Търговия с акции

От: Търговия с акции

за да купуваш и продаваш акции ти трябва Инвестиционен Посредник аз ползвам Карол
 
От: Търговия с акции

Аз изпозлвам Бенчмарка, изтегли си я или някоя друга която има демо, щото почти сигурно ще занулиш всичко - то щом е и любителската още по-малко си заслужава :)

За нещо по-сериозно трябва доста да отдадеш от себе си в Фундаментален анализ(на иконономически ниво (макро, мирко секторноро, индустриално), политически и накрая корпоративен анализ)да си наясно кво как влиза и се смеята рентабилнстта, ликивнодстта, капиталова струтк. левъридж и т.н. неща за да си наясно кое да гледаш и да вникенеш отвъд. А отделно ако застъпиш и Техническия анализ и ги комибнираш е тогава ... става красиво. Само дето няколко години ще ти отнеме да научиш всичко и тогава почва трудното - да преодолеш себе си. Не случайно двете сили на пазара са страх и алчност - други сили няма нито - БВП, инфлация, безработица, огромна печалба и т.н. - страх и алчност това е в оснонвата на всичко и не случайно 90% фалират - това не е математика 2 и 2, велики умове са фалирали;)

А иначе много лесно става отиваш в Х БГ брокер сключваш договора като предварилтно избираш къде са най-добрите условия (комсиионни), дават ти достъп до платформата, касираш или трансфераш Х сума пари и вече си ти. Разбира се това е при условие, че искаш да купуваш/продаваш на вторичния пазар - ако искаш част от IPO-то на някоя компания демек Първъчното публично предлагане - трябва говориш с някоя БГ инвестиционна банка, но в БГ са рядкост ИПО-тата е сега се очаква на Е.оН, но като цяло всеки брокер ще ти свърши работа за покупка продажба на вторичния;)
 
Последно редактирано:
От: Търговия с акции

само където е неприложима за БФБ, така че колегата не го грее много :)
 
От: Търговия с акции

Най-вероятно второто:

http://www.bgtrader.benchmark.bg/Trade-conditions_84.html базовата е 0.3% при покупка и после при продажба има и още 2 вараинта, сам ще ги видиш :)
 
От: Търговия с акции

Освен комисионните, които плащаш на БенчМарк има и други комисионни. Много внимавай когато сравняваш комисионните на различните инвестиционни посредници. Защото е възможно при някои да не дължиш другите комисионни (т.е. като си платиш комисионна на инвестиционния посредник той да плаща останалите комисионни, дължими към БФБ и Централен депозитар).

И сега ще ви кажа нещо много важно, което е малко вероятно да го прочетете някъде: спекулацията води до загуби, а не до печалби (в повечето случаи). Мислите си, че това не се отнася за вас? И аз така си мислех, ама сгреших. Вероятността да загубите пари се увеличава при увеличаване на сделките.
 
От: Търговия с акции

много мерси за отговора за комисионните. много сложно ми се вижда. аз ползвам е-трейд, и те си взимат 5 кинта - без значение какво-що (може и малко по-вече за розови над тегзяха акций, което май е 7.50)

явно за сега няма да съм участник на БФБ, докато не се опростят нещата
 
От: Търговия с акции

Е те нещата не са толкова лесни като по филмите, но аз съм доволен от бенчмакра само ми взима при покупка и продажба 0.3% другите са някви нищожни такси
 
От: Търговия с акции

Ще се наложи да отложа това за февруари-март месец. Изпити и други глупости.

Традер.бг
демо акк е само за 30 дена - твърде кратък период. А за реална сметка ми искат 200лв - за едно хоби - не, мерси.

А дали ще се справя?
Учил съм микро-, макро- и международна икономика по 1 семестър т.е. имам базови знания. Учил съм и висша математика 1 и 2 + статистика т.е. мога да анализирам данни и да правя прогнози на примитивно ниво.

И все пак имам глава на раменете и сиво вещество в тази глава. Знам, че ако имам акции на едно АД, трябва да следвам състоянието на конкуренцията, клиентите и тем подобни, които имат връзка с това АД.

Исках да вкарам малко пари(50-60лв) за да има тръпка.
 
От: Търговия с акции

Ами щом си учил, значи имаш основата трябва още да отдадеш за този фундаментален подход при анализ, ако ще мяташ акции трябва солидния познания в разбирането и анализирането на фин. отчети на компанията.

А иначе проблема е не колко знаеш или не знаеш, е дициплината и психиката ти и дали имаш контрол над емоциите, над 90% съм сигурен, че ще занулиш тази си сметка така че не вкарвай много пари. При марджин тъговия 50-60 лв ще ти стигнат те са с марджин изиксване 5%, поне за УСА акции си купуваш т.е. това е CFD или иначе казано от 50 кинта реално ще можеш отвориш позиция 20-кратно по-голяма. А последно Трейдър.бг не даваха достъп до БФБ.
 
От: Търговия с акции

Ще се наложи да отложа това за февруари-март месец. Изпити и други глупости.

Традер.бг
демо акк е само за 30 дена - твърде кратък период. А за реална сметка ми искат 200лв - за едно хоби - не, мерси.

А дали ще се справя?
Учил съм микро-, макро- и международна икономика по 1 семестър т.е. имам базови знания. Учил съм и висша математика 1 и 2 + статистика т.е. мога да анализирам данни и да правя прогнози на примитивно ниво.

И все пак имам глава на раменете и сиво вещество в тази глава. Знам, че ако имам акции на едно АД, трябва да следвам състоянието на конкуренцията, клиентите и тем подобни, които имат връзка с това АД.

Исках да вкарам малко пари(50-60лв) за да има тръпка.

А знаеш ли за счетоводство колко време (пари) ще отделяш? Всяка сделка се пише на отделен ред в данъчната декларация, преизчислява се цената, на която си купил валутата в лева, преизчислява се цената, на която си продал валутата в лева, после се смята разликата, после ако общо от всички сделки печалбите превишават загубите 10% данък върху печалбата... За акциите и CFD има други особености при декларирането.

Демо сметка без срок предлагат някои брокери, виж на Алпари май бяха такива (аз имам демо сметка там от повече от месец и не са ме отрязали).

Ако наистина си вярваш, че можеш да правиш печеливши прогнози може да се пробваш да направиш експертна система (expert advisor) и да я тестваш на исторически данни. После може да я тестваш на демо сметка, а ако се изкушиш може и на реална сметка (обаче си спомни за счетоводството - щото експертната система ако прави често сделки няма да можеш да и насмогваш да ги вписваш в данъчната декларация).
 
От: Търговия с акции

Хепи ти кога за последно си последно си търгувал ?!

Кви неща пишеш, поне беше ли ги проверил. Човека ти пише за БГ - търговия на регулирания пазар е освободена от данъци, всички доходи са необлагаеми. До сега нито един лев за данък не съм дал, данък дивиден автоматично се приспада и грам декларация не съм дал, а и никой не задължава физ. лица да правят това. А да не говоря за водене на счетоводство и т.н. явно някой те е подвел. БФБ е именно регулиран пазар, на нерегулираните пазари вече това дето си го писал влиза в сила.

За западните пазари, автоматично ти приспадат техните борси, евентуалните данъци, а това е само дивидента. A иначе CFD-та, опция, фючърси и всяки различни деривати, се плаща таксата, комисиона а другото са си марджин изисквания. Ако човек, реши да си деклари кинтите в БГ е друг въпрос. Нищо освен такси, комисионии не са ми одържали на капиталовия, фючърсния или валутния пазар.

А отнсно expert advisor, пича си няма понятие от технически анализ, че да измисли дадена система. Пак няма проблем ако ще 101 позиции да отовори затоври за деня. Той да не някой инвестиционен посредник, пише че ентусиаст, а след време ще е пак ентусиаст ама без кинти, но той ще установи това.
 
Последно редактирано:
От: Търговия с акции

Човека ти пише за БГ - търговия на регулирания пазар е освободена от данъци, всички доходи са необлагаеми.

Не става въпрос за БФБ. Знам, че при търговията с акции на БФБ не се дължи данък върху приходите (и не ти се имат предвид разходите при изчисляване на данъчната основа). Ставаше въпрос за trader.bg - там се търгува с договори за разлика (CFD) и Forex. При договорите за разлика се дължат данъци, при Forex също. Доходите от спекулация с акции търгувани на американските борси се декларират и облагат.

А отнсно expert advisor, пича си няма понятие от технически анализ, че да измисли дадена система. Пак няма проблем ако ще 101 позиции да отовори затоври за деня. Той да не някой инвестиционен посредник, пише че ентусиаст, а след време ще е пак ентусиаст ама без кинти, но той ще установи това.

Той се хвалеше, че разбирал от статистика, затова му дадох идеята да си напише идеите в една експертна система. Няма значение размера на позициите, а броя им - колкото повече позиции отваря/затваря, токова повече ще се занимава да пише в данъчната декларация (не знам някоя счетоводна програма да поддържа директно връзка с платформата за търговия).
 
Последно редактирано:
От: Търговия с акции

Моя грешка, абе не е много грешка, защото останах с впечетление че иска на БФБ.
А за данък то само печалба е уж трябвало да плащам, но .... не съм си платил :D А и брокера ми не бе БГ така че не ми е голям зор. Това с описванията на сделките е малко апокрифно и трудно се прилга. Като цяло се описа приход разход нето и данък, кой е посредника и там вече ти прави справка на позициите, ти как си представиш имах един месец 300 затворени позции, а аз по-горе писах за броя не за обема на позициите.

Изнамерих точно тема по данъците http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=11210

Така че не е проблем това със отоверени затоврени позции, нетото накрая се гледа, но дори и така да е принципно никой от НАП пет пари не дава, още не са се осетили за този пазари и тези начини на търговия.

Абе не знам колко ще му помогне статистиката, ей така на базата на какв ще го прави? На една вълна надолу, пет нагоре, за ЕА си трябат технически познания.
 
От: Търговия с акции

Не гледай какво пишат по форумите за облагането на Forex, повечето са глупости. Гледай в ЗДДФЛ какво пише - всяка сделка на отделен ред, първо се преизчислява в левове и после разликата. Ако направиш обратното (първо смяташ разликата, после преизчисляваш в левове) се получава друго, защото фиксинга на БНБ е различен в момента на отваряне на позиция и в момента на затваряне (преизчислява се по фиксинга на БНБ, а не по реалния пазарен курс). Друг е въпроса дали някой изобщо си декларира нещата законно.
 
От: Търговия с акции

хехе тези си данъчни/счетовдители си нямат май друга работа - да пиша всяка сделка, да я изчислявам по фиксинг и т.н. просто забрави :D, никой не подава, а като си и на друг брокер не БГ ти е и през оно за тях.
 
От: Търговия с акции

А как си получаваш печалбите от брокера? Нали ти ги пращат по банков превод? Или ти нямаш печалби и затова нищо не получаваш?

А знаеш ли, че ако надвишиш продажби (не печалби!) на финансови инструменти (договори за разлика, фючърси) над 50 хиляди си длъжен да се регистрираш по ЗДДС? Без значение, че тази данъчна основа не се облага с данък (каква подигравка само - данъчна основа, която не се облага с данък...). Един лот от някакви фючърси да купиш/продадеш и си минал 50 хиляди продажби и трябва да подаваш заявление за регистрация. И като го подадеш това заявление ти гледат банковите сметки от къде имаш такива пари (а това, че ги нямаш тези пари, защото търгуваш на маржин е отделен въпрос). И ако си "забравил" да декларираш някакъв доход гориш. Добре че нямах недекларирани доходи, защото ако имах щях да плащам глоби. После всеки месец трябва да плащаш на счетоводител да ти подава нулева справка-декларация по ЗДДС (само с освободени доставки, върху които не дължиш ДДС). Ако закъснееш с декларациите - глоба.

Ако решат да подгонят всички спекуланти доста пари ще съберат само от глобите за това, че не са подали заявлене за регистрация по ЗДДС в срок.
 

Горе