Търговска марка и изземване на КОМ домейн

domainer

Member
Здравейте,
доста съм чел от форума, и от доста време не съм го посещавал. Но преди два дена ми възникна казус на който не знам какво да предприема.

От преди две години съм купил нещоХХХ.ком и нещоХХХ.нет. Вътре има някакви наченки на ел.магазин който така и не довърших по ред причини. В магазина ще се продава от това "нещо". Имам договорка с фирма която го произвежда. Сайта така и не се завърши понеже ме бавят с плащането.
Преди два дена ми се обажда един човек и ми казва: "Аз имам фирма, регистрирал съм нещоХХХ.бг, нещоХХХ.орг, нещоХХХ.еу, имам фирма и търговска марка. Дай да ти купя КОМ-а или ще го взема по другия начин. Говорил съм с адвокати."
Аз му отвърнах, че не ми се продава.
Реакцията беше че на сайта ми пише "нещоХХХ" което е името на фирмата му и продавам същите неща като него.
Така и не разбвах фирмата ли му се казва нещоХХХ или търговската марка. Всичките му домейни са от май месец, моите са от преди две години. Та въпроса ми е може ли да ми направи нещо по законов ред? Съд, арбитраж и т.н. Предполагам че фирмата му/търговската марка са отскоро откакто са и домейните му, но не съм сигурен. Тези дни сайта на търговския регистър е долу. Както и сайта за проверка на търговски марки в БГ.
Другият ми въпрос е ако сменя големия ми надпис "нещоХХХ" на "нещоХХХ.КОМ" с цел да се различава от името на фирмата му ще имам ли някакво преимущество ако ме съди на принципа ще използвам името на фирмата му?

Мерси предварително.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Здравей,
принципно може да ти вземе домейна.
Отива се на арбитраж, който определя да или не. Цялата процедура струва някъде от порядъка на $1500 (може и повече), затова ти е предложил да ти го купи.
Ако името ти е взето преди да му е регистрирана марката не би трябвало да го загубиш .. но никой не знае.
Има условия за неползване на името и bad faith regstration, които нямат точна дефиниция и не е ясно.

Успех!
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Здравейте,
доста съм чел от форума, и от доста време не съм го посещавал. Но преди два дена ми възникна казус на който не знам какво да предприема.

От преди две години съм купил нещоХХХ.ком и нещоХХХ.нет. Вътре има някакви наченки на ел.магазин който така и не довърших по ред причини. В магазина ще се продава от това "нещо". Имам договорка с фирма която го произвежда. Сайта така и не се завърши понеже ме бавят с плащането.
Преди два дена ми се обажда един човек и ми казва: "Аз имам фирма, регистрирал съм нещоХХХ.бг, нещоХХХ.орг, нещоХХХ.еу, имам фирма и търговска марка. Дай да ти купя КОМ-а или ще го взема по другия начин. Говорил съм с адвокати."
Аз му отвърнах, че не ми се продава.
Реакцията беше че на сайта ми пише "нещоХХХ" което е името на фирмата му и продавам същите неща като него.
Така и не разбвах фирмата ли му се казва нещоХХХ или търговската марка. Всичките му домейни са от май месец, моите са от преди две години. Та въпроса ми е може ли да ми направи нещо по законов ред? Съд, арбитраж и т.н. Предполагам че фирмата му/търговската марка са отскоро откакто са и домейните му, но не съм сигурен. Тези дни сайта на търговския регистър е долу. Както и сайта за проверка на търговски марки в БГ.
Другият ми въпрос е ако сменя големия ми надпис "нещоХХХ" на "нещоХХХ.КОМ" с цел да се различава от името на фирмата му ще имам ли някакво преимущество ако ме съди на принципа ще използвам името на фирмата му?

Мерси предварително.

Не може да ти вземе нищо !НЕ МУ ГИ ПРОДАВАЙ!Аз имам подобен случай- ама цели 6 години не могат да ми вземат кома!Дават ми 100 хилки и се отказвам от него.


Здравей,
принципно може да ти вземе домейна.
Отива се на арбитраж, който определя да или не. Цялата процедура струва някъде от порядъка на $1500 (може и повече), затова ти е предложил да ти го купи.
Ако името ти е взето преди да му е регистрирана марката не би трябвало да го загубиш .. но никой не знае.
Има условия за неползване на името и bad faith regstration, които нямат точна дефиниция и не е ясно.

Успех!
Да те питам тогаз - кой ще спечели www . varna .com -фирмата или града/който е от хиляда години там?
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

То става дума за някакъв варненец. Предполагам няма търговска марка. Бизнеса не е чак толкова проспериращ, че да си струва 1500$ инвестиция. Като ми се обади първият път така ми каза нещата, че ми стана ясно за някакви мераци да даде 100 лева и айде. И аз реших, че за 100лева няма смисъл. Името е добро и не ми се дава.

И аз си мисля, че ако съм регистрирал домейна преди неговата фирма не би трябвало да има проблем. Понеже по тази логика ей сега правя фирма ПРЕДПРИЕМАЧ ЕООД и вземам сайта :) Ама пустото brra.bg не бачка, че да проверя.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

dalasweb, нещо си изнервен май?
Не съм казал дали ще му го вземат или не. Мисля, че и ти няма как да знаеш.

Твоя случай едва ли е такъв.
А за 100 хилки успех! Ще ти трябват и много пинг-понг топчета за да си ги ползваш.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

@domainer
Ако ти се обади пак му кажи, че ако продължи да те тормози ще пуснеш жалба в полицията за изнудване.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Мерси за съветите, ще се радвам на още мнения.
А утре отивам при един адвокат да ме посъветва нещо по-конкретно и да направи мялко справки за фирмата на варналията.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

dalasweb, нещо си изнервен май?
Не съм казал дали ще му го вземат или не. Мисля, че и ти няма как да знаеш.

Твоя случай едва ли е такъв.
А за 100 хилки успех! Ще ти трябват и много пинг-понг топчета за да си ги ползваш.

Да случая е различен - пишат ми на мейла ,че щели да ме съдят ,ако не им го дам или продам.Съвпадало с името на фирмата им - ,която е регистрирана в ужбина.Но все още не са успели да ми вземат домейна!
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Да случая е различен - пишат ми на мейла ,че щели да ме съдят ,ако не им го дам или продам.Съвпадало с името на фирмата им - ,която е регистрирана в ужбина.Но все още не са успели да ми вземат домейна!

Не са успели и няма да успеят, ако не пуснат WIPO.
Има си комисия, която се занимава само с това.
Плащаш и ти разглеждат случая.
Няма никаква гаранция и за двете страни.

Ето тук може да гледате за марки: trademarkia . com
Видите ли си там името на домейна, не е добре работата.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Как така ще ти се обади някой си да те заплашва по телефона, без да се представи, и без да знаеш даже дали найстина е собственика на нещосиxxx.бг нещосиxxx.орг нещосиxxx.еу? Моментално го праштам...
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Абе да го дух. , егати нахалството!
Мисля, че нищо не може да направи.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Ако регистрацията на домейна предхожда регистрацията на фирмата и търговската марка във времето, няма от какво да се притесняваш. Второ условие е с какво покритие е търговската марка, на база на която ще се подаде иск за арбитражна процедура. Прочети малко информация за WIPO процедурите и изискванията за арбитраж на ICANN и си гледай лятото спокойно.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

И аз така си мисля, сега намерих името на фирмата му и една негова търговска марка. Из сайтовете му никъде нищо не виждам свързано с моя домейн.
Щом другия му сайт е от 2009-а, мноого ме съмнява да е създал друга фирма или търговска марка преди повече от две години, та чак сега да регистрира домейни, сайтове и да си търси правата.
Най вероятно просто е мислел да ме сплаши с надеждата че съм 15-20 годишен идиот. (Не искам да обиждам младежите тука)
Вярно, че за пръв път ми се случва такова нещо, ама не съм толкоз прост да не мога да му намеря пълната биография за един ден.
Дори може би е регистриран потребител на този форум. Току що разбрах, че и с уеб дизайн се занимава. Богато развита личност.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

А така. Излиза че фирмата на тоя е от преди месец, а моя домейн от преди 2 години.
Ще му звънна днеска да го поразпитам какви точно претенции има. Очевадно не може да ми вземе домейна. Най много да ме съди че в сайта използвам името на фирмата му което съвпада с името на домейна или че продавам същите артикули като неговите като се възползвам от името на фирмата му.
Ще се ходи при адвокат за консултация май.
В най лошия случай, сайта ще го направя информационен за продуктите, магазина ще го изместя на друг домейн, и в първия сайт ще наблъскам линкове към втория, където е магазина. :D
Да го видим тогава отворкото какво ще направи.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Хич и не се занимавай с него, вяно някъв тарикат се пише, що ти е да си имаш работа с такъв? Домейна не може да ти вземе
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Поприказвах си днеска с него (вече със събрани аргументи). Бая омекна и си призна, че не може да ми вземе домейна, но бил приказвал с адвокати и единствения му аргумент е, че името на фирмата му фигурира в моя сайт.
Казах му, че ако адвоката ми е на неговото мнение, ще махна сайта. (което хич не ми се вярваше, при условие, че аз съм преди него, и той няма никакви права над името)
Адвоката ми каза: "Ако не ти трябва, искай му едни хубави пари. Името на фирмата е само за уникалност на фирмата в България, то не е право над името. При вас се е получило просто съвпадение на имена, което не е незаконно. Има много такива съвпадения. Той няма никакви права над името. Ако не те бърка, махни името на сайта най отгоре. Така няма да може за нищо да се хване. Няма да заведе дело, иска само да те сплаши. Такива дела са адски скъпи и шанса да го спечели е нищожен. Адвокатите с които е говорил най вероятно са мошенници. Искат да го накарат да заведе дело, за да му вземат едни пари, макар и да знаят, че няма да го спечелят."
 

Горе