Урок: Как да правим снимки за онлайн магазин

Photoeditorist

New Member
Здравейте!

Работех 6 години като фотограф и Управител на онлайн магазин, а след това се прехвърлих само към снимкообработването като фрийлансър.
Съвсем случайно намерих в Гугъл този форум и видях, че доста хора имат нужда от easy tutorial, кратък, сбит и полезен и реших да напиша няколко реда.

Започваме с режимите на работа на фотоапарата:

- A,Av - режим приоритетна бленда. При зададена бленда фотоапарата сам определя скоростта.
- S, Sv -режим приоритетна скорост. При зададена скорост фотоапарата сам определя блендата.
- P - автоматично разпознаване на сцена, имате контрол на опциите
- M - ръчен режим за пълен контрол на бленда и скорост

Има и други, но те не ни интересуват за продуктовата фотография. Препоръчително е винаги да се използва ръчния режим М, защото имаме пълен контрол над крайния резултат.

Добре е винаги да разчитаме на скоростта и диафраграмата, а ИСО-то винаги да е максимално ниско - 100. Ако се използва високо ISO се разваля качеството на изображението.



· Диафрагма / Бленда / Aperture: определя какво количество светлина ще попадне във фотоапарата и ще се отчете от матрицата. Колкото по-малка диафрагма зададем, толкова по-малко светлина ще попадне в апарата и съответно обратното. Затваряйки диафрагмата (увеличивайки диафрагменото число, знаменателя), вие увеличавате дълбочината на рязкост и обратното.




· Скорост на затвора / Експонация / Shutter speed:

Скоростта на затвора е интервала от време, в който светлината преминава през обектива и се проектира върху матрицата. Експонацията се определя в секунди 30, 15, 8, 4 ... 1/125, 1/250 и т.н. Увеличавайки времето вие размазвате движението, съкращавайки времето – замразявате обекта.




Като настройки по подразбиране, които се препоръчват за продуктова фотография са: Бленда F8, Скорост 1/60, ISO: до 400
Ако имате статив много по-добри резултати ще получите с Бленда: F16, Скорост: 0/3, ISO: 100 – Тези настройки са най-добрите за мен и са нагласени според осветлението, с което разполагам.
Всичко зависи от светлината, с която разполагате, но след като знаете вече как да настройте фотоапарата си можете да експериментирате.

Какво оборудване ми трябва?

- Камера – DLSR или друга
- Бял фон – може да се използва най-обикновен не гланциран картон от книжарницата за малки обекти / фотографски фон за по-големи обекти (цената е около 100 лв. за 10 метров фон)
- 2 чадъра (по-мека светлина) / или софтбоксове (по-рязка светлина)
- 2 лампи 45W са абсолютно достатъчни за осветяване на обект с големината на човек
- Ако не ви се обработват много, много снимки можете да вземете още едно осветително тяло, което да осветява фона зад обекта, но аз мисля, че това не е необходимо
- Статив – препоръчително

Как да нагласим осветлението си?

Тук няма точна формула. Важно е светлината да се нагласи равномерно (двете осветителни тела да бъдат на едно и също разстояние, еднакви лампи, с еднаква височина). Най-лесния начин да се прецени как светлината ще бъде добре е като се сложи обект на белия фон и се нагласи светлината само с едното осветително тяло. Светлината трябва да бъде мека. След това нагласявате и другото осветително тяло по същия начин и сянката почти изчезва.




Ако имате нужда от помощ, съвети или обработка на снимки можете да ми пишете тук или на email: [email protected]
 
Последно редактирано:
Браво, полезни неща споделяте. Бих добавил, обяснение за вашите настройки
Бленда F8, Скорост 1/60, ISO: до 400
Снимането на статичен обект може да се извърши на много ниска скорост. Блендата от своя страна ни дава каква част от обекта ни да е на фокус и там трябва да се експериментира за резултата, който искаме да постигнем. Не се занимавам професионално с фотография, любител съм.
 
9e82dfedcdbbae759696bcf62379cbe3_1280.jpeg

Ето моя снимка. Покажете и ваши :).
ПП (Пчелата не се продава тя е мострен модел и всички прилики с действителен инсект са случайни)
 
Както казваше един мой колега - във фотографията няма нищо евтино.
Ако искате да продавате онлайн вървете при професионален фотограф и не се занимавайте с глупости. Успех!

Откакто Амазон създават белия фон никой не е измислил нещо по добро от това.
 
Последно редактирано:
Урока е хубав, поздравления за колегата.
Ако имате време и възможност може да се научите да правите професионални снимки.
А до тогава най-хубаво е да се обръщате към професионалист
 
Повдига ми се от бели фонове.

img_0282.jpg
 
Ние знаем, че си с различно мнение :)
Снимката продава, нали така?
В темата за онлайн магазините е пълно с оплакване от блуждаещи клиенти - ами повечето магазини са клонинги и неразличими с нищо.

NB
От горната снимка искам да си купя всеки един елемент.
 
NB2
Копирането на Амазон няма да ви направи амазони дори и в Драз Махала. ;)
 
  • Like
Реакции: CTAH
При снимане на бял фон може лесно да изрежете обекта и да сложите какъвто фон си искате, разбира се става и като по филмите на зелен;)
След което лесно селектираш изрязваш и кеф ти бело:) , кеф ти бенбено, за бегграунд.
 
Изрязването на фона или така нареченото тифецване стои неестествено при снимки на хора. Понякога е и трудоемко. Правилното настройване на светлинната схема може да ви спести доста работа
Тъкмо това са направили и фотографите на амазон, измислили са осветения фон.

Аз лично съм вложил много усилия и средства за качествен осветен бял фон, надявам се, че го оценяват клиентите
 
Последно редактирано:
Интрументите за селектиране във фотошоп стават все по-добри и слектирането на каквото и да било става за минута, така че..., най-големия проблем е когато фона е с близък цвят до цвета на селектирания обект, въпроса е дали си заслужава цялата галимация:)
За естетвено, нестествено зависи от много фактори, най-неестествено излизат снимки на хора в цял ръст и като се опиташ да ги сложиш върхо някакъв многоцветен фон, ако фона е от бяло да го замениш с бяла тухлена стена примерно не е проблем...зависи всичко е относително
 
Когато снимаш хора е добре да се използва твърд обектив 55 мм.
8929008t.jpg

Снимката е свалена от интернет само за да се даде пример.
 
  • Like
Реакции: CTAH
Една продуктова снимка на рокля я продавам за 6лв. Ако взема да и правя тифецеване и дълбок ретуш няма да ми излязат изобщо сметките. Всичко трябва да е изпипано на ниво снимане и всетлина.
За управление на цветовете изобщо има ли смисъл да говоря :)
За фотостудио за цял ръст оптимума е 35мм за кропка или 50мм за ФФ
 
Последно редактирано:

Горе