че не ми се слушат глупости :D "професионално по друг начин" е тва изби рибата хахаахха.
 
Последно редактирано:
Ти голям специалист щом само на един контролен панел се осланяш да ти свърши работата, това е след цъкането по бекъп плугините. Ами ако имаш гол VPS от Digital Ocean за 10 евро? Искаш да ми кажеш че да импортнеш 200бг и 20гб няма разлика във времето? Хм, ще те последвам и за още съвети. ;) На пък мен не ми се случаш неща от сорта "работа за 5 минути". И ваденето на зъб е 5 минути, но ти взимат 150 лева, нали? Защо, запитвал ли си се някога? Защото има разлика от вадене на зъб до вадене на зъб. И ти ми описваш сценарии на някакви доста лейм проекти - сигурно сайтове визитки. Отиди при някой хостинг, например, и кажи на съпорта да те набура на някакъв малък план (да си правиш среда с някакъв измислен домейн), дай ми аксес към някакъв контролен панел самоделка и да те "налеят" в един cPanel. Много ще ти се радват, защото е лесно и "всичко ще мине гладко". ;) Не омаловажавайте работата на хората, като не сте много нясно пред какво са изправени. Като някой ден се изправиш пред нещо повече от сайт с три страници и празна база, пак може да дрансеш в темата. ;)
 
после не се чуди, че клиента те съди за 50 хиляди загуби
Всичките ти "клиенти" нямат за последните пет години токова оборот.
 
Ти голям специалист щом само на един контролен панел се осланяш да ти свърши работата, това е след цъкането по бекъп плугините. Ами ако имаш гол VPS от Digital Ocean за 10 евро? Искаш да ми кажеш че да импортнеш 200бг и 20гб няма разлика във времето? Хм, ще те последвам и за още съвети. ;) На пък мен не ми се случаш неща от сорта "работа за 5 минути". И ваденето на зъб е 5 минути, но ти взимат 150 лева, нали? Защо, запитвал ли си се някога? Защото има разлика от вадене на зъб до вадене на зъб. И ти ми описваш сценарии на някакви доста лейм проекти - сигурно сайтове визитки. Отиди при някой хостинг, например, и кажи на съпорта да те набура на някакъв малък план (да си правиш среда с някакъв измислен домейн), дай ми аксес към някакъв контролен панел самоделка и да те "налеят" в един cPanel. Много ще ти се радват, защото е лесно и "всичко ще мине гладко". ;) Не омаловажавайте работата на хората, като не сте много нясно пред какво са изправени. Като някой ден се изправиш пред нещо повече от сайт с три страници и празна база, пак може да дрансеш в темата. ;)
Човек, не те знам какви си ги измисляш... 200гб вп сайт не съм виждал все още, най-много 2.5 гб база. То дори мултисайт 200гб не съм виждал... И не знам какъв гол впс те гони като след като има продъкшан сайт явно всичко е настроено. Ако за 2 стейджинга вдигаш цял ВПС ( от нулата ) жалко наистина... Не е лошо да си вярваш по принцип ама слез на земята. Апък за панелите да не говорим.. през ssh се качва още по-бързо.

Успех със стейджингите и по-малко губене на време ти пожелавам.
 
Ако за 2 стейджинга вдигаш цял ВПС ( от нулата ) жалко наистина... Не е лошо да си вярваш по принцип ама слез на земята. Апък за панелите да не говорим.. през ssh се качва още по-бързо.

Успех със стейджингите и по-малко губене на време ти пожелавам.
Специално DigitalOcean си имат API дето позволява да си автоматизираш всички ръчни процеси из панела им.

Правил съм CI/CD сетъп дето на всеки ъпдейт/комит пуска нов ВПС (дроплет по тяхному), инсталира всичко, прави го на стейджинг, тества и ако всичко е ок, ъпдейтва лайв инсталацията, и накрая трие стейджинг ВПС-а. Всичко автоматик.

Друг е въпросът как се намира клиент с толкоз голям и важен проект и готов да плати цената.
 
Специално DigitalOcean си имат API дето позволява да си автоматизираш всички ръчни процеси из панела им.

Правил съм CI/CD сетъп дето на всеки ъпдейт/комит пуска нов ВПС (дроплет по тяхному), инсталира всичко, прави го на стейджинг, тества и ако всичко е ок, ъпдейтва лайв инсталацията, и накрая трие стейджинг ВПС-а. Всичко автоматик.

Друг е въпросът как се намира клиент с толкоз голям и важен проект и готов да плати цената.
Ема ето, имаш си изградена методика, разработена. Бързо и лесно, не "2 дена" да копираме 2 инстанции...
 
Привет,
така нов съм в сайта, благодаря добре съм ви заварил...

ще ползвам тази тема да не отварям друга.

Също като колегата учредител на темата смятам да пусна в експлоатация онлайн магазин, но за дрехи с домейн .bg за България през месец Септември.

Не съм програмист, и нямам опит в търговията овен в ибей и амазон, и ми трябва съвет.
Първоначално магазина смятам да работи на дропшипинг принцип - дистрибутор (производител, доставчик) изпраща стоката от мое име след поръчка. Избора на дистрибутор предстой.

По функционалност и визия желая да се доближава до актуалните в момена популярни онлайн магазини в страната (фешдейс, абаутю...), но не е задължително. Да работи добре както на мобайл така и десктоп.

Трябва ли ми някаква къстъм програма която да синхронизира нещата с доставчика или ecommerce платформите имат такива вече изградени? Държа синхронизацията да се случва в реално време без "размяна" на "таблици".

Кои ecommerce платформи могат да работят с Еконт и Спиди? Извинявам се ако сметнете за глупав въпроса, но нямам представа как се случват тези неща.

Ако предположим, че искам в онлайн магазина да има "къстъм" търсачка на продуктите в него, към всяка платена платформа ли може да се случи това или тук вече трябва целия сайт да бъде "къстъм"?

Не търся-НАЙ, интересуваме оптималното за моите нужди.
Моля, без да коментираме: SEO, реклама, фирма, хост, домейн....

Ако се сетя за друго ще допълня. Ако имате нужда от специфични въпроси с които да допълня моля кажете ми.

Ако някой тук фриленства и има интерес, нека се свържи с мен за консултация по темата:
0876451000
vlad.vasilev"&"gmx.com
 
Трябва ли ми някаква къстъм програма която да синхронизира нещата с доставчика или ecommerce платформите имат такива вече изградени? Държа синхронизацията да се случва в реално време без "размяна" на "таблици".

Кои ecommerce платформи могат да работят с Еконт и Спиди? Извинявам се ако сметнете за глупав въпроса, но нямам представа как се случват тези неща.
Ако се спреш на Woo, автоматичното синхронизиране (+ импорта на продукти/вариации/цветове и т.н.) става с WP All Import PRO (247$ доживотен лиценз). За интеграция с Econt и Speedy си има също интеграции за 199 лв./годишно. Виж в mreja.net.

Доставчика може да има и "конектор" (плъгин) който да върши тая работа

Може и някой да ти напише тези неща от нулата, както искаш.

Ако предположим, че искам в онлайн магазина да има "къстъм" търсачка на продуктите в него, към всяка платена платформа ли може да се случи това или тук вече трябва целия сайт да бъде "къстъм"?
Какво означава "custom" търсачка? Ползвам https://fibosearch.com и работи перфектно за момента.

Проблема в тези проекти е по-скоро маркетинга. Доста чужди компании се намърдаха в БГ и наистина ти трябва предимство да изпъкнеш. Да не говорим за Amazon, Asos, Aliexpress и т.н....
 
Последно редактирано:
Привет,
така нов съм в сайта, благодаря добре съм ви заварил...

ще ползвам тази тема да не отварям друга.

Също като колегата учредител на темата смятам да пусна в експлоатация онлайн магазин, но за дрехи с домейн .bg за България през месец Септември.

Не съм програмист, и нямам опит в търговията овен в ибей и амазон, и ми трябва съвет.
Първоначално магазина смятам да работи на дропшипинг принцип - дистрибутор (производител, доставчик) изпраща стоката от мое име след поръчка. Избора на дистрибутор предстой.

По функционалност и визия желая да се доближава до актуалните в момена популярни онлайн магазини в страната (фешдейс, абаутю...), но не е задължително. Да работи добре както на мобайл така и десктоп.

Трябва ли ми някаква къстъм програма която да синхронизира нещата с доставчика или ecommerce платформите имат такива вече изградени? Държа синхронизацията да се случва в реално време без "размяна" на "таблици".

Кои ecommerce платформи могат да работят с Еконт и Спиди? Извинявам се ако сметнете за глупав въпроса, но нямам представа как се случват тези неща.

Ако предположим, че искам в онлайн магазина да има "къстъм" търсачка на продуктите в него, към всяка платена платформа ли може да се случи това или тук вече трябва целия сайт да бъде "къстъм"?

Не търся-НАЙ, интересуваме оптималното за моите нужди.
Моля, без да коментираме: SEO, реклама, фирма, хост, домейн....

Ако се сетя за друго ще допълня. Ако имате нужда от специфични въпроси с които да допълня моля кажете ми.

Ако някой тук фриленства и има интерес, нека се свържи с мен за консултация по темата:
0876451000
vlad.vasilev"&"gmx.com
@Vlath , добре дошъл при нас и се надявам да получиш максимално точни и добри отговори, за да започнеш да развиваш още онлайн търговията си. Да, може къстам програма, така и опен сорс програма. В реално време, само с обновяване на чрез скрипт на базите посредством някакъв форма - API, XML, директна връзка с базата на някаква база, на определено време с крон или при действие - постъпила продажба.

Всички почти е-комерс платформи работят с Еконт и Спиди, като за най-популярните си има модули, екстеншъни, плъгини - Magento, Prestashop, Opencart, WooCommerce. Ако за някоя друга няма, то тогава трябва да се разработи такава, като ще ти се предостави информация, API-та или други комуникиращи тулове от самите куриерски фирми.

Може да се разработен и къстам сърч, никакъв проблем да бъде направен и в опен сорс системите, разбира се, разработчика трябва да е добре запознат с дадената платформа и как се пише код към нея, спазвайки добрите практики. Но опен сорс системите (е-комерс) имат добре интегрирани такива към тях. Въпросът е колко къстам искаш да е сърча. Имат си и филтри и всичко, което е нужно, за по-добрата навигация на даден потребител.

Казвай с какво да помагаме. Мисля, че и много още хора ще изразят мнението си. ;)
 
Не търся-НАЙ, интересуваме оптималното за моите нужди.
Моля, без да коментираме: SEO, реклама, фирма, хост, домейн....
Не разбирам как така не ги коментираме. Но явно си ги имаш. Много хора искат да знаят след като изберат опен сорс система дали подлежи на SEO, какъв хостинг да избере. Защото SaaS стана ясно през годините, че от към SEO не е много яко решение. Задавай си ги и тия въпроси, да няма после "ама аз не знаех". ;)
 
Да с API. сега набирам подходящи доставчици :| ....

Иначе за SEO-то го нямам, сам ще си го правя, смятам... имам лек опит в сферата.

Относно къстом търсачката имам предвид следното.

Да има бутон примерно "алтернативна търсачка". Като се натисне да се отваря модел/макет (подобен на тези долу) на който цъкайки да се избира например:
* дължина - няколко вида до коленете, нормална, до кръста.
* с гугла или без
* дали да има джобове, и къде да са разположени - около корема, около гърдите.
* какъв тип да са джобовете - "хоризонтални" или "диагонални"

И разбира се всичко това може в една обикновена "филтрова търсачка" да се вмъкне също, според мен. Но си мисля за по-интересно "нагледно" търсене, където да има някак си по-визуална предварителна представа за резултатите които ще получим.

Това обаче със сигурност ще бъде по-нататък, просто ми се искам да знам ако евентуално е проблем да се интегрира някъде в бъдеще.
търсачка.jpgтърсачка1.jpg
 
Да с API. сега набирам подходящи доставчици :| ....

Иначе за SEO-то го нямам, сам ще си го правя, смятам... имам лек опит в сферата.

Относно къстом търсачката имам предвид следното.

Да има бутон примерно "алтернативна търсачка". Като се натисне да се отваря модел/макет (подобен на тези долу) на който цъкайки да се избира например:
* дължина - няколко вида до коленете, нормална, до кръста.
* с гугла или без
* дали да има джобове, и къде да са разположени - около корема, около гърдите.
* какъв тип да са джобовете - "хоризонтални" или "диагонални"

И разбира се всичко това може в една обикновена "филтрова търсачка" да се вмъкне също, според мен. Но си мисля за по-интересно "нагледно" търсене, където да има някак си по-визуална предварителна представа за резултатите които ще получим.

Това обаче със сигурност ще бъде по-нататък, просто ми се искам да знам ако евентуално е проблем да се интегрира някъде в бъдеще.
Виж файлът 24280Виж файлът 24281
Човече, никой не ползва такова неща по сайтовете. Ако иска къстам дреха / консюм шит за него, отива и мув зимат мерките, избира си плат, модел и се почва. Сайтовете служат за съвесем друго нещо. Никой не прави пазаруването си през интернет сложно, дори напротив, всеки избора да пазарува онлайн, защото е лесно и бързо. Тази търсачка според мен няма да оправдае инвестицията си.

Колкото дали е възможно, всичко е възможно с пари. Но много ми изглежда да се постигне и с някакви къстам филдс в някакъв адванс сърч или филтър. Може да се получи и с варианциите.
 
Трябва ли ми някаква къстъм програма която да синхронизира нещата с доставчика или ecommerce платформите имат такива вече изградени? Държа синхронизацията да се случва в реално време без "размяна" на "таблици".

Кои ecommerce платформи могат да работят с Еконт и Спиди? Извинявам се ако сметнете за глупав въпроса, но нямам представа как се случват тези неща.
Винаги бих препоръчал установена платформа, особено за нов магазин. Ще се вдигне много по-бързо, за да се тества реално пазара и дали има хляб в бизнеса. Вариантите са или open-source платформи като WordPress или платени като Shopify. С платените може да успеете още по-бързо, но пък разходът за стартиране ще е по-висок.

Установените платформи имат и варианти с готови интеграции за Спиди и Еконт. За WordPress самите куриери си имат плъгини, но не са от най-добре работещите. Колегата по-горе също има принос за едно по-добро интегриране с куриерите:
За еконт имам разработен плъгин безплатен. Тея месеци ще добавя и за спиди. https://wordpress.org/plugins/bulgarisation-for-woocommerce/

С наш онлайн магазин (Wordpress + Woocommerce) също имаме затруднения да организираме поръчките бързо и лесно. Затова се хванахме да разработим допълнителна платформа за управление на доставките, отделна от Wordpress админ-а, тъй като там има доста ограничения. С няколко клика избираме кои поръчки ще изпращаме днес, принтираме етикетите и заявява куриер. Всичко за няма и 5мин. Иначе ръчната работа за генериране на товарителници и оправяне с куриери понякога отнема часове. Да не говорим че трябва да се логваш в платформите на всеки куриер за да получиш повече инфо какво става с пратките ти. (Прикачам sneak peek на прогреса ни досега)

Не съм сигурен дали за дропшипинг ще ви е от полза, но ако е производител в България ще е ок. При интерес, оставям линк с фб група, където има по-чести ъпдейти: https://www.facebook.com/groups/1108661506625409
 

Прикачени файлове

  • steps.jpg
    steps.jpg
    152.3 KB · Преглеждания: 11
Здравейте на всички. Изчетох почти всички коментари и какво да ви кажа, бяхте прави за почти всичко...

Явно това да стартираш бизнес и да го накараш да изкарва дори малко пари е голяма работа...

Бях подготвил странични пари, които очаквах, че ще изникнат непредвидено и въпреки това пак излязоха повече. Реших че е добре да започна и втора работа. В крайна сметка август имам 29 нощни смени от 2-те ми работи само за да може да съществува това нещо.

За да не разтягам локуми - направиха ми къстъм сайт, който се получи страшно добре (bookfield.bg). Намерих агенция, която ми помага с рекламите (взимат ми само 100 лв на този етап да контролират рекламите понеже видяха, че сега стартирам и нямам големи бюджети).

Идва някакъв трафик, но продажби няма все още много много... Сайта беше пуснат на 4-ти август, фирма имам, счетоводители, поддръжка на сайта.

Всичко както трябва до колкото ми позволяват финансите.

Бих се радвал да споделите какво мислите за сайта и какво може би е добре да се направи така, че бизнеса да изгражда едно community от хора, които да купуват (споменавам community защото един от лекторите го подхвърли като добра идея).

Ще се радвам да чуя мнения :)








Една приятелка ми даде билет за събитие на Юли Тонкин, където присъстваха страхотни лектори. Взех си някои неща от тях, едно от които е, че винаги когато стартираш бизнес е добре да не си сам.

В този ред намисли, ако някой от вас, който чете това случайно мисли че проекта е интересен, бих се радвал да поговорим дали може да сме си полезни заедно.

Крайната цел която имам е живи и здрави някой ден да направя издателство. Причината за това е, че по този начин бих се отличавал от другите сайтове (купувайки правата на дадена книга, само аз имам право да ги разпространявам в бг и никой друг).

Имам някои други идеи за това как да придадем добавена стойност към сайта и ако някой иска да поговорим това са някои контакти:

Тел: 0894 938 614

FB: https://www.facebook.com/lubo.stoqnov.9
 

Горе