Умират ли сателитките

От: Умират ли сателитките

Не умират, но просто под сателит трябва да се разбира - помощен сайт, който поддържаме и обновяваме редовно, който е допълнение и продължение на основния. Т.е., когато не можеш да си набавиш линкове от авторитетни сайтове - си създаваш авторитет. Не става бързо, не става и лесно, а и ключов момент е трудността на нишата - т.е. дали е по-удачно да правим помощни сайтове към основния, или само да доразвиваме и обогатяваме основния.
 
От: Умират ли сателитките

Да, и понякога може да се окаже така, че губиме повече време за сателитите, отколкото за основният, защото ако ги зарежеме губят всякакъв смисъл. Всичко зависи от капацитета с който разполагаме за даден проект. Често си надхвърляме възможностите и в следствие на неподплатено прекомерно желание за оптимизация, губим и двете - и ефекта от сателитките и възможната оптимална оптимизация на основният.
Според мен е най-добре (ако е наложително сателити) то да се пускат 1 по 1 през няколко месеца, а не накуп 10 врътпрес инсталации и хайде юруш на линковете :)
 
От: Умират ли сателитките

Да, и понякога може да се окаже така, че губиме повече време за сателитите, отколкото за основният, защото ако ги зарежеме губят всякакъв смисъл. Всичко зависи от капацитета с който разполагаме за даден проект. Често си надхвърляме възможностите и в следствие на неподплатено прекомерно желание за оптимизация, губим и двете - и ефекта от сателитките и възможната оптимална оптимизация на основният.

Общо взето и аз това исках да кажа, но не ми се получи толкова добре :)

А за пускането на сателитите - аз бих пуснал наведнъж 10 помощни сайта само с тайтъл и description на главната страница, дори без съдържание, да си зреят и стареят, а като дойде време за пълненето им със съдържание, ще имат поне възраст, а линкове бих сложил след поне 10-15 публикации. Цялата тази операция се прави паралелно с изграждането на основните Tier1 линкове.
 
От: Умират ли сателитките

Да умират не знам, но в моята ниша е много трудно да си намериш натурален линк от сайт на същата тематика, трябва да имаш линк в някой конкурент така излиза, и какво направих аз, регистрирах си 3-4 домейна с такива сателитки, всеки оптимизиран по една от ключовите думи, всеки домейн е добавен в директории и отделно им направих една обща фейсбук страница, където пускам всяка публикация. Всяка статия отделно се добавя в 3-4 социалки. На месец пускам по 3-4 статии в сателитка, това са ми горе долу 12-15 статии. Много е трудоемко, но за сега има ефект, а и се надявам на още по-добър. Включително едната сателитка се вдигна много в серпа, някъде на 1-3 място на една от ключовите думи, а основния сайт е на 2-ра страница, но така освен ползата от линковете, всеки ден имам реални посещения от сателитката към основния сайт. Ако не друго после тия сателитки с по 10-15 уникални статии може да им се вземе някой лев, защото си имат и посещения и съдържание. Все едно са си отделен самостоятелен сайт.
 
От: Умират ли сателитките

Точно за това си говорим. Когато не можем да си набавим линк от авторитет в нишата, където оперираме, си създаваме авторитет. А това, че единият "сателит" е много по-добре позициониран от основния, трябва само да те радва. Ако не си разменят местата с основния, то винаги можеш да го пренасочиш, или по-добрият вариант - да сложиш гигантски банер на индекса с препратка към основния, със сигурност ще печелиш трафик от него.
 

Горе