Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Трябва ли фирмите, които правят сайтове да публикуват цените на услугите си?

  • да

    Votes: 65 43.6%
  • не

    Votes: 84 56.4%

  • Общо гласове
    149
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Във маркетинга има един основен трик - "Гледна точка на клиента". Ако не можеш да видиш тази гледна точка и да се фокусираш върху нея не е добре работата. Ако целевата ти група са клиенти тип "Гъзари", които чули че да имаш интернет сайт е престижно и тузарско то може да работиш без предварително обявени цени и да им пробуташ една шарено и ефектно направена интернет страница на баснословна цена, нищо че всичко е пълна боза и не върши нищо ценно. Но когато става въпрос за клиенти които знаят какво искат, нещата са съвсем други. Обикновено те искат да видят нещо за база за сравнение и цена. Мога да кажа от личен опит когато се е налагало да поръчвам изработка на фирмен сайт, има два основно типа агенции за уеб дизайн. Такива които са си обявили едни базови цени и на отправено запитване с конкретни параметри ти отговарят с подробна оферта. И такива които да те е страх да се свържеш с тях защото отговорът им е от сорта "Няма проблем ще ви направим сайт какъвто искате хайде да се срещнем и да го обсъдим". Чакайте бе хора то всичко си има ред и време, ние не сме уточнили какво ще искаме те са готови вече да ни предложат готов сайт. За съжаление бях свидетел на сделка със агенция от втория тип нещата буквално се развиха така: идва пича (кажи речи неканен защото през главата на всички се е свързал директно със собственика на фирмата) докато той ни се обади и ние се отзовем той му изкарал едни дебели каталози и му замаял главата. Влизаме ние и собственика ни показва някакви снимки от каталози да си кажем мнението кой дизайн е по подходящ, като попитахме какво се включва в сайта като параметри, пича каза "Подробностите после ще обсъдим всичко ще е само 1500 лв.". Естествено собственика на фирмата попита "не може ли да се направи за 1000 лв." оня "За 1300 се разбираме" и си стиснаха ръцете. Егати сделката останахме си опулени, така и не се стигна до конкретно обсъждане на параметрите и фирмата осъмна с един шарен и ефектен сайта, който за нищо не ставаше. Участвал съм в проект и със сериозна агенция където всичко се правеше по реда на нещата от началото до края и се изработи добър сайт, който се използваше дълги години, нищо че излезе към 5000 лв. Така че всеки сам да прецени какво иска и как го иска и съответно кой какво и как ще предлага на клиентите.
 
Последно редактирано:
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Angelovarna че те 99% от фирмите полват готови системи и теми. Това дето сменят 3 модула, 2 цвята и положението на слайдера му викат дизайн в Булгаристан. Цени и да и да няма ще са мега завишени и нереални
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Считам,че не трябва да се посочва цена .
Все пак това е творчески труд, не е алуминиева дограма на кв.метър . :D
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Как мислите трябва ли фирмите занимаващи се с уеб дизайн и изработка на сайтове да публикуват цени на фирмения си сайт?
Аз лично много се дразня като отида на някой сайт предлагащ услуга без цена.

Ако уеб продуктите които предлагаш са "конфекция" спокойно можеш да предложиш твърда цена и да я обявиш на сайта за дадения продукт.
Ако клиента иска екстри, трудно можеш да му дадеш фиксирана цена а и е безмислено.... Това е като при колите, в рекламата ти дават някаква цена, но като отидеш в магазин цената е 2-на, щото навигацията струвала + 2000, кожените седалки + 4000 и така нататък...
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

За тези, които са казали да могат ли да отговорят на следния въпрос:

Каква е цената на една черна кола?

Горе долу по същия начин може да се конкретизира и изготви една ценова листа.

Тези, които сравняват изработката на сайт с закупуването на щори на кв. метър или си нямат ни най-малка представа от сферата или работят на сергия или бакалия.

Коя сериозна фирма на запад предоставя ценовата листа на сайта си? Нека някой да посочи пример.

Ако трябва да се даде конкратна цена без разговор, то евентуалния клиент трябва да попълни едно запитване от порядъка на 20 страници, за да може да се разбере какво реално му трябва, като ако е някакъв елементарен сайт, на който не държи на дизайна, то трябва да прескочи 19 от тях.

Колкото до цените на услугите - да, могат да се дефинират с часова ставка, но колко часа ще отнеме изготвянето на проекта отново се преценя след запознаване със спецификите.

Всеки клиент трябва да се приема индивидуално и да му се обръща внимание индивидуално, ценовата политика трябва да бъде за колко време ще свършиш работата по задание. Вкарваш изискванията в някакви рамки, времето посветено на дизайн, програмиране, съдържание, оптимизация или каквото и да е било друго, цената на цялостната услуга и я предоставяш на клиента.

Всяко друго ценообразуване без запознаване с изискванията, визията и крайната цел на клиента би изглеждало така:

Бяла кола 20 000лв.

Синя кола 50 000 лв.

Черна кола 75000лв.

Клиента, който съди по цената на пръв поглед на дадена услуга, най-вероятно ще си купи колата от продавалник..
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Не, просто защото няма как да обявиш цена за сайт, докато не направиш детайлна спецификация.
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Аз на стока без цена не обръщам внимание, прескачам. "По договаряне" за мен е нещо отвратително, въобще не си падам по пазарлъци. Ако нямам пари търся ниската цена, ако имам - високата. Каквото е обявено, това плащам.

Когато нещо няма цена, то значи ще има опити за пробутване за възможно най-висока цена, аз така го разбирам. После да се чудя - ожилиха ли ме, далавера ли направих? Цигански истории, като видя "По договаряне" и си представям циганина с ножа дето реже всичко, включително и винкел. На някой може да му харесва това, на мен ми е излишно.

Ако някой не може да си съчини ценова листа, това са си негови проблеми, клиента има други проблеми за решаване. Да няма после чуденки "абе що нямам продажби"? Поне в тези времена клиентите обичат специфичност. А и винаги е най-добре условията да са поставени на масата от самото начало.
 
От: От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Аз на стока без цена не обръщам внимание, прескачам. "По договаряне" за мен е нещо отвратително, въобще не си падам по пазарлъци. Ако нямам пари търся ниската цена, ако имам - високата. Каквото е обявено, това плащам.

Когато нещо няма цена, то значи ще има опити за пробутване за възможно най-висока цена, аз така го разбирам. После да се чудя - ожилиха ли ме, далавера ли направих? Цигански истории, като видя "По договаряне" и си представям циганина с ножа дето реже всичко, включително и винкел. На някой може да му харесва това, на мен ми е излишно.

Ако някой не може да си съчини ценова листа, това са си негови проблеми, клиента има други проблеми за решаване. Да няма после чуденки "абе що нямам продажби"? Поне в тези времена клиентите обичат специфичност. А и винаги е най-добре условията да са поставени на масата от самото начало.

Хахахахах, посочи ми една сериозна компания, която предоставя къстъм решения с фиксирани цени (по къстъм решение имам предвид нещо което се изработва по поръчка, а не готов продукт на компанията)
 
От: От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Хахахахах, посочи ми една сериозна компания, която предоставя къстъм решения с фиксирани цени (по къстъм решение имам предвид нещо което се изработва по поръчка, а не готов продукт на компанията)

Не знам, аз не ползвам такива услуги, но съм разглеждал такива сайтове от любопитство. То и да няма цени, едно хубаво портфолио казва много повече... казва почти всичко. И ако клиента получи цифров отговор на въпроса "Искам нещо като този сайт дето сте правили, колко ще ми струва горе-долу?", вероятно би се стигнало до приятна сделка.

Но аз лично винаги предпочитам някакви цени, ако ще и ориентировъчни да са. Ако не са ми по джоба да си продължавам нататък. Щото аз може да предполагам 200 лв, пък то да е 2200 лв... да не си губим времето нали :)
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Цената зависи от направата на сайта.

Колкото е по елементарен е сайта, толкова по малко пари ще струва ...
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Аз мисля че е нереално и не трябва да се посочва точна крайна цена за индивидуални сайтове и особено за по-мащабни проекти .
Но все пак мисля, че трябва преди стартиране на проекта и след уточняване на детайлите, да получиш една приблизителна крайна цена която все пак да не надхвърля 20% от предварително договорената сума. Аз вече около година работя по този начин със един руски freelencer и процедирам по следният начин - след детайлно уточняване на детайлите по проекта, въпросният руски freelencer започва работа... след завършване на възложената задача, крайната цена не надхвърля 20% от предварително договорената сума, защото всеки клиент разполага със определен бюджет и си е "направил сметката" за това колко пари може да похарчи. Ако му е необходимо допълнително време за да завърши възложената задача, ако това се случи той довършва всичко необходимо НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО.
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

^ т'ва въпреки че е етично, не е много правилно поради потенциални загуби, плюс че подлежи на интерпретации ("заданието").

Иначе е най-добре да изкопчиш бюджет от клиента, да му обясниш какво можеш да му направиш за толкова. Всяка нормална компания може да направи чудеса ако има достатъчно време, което да инвестира в усилия по проекта. Или да направи нещо по-не-яко ако бюджетът е кът.
И в офертата могат да се опишат ориентировъчно всички ключови функционалности на сайта (ако примерно реши да се лиши от някакъв фийчър за сметка на по-добро качество).

И това са два от безбройните варианти за ценообразуване. Затова не трябва да се пишат цени. Щото винаги клиентът ще има "едно момче тука, което предложи да го направи за 300лв."
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Как мислите трябва ли фирмите занимаващи се с уеб дизайн и изработка на сайтове да публикуват цени на фирмения си сайт?
Аз лично много се дразня като отида на някой сайт предлагащ услуга без цена.
Всичко зависи от вида на сайта, но и аз се дразня като няма цени. Решение би било да се посочва долна и горна граница.
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

по принцип ако целта е да се избият някакви пари от сайта, да трябва според мен, иначе не.
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

Възраждаме архивни теми...? Да си кажа и аз тогава - добрият търговец се старае да информира възможно най-добре клиента какво може да получи и срещу колко. Дори да ултра уникална услугата която се предлага (или търси) винаги могат да се поставят ориентири - от колко до колко пари се получава това и това например.
Иначе се получава едно мащабно губене на време и за двете страни...
 
От: Трябва ли фирмите, които правят сайтове да обявяват цените на сайта си?

И аз много се дразня , като няма цена.
 
Ти можеш да се дразниш, но да ти посочат конкретна цена е нереално. Няма как един специалист да сложи конкретна цена на труда си, защото той не знае какво ти искаш от него. Твоето желание може да варира от WP блог до сайт подобен на Microsoft. :D
 
То все едно да искаш Камион с ремарке, на цената на кола ........ Къща супер лукс в голям град, за апартамент супер лукс в същия град. Между всчко едно разликата е от тук до небесата..... Така ми изглежда
 
Зависи според дали цените са част от маркетинга на съответната фирма. Бутикова дизайнерска агенция обикновено няма да постне цени. Но за редови инсталатори на разни CMS и настройвачи на теми е доста целесъобразно да се опитат да привлекат масовия мераклия-предприемач с ниски ценички :)
 

Горе