Трябва ли ми фирма за онлайн магазин на дропшипинг?

Bokrael

Member
Прочетох доста противоречиви мнения и статии из интернет и искам да попитам трябва ли да имам фирма ако имам онлайн магазин, но не притежавам стока. Работя с българска фирма, която праща стока товарителници, гаранции и касов бон от нейно име и си плаща ДДС-та, куриери и тн?
 
Може би по-скоро се води афилиейт, след като касовите бележки/фактури, които се пращат на клиента са не са от мое име?
 
Да, води се услуга.
Вече говорете с българската фирма как предпочитат да Ви плащат комисионната - с граждански договор или да се регистрирате като лице упражняващо свободна професия.
 
Каква трябва да е фирмата, колко струва откриването й? Също така какви данъци се очаква да плащам върху комисионната? Трябва ли да имам касов апарат и счетоводител?

Благодаря предварително.
 
Как разсъждавам аз:
Хипотетично
Потребител съм, разглеждам интернет и попадам вашия нов магазин ...........com.
Харесвам си един телефон който предлагате. Цената ме устройва, предлагате и гаранция, всичко е ОК.
Добавям го в количката и го купувам от вашия сайт.
Получавам го след два дни, без да се интересувам кой и от къде ми го изпраща, дали вие или вашия партньор.
Телефонът работи 10 дни и нещо става, започва да пращи. Не ме кефи.
Решавам да го върна в предвид законовото ми право за връщане на стока в 14 дневен срок, без да обяснявам защо го връщам. Няма следи от употреба, опаковката е непокътната.
Не предявявам гаранция, а искам да го върна, защото не ме устройва.
На кого да го върна? Естествено на магазина от който съм го купил. А този магазин е вашия. Аз не познавам дропшиптъра и не ме интересува кой е той.
Влизам във сайта от който съм го купил/вашият сайт/ виждам адреса и го изпращам към вас.
Какво се случва от там нататък?
Кой ще ми възстанови парите? Те парите който аз съм платил на куриера с наложения платеж са предадени на фирмата изпращач /в случая дропшипинг доставчика ви/
Вие какво ще правите телефона? Аз съм почти сигурен, че дропшиптъра ви няма да го вземе обратно, а и да го вземе ще има разходи.
Ако пък откажете да ми върнете сумата за телефона КЗП това и чака.
Другия момент е, ако случайно НАП попадне на вашия сайт и реши да направи проверка на този магазин, виждайки адреса.
Колко продажби е извършил, какви приходи е реализирал.
Магазинът ще има архив на продажбите, които ще покажат, че сте продали телефон за 980.00 лв на мен като клиент, а и на много други клиенти във времето.
Това е цената която сте обявили на сайта като продажна цена за клиента.
След като аз съм го купил, системата ви ще отчете, че те извършили продажба на тази цена.
Ако нямате фактура издадена на вашата фирма за цената, която сте го купили, цялата сума ще ви бъде счетена за приход, на който трябва да платите данък. А вие нямате фирма, респективно няма как да ви бъде издадена фактура на вас.
Влизате в една "задънена улица".
Всичко това го нахвърлях като теория на вероятностите, но е почти реална ситуация.
По добрия вариант е да не питате по форуми като тоя, а да се консултирате със грамотен счетоводител за да спите спокойно.
Имам усещането, че ви се иска да завъртите бизнес без да влагате средства, но това в реалната търговия е почти невъзможно.
Много хора имат идеята/по скоро им се иска/ да си направите магазина сами за да не плащат на разработчик, да ползват безплатен хостинг, да не инвестират в стока, да нямат брак и гаранционно обслужване, да не плащат данъци и само да прибират печалба.
Това, ако може да стане, няма да е безизвестно и всеки би пробвал да го направи.
Желая успех в начинанието, но умната.
 
Каква трябва да е фирмата, колко струва откриването й? Също така какви данъци се очаква да плащам върху комисионната? Трябва ли да имам касов апарат и счетоводител?
Благодаря предварително.

Вие избирате каква да е фирмата, най-вероятно ще е ЕООД. За ЕООД минималния капитал е 2лв.
При ЕООД данък се плаща върху печалбата, тове е приход минус разход.
Касов апарат - може и без.
Счетоводител задължително трябва да имате!
 
Имам усещането, че ви се иска да завъртите бизнес без да влагате средства, но това в реалната търговия е почти невъзможно.

Поради което аз бих посъветвал всеки да бяга по-далече от реалната търговия и въобще бизнес в реала. Най-добре да прави нещо колкото се може по-виртуално. И освен това да е на английски, да няма локация, неопределено и всеобхватно.
 
Каква трябва да е фирмата, колко струва откриването й? Също така какви данъци се очаква да плащам върху комисионната? Трябва ли да имам касов апарат и счетоводител?

Благодаря предварително.
Касов бон не ти трябва, Еконт го правят вместо теб http://www.econt.com/2012/02/cod/ . Говори със някоя счетоводна катнора за таксите и даницъте. Там най- точна информация ще ти дадат.
 
Благодаря ви за информацията.

Искам и от чисто любопитство да попитам как точно седят нещата законово, с хората продаващи нови неща в Продавалника или в безплатен сайт на безплатен домейн или във Фейсбук? Най-вероятно минават по тънката лайсна, но каква е границата законово, където трябва вече да си 100% легален?
 
Благодаря ви за информацията.

Искам и от чисто любопитство да попитам как точно седят нещата законово, с хората продаващи нови неща в Продавалника или в безплатен сайт на безплатен домейн или във Фейсбук? Най-вероятно минават по тънката лайсна, но каква е границата законово, където трябва вече да си 100% легален?
Бъди сигурен, че рано или късно всеки си плаща. В тая държава а и в целия свят, се плащат данъци за определени услуги. Иначе няма да я има държавата.
Варианта с "тънката лайсна" е много рискован, но всеки сам си решава.
https://www.predpriemach.com/thread...доходите-на-физически-лица.72369/#post-855291
 
Прочетох доста противоречиви мнения и статии из интернет
А законите прочете ли?
Социализма отдавна отмина и вече е нормално първо да се чете "инструкцията", когато се предприема нещо ново.
 

Горе