Търся съвет за онлайн магазин

liniki

New Member
Здравейте,

Страхотен форум. Радвам се, че го намерих, макар и може би късно! Дано не съм направила фатални грешки, за първи път ми е. Имам няколко въпроса, дано ми помогнете.

Опитвам се да си направя онлайн магазин и да предлагам нещо като пакети/кошници с продукти за приготвяне на гурме празнична вечеря / обяд - с рецепта за готвене, десерт, украса, малко подаръче и т.н.

До тук:
1. Имам си маркетинг план, определена таргет група и достатъчно пари, за да започна
2. Регистрирах фирма ЕООД с БУЛСТАТ - НОИ - ДАНЪЧНА РЕГИСТРАЦИЯ
3. Купих си .bg домейн от регистер.бг с името на фирмата
3. Направих си онлайн магазин в wix.com - платих си като поп за цяла година, но честно казано не знам каква им е платформата... дано не е много зле wix. com/ ecommerce/ website

Та въпростите ми са:
1. Има ли някакви ограничения при изпращане на алкохол и цигари? Те не са ми основен продукт, но в някои от комплектите от продукти има бутилка с вино и пура, например.
2. Има ли някъде 'Общи правила' и други правни темплейти, които мога да използвам за сайта си? Искам всичко да ми ОК.
3. Целият ми магазин в момента е позициониран на .info - мога ли да го прехвърля лесно на .bg или просто да го форвардвам към инфото
4. Има ли някакви специални правила за опаковка на бутилки и с колко ще оскъпи това пакетите? Колко горе-долу ще струва изпращане на един такъв пакет (към кило, кило и половина) с продукти и бутилка вино до адрес в България?
5. Къде да си поръчам евтино опаковки? Във Варна съм. Може и обикновени кашончета да са в началото.
6. От къде да си купувам продуктите? Някакви препоръки за читави складове за алкохол и продукти? Те ще са предимно с по-дълга трайност, от сорта на вино, мед, сирене, шоколад и т.н. Няма да има плодове и зеленчуци.
7. Трябва ли още нещо да направя в правно/данъчно отношение? Всички плащания ще са през пейпал.

Извинявам се, ако въпросите ми са идиотски, но е доста късно, а и аз съм по маркетинга. Другите неща не ми се отдават много. Благодаря за вниманието!
 
От: Търся съвет за онлайн магазин

Здравей,
Доколкото ми е известно цигари не могат да се продават в онлайн магазин...
 
От: Търся съвет за онлайн магазин

Първо и най-вече, ако скоро си платил/а за уикс - гледай бързо да си върнеш парите, ако имат тестов период. Ако нямат или пък е свършил - пий една студена вода и продължавай. На бг сайта си закачаш един хостинг (може да пробваш хостинг компанията на хората, които поддържат този форум, има инфо ще я намериш), най-евтиния им план е сравнителен като цена на БГ доставчиците, но услугите, които ще получиш като скорост, съпорт и отношение към клиента не си струват разликата.

Слагаш една преста или опенкарт и някоя премиум тема за 50-60 евро и започваш да буташ продукти. Направи си готино лого - пак, 50-60 лева струва и това го има във форума. Конфигурирай си сайта да е бърз, елегантен, сигурен и ще имаш успех (in general, сега с тея кошници нз точно каква ти е идеята, но и те почват да стават според мен подходящ подарък и търсени в следствие на комерсиализацията в България).

Поздрави!

ЕДИТ: по-горе имам предвид, че разликата в цената си струва в пъти нещата, които ще получиш като бонус за нея. Т.е. ти препоръчвам! Нещо съм се овъртел с думите... ахахах
 
Последно редактирано:
От: Търся съвет за онлайн магазин

абе не трябва ли да имаш лиценз за алкохол и цигари. Мисля че е най добре да започнеш от там - а те ще ти кажат дали могат да се продават в онлайн магазини.
Ако имаш физически обект който има лиценз, то не би трябвало да е пречка да изпратиш стоката на някой който иска на адрес.
 
От: Търся съвет за онлайн магазин

Лиценз за алкохол и вино не трябва. За продажбата им обаче трябва да имаш регистриран обект по HACCP, не че всички онлайн магазини в нета го имат де..., просто си продават между капките.
За табака - отиваш в общината и плащаш годишна такса на същия тоя обект и не се занимаваш да им обясняваш, че ще продаваш в нета.
 
От: Търся съвет за онлайн магазин

Здрасти
Отговорите на всички тези въпроси трябваше да потърсиш малко преди да започнеш с регистрацията на фирма.
3т. е големия фал обаче. Послушай колегата и си вземи парите на зад от wix.com

Иначе положението не е неспасяемо.
Бутилки вино и друг алкохол агенциите за доставка на цветя разнасят често.

Все пак аз като готвач, знам че си трябва и коняче след десерта и като пушач... пурата най върви с ром!
 
От: Търся съвет за онлайн магазин

Идеята е супер според мен. Само и изпълнението, сиреч кошниците да са готини.

Дали са ти вече някои конкретни съвети, аз ще добавя да помислиш и за наложен платеж. Само с Пейпал ще ти е трудно.
 
Последно редактирано:
От: Търся съвет за онлайн магазин

Благодаря много! А какъв е проблема с wix? Че е скъпо ли? Там мога да си направя всичко сама.
 
От: Търся съвет за онлайн магазин

2. Регистрирах фирма ЕООД с БУЛСТАТ - НОИ - ДАНЪЧНА РЕГИСТРАЦИЯ
- предполагам имате в предвид, че сте подали декларация за започване на осигуряването? Сега всеки месец трябва да подавате Декларация обр. 1. Всеки месец си плащате и осигуровките. /Има вариант и за подаване на Декларация обр. 1 веднъж годишно./

7. Трябва ли още нещо да направя в правно/данъчно отношение?
- намерете си счетоводител. Почнете от сега да събирате разходи за фирмата, за да не стане ОХ...каква печалба и ОХ...колко данък; помислете за всичко, което минава за разход на дейността Ви. Помислете дали като самоосигуряващо се лице ще получавате и пари срещу положения труд във фирмата /това не е дивидент!/.

Разбирам, че ще продавате само в България - задължително да има възможност плащане в брой, т.е. наложен платеж.
 
От: Търся съвет за онлайн магазин

2. Регистрирах фирма ЕООД с БУЛСТАТ - НОИ - ДАНЪЧНА РЕГИСТРАЦИЯ
- предполагам имате в предвид, че сте подали декларация за започване на осигуряването? Сега всеки месец трябва да подавате Декларация обр. 1. Всеки месец си плащате и осигуровките. /Има вариант и за подаване на Декларация обр. 1 веднъж годишно./

Фирмата не е започнала никаква дейност още, сайта не е готов - пак ли трябва?
 
От: Търся съвет за онлайн магазин

Фирмата не е започнала никаква дейност още, сайта не е готов - пак ли трябва?

При започване дейност на фирмата в 7-дневен срок трябва да подадете декларация за започване на осигуряването.
Щом нямате дейност не подавате. Почвате дейност - 7дневен срок.

Кога е регистрирана фирмата? Защото ако е през 2015 год- сте длъжни да подадете декларация в НАП, НСИ и отчет в Агенцията по вписванията /независимо дали сте имали или не дейност през 2015 год./
 
От: Търся съвет за онлайн магазин

Благодаря много! А какъв е проблема с wix? Че е скъпо ли? Там мога да си направя всичко сама.

Ти ще можеш да си правиш всичко (и още много неща, които дори не си подозирала) сама и като си инсталираш една Преста.

Проблема с уикс е, че е платен (независимо малко или много), ограничен и мигрирането към друга система след време ще е кошмар...
 
От: От: Търся съвет за онлайн магазин

Ти ще можеш да си правиш всичко (и още много неща, които дори не си подозирала) сама и като си инсталираш една Преста.

Проблема с уикс е, че е платен (независимо малко или много), ограничен и мигрирането към друга система след време ще е кошмар...

Ами аз мислех да пробвам за една година, а ако тръгне... ще го направя както трябва.
 
От: От: Търся съвет за онлайн магазин

Ами аз мислех да пробвам за една година, а ако тръгне... ще го направя както трябва.

Започвай сега, няма нищо сложно. Ще се родиш спрямо тая гавра дето се опитваш да ползваш сега.
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Търся съвет за онлайн магазин

Благодаря! 2016та е.

Значи за 2015 нещо не подавате!
Почвате дейност - Декларация до 7-дни. После всеки месец декларации и платежни за осигуровките.
Почнете от сега да събирате разходните фактури.
 

Горе