Тази мацка е пич!

От: От: Тази мацка е пич!

@SmartBusiness +1
Нещата в държавата ни се подобряват, с бавни темпове, но се подобряват.
Определено има много още какво да се желае.
Лошото е, че поколението, на което скоро предстои да се влее в редиците на трудещите се в страната е масово полуграмотно, ограничено и с огромни/нереалистични изисквания.
Не може едва да си пишеш името и да имаш претенции за голяма заплата по възможност срещу работен ден по-малък от 8ч. (че видиш ли не оставало време за кафенца).

Повечето ми съученици от гимназията - кой завърши висше, кой не, но масово се ориентираха в следните посоки:
- момчетата: в Германия - куриер; в Англия - куриер; в Испания - пазач; малка част останаха в България на заплати до към 800лв + далаверки (Еврофутболи, внос на присвоени от познатите им "куриери", които продават масово в Олкс).
- момичетата: поработиха по бензиностанции и дискотеки/барове, народиха по 1 някои по 2 деца, стоят и се оплакват от живота.

Един, повтарям един не се е замислил да учи още с цел вдигане на квалификацията или пък да започне собствен бизнес. Но за сметка на това не спират да се оплакват и говорят, как в България бъдеще няма, смотана държава била и заплащането ниско.
Ниско е заплащането ако си решил да си затвориш очите и да ходиш някъде да отчиташ дейност срещу заплата. Все още във Варна търсят дизайнери и фронт-ендъри за по 500-600лв. Но има и фирми, готови да платят за същото по 1200-1400лв на месец (за жалост, броят се на пръстите на едната ми ръка).

Масово се и лежи на гърба на родители/дядовци/баби. Скъп бил наема, пък не им се живеело далеч от центъра, работа нямало, ама от барчетата не излизаме,...такъв явно ни е манталитета. Балкански непукизъм, ограниченост и паразитизъм.
Не целя да обидя никого, но просто познавам много такива хора. Същите по нищо не се впечатляват, от факта, че живеят при мама и тате, а са на по 30години, вземат заплата към 900лв, но пък се чудят колко скъп телефон да си вземат два пъти годишно, от колата си не слизат (купена пак от мама и тате). Докато наемите в крайните квартали са по 250лв-300лв, като с разходите ток-вода-телефон-нет-тв излизат на 400лв, т.е. тази тяхна заплата може спокойно да им стига, особено ако съберат доходите с половинката си.

1000% съгласен с добре описната родна картинка.
 
От: Тази мацка е пич!

Английски не знаят, като им напишеш 10 неща и след половин час те питат за нещо което ти си им писал какво що...Да не говорим, че повечето са толкова ниска култура, че просто няма за къде. Аз мога и заплата 1500лв да дам, но за съжаление няма кой да си ги изработи. И в случая изобщо не става за дизайнери и програмисти.
 
От: Тази мацка е пич!

Английски не знаят, като им напишеш 10 неща и след половин час те питат за нещо което ти си им писал какво що...Да не говорим, че повечето са толкова ниска култура, че просто няма за къде. Аз мога и заплата 1500лв да дам, но за съжаление няма кой да си ги изработи. И в случая изобщо не става за дизайнери и програмисти.

Не бе, не си разбрал болката им, виновна е държавата, съседа, ЕС, циганите и т.н. :)
 
От: От: Тази мацка е пич!

Не бе, не си разбрал болката им, виновна е държавата, съседа, ЕС, циганите и т.н. :)

Тук сте прав, не може да обвиняваш други за твоите грешки. Но съм попадал при работодатели, който обещават едни пари на интервюто, а дават съвсем други като ме назначат и то не никак малка разлика.
 
От: От: Тази мацка е пич!

Тук сте прав, не може да обвиняваш други за твоите грешки. Но съм попадал при работодатели, който обещават едни пари на интервюто, а дават съвсем други като ме назначат и то не никак малка разлика.

Затова има договори. Подписваш ако те удовлетворява. Ако ти дават обещания и свалят звезди и те убеждават колко е хубаво да ти дават $ под масата и ти се съгласиш с това положение, е тогава...
 
От: От: Тази мацка е пич!

Не бе, не си разбрал болката им, виновна е държавата, съседа, ЕС, циганите и т.н. :)

Тоз пък, ББ и и хамериканците за начало Сорос (макар, че е унгарец, но си остане между нас) - всички те унищожиха #клетамайкаБългария
 
От: Тази мацка е пич!

Съседа, че е виновен, виновен е...щото не знаем дори как да живеем един до друг, човек трябва да се усеща за някои неща, а повечето даже не им минава през акъла.
 
От: Тази мацка е пич!

Мисля, че всеки трезво мислещ е наясно, че образованието ни създава безработни или негри.
Но малоумието е толкова голямо, че никой не иска промяна в учебните планове. А реформа трябва и то доста сериозна, трябва да се реже до кокал. Трябва да се намалят значително общообразователните предмети и да се заложат такива, които ще помогнат на младежите да си намерят работа. Но за повечето българи е по-добре детето ти да учи от 5-ти клас Паисий и да си седи неграмотно, от колкото образованието да му даде занаят в ръцете. Българската история трябва да се учи, но не и само това. Има много по-смислени дисциплини, които трябва сериозно да залегнат в програмите, като предприемачество, ИТ, електроника. Индустрия не се прави с литературни анализи.
 
От: Тази мацка е пич!

Мисля, че всеки трезво мислещ е наясно, че образованието ни създава безработни или негри.
Но малоумието е толкова голямо, че никой не иска промяна в учебните планове. А реформа трябва и то доста сериозна, трябва да се реже до кокал. Трябва да се намалят значително общообразователните предмети и да се заложат такива, които ще помогнат на младежите да си намерят работа. Но за повечето българи е по-добре детето ти да учи от 5-ти клас Паисий и да си седи неграмотно, от колкото образованието да му даде занаят в ръцете. Българската история трябва да се учи, но не и само това. Има много по-смислени дисциплини, които трябва сериозно да залегнат в програмите, като предприемачество, ИТ, електроника. Индустрия не се прави с литературни анализи.

Човек ако разчита на Държавата... доникъде няма да стигне :) Възпитанието/образованието ЗАПОЧВА ПЪРВО ОТ ДОМА! Не се ли учи детето да е любознателно, да се развива и да подобрява уменията си, ако ще самият Паисий да се върне да преподава резултат никакъв!
 
От: Тази мацка е пич!

Съгласен съм с теб, но за да промениш семействата, трябва да се промени държавата и обратното.
За бизнеса е същото. Образованието трябва да следва бизнеса и бизнеса трябва да следва образованието. Това е нормалното.
 
От: Тази мацка е пич!

Съгласен съм с теб, но за да промениш семействата, трябва да се промени държавата и обратното.
За бизнеса е същото. Образованието трябва да следва бизнеса и бизнеса трябва да следва образованието. Това е нормалното.

Мне, Държавата е следствие на хората първо, после обратното :)

be-the-change1.jpg
 
От: Тази мацка е пич!

В тази държава много малко неща са нормални. Сегашните тинейджъри са вече 3-то чалга поколение. И понеже съм израстнал с поколението на родителите им и бабите им/дядовците им, като се помисля какви са те, ми призлява какво е поколението им.
Тези, които са в столицата, или в големите градове може и да не забелязват реалната ситуация, но тези, които не са, или пътувайки през по-малките градчета спират да се огледат, виждат за какво става въпрос. Пресен пример мога да дам с Добрич- областен град, който няма вече никакво производство, заплатите започват от 250-300 лв и стигат до доста високите за града 600 лв. Добре, ама работа- няма. Пак казвам-няма как всички да са можещи, знаещи, предприемчиви и да са бизнесмени или IT. Това дори и в САЩ и Германия го няма, защото така е устроено обществото. Началото на Януари ходих на сватба на мой приятел в Трявна - същата работа - в събота в центъра на града имаше 2-3 човека, в кръчмите- също, а времето беше хубаво. Хората са се свили като мишоци и буквално съществуват. Не стига, че големия процент сегашни родители са прости, ами и образованието стигна нивото им. Навремето двойка означаваше шамари вкъщи, а днес означава шамари за учителя. Царят е гол, не знам през какви очила някои го виждат облечен, ама освен че е гол, не се е къпал скоро. :mad:
 
От: Тази мацка е пич!

няма как всички да са можещи, знаещи, предприемчиви и да са бизнесмени или IT.

Добро утро! И какво е "решението" - социални добавки, равенство, "справедливо" разпределение на благата?
 
От: Тази мацка е пич!

Прости са родителите, да оня ден минавам покрай няколко майки с колички и малки деца и тия лелички димяха яко с цигарите, такъв ли пример дава на детето, вместо да му купи плодове или книжка, яко инвестира в цигари.

А, чалга поколението си го създадохме сами. И много са ми странни хора като Трифонов, които сега се загрижиха за нацията, а построиха цялата си кариера върху чалгата, защото те бяха едни от основоположниците на чалгата.

И друго ще кажа, много тъпо си мислим, че производство означава огромни инвестиции. Аз лично се занимавам и мога да кажа, че производство и готов продукт може да се организира с няколко хиляди лева, няма нужда да имаш даже налични машини и база. Просто трябва да измисляш интересни и иновативни продукти и да знаеш къде и как да ги продадеш.
 
От: Тази мацка е пич!

Добро утро! И какво е "решението" - социални добавки, равенство, "справедливо" разпределение на благата?

Ами то сега е така. Моите осигуровки и данъци виждам как си ги теглят всеки месец към 20-то число едни хора от един етнос...
 
От: Тази мацка е пич!

България се ръководи от бизнеса на партиите, а те не искат да има образовани и мислещи българи, защото как ще ги лъжат тогава да ги избират, затова образованието е такова. Но пък и всички знаем с какъв успех се влиза в учителските специалности, вярно има и изключения, но са много малко.
Изобщо недолюбвам Бойко, но при мисълта за Орешарски или за някой друг смешник свързан с лявото или с етническа партия, предпочитам да е той.
Малко скалъпено ми идват въпросите на девойката, ако го беше попитала, защо на нея и се налага да напусне България, защо в България работодателите дават смешни пари и т.н щях да и повярвам съвсем искрено, а сега съм разколебана. Изобщо не вярвам, че южен поток щеше да донесе голям просперитет, просто едни големи пари щяха да влязат в нечий джоб.
Наистина има много бедни хора, но къде бяха всички повече от 26 години? Защо всички са много силни на думи в нета и в къщи пред телевизора, а като дойде време за гласуване малцина българи гласуваме. Като живееш с нагласата, че нищо няма да се оправи ами наистина нищо няма да се оправи.
 
От: От: Тази мацка е пич!

Изобщо недолюбвам Бойко, но при мисълта за Орешарски или за някой друг смешник свързан с лявото или с етническа партия, предпочитам да е той.
Малко скалъпено ми идват въпросите на девойката, ако го беше попитала, защо на нея и се налага да напусне България, защо в България работодателите дават смешни пари и т.н щях да и повярвам съвсем искрено, а сега съм разколебана. Изобщо не вярвам, че южен поток щеше да донесе голям просперитет, просто едни големи пари щяха да влязат в нечий джоб.
Наистина има много бедни хора, но къде бяха всички повече от 26 години? Защо всички са много силни на думи в нета и в къщи пред телевизора, а като дойде време за гласуване малцина българи гласуваме. Като живееш с нагласата, че нищо няма да се оправи ами наистина нищо няма да се оправи.

Да бе, ако има 100 % избирателна активност нещата се оправят, това не е вярно. Просто тия не трябва да ги има, това е.
 
От: Тази мацка е пич!

Напълно съм съгласна с vladko82. Просто се чудя докога ще продължава Бойковщината в тази държава. Не, че прежните правителства бяха по-добри, но от идването на власт на Бат Бойко, моля Ви, кажете, какво направи за бизнеса, за облекчение или развитието му, освен преди избори да пуска програми за временна заетост и да строява фамилното гласуване - за един на работа-"5 гласа". Замислете се с какво Ви облекчи - с данъци, осигуровки, Винетки, Данък Уикенд или...? Кажете, тези, които го защитавате. Кажете също и за заемите, за които плюеше предните правителства. Колко милиарда взе по време на неговото управление... Много въпроси. Чакам плюене и майни от Бойковистите. Лично аз работя над 10 години в частния сектор по 15 часа на ден и съм с две висшета некупени, а изгладувани, което ми костваше моето семейството, а фамилията ми, състояща се от трима братя, включително квалифициран IT специалист се изнесоха по живо по здраво за чужбината и през ум им не минава да се връщат. Като си дойдат за седмица в отпуск в БГ, си тръгват болни и с високо кръвно и казват, че трябва Калашник за Тази/Наша/ държава. В началото се сърдех, но все повече осъзнавам смисъла на тези думи. Трябва Генерално и тотално Нещо, което да ни преобърне, да изживеем Катарзис. Спирам да коментирам, защото ще чуя всякакъв род упреци. Няма да променим нещата с писане по форуми, но все пак, колкото повече, толкова повече. С годините станах националистка, защото осъзнах, че обичам Родината си, но не обичам Управниците. Малко още Спам: Има ли тема за неспящите и будуващи, ако няма - пуснете - Общи приказки.:)
 
От: Тази мацка е пич!

Тъй като темата е в раздел off topic, ще си позволя да цитирам текст от песен на Спенс: "българската политика е турска чи*ия"
 
От: Тази мацка е пич!

"Тъй като темата е в раздел off topic, ще си позволя да цитирам текст от песен на Спенс: "българската политика е турска чи*ия"

Съгласна съм и с риск в последствие да ме оплюят ще дам пример за Лютви Местан, въпреки, че не съм привърженик особено на \дпс, но съм толерантна. Ами харесвах го човека, смятах го за ерудиран, пък в момента не знам какво да мисля. Чакам следващана седмица да видим какво е наумил. Но за себе си давам пример за свестни политици, например Калфин. За мен този човек е с голям потенциал и харествам откровенноста му. Просто се замислям, дали можем да дадем пример за политици - не "курви", а народни. Има ли такива, които не са се оцапали, според Вас, за които можем да изкажем добро мнение. Обратно на това, че оплюваме повечето политици! То и да си политик в България не е лесно, като всяка друга Професия:)
 

Горе