Търсене на инвеститор ... как да процедирам.

lowriderzzz

Well-Known Member
Здравейте от извстно време насам имам идея за онлайн бизнес (на международно ниво) и напоследък нещо май не ме оставя намира. Работата е там, че нямам капитал, а наистина ме гложди какво ли ще стане след реализирането на идеята.

Дайте мнения и съвети за това как бих могл да процедирам в намирането на инвеститор, с който да мога да започна начинанието.

дали да е банка, или ''ангел'' или да се обърна към приятели и роднини. Имам известен опит с онлиайн търговия и реклама до сега съм използвал капитал само на приятели и роднини, но за това ми начинание средствата с които те разполагат няма да бъдат достатъчни.
 
От: Търсене на инвеститор ... как да процедирам.

Обърни се към eleven.bg - те с това се занимават и септември трябва да отворят пак за кандудатури.
Ако тоя тип инвеститори (рисковите демек) те отрежат, значи има голяма вероятност бизнеса ти да не става и по-добре да не се хабиш :)

Пък ако става ще ти налеят една солидна сума, срещу участие във фирмата.
 
От: Търсене на инвеститор ... как да процедирам.

Каквото и да решиш да правиш, бъди сигурен че си подписал някакъв евкивалент на non-disclosure agreement. Т.е да да запазят в тайна идеята ти и да не се възползват от нея без да получиш някакво обезщетение
 
От: Търсене на инвеститор ... как да процедирам.

за каква сума иде реч?

между 1000 и 10 000 лв. Предполагам в началото от 1000 - до 2000 ще е достатчно.

Намерил съм ниша (latent need), парите са необходими за реклама (онлайн, сайт и разпространение), запокупка на продукти и заплащане на ''персонал'' ( в кавички е защото още никои не съм наел). Мисля че инвеститорът е един от най-първите хора кото трябва потърся. Поправате ме ако греша все пак.


@ against & tuger - благодаря за линковете, разглеждам ги в момента.


@ road_runner - имаш право, но знам че ако не я осъществя сега сигурно след време някой друг ще я реализира. Има ли формуляр от където онлайн мога да изтегля non disclosure.
 
От: Търсене на инвеститор ... как да процедирам.

Виж, не искам да те критикувам, но трябва да ти кажа едно.

Бизнес идеи има всеки. Ти, Бил Гейтс и циганина на пазара имате бизнес идеи, които имат абсолютно еднаква стойност докато не започне да се действа по идеята. Никой нормален инвеститор няма да инвестира в гола идея!

Дори ако решиш да участваш в акселератор като този на eleven пак ще искат да им покажеш, че имаш нужния екип и знания, за да осъществиш идеята си.

В случай, че търсиш инвеститори като банки, фирми или други - започни да действаш по бизнеса си още преди да отидеш при тях за помощ. Покажи им, че си адски отдаден на идеята си и си стигнал до някъде, но имаш нужда от инвестиция, за да продължиш.

Тогава вече ще имаш реален шанс за спонсориране на идеята ти.

Никой нормален човек няма да си даде парите за някаква си идея. Хората инвестират във факти.
 
От: Търсене на инвеститор ... как да процедирам.

Виж, не искам да те критикувам, но трябва да ти кажа едно.

Бизнес идеи има всеки. Ти, Бил Гейтс и циганина на пазара имате бизнес идеи, които имат абсолютно еднаква стойност докато не започне да се действа по идеята. Никой нормален инвеститор няма да инвестира в гола идея!

Дори ако решиш да участваш в акселератор като този на eleven пак ще искат да им покажеш, че имаш нужния екип и знания, за да осъществиш идеята си.

В случай, че търсиш инвеститори като банки, фирми или други - започни да действаш по бизнеса си още преди да отидеш при тях за помощ. Покажи им, че си адски отдаден на идеята си и си стигнал до някъде, но имаш нужда от инвестиция, за да продължиш.

Тогава вече ще имаш реален шанс за спонсориране на идеята ти.

Никой нормален човек няма да си даде парите за някаква си идея. Хората инвестират във факти.


мерси - одобрявам конструктивна критика
 
И аз ще се включва тук, защото темата ми допада много. Ето какво мога да допълня, за да може да набереш потенциални инвеститори:

1. Проучи аудиторията, която би имала интерес към твоя бизнес проект;
2. Изготви добре направен бизнес-план, който да съдържа минимум 15 страници, без приложенията;
3. Направи го в като писмен документ, а отделно изгради една добра презентация от мин. 10 слайда, с която да го промотираш;
4. След проучването на аудиторията си, набележи точно хората, които биха инвестирали и са ти твой бъдещи партньори;
5. Може да изнесеш презентацията си на някой СтартЪп събитие, това пак е опция;
6. Консултирай се с някой за бизнес-плана, даже за да го тестваш отиди в банка, която дава бизнес кредити, за да чуеш техните забележки (там всичко се гледа под лупа);
7. Поразпитай из дадените горе предложения + потърси някоя евро-програма, по която може да ти се осъществи идеята.

А, че всички имаме идеи, имаме. Често опира и до това кой какво ще осъществи и как ще го представи на света. Хората инвестират в бъдещето и го правят умно. Никой няма да обърне внимание, на някой с "просто идея". В това може да бъдем сигурни.
 
От: Търсене на инвеститор ... как да процедирам.

Blinky го е написал доста добре. Трябва да си разпишеш стегнато и ясно бизнес плана, да имаш поне някаква инициализация на проекта (не може все пак без никакво самоучастие) и нещо, което да покажеш. Много добре си подготви и аргументите, с които да доказваш, че проектът ти ще успее, които да не са "Ами, никой досега не се е сетил за това. Ние сме мноо добри в работата си и няма как да не стане". Успех!
 
От: Re: Търсене на инвеститор ... как да процедирам.

И аз ще се включва тук, защото темата ми допада много. Ето какво мога да допълня, за да може да набереш потенциални инвеститори:

1. Проучи аудиторията, която би имала интерес към твоя бизнес проект;
2. Изготви добре направен бизнес-план, който да съдържа минимум 15 страници, без приложенията;
3. Направи го в като писмен документ, а отделно изгради една добра презентация от мин. 10 слайда, с която да го промотираш;
4. След проучването на аудиторията си, набележи точно хората, които биха инвестирали и са ти твой бъдещи партньори;
5. Може да изнесеш презентацията си на някой СтартЪп събитие, това пак е опция;
6. Консултирай се с някой за бизнес-плана, даже за да го тестваш отиди в банка, която дава бизнес кредити, за да чуеш техните забележки (там всичко се гледа под лупа);
7. Поразпитай из дадените горе предложения + потърси някоя евро-програма, по която може да ти се осъществи идеята.

А, че всички имаме идеи, имаме. Често опира и до това кой какво ще осъществи и как ще го представи на света. Хората инвестират в бъдещето и го правят умно. Никой няма да обърне внимание, на някой с "просто идея". В това може да бъдем сигурни.


мерси за съветите, но искам да попитам знаеш ли от къде може да се изтегли или вземе формуляр/шаблон за изготвяне на бизнес план. Или поне ако можеш да препоръчаш някаква стойностна литература по темата - книга или семинар.

Четох много от книгите на Робърт Киосаки, но не открих точно в някоя да се обяснява как точно се изготвя бизнес планът.

:)
 
*Примерен бизнес план
1. Въведение
Име на проекта, обект на разработката.
Име и адрес на фирмата, координати за връзка.
Лица за контакти.
2. Резюме
Кратко описание на ключовите моменти от бизнес плана.
Сфера на дейност.
Водещи фигури- опит.
Описание на пазара и вписване на продукта и/или услугата в него.
Цел на стартиращия бизнес.
Необходими ресурси: персонал, технология, финанси и тяхното осигуряване.
3. Представяне на проекта и предлагания продукт/услуга
Описание на идеята за развитие на този проект.
Описание на продукта или на услугата, какви нужди покриват.
Готовност за реализация.
Конкурентни предимства: ниска цена, високо качество, по-продължителна експлоатация, по-добра оперативност, улеснена и бърза поддръжка, бърз и адекватен сервиз, малки размери, други.
Защита на продукта: патенти, марки, други.
Описание на технологичния процес.
Самостоятелно ли ще бъде организирано производството или ще има и подизпълнители.
Необходимо ли е закупуване на технологично оборудване и какво ще бъде то (капацитет, цена).
Доставчици на компонентна база, материали и суровини, периоди на доставка.
4. Анализ на средата
Описание на бранша. Тенденции за развитие.
Нормативна уредба. Данъчно облагане.
Конкуренти и предлагани от тях изделия. Стоки заместители.
Канали за разпространение.
Доставчици на компонентна база.
Потребители.
Конкуренти и конкурентни цени.
Район на разпространение.
Пазарен потенциал и обем.
Растеж на пазара.
5. Маркетингов план
Сегментиране на пазара.
Избор на целеви сегменти и стратегия за обхващане на пазара.
План за продажбите- месеченен/тримесечен обем на продажбите.
Дистрибуция и реклама.
6. Текущо състояние
Сфера на дейност.
Опит на партньорите.
Необходими ресурси.
Текущо състояние- Отчет за приходите разходите за последната 1 година.
7. Организация и управление
Правна форма
Прогноза за наетия персонал и разходи за заплати.
8. Прогнозни финансови разчети
Инвестиционни разходи. Какъв инвестиционен и начален работен капитал е необходим и кога ще бъде изплатен.
Източници на финансиране.
Заемен капитал, акционерен капитал, собствен принос, субсидии, др.;
Погасителен план (попълва се при наличие на заемни средства);
Налично обезпечение за гарантиране пред кредитни институции.
Формиране на пълната себестойност на изделията.
Прогнозни приходи и разходи.
Прогнозни парични потоци.
9. Финансови показатели и оценка на проекта
Възвръщаемост на инвестициите, покритие на заетите средства.
10. Времеви график. Фази на осъществяване на бизнес проекта.
11. Заключение

Виж тук - http://www.uspeh.bg/index.php?show=item&item=188

За шаблон, ако някой има, да пусне. Но това ми идва за момента, пък и всеки бизнес план е различен и за това май няма нещо мултифункционално. :)
 

Горе