Фактура за Обединеното кралство

Akademika

Active Member
Отварям нова тема, понеже попрочетох, но не намерих подобен казус. Ако все пак има такава тема - извинявам се. Казусът е следният:
1. Имам клиент, регистриран в UK.
2. Иска да получи услуга - онлайн реклама и проучване.
3. И двете са за територията на България.
4. Аз не съм регистриран по ДДС.
5. Не знам за клиента.

А кажете сега аджеба каква точно фактура се издава. Изчетох тонове писания, моята счетоводителка твърди, че си най-обикновена фактура, ама тя няма много опит с такива трансакции.
Ако някой има опит да сподели. Ако ли не - да търся май нов счетоводител, в крана сметка адвокат :)
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Може да използваш познат в Англия- голяма част са self-employed и на практика всеки може да издаде на клиента ти фактура.
Но съответно договорните отношения ще бъдат подписани от негово име.
Казуса иначе си е казус и аз бих го решил по-подобен начин.
Данъчната система на Англия е централизирана, но огромна обема данни и огромен и няма как да постигат цялостен ефективен контрол, затова се прави такъв само за големите суми.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Информацията, която си дал, не е достатъчна, за да получиш отговор.

1. В качеството на какъв искаш да издадеш фактура? Физическо лице или фирма?
2. Опиши точно какъв тип е услугата. Какво е за територията на България? Не става ясно. Дай повече информация, има значение за определяне на мястото на изпълнение на услугата, според ЗДДС.
3. Клиентът ти какъв е? Физическо лице, самонаето лице или фирма? Поискай му VAT номер, да видим какво ще каже.

Най-вероятно ще се наложи да се регистрираш по ЗДДС след тази сделка, имай го предвид.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Мисля, че ти фактура не можеш да му издадеш, освен ако няма UK фирмата представителство с адрес в бг, след като ти самия нямаш ДДС регистрация.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

:) Добрее моя грешка и така
Аз съм ООД. Т.е имам фирма. Услуга е реклама, в сайт - български. Т.е услугата е за България. Мястото на изпълнение на услугата е България. Клиента е университет Лондон бизнес скул. Имат VAT.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

да се регистрираш по ЗДДС след тази сделка

Не е ли 7 дена преди датата на данъчното събитие?

Мястото на изпълнение на услугата е България. Клиента е университет Лондон бизнес скул. Имат VAT.

Не съм убеден, възможно е мястото на изпълнение да е мястото, на което е установен получателя на услугата. Защо смяташ, че има някакво значение в коя държава е хостнат сайта, на който се извършва рекламата?

Ето и пример как се прави линк билдинг с бяла шапка: Проверка за място на изпълнение при доставка на услуга, съгласно ЗДДС - направо си просят безплатен линк

Това според мен е случаят когато българска фирма продава услуга на фирма от друга държава на ЕС:

(2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.

А това е случаят когато българската фирма продава на фирма извън ЕС:

(5) Мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където получателят е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване, когато са налице едновременно следните условия:
1. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) получателят е данъчно незадължено лице, което е установено или има постоянен адрес или обичайно пребиваване извън Европейския съюз;
2. доставяните услуги са:
а) предоставяне или прехвърляне на права върху лицензия, патент, авторско право, търговска марка, ноу-хау или друго подобно право на индустриалната или интелектуалната собственост, както и прехвърляне на права върху програмен продукт, различен от стандартен софтуер;
б) рекламни услуги;
в) услуги, извършвани от консултанти, инженери, консултантски бюра, счетоводители, юристи и други подобни услуги, включително услугите по изработка, преработка или доработка на софтуер;
г) обработка на данни или предоставяне на информация;
д) банкови, финансови, осигурителни, застрахователни и презастрахователни услуги с изключение на отдаването под наем на сейфове;
е) осигуряване на персонал;
ж) отдаване под наем на движими вещи с изключение на всички видове превозни средства;
з) електронни съобщителни услуги;
и) услуги по разпространение на радио и телевизия;
к) услуги, извършвани по електронен път;
л) (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) услуги по осигуряване на достъп до система за природен газ, разположена на територията на Европейския съюз, или до мрежа, свързана с такава система, до електроенергийната система или до топлофикационните или охладителните мрежи, или услуги по пренос или по разпределение чрез тези системи или мрежи и доставката на други услуги, пряко свързани с тях;
м) поемане на задължение за неизвършване на действия или неупражняване на права по букви "а" - "л";
н) посреднически услуги, извършени от лице, действащо от името и за сметка на друго лице, във връзка с услугите по букви "а" - "м".

Разбира се ще трябва сам да си прочетеш текстовете на закона, аз само ти подсказвам горе-долу къде да търсиш.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

А името на колежа на лично може ли?
 
От: От: Фактура за Обединеното кралство

Не е ли 7 дена преди датата на данъчното събитие?

Аз говоря за сделка, която обикновено предхожда авансовото плащане или данъчното събитие (виж чл. 25). Иначе, да - заявлението за регистрация трябва да се подаде до 7 дни преди настъпването на предходно споменатите две. :)
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Много ми е забавен факта, че заявлението се подава преди настъпване на бъдещо събитие. Тоест трябва да си ясновидец (и то добър) за да предскажеш, че след не по-малко от 7 дни ще се случи нещо.

Ами ако в крайна сметка плащане не се извърши (сделката се отмени или изобщо не се състои)? Колко е глобата (и евентуално затвора), ако някой се регистрира по ЗДДС, но впоследствие събитието, заради което се е регистрирал, не настъпи? Или това не е нарушение на закона и не са предвидени наказания?
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Veda я обясни как сделката ще предхожда данъчното събитие.
Според мен регистрация по ДДС е задължителна поне по чл. 97а, а ако се прецни, че е по-изгодно и по общия ред.
А самата фактура си е обикновена, трябва да отговаря на изискванията на българските закони и на желанието на клиента. До колкото точно във Великобритания не гледат много сериозно на формата на документите, не трябва многода се престараващ. Във всеки случай е важно от фактурата да стане ясно колко и къде трябва да ти платят, т.е. сума и банкова сметка.
 
  • Like
Реакции: veda
От: Фактура за Обединеното кралство

Издава се обикновена фактура на български с ДДС ставка 0. На възложителя изпращаш обаче още един документ (подобен на фактурата, не помня какъв точно беше) на английски език.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Veda я обясни как сделката ще предхожда данъчното събитие.
Според мен регистрация по ДДС е задължителна поне по чл. 97а, а ако се прецни, че е по-изгодно и по общия ред.
А самата фактура си е обикновена, трябва да отговаря на изискванията на българските закони и на желанието на клиента. До колкото точно във Великобритания не гледат много сериозно на формата на документите, не трябва многода се престараващ. Във всеки случай е важно от фактурата да стане ясно колко и къде трябва да ти платят, т.е. сума и банкова сметка.

account-bg Виждам, че си по-напред с материята или материала или както искаш го наречи :) Според теб, при тази сделка, която за "крупната сума" от около 1k в евро издавам нормална опростена фактура, каквато издавам на всеки един клиент. И второ трябва ли да е на английски при положение, че клиентите не са ми искали да не е на български.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Издава се обикновена фактура на български с ДДС ставка 0. На възложителя изпращаш обаче още един документ (подобен на фактурата, не помня какъв точно беше) на английски език.

Хм, 0 ДДС казваш. Ама тя фирмата така и не е регистрирана по ДДС, т.е. няма как да има ред на фактурата с 0% ДДС. А с този допълнителен документ вече ме срази сещаш ли се какво съдържа все пак.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

...Ама тя фирмата така и не е регистрирана по ДДС, т.е. няма как да има ред на фактурата с 0% ДДС.

В общия случай има как - вика му се чл. 113 ал.9 от ЗДДС
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Хм, 0 ДДС казваш. Ама тя фирмата така и не е регистрирана по ДДС, т.е. няма как да има ред на фактурата с 0% ДДС.

За да реализираш тази сделка трябва да си регистриран по ЗДДС, чл. 97а.

И второ трябва ли да е на английски при положение, че клиентите не са ми искали да не е на български.

Трябва задължително да е на български, а дали ще я издаваш и на друг език зависи от клиента. Ако ти иска - да, ако не ти иска - не.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

За да реализираш тази сделка трябва да си регистриран по ЗДДС, чл. 97а.



Трябва задължително да е на български, а дали ще я издаваш и на друг език зависи от клиента. Ако ти иска - да, ако не ти иска - не.

Т.е фирмата първо минава регистрация по ДДС и след това влиза в сделката? Ебаси, то с бързината на НАП може да отече цялата сделка ебати тъпотията.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Т.е фирмата първо минава регистрация по ДДС и след това влиза в сделката? Ебаси, то с бързината на НАП може да отече цялата сделка ебати тъпотията.

Да речем, че в ЗДДС и ДОПК има посочени точно фиксирани срокове, в които НАП трябва да реагира :) и повярвай ми, щом е за ДДС са много бързи и експедитивини.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Ако се регистрираш според закона (7 дена преди датата на данъчното събитие) те ще те регистрират ли за по-малко от 7 дена?
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Ако се регистрираш според закона (7 дена преди датата на данъчното събитие) те ще те регистрират ли за по-малко от 7 дена?

Да, мене ме регистрираха за 3 дни. Може да съм бил късметлия, може и да не съм. На юридическото лице, регистрацията на общо основание излезе точно на 7-мия ден. Към питащия, ако случайно се заровиш в закона, да не се подведеш, по понятието "услуги извършвани по ел. път" - рекламата в сайт не е таква услуга (непонятно за мен защо)
 
От: Фактура за Обединеното кралство

А какво е рекламата в сайт?
 

Горе