Трябват ли ми SEO умения за да бъда спецалист по дигитален маркетинг

В този ред на мисли, ако има години сухоежбина със счетодството, ще му е адски трудно да се преориентира в дигиталните калибристики
 
Да ма си трее :) Щото самият термин е "оптимизация за търсачки", което изобщо не значи, че задължително касае само уеб-сайтове...с пустите им кодове и разни странни знаци :D
Касае абсолютно всичко ;)
Една проста обява от серията ти продукти да пуснеш, и да искаш да я оптимизираш, пак са необходими умения това да стане.. да не говорим за цели кампании .

Иначе реалния термин съм ви го казвал вече, той е "page reach optimisation" и е съвкупност от техники, дадена страница/продукт/услуга/кампания да достигне до крайния потребител, като точно в случая se е само част от оптимизацията :)
 

Google Algorithm Updates: A Timeline of the Latest Changes for Google​

Latest Google algorithm updates:​

  1. Google Panda Update - 2011
  2. Google Penguin Update - 2012
  3. Google Hummingbird Update - 2013
  4. Google Mobile Update - 2015
  5. Google Quality Update - 2015
  6. Google RankBrain Update - 2015
  7. Google AdWords SERP Update - 2016
  8. Interstitial Penalty - 2017
  9. Google "Fred" - 2017
  10. "Medic" Core Update - 2018
  11. Site Diversity June - 2019
  12. September Core - 2019
  13. BERT - October - 2019
  14. January Core - 2020
  15. May Core - 2020
  16. December Core - 2020

How have the latest Google algorithm updates impacted me?​

Every year, Google updates or adjusts its algorithm hundreds of times. The vast majority of the time, the updates do not noticeably impact SERP and website owners do not even notice. However, there have been a few significant times when Google has made updates that cause obvious changes in rankings and traffic rates.
This is a basic overview of some of these major changes so you can understand how the algorithm has developed over the past few years.

The Panda Update - 2011​

This update was first launched in 2011, but it has had several updates over the years. In the beginning of 2016, Pandawas added to Google’s core ranking algorithm.
Panda targets spam and weak content that did not help the end-user. Thin content, duplicate content and content with too many ads are all penalized.

The Penguin Update - 2012​

About a year after the Panda update, the Penguin update was released, creating another push towards quality content. This update targeted spam by looking at backlinks. It rewarded those with quality, organic backlinks and penalized those with artificial backlink profiles.

The Hummingbird Update - 2013​

The Hummingbird update was a change to Google’s algorithm to make it smarter at interpreting semantic search. It was designed to help Google better understand intent and context. This forced marketers to shift towards longtail keywords. It also encouraged marketers to develop pieces based more on user intent and needs rather than a single keyword.

The Mobile Update - 2015​

The mobile update forced all sites to become mobile-friendly or risk being penalized in the SERPs. Rather than mobile-optimization being reserved for the brands at the forefront of the industry, every site needs to have a mobile version of their website.

The Quality Update - 2015​

This update, also known as Phantom II, was noticed a few weeks after the mobile update went live. This update rewarded sites that focused on the user experience and high-quality content while penalizing those with too many ads and certain types of user-generated content. Once again, thin content was hit hard. This is likely one of the reasons that user-generated sites, like HubPages, were penalized while user-generated sites, like Quora, saw a boost.

The RankBrain Update - 2015​

When RankBrain went live, it introduced artificial intelligence to the Google algorithm. This part of the algorithm has the power to monitor user behavior and response to queries to ‘learn’ more about intent and the value of certain pages. It is now Google’s 3rd most important ranking signal.

The AdWords Update - 2016​

In Q1 2016, Google fundamentally changed the way that paid search listings appeared on the SERP. They removed the traditional 4-pack placement in the righthand column (where the Knowledge Graph element now appears) and integrated them into the top of the main listings. The integration trend would continue, with the icons labelling listings as paid advertisements gradually being deemphasized over time.

Mobile Interstitial Penalty - 2017​

This SEO penalty applied to sites running interstitial ads that blocked the user's view of the content on the page. This was not a blanket penalty on all interstitials. Instead, it focused on intrusive interstitials on mobile and interstitials that require the user to dismiss them manually.

The Google "Fred" Update - 2017​

An unconfirmed algo update, Fred had an outsized impact on organic listings, with a number of sites experiencing traffic declines from 50 to 90%. The exact parameters of Fred have never been confirmed by Google, but seem to crack down on sites that emphasize display ads and/or traffic monetization widgets over content as well as making said elements difficult to differentiate from actual on-page content.

"Medic" Core Update - 2018​

The "Medic" Core Update was a broad core algorithm update, one of the updates that Google does several times a year. While Google did not confirm the specific purpose of this update, it had a large impact on health, finance, and your money your life pages. SEO experts speculated that this Google update boosted the rank of high-quality articles that offer advice on major life issues, such as finances and health.

Site Diversity - 2019​

The Site Diversity update is an adjustment that seeks to eliminate multiple listings from the same domain from the SERP. Multiple listings are now seen less often.

September Core - 2019​

This update appears to have been a rollback to fix some impact from prior core updates.

BERT - 2019​

BERT – Bidirectional Encoder Representations from Transformers – is a neural network-based technique for natural language processing and has the ability to better understand the full context of your query by looking at all of the words in your search and delve deeper into the relevant information you’re seeking. This update was so significant that Google needed to buy new and more powerful computer hardware to process the information from the crawl.

January Core - 2020​

Google recommends that users pay attention to E.A.T, or expertise, authoritativeness, and trustworthiness. The content that continues to align with these objectives will be the content that then sees the best rankings. Better content contributes to this superior user experience, and the easier it should be for brands to see their material rise on the SERP, regardless of core updates.

May Core - 2020​

Even though COVID-19 hit 2020 and businesses and sites struggled to keep up with how digital the entire world immediately became, Google went ahead with a huge core update known as the May 2020 Core Update. Because of the pandemic, search intent changed and Google made it easier for people to find relevant answers to their questions with the update.

December Core - 2020​

Following E-A-T guidelines is once again invaluable to this Google Core Update. Google also recommends getting to know quality rater guidelines in order to understand how Google systems work and how your content is rated. Creating informative, unique and optimized content that speaks to your readers will continue to help the rankings of your site.

How do I succeed when the Google algorithm keeps changing?​

If you look at the timeline of Google algorithm changes, you will notice that there is a clear purpose and pattern. Each algorithm update is geared towards improving user experience and helping searchers find the information they need as quickly as possible. The Google updates all focus on weeding out poor content and boosting the content that fills this need.
 
В този ред на мисли, ако има години сухоежбина със счетодството, ще му е адски трудно да се преориентира в дигиталните калибристики
Не, от 1г. работя счетоводство.
Не говоря, че само SEO ми трябва, но само то и частта с програмните езици ще ми е трудно. Другото ще ми е по-лесно. И според мен ми трябват около 2 години, за да започна някъде стаж.
 
Между другото позната счетоводителка също е на път да хване по пътя на IT-тата. :) Познавам я от доста време и това, което я привлече най-много са заплатите, до които може някой ден да стигне. Не знам колко взима един счетоводител, поел да речем да обслужва 20 фирми, но явно не е достатъчно. Не й е писнало, поне това сподели, но определено и тя поема натам. Гледа някакви IT специалности в Пловдив и Бургас.

Посъветвах я да поеме натам, където ще се чувства добре и ще го прави с кеф. Като го правиш с кеф, ще ти се отдава повече. Ако го мислиш за поредната досадна работа, по-скоро зарежи. ;)
 
Писането е най-полезното умение за един SEO "специалист".
Търсачките обработват предимно текст.

Ако четене, писане, и осмисляне на текст не са ти приятни занимания, няма смисъл да поемаш по тоя път.

Писане на мейли (психология + социален инженеринг).

Допълнителни умения - HTML, визуален дизайн, видеообработка, фотография, видеозаснемане, и разни онлайн инструменти.
Това с писането и имейлите е за SEO-то нали ?
Иначе дигиталния маркетинг се състои и от маркетингов план, SWOT анализ, реклами в социалните мрежи, анализ на постигнатите резултати от рекламите и маркетинга като цяло и тнт. Тоест мисълта ми е, дори ако можеш всички тези неща, а не си добър в SEO-то и писането май да кажем, че не ставаш за специалист по дигитален маркетинг.
Например, ако работиш в агенция по дигитален маркетинг едва ли трябва да можеш и SEO и писане и анализ на реклами и тнт. Например в софтуни като видя Professional Modules има 3 вида - Social media marketing expert където се набляга на копирайтинг, perfomance marketing expert където се набляга на реклами във фейсбук, гоогле, анализ на постигнатите резултати, google analytics, SEO - където се изучава SEO и гоогле реклами и google analytics
 
Последно редактирано:
И още....щом си в световен мащаб, както ще е през интернет - PEST анализ също. :) После имаш 4P-та и доста неща. Но интернет прави нещата доста по синтезирани и поднесени на тепсия, на практика. ;)
Да. Ако специализирам в тези неща, а не съм толква добър например в копирайтинг или в SEO дали ще има реализация или без копирайтинг и SEO не става ?
 
В дигиталния свят, да, няма да минеш без поне някакво базово SEO. Просто не защото е много модерно, но е голямо перо от набирането на таргетиран трафик.
Базово сео гаранция ще имам - курсове, четене и от практиката, но не мисля, че там ще ми е силната страна и ще го мога много добре. Затова и ме притесняваше, ако се насоча към дигитален маркетинг дали няма да е напразно, защото SEO-то е много важно. По-скоро винаги са ми били интересни анализите. Още от финансов анализ и всякакви други. Знам че маркетинга е различно, но специално дигиталния маркетинг ми е интересно анализа, тъй като там има много добра обратна връзка и статистика за клиентите отколкото в обикновения маркетинг. Средно време за престой, изоставени колички и тнт има и много добри варианти да насочиш рекламата към клиент, който е посещавал сайта вече и тнт, което го има само в дигиталния маркетинг.
 
Зависи какво ще специализираш. Виж, да разбираш отчасти от SEO и копитайтинг, защото нали е модерно да се води вече от доста години де - контент маркетинг, е хубаво. Те са част от всичко, което представлява дигиталния маркетинг, който пък е част от маркетинга. И така. Всичко, дори не само тук си има подразделения, почти във всяка една област.

Повярвай ми, SEO-то ще ти е един от най-приятните неща, които ще правиш. На мен лично ми е любимият, няма нещо, което да ме радва повече. Да, резултатите не си усещаш веднага от работа си, но и търпение си е нужно тук. В SEO-то имаш също доста анализи, дори ще се учудиш колко, трябва да си правиш постоянно проучвания тук. Доста параметри се следят, за да е успешна една SEO кампания. Хубавото при нея е, че един постоянен процес, няма момента, в който казваш, приключвам със SEO-то на сайта.
 
Дигитален маркетинг е много интересна и разнообразна професия и със сигурност много по-интересна от стоенето пред сайта на НАП с отворени 4 таблици в ексел.

Като собственик на агенция за дигитален маркетинг т.е реклама чрез бюлетин на абонати, реклама чрез инфлуенсъри, рекламни материали за всички видове платформи, режисиране-записване на рекламни видеоклипове, проучване на конкуренция и т.н.
Твоята работа като маркетинг специалист е да не се ровиш в кода ами в статистиките и продуктите на Adobe и най-вече да се опитваш да проектираш кампании които биха били успешни.

SEO не ти трябва и няма да ти потрябва защото добрите SEO практики се прилагат още от back & front програмистите.

За да бъдеш успешен маркетинг специалист единственото важно което трябва да знаеш е психология т.е да контролираш реакциите на един човек и ако успееш да овладееш основите на психологията то ще можеш да продадеш всичко и на всеки.

На 6-ти август се прибирам обратно в Белгия и ако искаш може да започнеш платен стаж в компанията ми ако имаш познати в west-vlanderen.
 
Здравейте, @Digitalmarketing,

Дигиталният свят е доста обширен и обхваща многообразни области, включително SEO маркетинг и оптимизация. Доста хора избират да се специализират в определени пера като например: уеб дизайн, SEO маркетинг, creative маркетинг и copywriting, facebook ads маркетинг, google ads маркетинг, e-mail маркетинг и др. Всичките области от дигиталния маркетинг са взаимосвързани и образуват едно общо цяло.
Можете да имате общи познания за всичките пера, да се специализирате в избраната от вас област и според зависи обемът на работа да възложите задачи на външно лице.

Например още един клон от дигиталния маркетинг е и афилиейт маркетинга, при който промотирате избрани от вас продукти/услуги в замяна за което, когато Ваш клиент направи по Ваша препоръка покупка, Вие получавате комисионна, която се изразява в процент от продажбата.

Поздрави,
MyLead
 

Горе