Създаване на фирма

TodorovLachezar

New Member
Здравейте.
След време ще ми се наложи да създадем фирма(ООД, 50 на 50 дялове) с мой приятел. Но понеже аз съм даден на ЧСИ въпросите са ми:
Ще се отрази ли това върху фирмата и партньора ми?
Кой е по удачно като вариант да бъде назначен като управител?
Той има друга фирма(ЕООД), чрез която е изтеглен фирмен заем, ако в даден момент не успее да го обслужва, може ли това да рефлектира върху общата ни фирма?
Благодаря предварително за отговорите и успешен ден.
 
Юридическото лице няма общо с вашите лични финанси. Ако вие сте даден на ЧСИ не могат да пипат фирмата, а само вашите лични сметки. Същото важи и за другите фирми, в които съдружниците са членове на управителния съвет/еднолични собственици - те са отделни юридически лица и претенции срещу едното не водят след себе си претенции срещу другото.
Именно затова дори големи фирми правят отделни ЮЛ за всеки проект, защото ако нещо не се получи и вземат, че оплескат нещата ще обявят в несъстоятелност само 1 дружество и основните пари на фирмата ще са непокътнати, пък клиентите/инвеститорите да духат супата.

И още нещо - като сте свързани лица, ако ползвате общи материални активи, едно и също помещение и персонал е добре да се консултирате със счетовотил за регистрация по ЗДДС. Обикновено в тези случаи сумират оборота на всички свързани ЮЛ и ги регистрират, когато всички заедно достигнат оборота за това.
 
То реално как ще си получава пари от фирмата след като ЧСИ-то сигурно ще им даде запор? Преди регистрация на фирмата, няма да е зле да се изчисти всичко там и след това да се действа.

Иначе друга опция, твоя приятел да направи фирмата на 100% и след като се изчистиш с ЧСИ-то да ти продаде 50% от дяловете, като автоматично ставате равноправни собственици. Не съм голям специалист, но веднъж щом си си попаднал в полезрението, ще ти следят активите, легално постъпилите доходи (за другите е ясно, че е невъзможно, ако имаш), и може рефлектира върху фирмата.

Но тъй като и той има, май не е опция това.
 
Юридическото лице няма общо с вашите лични финанси. Ако вие сте даден на ЧСИ не могат да пипат фирмата, а само вашите лични сметки. Същото важи и за другите фирми, в които съдружниците са членове на управителния съвет/еднолични собственици - те са отделни юридически лица и претенции срещу едното не водят след себе си претенции срещу другото.
Именно затова дори големи фирми правят отделни ЮЛ за всеки проект, защото ако нещо не се получи и вземат, че оплескат нещата ще обявят в несъстоятелност само 1 дружество и основните пари на фирмата ще са непокътнати, пък клиентите/инвеститорите да духат супата.

И още нещо - като сте свързани лица, ако ползвате общи материални активи, едно и също помещение и персонал е добре да се консултирате със счетовотил за регистрация по ЗДДС. Обикновено в тези случаи сумират оборота на всички свързани ЮЛ и ги регистрират, когато всички заедно достигнат оборота за това.
Позволете хич да не съм съгласен с написаното от Вас. Почти веднага след регистрацията на фирмата в ТР ще получат възбрана на дяловете му от капитала.
 
Позволете хич да не съм съгласен с написаното от Вас. Почти веднага след регистрацията на фирмата в ТР ще получат възбрана на дяловете му от капитала.
И аз мисля, че почнат ли да те гонят по съдебен път, нямаш много мърдане. Каквото и да почнеш официално следва да бъде запорирано, или да му се служат ръце. Имах приятел, които имаше запор на личните си сметки, банките не го искаха, а пък за откриване на фирма грам не можем да говорим. ЧСИ-то не знам до къде е стигнало в случая, но докато там не се изчисти, трудно ще му се случи. Но нека се консултира с някой адвокат, те ще знаят по-добре. Определено вече, ако ще прави нещо и иска да запази дохода си, вече минава в сивата зона. На светло лесно става достъпен и "сурвакан".
 
Позволете хич да не съм съгласен с написаното от Вас. Почти веднага след регистрацията на фирмата в ТР ще получат възбрана на дяловете му от капитала.
Възможно е. Не съм счетоводител, това съм чел и така си мислех, че е. Благодаря за поправката.
 
Възможно е да ти запорират дяловете. Общо взето след като си на ЧСИ те могат да ти запорират всичко и да ти вземат всичко. Така че - евентуално могат да искат и да ти вземат дяловете. Но първо ще се насочат към други неща, които имаш - недвижими имоти, коли, други активи и т.н. Няма гаранция кога ще ти ги запорират. Нито има гаранция дали ще ти ги отнемат. Мътна и кървава е.

Но ако питаш дали има възможност да го направят - да. Има.

Няма значение кой ще е управител.

Колкото до ЕООД-то на приятеля ти и заема му. Да - ако не може да го покрива ще го подгонят за всичките му активи по горната логика. Защото със сигурност е съдлъжник по тоя заем и като физическо лице. Така че евентуално могат да му блокират пък неговите дялове.
 
Но ако питаш дали има възможност да го направят - да. Има.
Мисля, че въпросът му е и дали ще има някакви последствия, ако го направи и какви. И аз съм на мнение, че ще има и то не много приятни, ако с други придобивки и активи не покрие тези задължения. Ще се стигне и до фирмената сметка.
 
Не. Не могат да блокират фирмената сметка. Могат да му блокират дяловете. И после да му ги вземат ако решат.
Аха, то като фирмата е отчасти негова, реално с блокирване на дялове, не се ли посяга и на сметката или по-скоро дивидента или печалбата, която си отива в сметката. Или не е точно така. Питам, защото и аз не съм много запознат, само предполагам.
 
Парите в сметката са на юридическото лице. Те стават пари на нашия човек като си плати данък печалба и данък дивидент. Но пък дяловете са си на него като физическо лице - затова тях може да блокират.
 
Ами фирмата може да има и милион по сметката или милион печалба, но докато не е платила данък дивидент - те не са негови. Не са на физическото лице. Не е негов доход. Затова не може да ги пипнат. НО - в момента, който се плати данък дивидент и печалбата му се изплати по неговата лична сметка - вече могат да му ги вземат. Той може да си тегли колкото си иска от тия пари и да си разполага с тях. Но данъчните ще дойдат и ще кажат - абе тая фирма защо не плаща данък дивидент? Я сега си платете. И ще му ги вземат. Но това са много далечни перспективи. Разбира се - важно е и за какви пари става въпрос. За некакви къси никой няма да се затича.
 
Да, в такъв случай, има логика, но парите ще трябва да ги тегли значи единия собственик, който реално да му ги дава на ръка. Но то зависи и вече какво значи късти. Щото както знаем, големите с големите пари пък не ги пипат по други причини. :)
 
Позволете хич да не съм съгласен с написаното от Вас. Почти веднага след регистрацията на фирмата в ТР ще получат възбрана на дяловете му от капитала.
така става като форума прегърне lgbt културата и махне дислайка бутона - всякакви експерти се навъдиха и пишат глупост след глупост.
 
Юридическото лице няма общо с вашите лични финанси. Ако вие сте даден на ЧСИ не могат да пипат фирмата, а само вашите лични сметки. Същото важи и за другите фирми, в които съдружниците са членове на управителния съвет/еднолични собственици - те са отделни юридически лица и претенции срещу едното не водят след себе си претенции срещу другото.
Именно затова дори големи фирми правят отделни ЮЛ за всеки проект, защото ако нещо не се получи и вземат, че оплескат нещата ще обявят в несъстоятелност само 1 дружество и основните пари на фирмата ще са непокътнати, пък клиентите/инвеститорите да духат супата.

И още нещо - като сте свързани лица, ако ползвате общи материални активи, едно и също помещение и персонал е добре да се консултирате със счетовотил за регистрация по ЗДДС. Обикновено в тези случаи сумират оборота на всички свързани ЮЛ и ги регистрират, когато всички заедно достигнат оборота за това.
Бате, ако си на кристали ги спри или поне мини на кока!

Ако лицето като физическо лице има неуредени дългове и е предаден на ЧСИ то в момента в който той влезе като участник в фирмата ще му бъде възложен запор върху неговото дялово участие и капитал докато не изплати дълга си на 100%
(П.С. ЧСИ-тата периочно правят проверки на всички техни пациенти за нови сметки, фирми и прочее)

Другият съдружник по-никакъв начин не е ощетен! НО тази запора остава в историята на фирмата и по-този начин нарушава доверието и добрата история.
 
На този няма нужда да му обръщаш внимание. Не е кърмен, според мен. ;) Влиза в темите, за да сипва, нищо полезно и изчезва, после все мрънка, че се пишат глупости.

Ще си изкажа мнението. Няма как да правиш нещо, фирма, и не знам си какво, щом има засивнал ЧСИ. Ако си отпимист, да може, но нещата няма да ти се развиват добре и спокойно.
 
Позволете хич да не съм съгласен с написаното от Вас. Почти веднага след регистрацията на фирмата в ТР ще получат възбрана на дяловете му от капитала.
тая глупост откъде ти хрумна?
 
Юридическото лице с органичена отговорност пази физическото лице от преследване за пари, но физическото лице не пази юридическото лице от същото, независимо дали е със или без ограничена отговорност.

Т.е. когато дълговете са на физическото лице, независимо дали е запор от ЧСИ, банков кредит на негово име, поръчителство към друго физическо или юридическо лице, съответното физическо лице е отговорно с цялото си имущество, включително каквито дялове има в разни фирми, освен ако няма упоменат залог за съответния дълг, който да бъде продаден преди да се търсят евентуално доплащания до пълния размер на дълга, ако залога не е достатъчен.

За това е важно когато човек иска да се предпази от такива неща, никога да не става гарант по дълг със собственото си име, а само през фирма - за това банките искат обикновено физически лица поръчители, защото ако не им върнеш кредит от ООД, могат само да те гледат тъпо докато им се смееш от другия край на бюрото. Иначе всичко е на тезгяха за отнемане при проблеми с плащането на дългове, макар че си има ограничения какво практически могат да ти вземат и продадат в зависимост от това какво имущество имаш, дали имаш брак, дали е съсобственост и т.н.

Ако имаш роднина на който да напишеш тези 50%, би било най-добре. Същото и за твоя приятел, ако иска да е спокоен. Но трябва да имате доверие на хората, на които преписвате дяловете, и те на вас.

Това не е счетоводен, легален или финансов съвет. Но ЧСИ и кредитори като банки са педали, от които трудно се бяга.

Преди да правиш каквото и да е, не ми взимай думите на доверие, а се консултирай с адвокат по въпроса, защото законите сда горе-долу ясни, но в много ситуации има вратички, които са направени само професионалистите да ги знаят - това включва адвокати, счетоводители и ЧСИ-та, и те така си изкарват прехраната - чрез вратичките, не чрез ясно написаните клаузи.
 
Последно редактирано:

Горе