Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

ГРОБ: Я, западащ автобусен транспорт, дай да им турнем едни касови апарати и нивомери! :D
[video=youtube;lBGogDePds4]http://www.youtube.com/watch?v=lBGogDePds4[/video]
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Ахааа .... бизнеса 90% е на патент, обаче точно тия 200лв за касов апарат му идват в повече... Да бе.



Малкия бизнес страда от тежката корумпирана бюрокрация, от растящи данъци и налози, от увеличението на осигуровките с минималната заплата, от увеличаването на местните данъци, от новите разпоредби за счетоводство и 1000-та глупави правили, с които трябва да се съобразява.

Средния и едрия бизнес в България страдат най-много от скъпата енергия- ток и природен газ и гориво.

Имаме картел на вносителите на гориво с основен играч Лукойл. Имаме един от най-скъпия газ в Европа благодарение на Русия. Имаме монопол в енергетиката - ЕВН, ЧЕЗ, Е ОН.. , имаме монопол в земеделието и животновъдството - няколко огромни производители на зърно, слънчоглед и тн.

Хайде като се оправят сега с ЕРП-тата да минат и през Лукойл и през другите монополи.

Не те знам какъв си и с какво се занимаваш, но е очеизвадно, че си на светлинни години от реалността. Ти знаеш ли колко пъти се сменяха апаратите? Че имам едно мазе пълно със стари апарати? Ти знаеш ли, че преди няколко години бяхме задължени да дублираме всеки един апарат, като единия е резервен? Хич не ми говори за 200 лв. Имай 5 катерушки, плащай им патент, а сега и по 300 кинта на въртележка за касов апарат. Или за вендинг машините. Или ако случайно имаш 2-3 магазина с по 2 каси. Той дребния бизнес отговори красноречиво на апаратите - уволни персонал и затвори обекти. Нали виждам какво става с колегите. Нали виждам какво става с мен.
Чувал си ти за корумпирана бюрокрация. И за растящи данъци и налози. На такъв ръб е цялата ситуация, че всеки разход вече е критичен.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Той дребния бизнес отговори красноречиво на апаратите - уволни персонал и затвори обекти. Нали виждам какво става с колегите. Нали виждам какво става с мен.
Да, докато поддавах данъчна декларация (мисля, че бях го споменавал в друга тема) до мен един бракуваше касовия апарат и пускаше кепенцата на малкото си магазинче. Просто видях погледа му, а той беше на човек, който се е борил до последно. И лошото бе, че никой нищо не му каза от данъчното. Просто и на тях им е ясно какво му се случва на малкия търговец, които е принуден или да плаща кредит, или да плаща друго, което го е задължила държавата. В случая поредните касови апарати. Аз не се занимавам с това, но реално едвам се опитва да го роди мозъка ми как реално с толкова честа подмяна магазините успяват да смогнат и колко до момента са глобени, защото нещо е въведено и някой от магазинерите е пред дилема дали да инвестира или просто да зареже всичко. Често до там се стига. Поне по мои наблюдения.

Аз лично няма да отида до мола да си купя батерии или една кола....но ако това целят, да останат големите вериги, то са на правилния път. При мен успяха в тези 3 години да затворят поне 3 магазина. Ей такива квартални. Какво да седиш и да продаваш, че и после да си на загуба. Голяма далаверата. Факт е, че държавата е създала доста отровна среда за малкия и среден бизнес. За монополите се бистреше в друга тема, там знаем как седят нещата. Писнеш срещу тях и падне правителство. :) Какво говори това....който може да се мачка, се мачка, на другите се слугува. :)
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Събрали се да протестират срещу цената на тока (който изобщо не е скъп спрямо другите държави от ЕС), а никой не протестира против данъка "бюрокрация", който мачка малкия и среден бизнес.

"Те богатите бизнесмени, които имат собствена фирма са лоши алчни капиталисти, които богатеят за сметка на бедния работник, няма да ги подкрепим". И после защо нямало работа и давали ниски заплати. Как да дават големи заплати като имат купища разходи за справяне с бюрокрацията?
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Какъв е извода?

Държавата ни ограбва и убива, за сметка на шепа несменяеми политици.

В другите държави тока е по-скъп (1,5-3 пъти), но нямат допълнителни такси.

Като сложиш допълнителните такси, нашия ток става същия или по-скъп от техния. А минималната заплата тук и там разликата е 5-10 пъти.



Събрали се да протестират срещу цената на тока (който изобщо не е скъп спрямо другите държави от ЕС), а никой не протестира против данъка "бюрокрация", който мачка малкия и среден бизнес.

"Те богатите бизнесмени, които имат собствена фирма са лоши алчни капиталисти, които богатеят за сметка на бедния работник, няма да ги подкрепим". И после защо нямало работа и давали ниски заплати. Как да дават големи заплати като имат купища разходи за справяне с бюрокрацията?
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Какъв е извода?

Държавата ни ограбва и убива, за сметка на шепа несменяеми политици.

В другите държави тока е по-скъп (1,5-3 пъти), но нямат допълнителни такси.

Като сложиш допълнителните такси, нашия ток става същия или по-скъп от техния. А минималната заплата тук и там разликата е 5-10 пъти.

Почваш да проглеждаш, че държавата не е решението, то е проблема.
Май само с Хепи и още няколко души тръбим едно и също нещо, всеки проблем трябва се остави на пазара и да има никаква държавна ненамеса. Тя трябва само положи бизнес основите, гарантиране на пазарните взаимоотношение по доброволен начин, непркисновеност на частната собственост и другото важно нещо работеща съдебна власт със силни институции. Това е напълно достатъчно на този етап.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Браян тока си е евтин от където и да го погледнеш дори и с допълнителните такси - Всички реват че в сметките им имало допълнителни такси - Ако сметката ви не беше разбита да виждате за кое колко плащате щяхте да ревете че няма прозрачност.

Като не искате допълнителни такси за тока си купете туби и като минавате покрай атомната си пълнете като на горна баня минералната вода и това няма да плащате такси.

Отделен въпрос е дали може да е по евтин и ако е по евтин например с 8% това ще реши ли проблема че всъщност вече в тази държава няма дребен бизнес и безработицата удари тавана.

И да ми приказвате че въвеждането на касовите апарати няма отношение към тая работа ще има много да вземате.

Ето например Вендинг автоматите - Преди да замина имах дял от такъв бизнес - Искрено се радвам че преди да замина го продадох - Въведоха касовите апарати - а самите фирми още не бяха направили необходимите модели - Момчето което купи бизнеса ги затвори за повече от месец докато фирмите наваксат да поставят такива - Отделно че по непечелившите машини ги прибра и сега му седят в мазето а кафето от 30ст стана 50стотинки. Сега машините са по малко уволни момчето което се занимаваше да ги обикаля и зарежда и си ги обсулжва сам.

Ето ви прекият ефект от касовите апарати - няколко хиляди грешни пари за касови апарати - По висока цена на кафето - още 1 безработен
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

По едно време даже май имаше, ако имаш оборот над 500 лв. на ден ти трябва втори касов апарат. Някакви такива тъпотии. Нямам против да има касови апарати, да се плащат данъци, само дето едни ги плащаме, а други не.
Ама къв касов апарат, като такса смет и данък сгради е толкова, че трябва да добивам нефт и то тайно, за да мога да го плащам. Това е един от данъците, който умъртвява най-голям процент от малките, а и не само малките фирми. Имаше скоро някакъв по телевизията се оплакваше, че за някакъв имот във Враца ли къде, фирмен имот, трябва да плаща около 90 000 лв годишно данъци...за кво говорим изобщо.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm

http://www.hmrc.gov.uk/incometax/should-you-pay.htm

Понеже някой спомена UK. Да пускам ли още линкове? Грамотни хора сте. Проблема тук не е в касови апарати и т.н. Проблема е, че богатите се хранят от бедните, а трябва да е обратното. Трябва да има минимален оборот (под този оборот данъци не плащаш). Трябва да има инвестиции (не под масата). Трябва да има контрол за всички (не "големите" да не може да ги пипне никой, защото си плащат на определени хора). Такова "животно" в България скоро няма да дойде на власт. Вие си пеете тук, но на чичковците в парламента им дреме на да не казвам какво. Те си взимат бонусите и 5 цифрените заплати.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Като сложиш допълнителните такси, нашия ток става същия или по-скъп от техния. А минималната заплата тук и там разликата е 5-10 пъти.

Това не е вярно. При сравнение на крайната цена, която се плаща за 1 киловатчас (заедно с всички данъци и такси) цената на тока в България е най-ниска.
 
От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

Проблема е, че богатите се хранят от бедните, а трябва да е обратното. Трябва да има минимален оборот (под този оборот данъци не плащаш).

Не е точно така. Да се вземе от богатите и да се даде на бедните е социализъм (когато това не се прави под формата на социална помощ).

Напълно закономерно е интелигентните хора да печелят за сметка на глупавите.

Разбира се аз не отричам социалните помощи. Тези, които нямат достатъчно доходи за да си платят за храна, подслон и т.н. трябва да им се помогне (като парите се вземат от събраните данъци). Проблем става обаче когато започне да се въвежда несправедливо данъчно облагане (богатите да се облагат с по-висока данъчна ставка или да няма данъчни облекчения за богатите).

Най-справедливото данъчно облагане е регресивното - над определена сума данъци не трябва да се дължат (за горницата). Примерно който има доход над 100 000 лв месечно - да се освобождава от данък за горницата над тази сума.

Най-лесното за прилагане обаче е пропорционалното данъчно облагане - всеки да плаща пропорционално според доходите си (каквато в момента е сегашната система за данъка върху дохода - 10%). Пропорционалното облагане се нарича още и "плосък данък", макар че няма нищо плоско в него - плаща се според дохода, а не фиксирана "плоска" сума - само данъчната ставка е "плоска", но не и дължимия данък.
 
От: От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

И ти почваш да проглеждаш, че проблема е в държавата. :wink:

Проблемът е в невежите граждани, които не взимат мерки да си оправят държавата. Или ако взимат - тези мерки са неадекватни поради тяхното невежество (непознаване на пазарната икономика - начина, по който рационалните икономически субекти си взаимодействат и т.н.).
 
От: От: Фалит - Ефекта на Касовият Апарат

И ти почваш да проглеждаш, че проблема е в държавата. :wink:

Е, ти сега ли видя бе :) Е Аз не от днес съм прогледнал и вече виждам :) Не оспорвам факта, че бях жертва на пропагандата :) Но не нашата локална, а като цяло световната държавната пропаганда, която се сипе по учебници и най-вече в икономическите литератури :) Има адски много противоречия в академичните лиетаратури с ключова дума икономика и държава :) Докато не намерих истинската литература доста лутане си беше :)
Проблема е че тези дето ужким са прогледнали, още са под държавно икономическа пропаганда - решението е само едно пазар! :)

Сега дори доста време отделям за либерализма като модел на социално взаимоотношения. За жалост не може се приложи. То не случайно се наричат златните години на пазарите и препдприемачеството от 1800г до 1914г :)
 

Горе