Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Desisslava Dimitrova

Active Member
Здравейте,
Искам да направя замяна на моята къща с имот в село Завидовци, община Своге.
Къщата, която искаме да вземем е строена преди 1987 г. Когато човекът я е купил, в нотариалния акт е описана къщата/два етажа и подпокривно пространство/, стопанска постройка и парцел, който е със статут на строителен полигон. Има удостоверение за търпимост за къщата и постройката. На имота се плащат данъци и е вписан в кадастъра.
След това човекът е реконструирал къщата, като не е променял етажите и стаите. Допълнително е сложил колони за укрепване на имота. Подпокривното пространство е направено като самостоятелен етаж, като изцяло е сменен покрива и е повдигнат с около метър. Същата процедура е направена и със стопанската пристройка. Основно е ремонтирана и е сменен покрива.
Притесняват ме някои неща.
1. Дали при положение, че има удостоверение за търпимост, бихме могли да имаме проблеми със законодателните органи и да се наложи къщата да се бута?
2. Има ли вариант от това, че подпокривното пространство е повдигнато с около метър и е направено на етаж да имаме отново някакъв проблем?
3. Строителния полигон би ли имал негативни последици за нас? В момента тече процедура за нов градоустройствен план на Своге и всички землища в района. Предполагам, че би трябвало тези имоти със статут на полигон, да влязат в регулация, но не съм сигурна.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Аз не бих взела къща, която е построена върху чужд парцел. Все пак има толкова много къщи със собствени парцели, не си струва нервите.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Аз не бих взела къща, която е построена върху чужд парцел. Все пак има толкова много къщи със собствени парцели, не си струва нервите.
Парцелът е собствен и фигурира в нотариалния акт, заедно с къщата и стопанската сграда.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Не разбрах къде е къщтакоято искате да вземете в същото село ли и каква е причината да искате размяната?
 
Аз проблем виждм само в това, че тези допълнителни достроявани пространства не са обявени или вписани в плановете. Не знам колко би бил проблем, но реално се чудя защо не е списано.

Преди време имаше един случай, който ме накара да се замисля каква олигофренщика е в общината също. На къща, на която и бе нужно да я се узакони отново. Има нотариален акт, но му трябва акта за узаконяване....което е документ, без който не можеш да получиш нотариален. С две думи....много добре раздледай всички документи и дали са актуални най-вече. Защото общините освен, че си следят всичко, има и идиоти так. :)
 
От: Re: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Аз проблем виждм само в това, че тези допълнителни достроявани пространства не са обявени или вписани в плановете. Не знам колко би бил проблем, но реално се чудя защо не е списано.

Преди време имаше един случай, който ме накара да се замисля каква олигофренщика е в общината също. На къща, на която и бе нужно да я се узакони отново. Има нотариален акт, но му трябва акта за узаконяване....което е документ, без който не можеш да получиш нотариален. С две думи....много добре раздледай всички документи и дали са актуални най-вече. Защото общините освен, че си следят всичко, има и идиоти так. :)

В общи линии удостоверението за търпимост замества акт 16 за къщи, които са строени преди 1987 г. Според тогавашния закон за устройството на териториите, който е отменен 2001 г., този документ се е издавал когато къщата няма строителни документи. След това, като влиза в сила ЗУТ, вече понятието е сменено на удостоверение за въвеждане в експоатация/акт 16/. Тези които са били незаконно построени вече започват да се узаконяват и вместо търпими стават законни. Според мен удостоверение за търпимост и за узаконяване са две почти еднакви понятия, но от различни закони и казани по различен начин.
В нашия случай е заварено положение и къщата няма строителни документи, поради което има удостоверение за търпимост.
При всяко положение ще се консултирам с адвокат, но ми се иска, ако някой знае да сподели.
 
Последно редактирано:
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

никой не го вълнува какво е построено, имаш ли узаконена постройка си ок. Ние продадохме една вила пак около своге, която имаше едно на чертеж и съвсем друго построено. Тези, които я купиха, изобщо пък събориха покрива и стените и познаха да я разширяват. Всички правят така и после ако имат някакво желание си ги узаконяват, но може и без него да мине, стига да има узаконена някаква къща - никой няма да дойде да и гледа какво е достроено
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

никой не го вълнува какво е построено, имаш ли узаконена постройка си ок. Ние продадохме една вила пак около своге, която имаше едно на чертеж и съвсем друго построено. Тези, които я купиха, изобщо пък събориха покрива и стените и познаха да я разширяват. Всички правят така и после ако имат някакво желание си ги узаконяват, но може и без него да мине, стига да има узаконена някаква къща - никой няма да дойде да и гледа какво е достроено
И аз така си мисля. Къщата има документи, според действащия в момента закон.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Може да имаш проблем ако решиш да правиш обект за стопанска дейност, магазин например, тогава гледат през лупа.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Проблем винаги може да има, щом не е уредено по документи.
Предимно от недоволни съседи, подаде ли жалба съсед че му пречи незакония ти прозорец и идват.
Ако нямаш проблем със съседи, няма кой да ти мрънка.
Но винаги може да се пукне там къдто не очакваш,
Преди няколко дни от енергото са пуснали жалба че на съседа оградата му им пречела да си изкопаят трасето...
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Не съм видяла все още нотариалния акт и удостоверението за търпимост.
Да разбирам ли, че ако там пише къща на два етажа и подпокривно пространство ще имаме проблем и трябва да се узаконява?
Някъде четох, че търпимите строежи могат да се продават или заменят, но не могат да се правят преустройства по тях.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Не съм видяла все още нотариалния акт и удостоверението за търпимост.
Да разбирам ли, че ако там пише къща на два етажа и подпокривно пространство ще имаме проблем и трябва да се узаконява?
Някъде четох, че търпимите строежи могат да се продават или заменят, но не могат да се правят преустройства по тях.

Консултирай се с адвокат. Но принципно при преустройство трябва да имаш мотивирано становище от строителен инженер с пълна проектантска правоспособност. В това становище трябва да пише, че при преустройството не са засегнати конструктивни елементи (носещи колони, греди и пр.).
 
От: От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Консултирай се с адвокат. Но принципно при преустройство трябва да имаш мотивирано становище от строителен инженер с пълна проектантска правоспособност. В това становище трябва да пише, че при преустройството не са засегнати конструктивни елементи (носещи колони, греди и пр.).
Ще стане дебела работата. Май освен с адвокат, ще трябва да се консултирам с фирма за строителен надзор, като чета какво си изброила.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Виж сега, не съм наясно как стоят нещата при вече извършено преустройство - възможно е собственикът да притежава документ, който играе ролята на такова становище, или пък в общината да разполагат с такова, ако са отстъпвали право на строеж. То становището служи, за да се докаже, че преустроената сграда е безопасна за ползване. Ти пишеш, че е извършена реконструкция, но не са променяни етажите и стаите - т.е. вероятно техният брой имаш предвид. Той за да е извършвал тази реконструкция, за да е укрепвал, вероятно има някаква екзекутивна документация. Ако тепърва извършваш преустройство - за тази самостоятелна сграда става дума, нали така, тогава задължително трябва да се обърнеш към строителен инженер за такова становище.
Виж си първо нотариалния акт и удостоверението за търпимост, събери цялата възможна документация и направи консултация с адвокат, който се е специализирал точно в дела за недвижими имоти. Дори и по-нататък да решиш, че можеш да се справиш и без помощта на адвокат, една консултация може да ти спести много нерви, а вероятно и пари.

Всъщност в общината трябва да имат документи за сградата (или сградите) - не знам как се нарича точно в съответната община, но общо взето търсиш Техническата служба (ТСУ). Те, за да са я вписали по разписен лист, собственикът е представил документи.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Повечето общини май вече си имат и електронно обслужване. Ако искаш, пробвай да направиш запитване първо в сайта на общината. Макар че най-добре е на място. Но може все пак да ти дадат някакви насоки за необходими документи, които трябва да носиш, за да не се разкарваш повече от един път.

Сега се сетих, че съм ходила в общината на Своге. Там общинската администрация е в няколко отделни сгради. Данъчната служба например беше доста отделена от главната сграда. Не се сещам техническата служба къде беше.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Повечето общини май вече си имат и електронно обслужване. Ако искаш, пробвай да направиш запитване първо в сайта на общината. Макар че най-добре е на място. Но може все пак да ти дадат някакви насоки за необходими документи, които трябва да носиш, за да не се разкарваш повече от един път.

Сега се сетих, че съм ходила в общината на Своге. Там общинската администрация е в няколко отделни сгради. Данъчната служба например беше доста отделена от главната сграда. Не се сещам техническата служба къде беше.
Ще им погледна сайта, като взема документите - започвам с консултациите. Дано се оправят нещата, защото къщата си заслужава.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Успех с покупката - дано всичко мине безпроблемно! Аз направо малко ти завидях - и на мен ми се иска с нещо в този район да се сдобия.

Може и някой по-светнат в нещата да даде мнение.
 
От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Успех с покупката - дано всичко мине безпроблемно! Аз направо малко ти завидях - и на мен ми се иска с нещо в този район да се сдобия.

Може и някой по-светнат в нещата да даде мнение.
Мерси Лили!
В този район има доста къщи, на нормална цена. На мен там ми хареса, защото е на равно и е много близо до Искрец, спокойствие, тишина, природа. А тук в София не се диша. Виж в imot.bg.
 
От: От: Трябва ли да се притеснявам от този имот?

Мерси Лили!
В този район има доста къщи, на нормална цена. На мен там ми хареса, защото е на равно и е много близо до Искрец, спокойствие, тишина, природа. А тук в София не се диша. Виж в imot.bg.

Бе, хвърлям им по едно очо от време на време на някои къщи, но все още не мога да си го позволя. За Завидовци съм чувала, че е и много чист въздухът.
 

Горе