ФЛ или Еоод?

Ей хора, направих фирма. Няма реална дейност все още, а вече ми се плаче. Проблемът е, че направих зареждане на стока с фирмената карта от китайците. До тук добре. Издават ми фактура на мое лично име, а не на фирмата. И точка. Не искат на името на фирмата. Моля за съвети..
Недокументиран разход се пише от счетодовителите и си плащаш 10% данък върху него. Не е проблем от счетоводна гледа точка, със сигурност обаче не е редно да го правят така.
 
Нещо не схващам каква полза има да извършваш дейност като физическо лице. Я някой да обясни. Това разходи за осигуровки и счетоводител е ала бала. Нека някий да каже ако купя като ФЛ стока за 1000 лв и я продам за 1200 лв., аз на 200 лв данък ли ще дължа или на 1200 лв. Това е голямата разлика според мен.
 
Нещо не схващам каква полза има да извършваш дейност като физическо лице.
Няма полза. По-добре незаконно отколкото като ФЛ.

Това разходи за осигуровки и счетоводител е ала бала
Питай НАП дали е ала бала.

Нека някий да каже ако купя като ФЛ стока за 1000 лв и я продам за 1200 лв., аз на 200 лв данък ли ще дължа или на 1200 лв. Това е голямата разлика според мен.
В общи линии, да, на 200 лева.
Дължи се данък върху печалбата.
 
Няма полза. По-добре незаконно отколкото като ФЛ.


Питай НАП дали е ала бала.


В общи линии, да, на 200 лева.
Дължи се данък върху печалбата.
Нещо не се разбрахме. Сигурно ли е, че като фл ще ми се признае разход от 1000 лв и ще платя данък върху 200 лв. Ще ми се приспадне ли закупената стока или целия оборот ще ми излезе като допълнителен доход и ще платя данък върху 1200 лв.
 
Нещо не се разбрахме. Сигурно ли е, че като фл ще ми се признае разход от 1000 лв и ще платя данък върху 200 лв. Ще ми се приспадне ли закупената стока или целия оборот ще ми излезе като допълнителен доход и ще платя данък върху 1200 лв.
Според мен няма как да отчиташ разход като ФЛ. Нали имаш вече счетоводител, питай.
 
Ей хора, направих фирма. Няма реална дейност все още, а вече ми се плаче. Проблемът е, че направих зареждане на стока с фирмената карта от китайците. До тук добре. Издават ми фактура на мое лично име, а не на фирмата. И точка. Не искат на името на фирмата. Моля за съвети..
Ако правите зареждането от AliExpress там повечето доставчици изрично са написали, че не издават фактури.
Аз от там поръчвам само за лични нужди, за фирмени само от компании, които издават фактури.
 
Нещо не се разбрахме. Сигурно ли е, че като фл ще ми се признае разход от 1000 лв и ще платя данък върху 200 лв. Ще ми се приспадне ли закупената стока или целия оборот ще ми излезе като допълнителен доход и ще платя данък върху 1200 лв.
Ако купуваш стока с цел продажба на по-висока цена като ФЛ и го правиш редовно, разбирай поне всеки 2-3 месеца, тогава осъществяваш стопанска дейност.
Това значи, че трябва да си декларираш доходите, и че дължиш данък върху тях.
1200 оборот - 1000 лева стока = 200 лева доход
Дължиш данък на 200 лева.

Въпроса е безпредметен обаче.
Да развиваш търговска дейност като ФЛ лице е безотговорно и те прави мишена за НАП.
Няма сериозен търговец, който да търгува като ФЛ.
Пак казвам, по-добре незаконно отколкото като ФЛ.
 
Според мен няма как да отчиташ разход като ФЛ. Нали имаш вече счетоводител, питай.
Има как. Има и стоки, които можеш да продаваш без да купуваш. Варианти за търговия и деклариране на всякакви разходи и доходи има много.
 
По принцип за да осъществяваш стопанска дейност не е задължително фирмата да е твоя. Примерно - договорил съм се с приятел фактурите да са на неговата фирма, Няма проблем стига да си внасям ДДС-то и данъка. Той печели от възстановеното ДДС. Аз не дължа осигуровки и не ми правят ревизии. Дохода мога да го защитя пред НАП, като консултантски услуги на граждански договор. В тази схема има някой проблеми - примерно ако приятелят ми реши , че бизнесът е перспективен и иска да го открадне, поради което контролирам маркетинга - хостинг и домейн са на мое име. Освен това за оборот над над 10 к не е сделка, но като начало е ок. Маркетинга също е под мой контрол. Другият вариант е да си извадите Булстат на Ваше име без ЕТ, знам че в някой случаи (примерно зъболекар) е възможно, но какъв е данъка и дали е едностранно счетоводството не знам. Но , ако утре Ви трябва кредит, дори за оборотни пари -не знам коя банка в страната би Ви го отпуснала. Третият вариант е агентски бизнес на черно , но този сайт не е за това.
 
Съществува още един абсолютно легален начин - създавате в НПО в частна полза. Но там има други проблеми - ще трябва да имате и друга дейност ( мисля че имаше ограничение за % на приход от стопанска дейност) , не можете да формирате печалба и да теглите кредити. Вписват Ви в специален регистър и могат да Ви проверят. Но осигуровките ги избягвате, като декларирате, че управлявате без заплата.
 
Ей хора, направих фирма. Няма реална дейност все още, а вече ми се плаче. Проблемът е, че направих зареждане на стока с фирмената карта от китайците. До тук добре. Издават ми фактура на мое лично име, а не на фирмата. И точка. Не искат на името на фирмата. Моля за съвети..
Кофти.

Това е най голямата грешка която всички бъдещи предприемачи правят.

Да знам закона,

Но нека те попитам

Тества ли идеята, бизнес плана, продуктите?
 
Кофти.

Това е най голямата грешка която всички бъдещи предприемачи правят.

Да знам закона,

Но нека те попитам

Тества ли идеята, бизнес плана, продуктите?
Ако те разбрах правилно, да, за 1 месец. Сега вече официално всичко е факт, само китайците много ме мъчат ама и аз не им се давам. Ще видим какво ще излезе.
 
Не ми се иска да спамя с нова тема, затова ще пусна коментар тук. Преди да ме пратите да чета старите теми, направих го и още съм в неведение.
Казусът е следния - поръчвам от доверен китайски източник. Доставката е безплатна, не е с dhl. Издават ми фактура, но само това. Стоката тръгва от Китай, спира в Холандия и оттам директно към мен. Не плащам ддс и мито и съответно не можем да излезем на глава кой какво и защо ги плаща като не съм аз. Очевидно това не е ок. Моля за съвети и черпя едно виртуално кафе, хахаха
 
Не ми се иска да спамя с нова тема, затова ще пусна коментар тук. Преди да ме пратите да чета старите теми, направих го и още съм в неведение.
Казусът е следния - поръчвам от доверен китайски източник. Доставката е безплатна, не е с dhl. Издават ми фактура, но само това. Стоката тръгва от Китай, спира в Холандия и оттам директно към мен. Не плащам ддс и мито и съответно не можем да излезем на глава кой какво и защо ги плаща като не съм аз. Очевидно това не е ок. Моля за съвети и черпя едно виртуално кафе, хахаха
С кой спориш за ДДС-то?
 
С кой спориш за ДДС-то?
Да, добър въпрос. Ами с източника на стоката. Искам да платя ддс, а не минава митница или не бива задържана там, така че да имам необходимите документи и платена такса.
 
Да, добър въпрос. Ами с източника на стоката. Искам да платя ддс, а не минава митница или не бива задържана там, така че да имам необходимите документи и платена такса.
Стоката изобщо не стига до митница?
 

Горе