Фактура за Обединеното кралство

От: Фактура за Обединеното кралство

А какво е рекламата в сайт?

Ако отидеш на Аксаков 21 и питаш методолозите на НАП, ще се съберете много незнаещи на едно място :) аз се отказах да ги питам за тълкувания поради простата причина, че според всички предписания на директора на НАП, презумпцията "дължите ДДС". Друг е факта, че тези предписания са "internal use only" и нямат императивен характер на законов или подзаконов акт. Т.е. ако някой има достатъчно време може да ги пита как те тълкуват понятието "реклама в сайт / отдаване на рекламни площи в интернет сайт" и респективно да търси начин да обори тяхното тълкувание на база действащото законодателство (by the way мъдрят промени в ЗДДС)
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Аз бях пробвал да им пиша въпроси (дирекция "Обжалване и управление на изпълнението"), обаче ми отговарят с въпроси. Фактическата обстановка била недостатъчно ясна и трябвало да им отговоря на приблизително същите въпроси, които аз задавам на тях... Като им отговорих, че не знам решиха още един път да ми обяснят, че понеже фактическата обстановка не била достатъчно ясна, не могат да се ангажират със становище. Ако беше ясна аз щях ли да ги питам изобщо за нещо?
 
От: Фактура за Обединеното кралство

За да реализираш тази сделка трябва да си регистриран по ЗДДС, чл. 97а.



Трябва задължително да е на български, а дали ще я издаваш и на друг език зависи от клиента. Ако ти иска - да, ако не ти иска - не.

Абсолютно вярно. Допълнителния документ проверих и е копие на фактурата на английски , озаглавено Invoice.
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Аз бях пробвал да им пиша въпроси (дирекция "Обжалване и управление на изпълнението"), обаче ми отговарят с въпроси. Фактическата обстановка била недостатъчно ясна и трябвало да им отговоря на приблизително същите въпроси, които аз задавам на тях... Като им отговорих, че не знам решиха още един път да ми обяснят, че понеже фактическата обстановка не била достатъчно ясна, не могат да се ангажират със становище. Ако беше ясна аз щях ли да ги питам изобщо за нещо?

Значи много добре разбираш, как се чувсъвам аз през голяма част от времето..... :-/
 
От: Фактура за Обединеното кралство

Veda я обясни как сделката ще предхожда данъчното събитие.

Разглеждайки сделката като правно, а и житейско, понятие, а не съгласно определението за търговска сделка, което дава Търговския закон, то това може да бъде и устна договорка или т. нар. предварителен договор, които съответно да предхождат данъчното събитие като такова, съгласно ЗДДС. Ти си юрист, по-добре го знаеш от мен. Старая се във форума да пиша на по-достъпен език и затова избягвам термини като данъчно събитие, което очевидно води след себе си до допускането на неточности. Както и да е, излишно е да издребняваме, а и смятам, че всички разбраха смисъла на чл. 97А от ЗДДС. И все пак, щом думите ми предизвикаха дискусия, явно не съм се изразил достатъчно ясно, така че приемам забележката. :)

Конкретно по темата:

Akademika, при така предоставената информация отговорът е: да, трябва да се регистрираш по чл. 97А (или по чл. 100, ал. 1, ако със счетоводителя ти сметнете, че е по-подходящо), за да предоставиш услугата, както Законът повелява. Реквизитите на фактурата ще са същите, като тези на фактурите, които до момента си издавал, като задължително трябва да включиш следния текст: Основание за неначисляване на ДДС: чл. 86, ал. 3 във връзка с чл. 21, ал. 2. Съответно вписваш своя идентификационен номер по ЗДДС и VAT номера на клиента. По желание на последния издаваш и Invoice със същия номер и същия текст, преведен на английски. Повечето безплатни решения за издаване на фактури предлагат и издаването на invoice - можеш да ползваш някои от тях.

Съветвам те, преди да правиш каквото и да е, да се консултираш със своя счетоводител! Все пак, той е човекът, на когото си поверил счетоводното обслужване на твоята фирма, и е редно предпоследната дума да е неговата (последната е твоята, разбира се). Може да се окаже, че изпускаш някоя важна подробност, която, не щеш ли, може да "обърне каруцата". В крайна сметка затова се подписват и тези договори за счетоводно обслужване - за да е ясно кой какви права и отговорности носи. В интернет форума можеш да получиш, както крайно неверни и подвеждащи съвети, така и много ценна информация, но в никакъв случай гаранции и отговорност. Затова те съветвам да използваш получената в темата информация разумно, а не сляпо. ;)
 

Горе