Търся: Търся дебати

Тъй като аз първи я коментирах, се чувствам длъжен да изкажа мнение по въпроса, предвид и последвалите спам теми, породени от тази.
Целият този спам започна, заради не добре описаната обява. Няма как с описание "вкарвам продукти, пиша някакви текстове, работила съм с пейнт и съм гледала 2 клипа за уърдпрес" да се искат ни по-малко, ни повече от "1650лв нето заплата" и то "при работа от вкъщи"... Никога, при никаква икономика, не е било работникът да си определя сам заплатата вместо работодателя. Или поне моите ~30год не помнят това. А също, работили ли сте от вкъщи чрез програма за следене на часовете?!? Повярвайте ми, няма да са по-малко от 10 реални часа.... на ден...
А представете си сега обявата да беше "Предлагам поддръжка и разработване на онлайн магазини, блогове и фирмени сайтове чрез писане на уникални seo статии (за пример: ххх точка ком), вкарване на до Х продукти на ден/час, промяна на банери, реклами и т.н., изграждане и поддържане на социално присъствие в тази и онази социална медия (това и онова съм правила и постигнала), правила съм такива и онакива колажи, видео отзиви и т.н. Готова съм да работя фул-тайм, като предпочитам remote позиция и очаквам Вашите сериозни предложения....
Мисля, че спамът нямаше да е на такова ниво и оферти наистина щеше да има реални.. от Вас само щеше да се изисква да отсявате тези, които не Ви устройват...
Но по-лесно е "темата е за боклука..."
Бях длъжен.. успехи и хубава вечер ;)
 
Място има за всеки под слънцето. Не мога да разбера защо се чувствате длъжни да поучавате, да се карате и давате акъл на хората. Ако просто подминете оферта, която не ви устройства няма ли да ви е по-лесен животът?
 
Място има за всеки под слънцето. Не мога да разбера защо се чувствате длъжни да поучавате, да се карате и давате акъл на хората. Ако просто подминете оферта, която не ви устройства няма ли да ви е по-лесен животът?
А защо си мислите, че всеки коментирал е хейтър и завиждащ на парите, които колежката изисква?! А не си давате сметка, че има и такива, които дават просто съвет и желаят да помогнат... нито парите са нереални, нито местоработата... Няма място за хейт. При добра обява, всичко е възможно, т.е. "има място за всички под слънцето" ...
 
А защо си мислите, че всеки коментирал е хейтър и завиждащ на парите, които колежката изисква?! А не си давате сметка, че има и такива, които дават просто съвет и желаят да помогнат... нито парите са нереални, нито местоработата... Няма място за хейт. При добра обява, всичко е възможно, т.е. "има място за всички под слънцето" ...
Не съм казал такова нещо и ще помоля да не ми слагате думи в устата. Още по-малко разни квалификации - не са в мой стил.
Ако колегата (а не колежката, като сме тръгнали с акъла )търсеше акъл щеше да пусне тема “Кажете ми как да изкарвам по 1650лв нето с тези умения” - такива коментари биха били на място. Но аз виждам една обява, в която някой си предлага услугите и не намирам желание за съвет. Според мен също трябва да се напише по съвсем различен начин, но не е това целта на темата.
Толкова ли е трудно на българския потребител да вниква в текста?

Пп: по принцип избягвам да се намесвам в такива теми, но вие сте способни да сдъвчете и изплюете човек заради лошото си настроение
 
Не съм казал такова нещо и ще помоля да не ми слагате думи в устата. Още по-малко разни квалификации - не са в мой стил.
Ако колегата (а не колежката, като сме тръгнали с акъла )търсеше акъл щеше да пусне тема “Кажете ми как да изкарвам по 1650лв нето с тези умения” - такива коментари биха били на място. Но аз виждам една обява, в която някой си предлага услугите и не намирам желание за съвет. Според мен също трябва да се напише по съвсем различен начин, но не е това целта на темата.
Толкова ли е трудно на българския потребител да вниква в текста?

Пп: по принцип избягвам да се намесвам в такива теми, но вие сте способни да сдъвчете и изплюете човек заради лошото си настроение
Няма такова нещо.. намесих се едва, когато авторката (Desisslava Dimitrova повече ми прилича на жена, но както и да е..) пожела темата да се изтрие и иска да си пусне нова обява... и да не бъде същата сцена като тази с 3 страници спам...
 
Няма такова нещо.. намесих се едва, когато авторката (Desisslava Dimitrova повече ми прилича на жена, но както и да е..) пожела темата да се изтрие и иска да си пусне нова обява... и да не бъде същата сцена като тази с 3 страници спам...
Жена, ама казваш съдията и стоматолога, не съдийката и стоматоложката...

И аз все пак виждам един от първите постове да е твой, но може и да греша.
 
Не че вещо, ама за 1650лв чисто(нето), разхода за работодтеля е най-малко 2600лв. Ако Десито не желае осигуровки и други социални привилегии това е друга тема. Та тези 2600 лв на месец за секретарска работа неизискваща никаква квалификация. Обикновено се изплаща около 40-60 процента от изработеното т.е трябва да заработва към 3-4к лв за да има работодателя сметка от такъв човек. Доста трудно ми си вижда човек да генерира приход от такива дейности. Трябва да е гениален копирайтър или някакъв факир на социалните медии. Да владее всички пинизи в развитието на страници, да може да ги прави viral, да пише много професионално статии и т.н, а не да преписва и превежда от wikipedia с гугъл транслейт. Ако такъв човек може да изкара този приход добре, но той не може. Трябва ти някой много мотивиран и феноменален. Пък и при все, че тази работа е ниско квалифицирана(да ниско квалифицирана е. Да работи на компютър и със фб може всеки гимназист и да пише грамотно също(да през последните години за съжаление не е точно така)). Всиганет на телефона не е умение което не може почти всеки, освен ако не е сбъркан тотално през първите 7 години. То вече и това е рядкост ама карай. Та в колцентровете ще ги направиш тези пари чести, ама най-малко ще ти трябва немски език. За английски и български в София не се достига тази заплата. А и предобивката за remote работа отпада. Така че описаните умения не са нещо феноменално. Опита като HR няма никаква стойност в случая. Пре все че можеш да наемеш някой далеч по-мотивиран ученик/студент който ще ти върши същата работа, а може и да ти струва много по-малко, няма как да очакваш някой да те наеме.

Между другото това че позицията е remote означава, че не е нужно да се работи от София. Което означава нов спад във възнаграждението, предвид че стандарта в София и по другите градове е много по-различен. Ако работите добре, ще си заслужите парите, работодателите не са дръжни никому.

Към авторката - авторке, прачети добре всички мнения, ще са ти много полезни. Според мен си търси работа като HR. Имаш опит в това. Няма да е remote, ама долу горе ще получаваш такива пари, ако си добра.

Заплатата на ReminD е напълно нормална за juniour dev без опит и образование по специалността. Като понатрупа опит ще се вдигне. Ама ето че е вкарал 2 години за квалификация, и пак не е взема 1650 лв.

И що се относя до копирайтърите - не знам знаете ли какви са заплатите на средностатистическите журналисти от сериозните медии(не говорим за топ репортерите), ама са по-ниски от това което колежката иска. СРЗ в София е доста висока, но тя се вдига от наличието на много квалифицирани кадри, централи на много фирми, които имат директори л, управители и т.н. Все хора с огромни заплати, висшата държавна администрация също е тук. С 1000-1200 лв в София може да се живее нормално без притеснения. Ама трябва да знаеш как да ги управляваш.
 
Никога, при никаква икономика, не е било работникът да си определя сам заплатата вместо работодателя. Или поне моите ~30год не помнят това.
Аз не виждам проблем в това нестандартно решение на колежката. Нали всички гуро-та казват: "За да бъдеш успешен предприемач, трябва да мислиш Out of the Box" - ето че Деси мисли извън кутийката, но понеже вие сте кутийката, ревнахте в захлас, че се отделя от стадото. Няма перспектива за народ, който дърпа към дъното всеки, осмелил се да покаже за малко главица на повърхността.
 
Банди, никой не е ревнал. Аз съветвам. Дали някой ще ме послуша си е негова работа. Лично познавам 2 от журналистките, които работят в "На кафе" при Гала. Те вземат заплата от 1000 лв и се скъсват от работа. Бас ловя, че уменията им във воденето на разговори на живо и по телефона, както и уменията им за писане на статии са по-добри от на Деси. Не че подценявам някого. Просто опита си е опит.
Всеки може да иска каквато заплата си реши. Но с подобни изисквания и компетенции заплата от 1650 лв нетно (което е около 2100 бруто) си е направо илюзорна. Пак подчертавам - това си е мое мнение и не ангажирам никого с него.
 
Аз съветвам.
xainov, приятелю, ако светът се беше придържал към нормата, все още щяхме да ползваме вестоносци и пощенски гълъби, за да си комуникираме, а не разни умни джаджи.
Журналистките на Гала могат да изкарват повече, щом са толкова добри, но явно не искат. Деси иска повече, и може пък да получи. Казват съдбата обича смелите, защото те проправят пътя, по който ще минат после страхливците. Ако вас ви е страх да поискате - не го правете, но и не пречете.

Това, което Деси иска не е непосилно. Тя предлага набор от дейности, с което ще поеме работата на поне двама души. Така, вместо две заплати от 800лв, някой ще даде една от 1600. Нищо нереално няма в обявата на колежката. Проблемът е, че винаги ще се намерят хора, които да подбият цената, а това е добре дошло за работодателите.
 
Това е меко казано смешно. Означава, че аз, който освен тия неща, има познания и опит с Oracle база данни, PHP, application administration and servers, виртуализация, сетълменти, Фроуд защита, Coral Draw и един куп други различни неща, трябва да си публикувам тук обява, че си търся надомна работа за 5 000 лв чисто. :D
С тия познания, в една област ако имаш екпертиза, 5 не би трябвало да са драма за повечето работодатели :confused:
 
С тия познания, в една област ако имаш екпертиза, 5 не би трябвало да са драма за повечето работодатели :confused:

Е да де, ама е драма. :)
 
Тези 2-те взимат 1000лв., защото не са си отворили устата. Преди 5-6 години бяхме спасители с няколко приятелчета и ни плащаха по 700лв за 6 дена в седмица от 9 до 7. Е да, ама като решихме, че много малко ни плащат и се махнахме едно лято веднага ни предложиха по 1100-1200 на калпак, а това лято от познати чух, че вече дават по 1500. И още ще се вдига, защото лека по лека хората се научиха да си оценяват труда пък на който му се бачка като теле за по 1000лв. си е изцяло негов проблем.
 
Нанди, на какви двама души ще поеме работата? Това е виртуален асистент - момче за всичко. Без работата да изисква квалификация, без специален опит и умения 1600 лв е прекалено.

Двете приятелки на хайнов взимат колкото и моя роднина репортер в една от най-големите БГ телевизии. Заплатите на всички с изключение на топ топ репортерите и водещите новините са сходни. Хора с висше образование с опит, гарантирано гряамотни, с перфектна дикция и т.н. Все по-добри кандидати. Няма как да си отворят устата, просто защото работата е апетитна и е пълно с мераклии които чакат вакантна бройка. Никой няма да им даде пари допълнително. Най-много да им отпуснат някой лев за облекло(все пак си явяваш в национален ефер, трябва да си представителен) или някоя друга социална привилегия. Това е положението. Който не му харесва да бяга да мие гъзове на баби в гърция. 1000 лв не са чак толкова малка сума. 1600 лв са много висока сума за чавек без квалификация. Не е въпроса до знаене на цената, въпроса е дали
Същия тоя човек с претенции за Х лв заплата може реално да ги изкара тези пари? Щото и аз искам да взимам 10 000 лв заплата, ама просто не ги изработвам. И пак ви казвам, не забравяйте, че 1650 лв струват на работодателя 2600 лв. И моля в този форум да не чета, ама тя не иска осигуровки и пр. социални придобивки.
 
Ще ме извините за крайното мнение но четейки темата няколко неща ми се набиха в очите, които според мен са грешки :)

Бизнесът плаща за нуждите си толкова колкото се налага, на пазарен принцип. Т.е. ако ти трябва чистачка няма да и плащаш 2000лв, при условие, че можеш да намериш и за 500лв, нали? Да, как живее тази чистачка с тия 500лв не е ясно, но е бизнес, а не благотворителна организация!

Много ме дразни когато хората роптаят срещу бизнеса, как видиш ли плащал толкова ниски заплати, за да вадил шефа милионите :)
Качественото на работа е съвсем друга бира, за съжаление това може да се установи в течение на времето, а не при самото наемане.

Нищо лично към авторката, но изброените умения не кореспондират с исканото възнаграждение, дори да са на високо професионално ниво. Възможно е заплатата да достигне до тази сума въз основа на умения, самоинициативност, лоялност, но всички тези фактори изискват време.
 
Това е положението. Който не му харесва да бяга да мие гъзове на баби в гърция.

Точно заради тоя маниер на мислене сме нация, миеща гъзовете на нациите, които са си извоювали по-висок стандарт на живот. Един прост (във всеки смисъл на думата) грък може да си позволи да плаща на българска вишистка, за да сменя памперсите на старата му майка, а тя (вишистката) е принудена да го прави, защото робското и продажно мислене на сънародниците ѝ не и позволява да се храни в родината си от знанията и труда си.
 
Последно редактирано:

Горе