Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

От: От: Re: От: Re: От: От: От: От: От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Заг

Това е „нормалния начин“.
За държавата и икономиката като цяло говоря. Банковата система е част от нея. Каквото има да става ще става, нито знаем кой е най-добрия вариант за страната, нито можем да променим нещо с приказки и лозунги. Докато не опре ножа до кокала, българинът явно нема да реагира и да потърси сметка от тези, които го докараха до това положение. Затова е тая паника у политици, медии, експерти и какви ли не още. Може да им се развали идилията.
 
От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

За да се върнат депозитите на гражданите не е необходимо нито да се теглят от държавата „брутални кредити на високи лихви“, нито помощ от МВФ, нито помощ от ЕС. Даже и Фонда за гарантиране на влоговете няма да се наложи да се харчи. Причината е, че кредитите, които банките са дали превишават размера на влоговете. Разбира се при масово теглене (заради частичния резерв) няма как веднага банките да платят на всеки вложител. За по-бързо изплащане на влоговете може Фонда за гарантиране на депозитите да налее пари (които после ще си върне когато се разпродадат активите на банката и кредитополучателите си върнат кредитите). Може също така банката да си осигури ликвидност чрез цесия (да продаде кредитите на мутри или други банки, които да си ги търсят от кредитополучателите).

Възможно е да има временни проблеми с тегленето на пълния размер на депозитите (ако се наредят достатъчно овце на опашките), но в крайна сметка всеки ще си получи парите, които е депозирал. В най-новата история на България няма фалирала банка. При последните масови фалити (в края на миналия век) банките имаха много лоши кредити (теглени от „кредитните милионери“). Сега такова количество лоши кредити няма, банките имат да взимат от кредитополучателите повече, отколкото имат да дават на депозантите.

Ще бъда директен – днес няма значение, какво мисли и какво правят леля Пена, чичо Николай, инж. Ганев, компютърната надежда Стоян, дето си теглят влоговете. За тях се пише и говори, понеже утре населението трябва да бъде изкарано виновно за катастрофата. Или тъмни неназовани сили, наели такива като Чикагото и Петното.
Истината е, че основната част от изтеглените пари са изтеглени по електронен път и както сочат родните данни и данните на световните финансови центрове, вече са полегнали извън България.
Г.Лилов
 
аФтосенсура!
 
Последно редактирано:
Re: От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

А ти за мен си трол и от тук нататък ще репортвам всичките ти мнения. До сега не си написал нищо смислено, а единствено се опитваш да подкопаваш нашите тези. За разлика от теб, повечето хора които пишем тук се знаем долу горе кои и какви сме. Айде прибирай се обратно в дупката, от която изпълзя.

Само че като си го цитирал то няма смисъл от модериране понеже поста си остава

Иначе да точно това прави... Като напълно отрича влиянието на опиниън меикърите в интернет - А ВСИЧКИ ИМАМЕ НАГЛЕДЕН ПРИМЕР - как преди няколко години точно от една психоза тръгнала от един форум за малко не стана фал...

Тук има достатъчно икономически грамотни хора да кажат как седят нещата...
 
От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

За да се върнат депозитите на гражданите не е необходимо нито да се теглят от държавата „брутални кредити на високи лихви“, нито помощ от МВФ, нито помощ от ЕС. Даже и Фонда за гарантиране на влоговете няма да се наложи да се харчи. Причината е, че кредитите, които банките са дали превишават размера на влоговете. Разбира се при масово теглене (заради частичния резерв) няма как веднага банките да платят на всеки вложител. За по-бързо изплащане на влоговете може Фонда за гарантиране на депозитите да налее пари (които после ще си върне когато се разпродадат активите на банката и кредитополучателите си върнат кредитите). Може също така банката да си осигури ликвидност чрез цесия (да продаде кредитите на мутри или други банки, които да си ги търсят от кредитополучателите).

Възможно е да има временни проблеми с тегленето на пълния размер на депозитите (ако се наредят достатъчно овце на опашките), но в крайна сметка всеки ще си получи парите, които е депозирал. В най-новата история на България няма фалирала банка. При последните масови фалити (в края на миналия век) банките имаха много лоши кредити (теглени от „кредитните милионери“). Сега такова количество лоши кредити няма, банките имат да взимат от кредитополучателите повече, отколкото имат да дават на депозантите.

Хепи, като ме цитираш цитирай от началото говоря за фал - фалит! Говоря какви са процедурите след това! Държавата нали е поела задължение до 100к евра - да не съм ги поемал аз или ти?
Нали това и пиша за n-ти път банките нямат кеш заради банкирането с частичен резерв!

Изцяло говоря не за ликвиден проблем в даден банкова система - не случайно и по закон идват синдиците и прибират всичко на пожар! За да върнат всичко на депозантите и другите пасиви!
 
От: Re: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

На този или тези някой все пак им е казал номерата на телефоните на вложителите, за да изпращат sms-и, нали?

Тези данни се продават на черния пазар. На мен често ми звънят от инвестиционни посредници за да ми предлагат да инвестирам и да печеля огромни пари. Предлагали са ми и кабелна телевизия с Интернет.

Явно са набарали базите от данни на НАП или на някой инвестиционен посредник, филтрират тези, които имат пари (или е известно, че са давали пари на инвестиционен посредник в миналото) и им звънят - таргетирана реклама. Може и базата от данни на някоя банка да са набарали.

Даже преди два дена ми звъняха за да ми продават продукти на една известна банка и застраховател (не ѝ пиша името нарочно), искали да си правим среща, на която да ме запознаят с продуктите на банката/застрахователя. Не можаха да ми кажат от къде ми имат номера, започнаха да увъртат, че може би някой техен клиент ме е препоръчал и т.н. До сега не съм ползвал услугите на тази банка/застраховател.
 
Последно редактирано:
От: Re: От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

Само че като си го цитирал то няма смисъл от модериране понеже поста си остава

Иначе да точно това прави... Като напълно отрича влиянието на опиниън меикърите в интернет - А ВСИЧКИ ИМАМЕ НАГЛЕДЕН ПРИМЕР - как преди няколко години точно от една психоза тръгнала от един форум за малко не стана фал...

Тук има достатъчно икономически грамотни хора да кажат как седят нещата...
Прав си, така че - трий и моето мнение, няма проблем. Помним предната атака срещу ПИБ и как почна всичко. Ние тук не сме олигофрени, че да се връзваме на неизвестни анонимници активизирани от спящи профили във форума. Забележи, че нито един от старите членове, които по принцип си пишем тук, не защитава такива позиции. Защо? Защото ни пука за средата, в която искаме да правим и правим бизнес. Защото осъзнаваме в каква схема ни вкарват. Защото въпреки политическите ни различия ни пука за държавата и не желаем хаос. Всичко щяло да се оправи, като се срутела системата, щото щяло да се изгради наново :lol: Това му е една от тезите на АК47. Аз обаче искам да живея в България, а не в Хаити.

Изводът е само един - смачкай трола!
 
От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

Банките като цяло се делят на две групи и БГ не е изключение!

1-ва Търговски Банки - такива, който набавят ресурс от вложителите и ги раздават за публични проекти, насочени към масата - потребитеслки, ипотечни и корпоративни!
2-та Инвестиционни Банки (те нямат право да набират ресурс от вложителите - защото само ТБ имат право в БГ те имат правото на финансиране чрез средствата на вложителите) те се финансират чрез собствен капитал или чрез кредити. Основната дейност на тези банки е насочена към посредничеството на една компания до капиталовият пазар - поемане и листване на компании на борсата, продажба на емисии на акции, облигации и други инструменти. Уол Стрийт е точно това - парите ги правят просто като продават на масата тези инструменти. Отделно влизат в специални сделки като мосотово финансиране, влизат в бизнеса на сливане и изкупуване и разбира се дилърски дейности!

Като цяло разликата е в набирането на депозити.
А иначе и ТБ могат вече да правят това, което правят и Инвестиционните Банки, работата е там че вторите са се специализирали в инвестиционият свят. А банките към кредитирането!

Горе долу си прав, но има някой неточности - всички банки са търговски!

Търговските банки се делят на Универсални и Специализирани

Универсалните могат да извършват всякакви банкови операции с изключение на емисия на пари.

Специализирани се делят на:

Ипотекарни Банки
Ломбардни
Инвестиционни
Спестовни
Джиро Банки
 
От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

"ДАНС задържа в София три лица заради действия, насочени срещу стабилността на банковата система"
 
Re: От: От: Re: От: Re: От: От: От: От: От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще

За държавата и икономиката като цяло говоря. Банковата система е част от нея. Каквото има да става ще става, нито знаем кой е най-добрия вариант за страната, нито можем да променим нещо с приказки и лозунги. Докато не опре ножа до кокала, българинът явно нема да реагира и да потърси сметка от тези, които го докараха до това положение. Затова е тая паника у политици, медии, експерти и какви ли не още. Може да им се развали идилията.

Може с достатъчна висока сигурност да твърдим че цената е твърде висока и обслужва интересите само на хора с куфарчета пари който не са в банките понеже не може да им се докаже прохода....

След масовата паника ще пазаруват това което българите са трупали последните 15 години на безценица... и от от хора който по честен начин са успяли да припечелят нещо и следва дълъг период на глад и мизерия .... Повечето икономически грамотни хора знаят това затова се опитват да успокоят хората а не че защото ще им търси някой сметка

А другия интерс го виждам в един политик дето иска да се връща на бял кон да ни оправя не се спря да плямпа последните дни колко сме зле...
 
От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

Горе долу си прав, но има някой неточности - всички банки са търговски!

Търговските банки се делят на Универсални и Специализирани

Универсалните могат да извършват всякакви банкови операции с изключение на емисия на пари.

Специализирани се делят на:

Ипотекарни Банки
Ломбардни
Инвестиционни
Спестовни
Джиро Банки

След Glass–Steagall - се размиват границите.
Да знам че има и по специализирани ТБ банки както примерно в Испания забравих им името но са стил savings and loans!

Като цяло има две категории тези който се финансират, чрез депозити и тези, който не се финансират така!
Не случайно в БГ има закон за кредитните институции демек банки и всичко останало! Не можеш да имаш депозитовложение и даване на лихви - и да не си Търговска Банка. Виж примерно един взаимен фонд пак се финансира, чрез спестваняита на хората но те купуват дялове(акции) а фонда не им гарантира нищо, камоли фиксирана лихва :)
 
От: От: Re: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

Тези данни се продават на черния пазар. На мен често ми звънят от инвестиционни посредници за да ми предлагат да инвестирам и да печеля огромни пари. Предлагали са ми и кабелна телевизия с Интернет.

Явно са набарали базите от данни на НАП или на някой инвестиционен посредник, филтрират тези, които имат пари (или е известно, че са давали пари на инвестиционен посредник в миналото) и им звънят - таргетирана реклама. Може и базата от данни на някоя банка да са набарали.

Даже преди два дена ми звъняха за да ми продават продукти на една известна банка и застраховател (на ѝ пиша името нарочно), искали да си правим среща, на която да ме запознаят с продуктите на банката/застрахователя. Не можаха да ми кажат от къде ми имат номера, започнаха да увъртат, че може би някой техен клиент ме е препоръчал и т.н. До сега не съм ползвал услугите на тази банка/застраховател.

Точно, че се продават, а не подаряват.
Никой няма да тръгне да "предупреждава" от добро сърце толкова хора и фирми, като инвестира в това собствени пари.:)
 
От: Re: От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

Само че като си го цитирал то няма смисъл от модериране понеже поста си остава

Иначе да точно това прави... Като напълно отрича влиянието на опиниън меикърите в интернет - А ВСИЧКИ ИМАМЕ НАГЛЕДЕН ПРИМЕР - как преди няколко години точно от една психоза тръгнала от един форум за малко не стана фал...

Тук има достатъчно икономически грамотни хора да кажат как седят нещата...
Прекалено се вживявате и вманиачавате във вашите виртуални глупости. Само тролове, конспирации и паранои са ви в главите. Отдавате прекалено големо значение на некакви си форуми и си мислите че с писане и лозунги ще промените света, както и че ще дойде некой специално тука да променя нагласите на обществото!?. Това е симптом, който забелязвам у много от форумните ентусиасти, а имам голем опит с интернет. Мога да ти гарантирам че в 99,99% от случаите нищо написано в никакви форуми не може да промени абсолютно нищо в реалния свят (от който очевидно сте така отчуждени че губите представа за него). Там бг-мами ли са какви са, това е огромна маса от домакини и случаят е друг.
 
От: От: Re: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

Точно, че се продават, а не подаряват.
Никой няма да тръгне да "предупреждава" от добро сърце толкова хора и фирми, като инвестира в това собствени пари.:)

Разбира се, възможно е с паниката да се цели печалба (например акциите на банките падат и който е имал къси позиции - печели; желаещите да си купят банки на по-ниска цена - също печелят).

Имаше една банка, която има малко под 10% от акциите на една друга и съвсем случайно се оказа, че са „отнети правата“ на акционерите, които имат над 10% акции...

(Това разбира се са просто хипотетични примери, всичко написано от мен в този форум е художествена измислица, нали знаете; може и да не съм го писал аз и да не съвпада с моето мнение в който и да е момент.)
 
От: Re: От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

М16,
Трол и Орк,все тая,спамиш и хейтваш наред.
 
От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

След Glass–Steagall - се размиват границите.
Да знам че има и по специализирани ТБ банки както примерно в Испания забравих им името но са стил savings and loans!

Като цяло има две категории тези който се финансират, чрез депозити и тези, който не се финансират така!
Не случайно в БГ има закон за кредитните институции демек банки и всичко останало! Не можеш да имаш депозитовложение и даване на лихви - и да не си Търговска Банка. Виж примерно един взаимен фонд пак се финансира, чрез спестваняита на хората но те купуват дялове(акции) а фонда не им гарантира нищо, камоли фиксирана лихва :)

Фондовете и Търговските банки са две отделни неща, нямащи нищо общо, нито по начин на финансиране, нито в начина на управление иначе си прав чефонда не им гарантира ДОХОДНОСТ, там не се говори за лихва.

Банките в България са 99% универсални, даже не съм сигурен дали има специализирана - трябва да се поразровя
 
От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

След такава измислена сензация за банките следва само едно: изключително висок скок на нещо от първа необходимост. Цената на тока.....
 
От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

Цената на тока е ненормално ниска в България. Със сигурност ще има скок, защото НЕК задлъжнява.
 
От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

След такава измислена сензация за банките следва само едно: изключително висок скок на нещо от първа необходимост. Цената на тока.....

Внимавай какво пишеш да не те арестуват и теб :D
 
От: Re: От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...

Прекалено се вживявате и вманиачавате във вашите виртуални глупости. Само тролове, конспирации и паранои са ви в главите. Отдавате прекалено големо значение на некакви си форуми и си мислите че с писане и лозунги ще промените света, както и че ще дойде некой специално тука да променя нагласите на обществото!?. Това е симптом, който забелязвам у много от форумните ентусиасти, а имам голем опит с интернет. Мога да ти гарантирам че в 99,99% от случаите нищо написано в никакви форуми не може да промени абсолютно нищо в реалния свят (от който очевидно сте така отчуждени че губите представа за него). Там бг-мами ли са какви са, това е огромна маса от домакини и случаят е друг.
Ти си трол, не виждам какво конспиративно има в това. Не съм те виждал да пишеш тук преди тази тема. Изведнъж се активизира. Форумът се чете от хиляди хора и формира мнение - факт. Достатъчно често са го цитирали в електронни медии например. И като имаш голЕм опит с интернет, трябва да ти е ясно, че тук много хора се занимаваме със социални мрежи и можем лесно да популяризираме идеи, защото имаме ресурс да го направим. Например, една колежка написа, че е публикувала да не се тегли пред 500 000 души аудитория. Сигурно всички във форума, с общи услия сме разпространили вчера призивите за спокойствие и #нетегля сред над ЕДИН МИЛИОН ДУШИ. Хиляди от тях са споделили с приятелите си информацията и призивите за спокойствие. Според теб това не може да формира обществено мнение ли? Престани да пишеш, защото ставаш смешен.
 

Горе