С какво мога да си направя блог?

lavanis

New Member
Здравейте, колеги. :)
Пускам темата си и тук, както и в раздела за всякакви теми. Ако модераторите преценят нека я изтрият, просто не знаех за кой раздел е по-подходяща. :)

Искам да попитам професионалистите един въпрос. :) Тъй като се налага да направя малко мои блогове и ми се иска те да се индексират добре, бихте ли споделили кои са най-добре рейтваните блог оператори или както се казва? Т.е. програмите, с които правите блоговете. Засега се сещам за wordpress и блогър, но ми се ще и някой на български. Дали дир.бг и другите бг портали имат такава функция и ако да, колко е добра тя? Ще се радвам на всеки споделил мнение, който се е и занимавал с това де. :)
Поздрави
 
От: С какво мога да си направя блог?

Като за в "Проблогинг" е темата.

Варианти:

1) Self-hosted (плащаш си за хостинга и домейна и копаш и прекопаваш софтуера) - WordPress.org (дърпаш, инсталваш, пълниш). Но можеш да ползваш и друг софтуер, ако искаш - Drupal, Joomla, Textpattern, ..

2) Free hosting (и субдомейн ако не искаш да ползваш собствен домейн) - Blogger, Wordpress.com, Tumblr, Posterous.

От втората категория препоръчвам Tumblr - най-модерно, с екстра функции, най-добрите фрий теми. Особено ако блогът ще е с много изображения, видео, цитати. Дефакто работи като Туитър - има си вградени механизми за viral promotion.
 
От: С какво мога да си направя блог?

Много ти благодаря, Noke, за бързия отговор, ще поразуча системите, които си ми препоръчал, но май основно ще е wordpress. И все пак на български няма ли някоя, която да си заслужава? Или са бозави?
 
От: С какво мога да си направя блог?

Wordpress & Blogger - все още няма кой да се пребори с тях!

Българските не си заслужават.
 
От: С какво мога да си направя блог?

Гласувам за wordpress, много лесна за оптимизиране и податлива на модификации система! Освен това има и друг плюс, че има действително много хора, които биха ти помогнали в случай на затруднение (разгледай в google колко големи сайтове работят именно на тази платформа)!
 
От: С какво мога да си направя блог?

Wordpress може да си бърникаш по кода, но четох някъде из форума, че не може да се слагат JavaScript кодове (не съм сигурен). Блоггър е също много удобна, не може да си бърникаш по кода, както в Wordpress, но се работи много лесно с нея. Хубавото там е, че АдСенс рекламите може да си ги контролираш от панела на блога и също зарежда наистина много бързо. Препоръчвам ти, ако използваш блоггър, да използваш за брояч Google Analytics, защото брояча на tyxo.bg не ти отчита всички посещения. С дир.бг въобще не се занимавай, отпиши го от всякакви списъци.
Надявам се да съм ти помогнал.

Поздрави, VAsk0. :)
Весели празници. :)
 
От: С какво мога да си направя блог?

Както ти казаха - WP , тук има доста хора, които разбират от wordpress и могат да ти помогнат ( p.tomov , etc ). + това е seo friendly, лесен за модифициране, хиляди плъгини и темплейти.
Vask0 - нещо си се объркал за javascript =)
 
От: С какво мога да си направя блог?

Блогър

OT Wordpress не позволяват JavaScript т.е няма да можеш да ги използваш за адсенсе или за Aff : )
Това го прочетох в тази тема.
Както казах не съм сигурен.

Поздрави, VAsk0. :)
Весели празници. :)
 
От: С какво мога да си направя блог?

Това го прочетох в тази тема.
Както казах не съм сигурен.

Поздрави, VAsk0. :)
Весели празници. :)

Там се има напредвид wordpress.com , а не системата wordpress.org , има огромна разлика.
 
От: С какво мога да си направя блог?

Аз имах предвид именно wordpress.com и подобни онлайн приложения, тъй като нямам възможност да свалям и инсталирам на компа. :) Съжалявам, че не съм се доуточнила. :) Иначе поразръчках и wordpress и blogger, наистина са лесни за работа. И доста хора се занимават, прочетох доста теми. :) Благодаря за съветите, момчета. ;)
 
От: С какво мога да си направя блог?

wordpress е най-добре и е лесна система..
 
От: С какво мога да си направя блог?

Още един за Wordpress, но wordpress.com и блогър си имат доста ограничения. Така че ако искаш по голяма свобода, си качи wordpress на хост.
 
От: С какво мога да си направя блог?

Според мен wordpress[dot]org е най-добре. Правиш каквото си искаш. Както казаха по-горе WP[dot]com е по-ограничено (да не кажа доста). Купуваш си хостинг (погледни хостинг форума, малко по-долу) и домейн. После следваш някой tutorial. Ако имаш затруднения - питай. Мога да ти помогна с каквото мога ;).
 
От: С какво мога да си направя блог?

wordpress въпреки ограниченията е най-добро :)
 
От: С какво мога да си направя блог?

wordpress въпреки ограниченията е най-добро :)

Ограничение има само в wordpress.com където е инсталиран и готов на техен сървар. Но най добре е да си я свалиш от wordpress.org и да си я инсталираш на твой сървар, било то закупен, безплатен или да си я хостваш на твоят компютър, все ще е по добре. То дори май си слагаха и реклами от wordpress.com така ли е?
 
От: С какво мога да си направя блог?

Щом нямаш възможност да сваляш и инсталираш на компютъра - купуваш си хостинг в Namecheap и домейн където ти падне. Като влезнеш в cPanel на хостинга можеш да инсталираш Wordpress.org без сваляш нищо чрез Softaculous. И все пак ако искаш безплатен вариант за блог - препопъчвам ти Blogger.
 
От: С какво мога да си направя блог?

Безплатен вариант има и с безплатния хост, доста сайтове предлагащи безплатен хостинг, имат и script installer, което пак спестява качване на сървар и инсталиране.
 
Re: От: С какво мога да си направя блог?

То дори май си слагаха и реклами от wordpress.com така ли е?
Аха. Аз зради това си смених мястото на блогчто от .ком в .орг, не за кой знае какво друго...
 

Горе